2 sonutan 1 ile 2 aras

Konu: Erkein Yeniden nas art

Forum Grevlisi --//BuLem//-- - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Nov 2010
    Yer
    Ne gerek var ki?
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    180
    256 Konusuna 295 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    40

Standart Erkein Yeniden nas art

Akll kadn yrr kocasnn izinden, gder onu hi hissettirmeden.”
    “Nikhta kocann ayana bas ki evde senin szn gesin.”
    “ Erkek milleti deil mi; evlenene kadar annesi, evlendikten sonra kars onu ynetir.”
    “Erkein dokuz akl, bir nefsi vardr; dokuz akl ile bir nefsine sahip olamaz.”
    Bu kabullenilmi gerekler, kadnlar arasnda sylenir durur. Cenb- Hakk’n erkee ykledii “kavvam”lk ile birlikte bu szleri dnnce “kavvam”la bak amzn bile olmadn, “kavvamlk” adna, hem erkek, hem kadn olarak hibir ey bilmediimizi anlyoruz.
    * * *
    Delikanl, evliliinde baz problemler olduunu, slm adan kendisine yklenen sorumluluklarn ve einin sorumluluklarnn neler olduunu soruyor. Einin bana buyruk olduunu, szlerini dinlemediini, bu hlinin de sevgisini bitirdiini sylyor.
    “-ok k olduk, evlendik. Tam yl gezdik. Birbirimizi ok iyi tandk, zannediyordum. Daha ilk gnden problemler balad. Kusurlar o kadar ok ki, ok k olduum iin grememiim. Nasip olacak ya, Allah elimi, dilimi balad!..” diyor.
    Suu, Cenb- Hakk’a atmak, ne byk pervaszlk… Evet, sevgi, cz’ iradenin ii deil, kll irdenin iidir. Ama mecburiyet ve zorlama yoktur. nk kiiye paha biilmez bir “vicdan” ve kintta sadece insana ltfedilen bir “akl” nimeti bahedilmitir. “ok k olmak” denilen ey, nefs istekler iin acele etmek... Hatta yle acele etmek ki, sanki o kz ya da o olan olmazsa dnya bana yklacakm gibi tevekklszlk, itikatszlk…
    * * *
    Evlilik hazrlklar esnasnda delikanl, ana-babasna:
    “-Gelin hanm ne isterse o olacak. Eer sizin minicik bir sznzden bu i bitecek olursa, benden ekeceiniz var!..” diyor.
    Meydan gelinin, istedii gibi at kotursun!.. Bir kiiye ktlk yapmak isterseniz onun her istediin yapnz. Cenb- Hakk’n bize en byk ltfudur, her istediimizi vermemesi… Zira bu aklmz, kll akl kaldramaz, gc yetmez. Her istediinin yaplmasna alm, olgunlamam bir kiilik, artk durur mu?
    Gelin hanm, kaynvlidesi ile oturup kalkmak istemiyormu. Kocas istemedii hlde aklna esen, olur olmaz her eyi bir gzel alyormu. stekleri reddedilince, “Sen artk beni sevmiyorsun, bize by yapyorlar!” diyerek gznden kan indirene kadar alyormu. Kocas karsna rest ekmekte srar edince bu kez de ila iip intihar etmeye kalkyormu. Gecenin 12’sinde annesini arayp, mlumt veriyor, kaynvlidesi ile bir araya gelince hi konumuyor, mutfaa gidip, iin ucundan tutmuyor:
    “-Herkes kendi evinde hizmet etsin.” diyormu.
    Her ii gzel yapyor, ama ok konuuyor, kocasnn her szne karlk veriyormu.
    “-Evlenirken sakin, az konuan bir kadn istediini bilmiyor muydun?” diye sorunca:
    “-Neeli hli beni ok etkiledi.” diyor.
    Peki, imdi neeli deil mi?
    “-Olur olmaz yerlerdeki neesi de beni ileden karyor.” diyor.
    Yzde yz sulu, kusurlu olan sadece gelin hanm deil, balangta ne istediini, beklentilerini, ricalarn, nceliklerini sylemeyen, belki de hi bilmeyen, kavvamln hissettirmeyen, kocada… Evlenecek iftler, kar ve koca olarak evlilikteki yerlerini ve sorumluluklarn bilmedikleri iin rol atmalar, kiilik atmalar ortaya kyor. ok k olup evlenmek, problemleri halletmiyor.
    Sz, nian ve dn esnasnda ilesini karsna alp, doru-yanl demeden evlenecei kadnn her dediine tb olan erkek, evlendikten sonra bir de bakyor ki; her istediini yapmakla gerekten hata etmi. Kadn btn duygusall (!) ile idareyi eline alm. Ve kocasna vermek istemiyor.
    Delikanl, devam ediyor:
    “-Ben esasnda ok iyi bir kocaym. Onun gzyalarna dayanamyorum, yemee karyorum, baryoruz.”
    Buras, daha bir felaket… Bu ne perhiz, bu ne lahana turusu, bu nasl bir kavvamlk, bu nasl bir evlilik…
    Kur’n- Kerim, ilede hiyerarik bir dzen tertip etmi ve bu hiyerarinin bana da erkei geirmi. Bu durumla erkek, hem daha ok sorumluluk alyor, hem de daha ok hesap verme durumunda kalyor.
    “Kendi mallarndan, servetlerinden yapabilecekleri harcamalar sebebi ile erkekler kadnlarn zerine “kavvm” klnmlardr.” (en-Nis, 34)
    Kavvm; “bir eye veklet eden, onu koruyan, ona bakan, onu gzeten, onun ihtiyalarn gideren” mnlarna geliyor.
    Kavvm; “Milletin efendisi, onlara hizmet edendir.” hads-i erfi istikametinde hizmetilikle kark bir hkimiyeti ifade ediyor. Burada hkimiyet elinde olduu iin erkein stnl gibi grnen durum, kadna hizmet edildii iin aslnda kadnn deer ve nemini de ortaya koyuyor. Kocas tarafndan korunmak, kollanmak, kadn iin o kadar gzel bir lks ki, biz kadnlar bunu fark edemiyor, denklik ya da adlet deil, eitlik isteyerek kantarn topuzunu karyoruz.
    Bugn bilim kabul etmitir ki; dnceler duygulara, duygular da hormonlara tesir eder ve kiinin fizyolojik ve ruh btnl deiime urar. Ftrat, taarruza urad iin de erkekler, evliliklerde Rablerinin kendilerine vermi olduu kavvml bilmiyor, icr edemiyorlar. Yaplan yaynlar, okunan kitaplar, ye olunan sosyal kulpler ilk olarak, kavvmla; kadnn ve ilenin zerindeki mspet mndaki tesirini fark edemeyen erkein elindeki kavvmla saldrdlar.
    Bugn evlilikleri bitiren en nemli sebep; “er kii”, yani hem yiit, hem de gnl ehli olmas gereken kocalarn, ilenin idaresini ellerinde tutamamalar... Rabbin emir ve istekleri dorultusunda idare edilemeyen evlilikler, duygusallkla kark nefs kararlar ile savrulup duruyor. Artk dindar diye bildiimiz erkekler, manken tipli, ok rahat konuan, ekinmesi olmayan, mmknse alan kzlarla evlenmek istiyorlar.
    “-Gnl bu, istediini sever. D grn nemli!..” derseniz, derim ki, gnl deil seen, kiinin nefsi seiyor. Gnln nne nefis gemi durumda... Deilse gnl kr deildir. Karsndaki insann mnev gzelliini grp ona hemen ruh yaknlk hissedip, gnln balar.
    “Hayatn Satr Aralar”isimli eserinde Prof. Erol Kl:
    Erkek, an’anemizdeki hikmetin dna kp nefsn olana yakalannca kadn da madur oldu. Erkein kadna ynelmesinde bir problem var. Modern zamanlarn idi ettii, ina ettii bir erkek…” derken erkeklerin Kur’n ve snnet dorultusunda yeniden in olmalarnn gerekliliini savunur.
    * * *
    Arkadamn apartmanna hrsz dadanr. Herkes tedirgindir. O gece uyurlarken bir ses duyarlar, kocas ruhsatl tabancasn alp karsna verir ve:
    “-Evi kolaan et bakalm, hrsz var mym?” der. Arkadam, o aknlkla tabancay alr, balkonlar da dhil olmak zere her yeri kontrol eder, yatak odasna dner. Silah eine dorultup:
    “Bir daha kendin yatp da bana hrsz aratacak olursan, ilk seni vururum.” der. Kavvam olarak ina olunmas gereken bir erkek…
    lahiyatta renciyken Eitim Fakltesi’nde iki grup arasnda bir tartma km, bizim okulun bahesine kadar olay genilemiti. Sesi duyan btn erkek renciler kendilerini snftan dar attlar. Kzlar ise, sadece baryordu:
    “-Ay! Ellerinde baklar var, imdi birisi lecek, biz ne yapacaz, dar nasl kacaz.”
    Bir kz renci, okul kapsndan girerken bakl kavgaya hit olunca, lk atp baylm. Bizim ftratmz bu; kan, kavgay kaldramayz. iddetten korkarz. Erkekler ise gz kara, kendilerini olayn iine atarlar. Ftratlar kavvmla daha elverilidir. Kavvm olan erkek, yolda yrrken eini korunakl tarafa alr, kendisi onu korur pozisyonda yrr. Trkiye’de bir kere bile el ele yrmeyen kar-kocalar, umrede birbirlerinin ellerini smsk tutarlar. zellikle kadnlar tavafta, eytan talamada, kalabalklarda hemen kocalarnn arkasna snrlar. Bu, ftratmza ait bir zelliktir. Bugn durumlar deiti, kadnlar d tekniklerini rendi, kendisini korumaya ihtiyalar yok dense de kadn kocasna snmay, kocasnn kendisini koruyup, gzetmesini ister.
    Kadn alsa, eve milyonlar getirse, almayan kocasna asl bakmak istemez ve hemen boanma karar verir. Fakat kadn evde otursa, almasa, erkek asl parasn saklamaz. Paylamak ister. ilesinin ihtiyalarn karladka mutlu ve huzurludur. Kadn ise, ftrat cab erkee bakmaktan ve kocasnn yan gelip yatmasndan hazzetmez. nk ftratmza bu yerletirilmitir. O sebepten derler ki: “Er ekmei, meydan ekmeidir.” Kadn ekmei deil.
    * * *
    Umrede hanm kocasna baryor:
    “-Valizi yukarya kaldrdn m? Dur bir bakaym… Elinden bir i gelmiyor, indir unu, ben sana nasl kaldracan gstereyim.”
    Ben, hayatm boyunca una bizzat hit oldum. Kadnn baskn olup da erkein pasif olduu ilelerin beti bereketi olmuyor. “Kii haddin bilmek kadar irfan olmaz” imi. Kavvm olan erkek, saygnn n planda tutulduu, hakaret, kfr gibi seviyesizliklerin olmad, asl yz gz olunmadan tatl bir idare tarz oluturur. Zira “kavvam” Osmanl’daki alperenlie benziyor. Cesur, mcadeleci, sava, ayn zamanda da tam bir gnl ehli… Saygnn ykld, yz gz olunup aza gelen her szn sylendii evlilikler bitiyor. Kavvm’n iini bilmedii evlilikler sonlanyor.
    * * *
    Gottman, klinik psikolog ve evli iftlere terapi uyguluyor. 70’lerin banda Amerika’da, University of Washington’da yle bir metot izliyor. iftler bir eve, hafta sonunu geirmek zere geliyorlar. Banyo ve yatak odalarnda olup bitenler dnda, her ey videoya alnyor. Bazen fizyolojik lmler iin aletler de taklyor bedenlerine... Bu sre iinde iftlere, beraberliklerinde daha nce gndeme gelen ve zm bekleyen konular tartmalar neriliyor. Bu ekilde binlerce iftin kaytlar analiz ediliyor. Gottman, iftlerin nasl tarttklarna bakarak hangi evliliklerin boanma ile sonlanacana dair bir tahminde bulunuyor. Tartmann ilk dakikasna bakarak o evliliin nasl biteceini kestirebiliyor. Evli iftler, otuz yl takip ediliyor ve tahmin yzde doksan tutuyor.
    Tartma daha banda ineleme, alay, kmseme, sulama ile balarsa ki, buna “tartmaya sert balamak” deniyor; byle balandnda zme ulaamama ihtimali yzde 94. Dolaysyla:
    “-Yapma yaa...”
    “-Baylyorum, bu bulunmaz Hint kuma hllerine!..”
    “Anasnn eteinin altndan kamayan, bilmem neyi nasl yapacak”
    “-Ona buna dalaacana, nce bir aynaya bak”
    “-Ya hayatta bir eyi de becerdiini grelim.” gibi, ikyeti, kiinin davranna deil de kiiliine yapmak, kiilie saldr, onur krlmasna sebep oluyor. Bu, zamanla geri dn olmayan krgnlklara, duvar rmelere, duygusal olarak evlilii bitirip, eklen devam eder grnmesine sebep oluyor.
    * * *
    Babamn vefat ile annem, evimizin “kavvm” oldu. Alt ocuun okumas, her trl erden, akranlarnn ayartmalarndan uzak tutulmas, edepli, ahlkl ve iffetli olmamz iin gecesinin gndze katlmas, dularla istenen yardmlar… Meslek edinmemiz, evlenmemiz ile tek bana ilgilenmek zorunda kald. Bu durum, annemi ypratt, ilede kimse eker hastas olmad hlde eker ve tansiyon hastas oldu; sinirli, tahammlsz bir hl ald.
    Babamn salnda biz hastalandk m, babam sevkimizi alr; annemi de alr bizi doktora gtrr, ilalarmz alr, eve getirirdi. Annem, bizler ve ev ile ilgilenirdi. Evin gelir gideri, tamir edilecek yerler, odunu, kmr, bizim okul masraflarmz, kyafetlerimiz, hastalk tedavilerimiz, babamn sorumluluu altnda idi. Asl kfr edilmez, kkler byklerine sayg gstermek zorunda idi. Babamn, ile iinde olmazsa olmaz kurallar vard. Bugn ok iyi biliyorum ki, o kurallar, babamn kavvamlk kurallar imi. Evde btn ilerin ve ilikilerin tkrnda yrmesi, babamn sayg ve sevgi eksenli disiplini ile mmkn oluyormu. stiare edilirdi, ama son sz ona aitti. Buna ok nem verirdi. tibar asl zedelenmezdi. Annem, efkati icab baz kusurlarmz yokmu gibi grse de babam asl atlamazd. Hep derim, babam varken onu da gibi grr, hibir eyden korkmazdm. Ben korku ile onun vefatndan sonra tantm. Babam varken akam gezmelerine giderdik. O vefat etti, gidemez olduk. Nihayetinde bamzda koruyanmz, bizi kollayanmz yoktu. Gecenin nde yannda babamz olsa Fzan’a gideriz. Ama annemiz ile bunu yapamayz. Birisi sataacak oldu mu rker, ne yapacamz arrz. Biz aptal ya da beceriksiz olduumuz iin durum byle deil. Biz kadn olduumuz iin ftratmz byle… O gnlerden beri man etmiim ki, kadn kavvaml yapabilir yapmasna, ama kaldramaz, ok ypranr.
    * * *
    Grnen resim u ki; ekle bakp ze inilmiyor, hay, dindarlk gz ard ediliyor. Nefsin istekleri ile gnl, birbirine kartrlyor. Evlilikten beklentilerimiz neler, biz evlilie madd-mnev hazr myz, dnlmyor. Kar tarafn hl ve hareketlerini ne kadar kaldrabiliriz, tartlmyor. Sanki k olduumuz kii olmazsa dnya bamza yklacakm gibi, Allh’a gvenmemek batan kaybettiriyor..
    Evlilik okullar art… Yalnz bir eyi ok iyi bilmek, onu ok iyi yaptmz mnsna gelmiyor. Din eitimi hocas, dayan ktln anlatrken, hocasnn kendi ocuunu dvdn gzleri ile gren bir talebesi sorar:
    “-Peki, siz neden ocuunuzu dvyorsunuz?” Hoca ise:
    “-Evladm, ilim bazen iflas ediyor.” diyor.
    lim iflas etmiyor, sabr ve ikn kabiliyeti gelimedii, irade de zayf olduu iin kolay olan seiliyor. Hakaret etmek, dvmek… “Kavvamlk” bilgiden te, edep ve hay ile yorulmu, tasavvuf ile beslenmi, Kur’n’n ve snnetin nda, her nna hidyet ihsan edilmi er kiilerin harc… “Kavvamlk”, ftratn zuhru, ilenin olmazsa olmaz bir ehemmiyet arz ediyor. “Erkek kavvamdr!”, bu, Rabbimiz tarafndan ortaya konulmu bir kanunken erkekler tarafndan kavvamlk bilinmiyor, hanmlar tarafndan da hafife alnyor...

Fatma Hale Sam
    Yamur Yaarsa m Rahmet,
    Yoksa GL Yamura Deerse mi Ksmet?
    Ekmek Yorulurken mi Bereket,
    Yoksa ocuklarn Gzlerindeki Yaratt ehvet mi Nimet?
    Nfs Nfuza Hizmet Ederse mi Diyanet,
    Yoksa Akldan ok zandan Gelen mi badet?
    Nefes Nefis‘e Hkmederse mi ffet,
    Yoksa Ona Kanarken mi llet?

2. Bu yeye --//BuLem//-- Teekkr Edenler , ALLAH cc raz olsun diyenler .

neva (05-12-13)

Forum Grevlisi neva - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    adana
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    490
    279 Konusuna 336 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    47

Standart Cevap: Erkein Yeniden nas art

vaaaay! sen fatma hale'yi de biliyosn demek.aferin kz

ayegl gen'i de seversin sen bulem.ok tavsiye ederim. hatta ayegl sana pozitif anlamda ok ey katar,dzenli hergn okursan..
    mesela konuyla ilgili bi yazsn ekliyim buraya:

http://gencdergisi.com/3289-erkekler...raya-koy-.html
    Konu neva tarafndan (05-12-13 Saat 17:06 ) deitirilmitir.
    Seviyorsan, cimrilik etme, syle!
    Muhabbeti varken, yokmu gibi yapanla, Hi sevmedii halde, ylp durana sinir olurum!
    Neyse, o olmal insan...
    Kendisi olmaktan korkmamal! Kendisi olmaktan kamamal!
    Bil ki, sensin diye seni brakmam;
    ama
    Ben olduum iin brakrsan beni,
    Yas da tutmam arkandan!

4. Bu yeye neva Teekkr Edenler , ALLAH cc raz olsun diyenler .

--//BuLem//-- (05-12-13)