5 sonutan 1 ile 5 aras

Konu: Yumuak Bir Lisn

Sper ye
    yelik tarihi
    Oct 2006
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    0
    9 Konusuna 9 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    16

Standart Yumuak Bir Lisn

Yumuak Bir Lisna Ship Olmak
    Cenb- Hak, kullarnn gzel, salam, drst, ak, beli, tesirli, tatl, gnl alc ve yumuak sz sylemelerini arzu buyurmaktadr. yet-i kermede yle buyrulur:
    “Kullarma syle, szn en gzelini sylesinler. Sonra eytan aralarn bozar. nk eytan, insann apak dmandr.” (el-sr, 53)
    Gnle, yumuak sz kadar tesir eden baka bir ey yoktur. “Tatl dil, ylan deliinden karr.” darb- meseli de bunu aka ortaya koymaktadr. Yumuak bir lisna ship olmay gerektiren en mhim saha da, hi phesiz slm hakkatleri tebli faliyetleridir.
    Pek ok yet-i kerme ve hads-i erfte, tebliin yumuak ve hikmetli szlerle, muhtab rencide etmeden yaplmas lzm geldii anlatlmaktadr. Cenb- Hak, Ms ve Hrun -aleyhimesselm-’, Firavun gibi azgn ve doru yoldan sapm bir insana gnderirken bile, yumuak bir slp kullanmalarn emrederek yle buyurmutur:
    “Ona yu*mu*ak sz sy*le*yin. Bel*ki o, na*sihat din*ler ve*ya Allah’tan kor*kar.” (T*h, 44)
    Firavun’a bile yumuak sz sylenmesi emredildiine gre, onun kadar azgn ve sapkn olmad muhakkak olan dier insanlara kar nasl bir slb ile yaklamak lzm geldii kolayca anlalabilir.
    Nitekim Allah Rasl -sallllhu aleyhi ve sellem-’in tebli vazifesindeki muvaffakyeti, O’nun yksek hilim ve msmahasnn bir bereketi olmutur. Cenb- Hak, Peygamber Efendimiz’in bu husustaki fazlet ve kemlini yle ifde buyurur:
    “(Ey Raslm!) O vakit Allah’tan bir rahmet ile onlara yumuak davrandn! ayet Sen kaba ve kat yrekli olsaydn, hi phesiz, etrafndan dalp giderlerdi…” (l-i mrn, 159)
    “Andolsun ki size kendi iinizden yle izzetli bir peygamber gelmitir ki, skntya dmeniz O’na ok ar gelir. O, size ok dkndr. M’minlere kar raf (ok efkatli) ve rahm (son derece merhametli)dir.” (et-Tevbe, 128)
    Peygamber Efendimiz -sallllhu aleyhi ve sellem- de yle bu*****yur**mu*tur:
    “Allah Tel, bana farzlarn ikmesini emrettii gibi, insanlara lutuf ve merhametle mumele edip yumuak sz syleyerek onlarn kalpleri arasnda muhabbet filizleri yeertmemi de emretti.”[20]
    Znnn- Msr -kuddise sirruh- der ki:
    “Her ne kadar nefsniyetleri sebebiyle chillik edip ho grmeseler de, insanlar muhta olduklar hususlarda yumuak bir lisan ve mtebessim bir ehre ile irda almak, mnn almetlerindendir.”
    slbun gzellii ve yumuakl yannda sammiyet de bata gelen esaslardandr. Zr mehur bir darb- meselde ifde edildii gibi:
    “Sz kalpten karsa kalbe kadar gider, dilden karsa kula aamaz.”
    Yine bu hususta Hazret-i Mevln -kuddise sirruh- da:
    “Kalbi ve sz bir olmayan kimsenin yz dili bile olsa, o yine dilsiz saylr.” buyurmutur.
    Samm bir kalpten yumuak bir slb ile sdr olan tatl szler, ahlk olgunluktaki yksek seviyeyi gsteren almetlerdir. Bu olgunluk hli, kiinin ahsna kar yaplan kabalk, eziyet ve ceflara sabretmesini ve hatlar karsnda affedici olmasn cb ettirir. Dolaysyla tatl bir dil ve yumuak bir slp shibi olmak, zor, lkin feyizli ve bereketli bir yoldur.

Forum Grevlisi neva - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    adana
    490
    279 Konusuna 336 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    47

Standart Ynt: Yumuak Bir Lisn

kavl-i leyyin hareketini duydunuz mu engin noyan n nderlik ettii..
    takip edemedim ama gzel faaliyetleri olmutu filistinle ilgili vs..
    .................
    (yumuak sz syleme denince aklma bu geldi..)
    Seviyorsan, cimrilik etme, syle!
    Muhabbeti varken, yokmu gibi yapanla, Hi sevmedii halde, ylp durana sinir olurum!
    Neyse, o olmal insan...
    Kendisi olmaktan korkmamal! Kendisi olmaktan kamamal!
    Bil ki, sensin diye seni brakmam;
    ama
    Ben olduum iin brakrsan beni,
    Yas da tutmam arkandan!

Sper ye
    yelik tarihi
    Oct 2006
    0
    9 Konusuna 9 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    16

ben hi duymadm ablam yaa yada rastladysamda hatrlamyorum bulursan paylasr msn
    [img width=600 height=219]http://img44.imageshack.us/img44/574/yagmurf.gif[/img]

Hi erfehsend - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    May 2009
    7
    183 Konusuna 205 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    32

bu hareketlerin hepsini iyi niyetlei buluyorum ama netice yok be usta..
    bir eyler eksik hep. mesela nusret yok
    GAFLET EYLE HEBAA

Sper ye
    yelik tarihi
    Oct 2006
    0
    9 Konusuna 9 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    16

bunlar zaten ve zaten Allahn yardmyla olan seyler, allahn yardmn ummadan basladgnz b i olamaz zaten. hepsnde bu var ve dah burada elzem olan kiinin bir adm atmasdr.
    [img width=600 height=219]http://img44.imageshack.us/img44/574/yagmurf.gif[/img]

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Bookmarks