slam dnyas yle bir yozlama, batl ve hurafenin batandaki akl, mantkla aklamak mmkn deil. Gnmzde yaanan, lkelerinden kaan Mslman gleri zerinde zerre kadar dnen, slam toplumlarnn ne denli kargaa, ac ve adaletsizliklerle ynetildiini grecektir. SZCE GNMZDE YAANAN BU DNN ADI, SLAM OLABLR M? Ltfen unutmaynz slam toplumu dediimiz lkelerin adaletsizlik ve basksndan kaanlar, Mslman lkelere deil, zellikle Hristiyan lkelerine gitmek istiyorlar. Acaba neden diye, bu soruyu kendimize hi soruyor muyuz? Hi sanmyorum. lgin olan bu toplumlarda Mslmanlara, Mslman olduunu syleyenler tarafndan adaletsizlikler, basklar yaplyor ve bir birilerini hi acmadan ldrebiliyorlar. HAN MSLMAN MSLMANIN KARDEYD?

Hani slam hogr diniydi, hani slam adalet ve zgrlk diniydi? Hani, hangi inanca inanrsa inansn aralarnda adaletle hkmedilecekti, dinde zorlama yoktu, ne oldu Allah n Kuran da ki bu uyarlar? Ne yazk ki hepsi rivayetlere kurban gitti ve Kuran duyan, hisseden yok. SLAM TOPLUMLARI BATILIN VE HURAFENN BATAINA BATTIKA, BAKA DMANA GEREK KALMADI. Biz Mslmanlar bir birimize dman olduk, birbirimizi ldryor ve sava ayoruz. Btn dnya, slam toplumlarndaki bu karmaay, zellikle kadnlar zerindeki basky gryorlar. Sizce bu toplumlara, bu kt rnekler ortada dururken slam anlatp, onlar Mslmanla davet edebilir miyiz? Elbette hayr. Mslman olmayan ve bu zulm seyredenlerin lerinden ne getiini ok iyi tahmin ediyorum, ama dilim varmyor sylemeye. ALLAH NE YAPARSANIZ, ONUN KARILIINI GRRSNZ DER KURAN DA BZLERE. BZLERDE YAPTIKLARIMIZIN KARILIINI GRYORUZ.

slam toplumlar olarak, Kuran dan o kadar uzaklatk ve kendimize rivayet ve san bilgilerden yle bir din yaratk ki, imdide sen Mslman olamazsn, sen kfirsin, sen snnet inkrcssn diye bir birimizi imanszlkla suluyoruz. HLBUK ALLAH IN TEK BR SNNET YAN ZLENMES GEREK YOLU VARDI, ODA KURAN DI. Bizler dinde delil ve kant olarak yalnz Kuran kabul etmeyip, doruluundan asla emin olamayacamz, Kuran n hi bahsetmedii konularda rivayet edilen szleri/hadisleri din edindik ve dinin asli unsuru yaptk. YALNIZ BU RVAYETLERLE, KURAN I ANLAYACAIMIZA NANDIRILDIK. Allah n dinde sakn blnenler gibi olmayn uyarsn gz ard ederek, dinde blnmekte zenginlik bereket vardr dedik, bylece her Mslman toplum, lke adeta kendi dinini, inancn elleriyle yaratt, Allah n dinini kendi nefislerince ekillendirdi. SONUCUNUDA HEP BRLKTE GRYOR VE OK ZLYORUZ.

Blnmlmze ve yoldan sapmamza birok batl ve san bilgiler etken olmutur. nk bizler Kuran n etkisinden syrlp rivayet ve san bilgilerin etkisine girdik. Bu hatamza ok gzel bir rnek vermek istiyorum. Geen gn bir yazmn altna, yle bir cevap yazm bir arkadamz, bizlere ders olmas adna, sizlerle paylamak istiyorum. BU VE BENZER NANLAR BZLER, SLAM I ALLAH IN YOLUNDA YAAMAKTAN SAPTIRMI VE BR BLNMEYENE DORU BZLER SRKLEMEKTEDR. NK EMN OLAMAYACAIMIZ SZLERN ARDINDAN GDEN, ASLA ALLAH IN GEREKLER LE BULUAMAZ VE BYLECE ZOR ANIMIZDA, ALLAH I DA YANINDA BULAMAZ. Bakn arkadamz ne diyor, kendi inanc ile ilgili.

KTABIN SAHB PEYGAMBERDR. BEN KTAP HUSUSUNDA ONA TABYM. nk Allahn kasdn ve muradn en iyi o bilir. Hamaset edebiyat yapp, peygamberi bir kenara brakarak peygamberlie soyunmayn. ok srtyor tahrifatnz. Siz mealcilerin sapk zellii ayetleri ya maksatlarndan karmak veya madalyonun bir yzn gsterip, dier yzn gstermemek. Ayetleri ideolojinize alet etmek. Tm bu ayetler Resule itaat edin ayetinden ayr okunmazlar.

Bak! SANA(resule) !!! Diyor Resule. Yani ona indirmitir. Senle bana deil. Yani onun zerinden btn insanla. MD BEERYET AISINDAN BEN HZ. MUHAMMED (SAV) LE MUHATABIM. DREK KTAPLA DEL. O KTABA, ONUNLA BERABER UYMALIYIM. Onu devreden kartp uymaya kalkmak, peygambere ihanettir. Byle bir eyi, sahabenin yapm olmas dnlemez. Ki Peygambere nasl tabi olduklar sabittir.

Ne dersiniz, byle bir inan Allah n dini/snneti olabilir mi? ARKADAIMIZ KTABIN YAN KURAN IN SAHB PEYGAMBERDR DYOR. Aman Allah m. ok daha ilginci szlerinin devamnda, ben kitap hususunda ona tabiyim diyor. Tabi olduu kitabn neler olacan da devamnda anlatyor. Kuran da geen ayetlerin, uyarlarn neyi kast ettiini bizler anlayamayz, yalnz Allah n Elisi anlar, bizlerde onun rivayet hadislerinden, Kuran ayetlerinin gerek anlamn anlarz diyor. BUNUN APAIK RK OLDUUNUN, NE YAZIK K FARKINDA DEL. Hatrlatrm bizler gnmze ulaan ve Peygamberimize ait olduu iddia edilen hadisleri Allah n Elisinden deil, Peygamberimizden yzlerce yl sonra yaam, BUHAR, MSLM, TIRMIZ gibi kiilere ait olduu sylenen, kitaplardan reniyoruz. Bu szlerin/hadislerin gerekten Peygamberimize ait olduuna, kim ahit olmuta bu kadar rahat inanyoruz, ite bunu anlamakta zorluk ekiyorum.

Bu kii, Allah n emrettii gibi Kuran anlayarak ve dnerek tercmesinden okuyanlara da sapk diyor. Kimin sapk olduunu, huzura vardmzda hep birlikte greceiz. Allah birok ayetinde Resule itaat edin diyor, nk Kuran ilk insanlara tebli eden elisiydi de ondan. Ama neden Resule uymamz gerektiini de aklyor Allah ve Resuln yetkisinin, grevinin yalnz apak tebli olduu rneklerini de Kuran da veriyor. Bu ayetleri grmek istemeyenlere ayetleri hatrlatmann da, hibir faydas olmuyor ne yazk ki. Tabi anlamak ve grmek istemeyenler, perdelenmi gzleriyle gremeyecek, mhrlenmi kalp ve kulaklar ile de duyamayacak hissedemeyecektir.

Hi dnmyor muyuz, Allah hkmlerini neden tm kullarnn anlayaca ekilde gndermeyip, yalnz Resulnn anlayaca ekilde gndersin? Nasl bir adalet anlayn, Allah a nispet ettiimizin farknda msnz? Hangi kitabn yazar kitabn yazarken, yazdm bu kitab her okuyann anlamasna gerek yok, akll bir kii okusun topluma anlatsn diye yazar? Hatrlaynz ltfen, Allah sizleri Kuran dan sorumlu tutuyorum diyordu. Diyelim ki ayetlerin gerek anlamn yalnz Peygamberimiz anlad, neden Allah n Resul Kuran kayda aldrrken, bizlerin anlayaca ekilde yazdrmad da, bizler bu ayetleri dilden dile dolaan, kayda yzlerce yl sonra alnan bilgilerle/hadislerle anlamaya alyoruz. HAN ALLAH BZLER UYARMITI KURAN DA HATIRLAYINIZ, EMN OLMADIINIZ SZLERN ARDINA DMEYN, TM BUNLARDAN SORUMLU OLURSUNUZ DYORDU. Bu uyarlar bizleri hi mi ilgilendirmiyor?

slam toplumlarnn iinde yaad bu ac ve zc gereklerin asl nedeni, Kuran dinde tek kaynak kant, delil kabul etmeyip, kendimizce setiimiz rivayet edilen hadisleri kesin doru kabul edip, slam Kuran a gre deil, rivayet szlere gre yaamamz biz Mslmanlar iinden klamayacak batakla srklemitir. LGN OLAN ARKADAIMIZIN DNDE KANIT OLARAK GRD RVAYET HADSLER, HER MEZHEPTE, CEMAATE, TARKATTA OK FARKLI ANLATILIYOR VE LERNDEN SELP BR KISMI BATIL LAN EDLEBLYOR. BUNA KM VE HANG ARTLARDA KARAR VERYOR, SORAN BLE YOK. BRNN DORU KABUL ETTN, DER KABUL ETMYOR VE BRBRLERN KFRLKLE SULUYORLAR.

Tenkit ettiimiz, sylemleri ve yaptklar ile knadmz TALBAN ve T in yaad slam, aslnda lkemizde mezheplerin kabul ettii slam la ayn. Snni ve ii inancna bakn aratrn, Taliban n ve iittin yaad inanla ayn olduunu greceksiniz. imizde baz cemaat ve tarikatlar, lkemizin ynetimini tam olarak ele geirseler ve her istediklerini yapabilecek gleri olsa, Taliban ya da it den hi farklarnn olmadn greceksiniz. ESK AYASOFYA CAMSNN MAMININ, ALLAH TALBAN IN YARDIMCISI OLSUN SZLER LE TALBAN I VMES, DESTEKLEMES TM GEREKLER ORTAYA KOYUYOR.

Arkadamz beeriyet asndan, ben Hz. Muhammed ile muhatabm diyerek, Kuran ne yazk ki terk ediliyor ve rivayet edilen hadislerle din yaanyor. Hatrlatrm Allah n Elisi aramzda deil, yani muhatabmz u anda yalnz Kuran. Bu szler/hadisler sana m ait diye Peygamberimize soramyoruz. Bunu yapamyorsak, nasl olur da emin olamayacamz szlerle slam yaarz ve muhatabmz bu hadisler deriz? Byle olunca da sonu ortada. Bir Mslman bu szleri nasl syler, dorusu aklm almyor. Bakn szlerinin son ksmnda ne diyor. Ben Hz. Muhammed ile muhatabm dedikten sonra, DREK KTAPLA DEL DYOR. Yani bu zihniyetin muhatab direk Kuran deil, Peygamberimize ait olduunu iddia ettikleri ve Kuran akladn syledikleri, RVAYET HADSLER, BU ZHNYETN LK MUHATABIYMI. O RVAYETLER IIINDA KURAN I ANCAK ANLAYABLRZ DYOR. RABBM BZLER BU ZHNYETN ERRNDEN KORU NE OLURSUN.

Ltfen unutmayalm, Allah n Elisi yalnz Kuran a uymu ve yalnz Kuran ile hkmetme grevi almtr. Kuran n yannda da asla hibir bilgi sz/hadis yazdrmam mmetine bunlarla ancak Kuran ayetlerini anlayabilirsiniz dememitir. DEMEDN KURAN DAN OK AIK ANLIYORUZ. ANCAK KURAN LE BULUAN BU GEREN FARKINDA OLUR. Zaten Allah yalnz Kuran korumas altna alarak, bizlerin yalnz Kuran n ipine sarlmamz emretmitir. Arkadamz sahabelerden rnek vermi. Bende Allah n Elisinin en yaknndakilerin, vahye ve Resuln szlerine kar nasl bir tavr iinde olduklarna, slam yaarken nasl dikkatli ve titiz davrandklarna, gzel bir rnek vermek istiyorum. Bakn sahabeler bazen Allah n Resulne ne diyorlarm.

YA RESULALLAH! BU SENN FKRN M VAHY M? AYET SENN FKRN SE KATILMIYORUM, AYET VAHY GELMSE BAIMIN STNDE YER VAR!

MSLMANLARIN LK GAZVES BEDR HARBݒNDE, RESULULLAH (ASM) YER TESBTNDE BULUNUYORDU. ASKERLERN BEDR KUYULARI NNDE KONULANMALARINI STED. SAHABELERDEN BRS HUBAB B. MNZR DED K; -YA RESULALLAH(ASM), ORDUNUN BURAYA KONULANMASI SENN FKRN M, YOKSA BU KONUDA SANA VAHY M GELD? BU ALLAHIN EMR M?

Sahabe gerektiinde bu kadar ak ve net Allah n Resul ile byle bir diyalog iindeydi. Allah n Resulde buna izin veriyordu. nk slam danmay, birlikte karar vermeyi emrediyor. Ama gnmzde cemaat ya da tarikat liderlerine hele byle bir soru sor da greyim, diyesi geliyor insann. slam byle bir din ama bizler ne hale getirdik. Birilerinin rivayet szleri ile slam yaayanlar, asla ac keder ve adaletsizlikten kurtulamazlar, ltfen bu gerei unutmayalm ve ELDE KURAN ONUN ASLA SINIRLARINI AMADAN ANLAYARAK VE DNEREK KURAN I OKUYALIM, ALLAH IN EN DORU YOLUNU BULMA ABASINDA OLALIM.

ALLAH CMLEMZN YARDIMCISI OLSUN NALLAH.

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/