Kuran da birok ayette Allah iman ettiini syleyen kullarna, sakn bana ortak/irk komayn yoksa yaptnz btn ileriniz, iyi amelleriniz boa gider diye uyaryor. Bu konuda birok makale yazdm, ama gerekten bu konu ok nemli ve birbirimizi defalarca uyarmalyz ki, yaptmz bu korkun hatamzn farkna varabilelim. Peki, bu kadar nemli olan Allah a ortak komak szyle Allah, nasl bir ortak komaktan bahsediyor olabilir? Sanrm buras ok nemli. Sizlere makalemin banda hatrlatmak istediim, Allah n ok nemli bir ayeti var. Bakn Allah Yusuf suresi 106. ayetinde ne diyor. ONLARIN OU, ORTAK KOMADAN, ALLAHA NANMAZLAR. Demek ki iman edenlerin genel ounluunun, yapt ok byk bir yanllk var ki, Allah bu konuda bizleri uyaryor. Bu uyarya ltfen kulak verelim. Bizlerde Allah n bu ok nemli ikazn doru anlamalyz ki, hesabn grlecei o etin gn aknlarn ve affedilmeyenlerin safnda olmayalm. Mutlaka inancmz sorgulayalm, sakn bizde farknda olmadan, Allah a ortak koanlarn arasnda olmayalm? Size bu konuda iki ayeti nce rnek vermek istiyorum.

Zmer 65: Yemin olsun ki sana da senden ncekilere de yle vahyolunmutur. PHESZ K (ALLAHA) ORTAK KOARSAN, LERN ELBETTE BOA GDER ve elbette kaybedenlerden olursun! (Mehmet okuyan meali)

Enam 88: te bu, Allahn hidayetidir, kullarndan dileyeni ona iletir. EER ONLAR DA ALLAHA ORTAK KOSALARDI, YAPMAKTA OLDUKLARI AMELLER ELBETTE BOA GDERD. (Bayraktar Bayrakl)

lk ayette Allah Elisini uyaryor ve diyor ki, sana da senden ncekilere de Allah a ortak komayn, koarsan yaptn tm gzel eyler boa gider diyerek, Elisini kesin bir dille uyaryor. Bu ok ilgin, nce Allah grev verdii Elisini uyaryor. Dier ayette de, tm iman eden kullarndan bahsederek, onlarda Allah a ortak kosalard, yapmakta olduklar amelleri yani Allah n rzasn kazanmak iin yaptklar gzel eyler, boa giderdi diyor. DEMEK K ALLAH KENDSNE ORTAK KOMAYI, ASLA KABUL ETMYOR. Bizlere de den bu konuyu doru anlamalyz ki, gemite yaplan hatalar tekrar etmeyelim ve Allah n balamayaca bu yanl yapmayalm.

NCE UNU UNUTMAYALIM, GEMTE ALLAH A ORTAK KOANLARIN YAPTII YANLITA, H KMSE BUDA KNC ALLAH TIR DEMYOR. nk tm kitap ehli biliyor ki tek bir Allah var. Peki, nasl bir hata, yanl yaplyor da, Allaha ortak komakla yani baka bir tabirle RK KOMAK ile sulanyorlar, buras ok nemli.

Enam 14: De ki: Gklerin ve yerin yaratcs olan, besledii hlde beslenmeye ihtiyac olmayan, ALLAHTAN BAKASINI MI DOST/VEL EDNECEM. De ki: Bana, (Allaha) teslim olanlarn ilki olmam emredildi ve sakn Allaha ortak koanlardan olma (denildi). (Diyanet meali)

Enam 56: De ki ALLAH LE ARANIZA KOYUP YARDIM STEDKLERNZE KUL OLMAM, BANA YASAKLANMITIR. Ben, sizin arzularnza da uymam. yle yapsam saptm olurum ve doru yolda olamam. (Sleymaniye vakf)

Bu iki ayete benzer onlarca ayet vardr ki, Allaha ortak/irk komak konusunda Allah, ok dikkat ekici uyarc ayetler indirdii halde, birileri bunlar grmemizi engellemek ve atalarnn batl inanlarn topluma yaatmaya devam etmek iin, byk aba harcamaktadrlar. BU KAZLARA KULAKLARINI TIKAYIP, DUYMAYARAK ALLAH A ORTAK /RK koanlar, asla huzurda hesap veremeyeceklerdir. Bakn ilk ayette Allah a ortak komann ne olduuna, ok ak bir rnei nasl veriyor. Dinimiz ve imanmz adna kuku duymadan gveneceimiz VELMZ/DOSTUMUZUN yalnz Allah olduunu sylyor. Onun dnda hatasz, gnahsz hi kimsenin olamayacan, bizlerin Allah n yannda asla bizlere yol gsteren, inancmza yn veren hibir veli/dost edinemeyeceimizi bildiriyor. EDNDKLER VELLERN, EYHLERN SZLERNE GVENP, ONLARIN ARDINA DENLERN, ALLAH A ORTAK KOMAK, YAN RK KOMAK OLDUUNU VE BUNU YAPANLARI ASLA AFFETMEYECEN SYLYOR ALLAH. Araf suresi 3. ayetinde de Allah ne diyordu hatrlayalm. RABBNZDEN SZE NDRLENE UYUN, ONDAN BAKA VELLERE UYMAYIN. Ne dersiniz bizler bu hatay yapyor muyuz, yoksa yapmyor muyuz? Eer aramzda Allah dan baka veli edinmeyi merulatrmak adna, Velisi olmayann velisi eytandr diyenler varsa, aslnda onlar eytan veli edinmiler ama farknda olmayanlardr, hatrlatmak isterim. BR MSLMANIN GVENLECEK TEK VELS ALLAH BENM DYOR. steyen Allah a inanr gvenir, isteyen edindikleri velilere. Allah bu yanllar yapanlara, ortak/irk koanlar diyor.

Enam suresi 56. ayette ise, sanrm gemite ve gnmzde yaplan ok byk yanla Allah aklk getiriyor ve bizleri uyaryor. Allah yaplan bu yanl Elisi araclyla bizlere anlatyor ve deki kullarma diyerek konuya aklk getiriyor. Allah n Elisinin yle demesini istiyor topluma. SZLERN YAPTII GB, ALLAH LE ARANIZA EDNDNZ VELLER, DOSTLARI KOYUP, ONLARDAN YARDIM STEDKLERNZE BEN KUL OLMAM VE ONLARI ASLA ALLAH LE ARACI YAPAMAM. NK BUNU YAPMAM BANA YASAKLANMITIR DYOR. Peki, bizler Allah n bu yasan dinliyor ve Allah ile aramza veliler, dostlar, eyhler efendiler koymuyor muyuz, yoksa bunca ikaz ve uyarlar grdmz halde, ayn yanl yapmaya devam m ediyoruz, ne dersiniz?

Hatrlatmak isterim Allah, Nisa 48. ayetinde, kendisine ortak, irk koanlar asla balamaz diyor. Bunlarn dnda kalanlar, diledii kimse iin balayaca bilgisini veriyor. Devamnda da, kim Allah a ortak/irk koarsa byk bir gnaha girmi olacan ve Allah a iftira edeceini bizlere bildiriyor. Hangimiz byle bir duruma maherde dmek isteriz?

Kuran da birok ayetinde, Allah n yannda hi kimseden yardm istenmeyecei, onlar arac yaplamayaca, onlara dua edilemeyecei uyars yaplr. ALLAH IN TEK ELNDE OLAN YETKLERN EER BZLER, EDNDMZ VELLERE, EYHLERE VE EFENDLERE VERYOR DA, ONLARI ALLAH LE ARAMIZA ARACI, EFAAT YAPIYOR VE ONLARA ADETA KUL OLUYORSAK, BU YAPILANIN ALLAH A ORTAK KOMAK, YAN RK KOMAK OLDUU KURAN DA ONLARCA AYETNDE ANLATILIYOR.

Deerli dostlarm, gemite kitap ehlinin yapt yanllar, ne yazk ki gnmzde genel ounluk devam ettiriyor. Gelin elimizde Kuran onu anlayarak, dnerek ve aratrarak, hibir etki altnda kalmadan anlamaya alalm. Allah Nahl suresi 98. ayetinde, Kuran okumaya balamadan nce, kovulmu eytandan, onun yolunu izleyen insanlarn batl ve hurafe szlerinden syrlp, yalnz Allah a gvenip dayanarak, Allah a snarak, Kuran okumamz emrediyor. Eer Allah n bu tavsiyesine uyar ve Kuran hibir beeri batl bilginin etkisinde olmadan okur ve anlamaya alrsak, inann tm yanllarmz fark edeceiz ve Allah n hak dini olan slam ile de buluacaz.

DLERM BR GN CMLEMZ, ALLAH IN NURU KURAN IN III LE AYDINLANIR VE ALLAH A RK KOMADAN DORU YOLDA YRYEN, ALLAH IN HALS KULLARINDAN OLURUZ.

https://hakyolkuran1.blogspot.com/20...-dikkatle.html

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/