3 sonutan 1 ile 3 aras

Konu: Said Nurs “Bana yazdrld” derken peygamberlik mi iddia eder?

Muhammed AskSairi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Jul 2006
    Yer
    Hollanda
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    347
    208 Konusuna 236 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    10

Standart Said Nurs “Bana yazdrld” derken peygamberlik mi iddia eder?

Senai Demirci

PENEN SYLEMEM gerek. Aada okuyacanz, katlp katlmamakta tereddt edeceiniz ifadelerin hibiri herhangi bir ilahiyat ya da tpy hedeflemiyor. Yazda sadece “ilahiyatlk” ya da “tplk” tarif edilmeye allyor.

“lahiyatlk” ya da “tplk” bir tavrn addr. yle ki, “ilahiyat” olmak iin ilahiyat olmak gerekmedii gibi, tp doktoru olmayanlardan da “tp” olmak beklenebilir. lahiyat ya da tp eitimi alan ya da veren muhterem insanlar knamak deil elbette maksadm, ancak ilahiyat ya da tplar da etkileyebilecek bir savrulmaya dikkat ekmeye niyetliyim.

yle ki: Tplar nasl insann selameti iin insan kadavralatryorsa, ilahiyatlar da dini biimsel kategorilere ayrrlar. Ben de bir tp olarak gayet iyi biliyorum ki, kadavra zerinde alrken de, youn bakmda ya da acil serviste bir insann hayatn kurtarmaya alrken de insanla samimi olmak zorunda deildir hekim.

Cerrahlar insann kendisine muhatap olmadan, muhatap olmak zorunda kalmadan, muhatap olmaya ihtiya duymadan, insann gzn, dizini, beynini opere edebilir.

Bazen bu istenir bile. Hekimler insann kendisiyle oyalanmadan ve tanmadan "i"lerini daha iyi yapabilirler.

Ayn ekilde ilahiyat da bir ayetin kelimelerini hece hece inceleyebilir, kelimelerin etimolojisine derinlemesine nfuz edebilir, bir hadisin rivayet zinciri zerinde uzun tezler yazabilir. Ancak bu srada ayete ve hadise muhatap olmayabilir, muhatap olmamay bir eksiklik saymayabilir, hatta muhatap olmamay iinin gerei sayabilir. nk ilahiyat da tp da operasyon adamdr, eylem uzmandr. Tpk taksiciler gibidirler. Taksici kimin nereye, niye gittiiyle ilgilenmez, ilgilenmek zorunda deildir, ilgilenmemesi gerekir. Taksici operasyonunu yapar; ehrin hangi semtinde gzel yemek yenecei, hangi sahilde daha keyifli gezilecei mteriyi ilgilendirir. Taksicinin mterisine verebilecei en iyi hizmet, sokaklar, caddeleri, kmazlar, meydanlar avucunun ii gibi bilmektir.

Szgelimi, bir hadisi, bir hadisin nerede, kime, nasl, hangi kanaldan, ka versiyonla geldiini, zayf m, sahih mi, mevzu mu ince ince bilir, syler. Ancak bu srada szn neyi kastettiini tatmak aklna gelmese de olur. Hadisi hadisin tadn almadan doktora tezi bile yazabilir, yazdrabilir. lahiyatya gre, mesela bir ayetle samimi iliki kurmann ad "tasavvufi bak as"dr; sadece bir a fark olarak kaydetmek zorundadr bu itenlii. Nefsin hallerini sayabilir, saymaldr ama “emmare” olan nefsini “mutmainne” olarak yaamak ilahiyat mfredatnda yoktur; olmas gerekmez, olmamas gerekebilir.

lahiyat itii suyun tadna deil etiketine bakmakla ykmldr; suyun tadna aina olma zorunluluu yoktur. Hamidiye suyunun zerine rr suyu etiketi yaptrrsanz, suyu rr olarak tarif edecektir. rr suyu etiketli bir suyun, Hamidiye suyu da olabilecei iddialarn "zayf" ve "mevzu" olarak tanmlayacaktr.

lahiyat, mesela Mevlana'nn hadis kitaplarnda yer bulmayan hadisleri oka zikretmesine, hatta tm davasn o hadislerin anlam zerine ina etmesine mesafeli bakacaktr. Hadis sahih deilse, hadisiye gre, hadise dair yorumlar da sahih olmaktan kacaktr. lle de gnl adam olacaksa, bunu ilahiyat kimliinin dnda bir alana geerek yapmak zorundadr. Oysa Mevlana da Geylani de, Gazali de Nursi de Peygamber szlerinin tiryakisidir. Tiryakiler sz tadndan tanr; etiketinden deil. O sz teknik olarak sahih hadis saylmasa da, bir szn peygamber tavr iinde karlk bulaca anlamlar arar, bulur.

Bu konuda “Sen olmasaydn, sen olmasaydn…” diye balayan “Levlke…” hadisi arpc bir rnektir. lahiyatln sk disiplini bu sze hadis kaynaklarnda net olarak yer verilmemesi zerine sadece susar, “sahih” olmad notunu dmekle yetinir. Fazlas disiplin dna kmak demeye gelir. Szn kendisiyle ancak laboratuvar artlarnda muhatap olmak zorundadr ilahiyat. Sz yreine dedirmek, gnlnde bu szn anlam alanna tekabl edecek bir hakikat aramak ilahiyat olarak ii deildir.

u halde ilahiyat tavrn hakkyla benimsemi bir ilahiyatdan Said Nursi'nin "bana yazdrld..." "kalbe ihtar edildi..." trnden, hakikatle samimiyet ilikisini anlamas ve tartmas beklenemez. Tartmaya kalkarsa, ancak teknik olarak tartar; en iyi ihtimalle "peygamberlik iddias" kapsamnda yorumlanabilmesine ses karmaz, bir de ahsi hesab varsa, “peygamberlik iddias” kapsamna koyuverir.

Said Nurs, mam Ali'nin[ra] eserlerinde Risale-i Nur'a dair iaretler olduunu kaydeder; aka vurgular, talebelerine anlatr. Elbette ki bunu da Risale-i Nur'a dokunulmaz “kutsal kitap” stats kazandrmak iin deil, mam’n kerameti adna syler. Kald ki Said Nurs, srf Risaleleri okuyup yazmalarndan tr insafsz mahkemelerce idam iddiasyla yarglanan talebelerine moral destek salamak iin bu iaretlerin altn izer, ama ilahiyatnn bu zamandan o zamana bak son derece soukkanl olacaktr.

Said Nurs ve talebeleriyle empati kuracak insaf ve anlayn esirgerse, kimse ilahiyatya bir ey diyemez, insaf meslek gerei deildir. mam Ali'nin[ra], harf devrimleriyle ve yasaklarla kaynak orakl yaand bir dnemde, Kur'n'la bizi dorudan tantran, bize Kur'n'a dardan baktrmaktan te bize Kur'n'la bakmay reten bir esere manevi ilgisini grmemek meslek erbab iin kusur deildir. lahiyat olarak hakldr. Kalbinizi ok teknik bir operasyonla yeniden altran bir cerrahtan niye bir de tebessm bekleyesiniz?

nsan nezaketi taknarak bakarsanz, "Bana yazdrld…” ve “Kalbe ihtar edildi…” gibi cmlelerin tekebbr iin deil tevazu sonucu sylendiini anlamakta zorlanmazsnz. Tpk “ben ok gnahkrm…” diyen bir adamn, “ben”le balayan cmlesini “o” diye balayan cmleye dntrdnzde gramatik bilgi hatas yapmadnz halde, nezaket hatas yapmanz gibi.

Bir insan “Ben gnahkrm” derken, kendi i dnyasnn gereklii zerinden kendini balayan bir bildirimde bulunur. Onun kendi sbjektif algsnda “gnah” diye alglad sizin “gnah” diye algladnzla elemiyor olabilir. Onun “ben gnahkrm” deyii ile sizin “ben gnahkrm” deyii ayn nesnel gerei ifade etmez. O halde, bu cmleyi “o gnahkrdr” diye tercme edemezsiniz; nk onun gnah diye kastettiini ancak o bilir, o anlar. “Bana bildirildi…” cmlesi de ancak “ben” znesiyle nakledilmelidir. Sz sahibinin i gerekliiyle ilgilidir. Bu cmleyi “Said Nursi’ye bildirildi, yazdrld…” diye evirirseniz, tartlr bir nesnel gereklik olarak alglarsnz.

lle de ilahiyatlara anlatmak gerekirse, "Sen attnda, sen atmadn; velakin atan Allah'tr" mealindeki ayetin ekseninde sylenmi olamaz m bu cmle? Atma eylemini tercih eden insandr; ama eylemi yaratan Allah'tr. Ayn ekilde, yazma eylemini de var eden, yaratan Allah'tr. Tercih eden Said Nurs'dir. bu kadar kolayca anlalabilecekken, ii yokua srme, bin dereden su getirme niyeti pekl baka trl yorumlarn malzemesi de yapabilir bu cmleyi. Bu da, yorum sahibinin Said Nurs’nin ne sylediiyle deil, Said Nurs’nin sylediinden ne anla(t)mak istediiyle ilgilidir.

Hem sonra “kalbe ihtar edildi…” szne kim hangi hakla kar kar? Allah kulunun kalbinden bihaber midir? nsaf, sadece insaf! “Kalbe ihtar edildi” demek kalbine ihtar edileni bytmez, kalbe ihtar edenin keremini ve ilmini, rahmetini ve ihsann hissettirir.

Said Nurs szlerinden peygamberlik imas karmaya kalkmak, ciddi bir yetersizliin de ucunu gsterir. Aklnzdaki alglama erevesi yeterince geni deilse, her trl veriyi bu ereveye sdrmaya alrsnz. Gerekliin kolu baca erevenizin dnda kalrsa, inkr eder, yok sayar; biraz daha ileri gider samalkla etiketleyebilirsiniz. Bu da bir gerekliktir; kim ne diyebilir? Oysa veriler deildir sama olan, veriyi alglayan akln anlam alannda verilerin kendine yer edinememesidir.

yle anlataym: Eer, bakrclkla megulseniz, her trl deeri sadece bakrla lersiniz. Yediiniz ekmei de, giydiiniz elbiseyi de... Altndan bihaberseniz, altn' unutmusanz tek yapacanz budur. Ayn ekilde, kafanzda sadece kibirlenme/byklenme erevesi yer etmise, hele bir de gkten yere dokunularn cmlesini “vahyin inii” kapsamnda alglayacak esneklikten yoksunsanz, “vahiy” deyince aklnza sadece doktora tezlerinin ban ssleyen lgat tanmlar geliyorsa, Said Nurs'nin bu cmlelerini tekebbre, byklenmeye yormaktan baka seeneiniz kalmaz.

Kategorize dnen bir akln “bana yazdrld..”lardan anlayaca tek ey “bana peygamber gibi vahiy indirildi” imas olacaktr. Bu ekilde ina edilmi bir akln terazisinde baka trl bir deer tartlmaz.

imdi “Bunlar da benim kalbime ihtar edildi; bana da bunlar yazdrld” deyiversem, "bana vahiy geldi” mi demek isterim?
    [size=18pt]صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لَا يَرْجِعُونَ[/size]bakara 18<br /><br />Sardrlar dilsizdirler krdrler artk onlarn dn yoktur

2. Bu yeye AskSairi Teekkr Edenler , ALLAH cc raz olsun diyenler .

kodoo (21-08-14)

Hi erfehsend - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    May 2009
    7
    183 Konusuna 205 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    32

Standart Cevap: Said Nurs “Bana yazdrld” derken peygamberlik mi iddia eder?

sayn air bombalanacaksn....basn e...
    GAFLET EYLE HEBAA

Tecrbeli ye kodoo - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Jul 2012
    Yer
    Elazig
    8
    10 Konusuna 13 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    11

Standart Cevap: Said Nurs Bana yazdrld derken peygamberlik mi iddia eder?

Allah raz olsun, gzel bir yaz.

Yalnz, bu meseleyi safiyane ekilde iki kategoriye ayranlar dahi hata etmektedir. Zira ilham ve vahiy almak Peygamberlere (a.s) zg birey deildir. Kur'an- Kerim'de, Peygamber olmayp da VAHY ald belirtilen nice ahsiyetler vardr. Hz Musa'nn (a.s) annesi, Hz. Meryem ve Hz. sa'nn havarileri, Allah'tan vahiy almlardr.

Ehl-i Beyt, hususan, Hz mam Ali ve talebesi olan Hz stad Said Nursi de, Hz. sa'nn havarilerinden dk mertebede deillerdir. Yani onlarn da vahiy almalar knanamaz, Peygamberlik iddiasdr diye arptrlamaz. mmetin alimlerinin srailoullarnn Peygamberleri gibi olduu, ve Menziler hadisi gibi tm hadisler de buna iaret eder.

Ancak, yalanclardan korunmak iin, kii, vahiy aldn belirten zat(lar)n, syledikleri Kur'an'a ve mizana vurulmaldr. Eer eliiyorsa red edilir. elimiyorsa, kii kabul etmese bile, red dahi edemez. O konuda susmas icab eder.

Ki, gerek, Hz mam Ali'nin Celcelutiyesi ve Nehcl Belaa'daki hutbeleri, gerekse Said Nursi Hazretlerinin Risale-i Nur'u ve onlarn tarihe-i ahyatlar isbat eder ki, bu yce zatlar Vahiy ve Nbvvet evinin varisleridirler, ancak Peygamber deillerdir. Selametle.