2 sonutan 1 ile 2 aras

Konu: STFA SEBEB..

Forum Grevlisi neva - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    adana
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    490
    279 Konusuna 336 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    47

Standart STFA SEBEB..

Merhum Adnan Menderes'in nemli sularndan birisini hatrlayalm.

Merhum, 1952 ylnda NATO toplants iin Fransa'ya gider.

Bir ara Paris bykelisini yanna ararak;

- "Osmanoullar ailesinin Paris'te yayor olmas gerek. Bunlar ne yer, ne ier, ne ile geinir?" diye sorar.

Bykelinin hanedan hakknda hibir bilgiye sahip olmadn gren Menderes, byk bir hayflanma ierisinde;

- "Sana 24 saat mhlet! Ya Osmanl ailesinin adresi ile ya da istifanla gelirsin" der. Bir mddet sonra bykeli adresle gelir.

Hanedann ziyaretine giden Menderes, grdkleri karsnda lgna dner.

Devlet-i Aliye'nin ulu Hakan Sultan Abdlhamid Han'n 80 yandaki hanm efika Sultan, 60 yandaki kz Aye Sultan ve dier Osmanl hanmlar, Paris yaknlarnda bir bulakhanede Franszlarn bulaklarn ykamaktadrlar.

Menderes gzyalarn tutamaz. efika Sultan'n ellerine sarlr ve;

- "Anne ne olur affet bizi, ge geldik" der. Aye sultan srgnden otuz yl sonra grd bu vatan evladna;

- "Sen kimsin"? diye sorar. Menderes de;

- "Ben Trkiye Cumhuriyeti'nin babakanym" der.

- "Ben babakanm" szn duyan koca sultan sevinten yle bir lk atar ki kalbi duracak gibi olur, baylr.

Menderes Trkiye'ye dner dnmez doruca Cumhurbakan Celal Bayar'a kar.

- "Osmanl hanmlarn bulak ykarken grdm. Onlarn Trkiye'ye dnmeleri iin af kanunu karacam" der. Celal Bayar da;

- "Adnan Bey sus! Sakn bu konuyu bir daha baka yerde ama, malum gazeteler tahrikiyle silahl kuvvetlerin iindeki cunta Trkiye'de ihtilal yapar" der.

Menderes cebinden kard bir mektubu masann zerine brakarak dar kar.

Mektupta unlar yazldr:
    - "Analarnn ve babalarnn Fransa da hizmetilik yapt bir lkenin babakan olmaktan utan duyuyorum, istifamn kabuln arz ederim.
    Adnan Menderes."

Menderes'in istifadan vazgemesi iin epeyce uralr ve hanedan hanmlarnn yurda dnmelerine izin verilmesi artyla Menderes istifadan vazgeer.

Dn:

stanbul'a dnenler arasnda Sultan II. Abdlhamid'in hanm ve kz da vardr.

Bir sabah erken saatte Tevikiye'deki evlerinin kaps alnr. Kapy Abdlhamid'in kz Aye Sultan aar. Gelen kii Menderes'tir.

- "ayet kabul buyururlarsa Valide Sultan' grmek isterim" der.

Banda tlbent elinde tespihiyle Menderes'i karlayan efika Sultan;

- "Berhudar olasn evldm, ho geldiniz..." der. Babakan da;

- "Teekkr ederim Valide hazretleri; ho bulduk..." demesinden sonra efika Sultan;

- "Beyefendi, niin nceden haberimiz olmad? Byle, hazrlksz ve gfil avlandk" der. Menderes de;

- "Zarar yok efendim. Bendeniz elinizi perek hayr duanz almak ve bir ihtiyacnz olup olmadn renmek iin geldim" der.

Ayrlrken daha sonralar Yassada da onun da hesabnn sorulduu ikince bir zarf brakr. te Menderes'in amansz sularndan birisi budur..
    Konu neva tarafndan (22-01-13 Saat 08:33 ) deitirilmitir.
    Seviyorsan, cimrilik etme, syle!
    Muhabbeti varken, yokmu gibi yapanla, Hi sevmedii halde, ylp durana sinir olurum!
    Neyse, o olmal insan...
    Kendisi olmaktan korkmamal! Kendisi olmaktan kamamal!
    Bil ki, sensin diye seni brakmam;
    ama
    Ben olduum iin brakrsan beni,
    Yas da tutmam arkandan!

Hi erfehsend - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    May 2009
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    7
    183 Konusuna 205 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    32

Standart Cevap: STFA SEBEB..

asldgn da ki avluyu binlerce mart basar ve epey sre kimse yanna yaklaamaz,cebinden tevbe suresinin eskimez yaz ile yazlm ayeti kerimeleri kar.Allahu teala cennetine ilhak eyler inaalah..bunu hi duymamtm Allahu teala hazretleri nihayetsiz raz olsun
    GAFLET EYLE HEBAA

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Bookmarks