Allah Bakara suresi 255. ayetinde, kendilerine efaatiler edinerek onlardan yardm isteyen medet uman kitap ehlini ikaz ederek, bakn efaatin yalnz kendi tekelinde olduunu anlatmak iin Allah ne diyor. ZN OLMAKSIZIN, ONUN KATINDA EFAATTE BULUNACAK KMDR?Yani bu g yalnz bana aittir diyor. Yine Taha suresi 109. ayetinde tahrifat yaparak, onlarca ayete ters decek bir tercmeyle, bakn nasl batl inanlarn hayata geirmeye alyorlar. O GN, RAHMNIN ZN VERD VE SZNDEN RAZI OLDUU KMSEDEN BAKASININ EFAAT FAYDA VERMEZ. Bunuda okuduunuzda, bakn Allah kendisinden baka kiilerede efaat yetkisini veriyormu diyerek, kendi yanl inanlarna kant yaratabiliyorlar.

Sizce Allah bu ikaznda, baz kiilerede efaat etme yetkisini veriyor olabilir mi? Gelin onuda Kuran n efaat konusunda ok net aklama yapt dier ayetlerinden anlamaya alalm. Tabi Taha suresi 109. ayetide Kuran btnlnde doru anlayarak.

O GN, RAHMANIN ZN VERD VE SZNDEN HONUT OLDUU KMSELERDEN BAKASINA, EFAAT FAYDA VERMEZ. (Taha 109)

DE K: EFAAT TMYLE ALLAHA ATTR. GKLERN VE YERN HKMRANLII ONUNDUR. SONRA YALNIZ ONA DNDRLECEKSNZ.Zmer 44

KMSENN KMSE NAMINA BR EY DEMEYECE, H KMSEDEN FDYE ALINMAYACAI, KMSEYE EFAATN (ARACILIIN) YARAR SALAMAYACAI VE H KMSENN HBR TARAFTAN YARDIM GREMEYECE GNDEN SAKININ. (Bakara 123)

YOKSA ALLAHTAN BAKA EFAATLER M EDNDLER? DE K: HBR EYE GLER YETMESE VE DNEMYOR OLSALAR DA MI? Zmer 43)

H KMSENN BAKASINA FAYDA VEREMEYECE, EFAATN KABUL EDLMEYECE, FDYE ALINMAYACAI VE YARDIM YAPILMAYACAI BR GNDEN SAKININIZ. (BAKARA 48)

KENDLERNE ZARAR VERMEYECEK, FAYDA DA SALAMAYACAK OLAN EY ALLAH LE ARALARINA KOYUP KUL OLURLAR. BR DE DERLER K BUNLAR ALLAHIN YANINDA BZ YANINA ALACAK (EFAAT EDECEK) OLANLARDIR. DE K SZ ALLAHA, GKLERDE VE YERDE BLMED BR EY M HABER VERYORSUNUZ? O, ONLARIN ORTAK SAYDIKLARINDAN UZAK VE YCEDR. (Yunus 18)

ALLAH, GKLER, YER VE BUNLARIN ARASINDAKLER ALTI GNDE/EVREDE/DNEMDE YARATAN, SONRA ARI HAKMYET ALTINA ALANDIR. ONDAN BAKA NE BR DOST NE DE BR EFAATNZ VARDIR. DNP DERS ALMIYOR MUSUNUZ? (Secde 4)

ARTIK ONLARA, EFAATLERN EFAAT FAYDA VERMEZ.(Mddesir 48)

Sizce Allah bunca ak, kesin muhkem ayetlerinden ve verdii szden sonra, hala Allah n efaat yetkisini yani kendi tek elinde tuttuu balama gcn birilerine de vermi olabilir mi? AKLINI KURAN LE KULLANAN, BU SORUNUN CEVABINI HEMEN BULACAKTIR. AKLINI KULLANMAYANI ZATEN ALLAH, PSLK NDE BIRAKIR REZL EDERM DYOR.

SAYGILARIMLA

Haluk GMTABAK