GEZGN EHMUZ ZNK'TE
Gezgin ehmuz bir gn znik'e gitmi. znik sokaklarnda bir sre dolatktan sonra gl kysna gelmi. Atn bir aaca balayp, kydaki byk talarn bulunduu yere gidip oturmu. Aradan yarm saat gemi gememi, suyun iinde bir deniz kz peydah olmu. Gezgin ehmuz arm, imdi bu deniz kz da neyin nesi, diye dnm.
Deniz kz: " Selam Gezgin ehmuz, naslsn? " deyince Gezgin ehmuz daha ok arm. yle ya hadi glden deniz kz kt, bu olabilir gibiymi ama deniz kznn kendisine adyla hitap etmesi olacak ey deilmi. Nereden tanyormu ki, bu deniz kz Gezgin ehmuz'u?

Gezgin ehmuz kendini toparlayp yle demi: " Sa ol gzel deniz kz. yiyim de u anda epey akn durumdaym. Ben deniz kzlarnn sadece masallarda var olduunu bilirdim. Daha nceden tank olmadmz halde adm bilmeniz beni ok artt. Konuyu akla kavuturmanz istemek hakkm sanrm. "

Deniz kz glmsedikten sonra unlar sylemi: " Tabii Gezgin ehmuz, bu senin hakkn. Gln altnda byk bir yeralt ehri var. Dipteki su kanallarndan geilerek yeralt ehrine inilir. Sokaklar ve evler suyun iinde kurulmutur. Su kanallarnn kapaklar zel bir durum yoksa daima kapaldr. Ender olarak bizden biri gle kar. Biz oradan buray yani dnyadaki insanlarn yaaylarn inceleriz. Daha dorusu sizi seyrederiz. Konumalarnz duyarz. Sizleri tanrz, biliriz. Yaantnza karmayz. Olaylara mdahale etmeyiz. Bu bir eit sihirli aynalar araclyla gerekleir. Ben yeralt ehri kralnn kz Prenses rona'ym. Gezgin ehmuz'un gl kysna geldiini grnce durur muyum? Hemen kp geldim. Ne dersin, gelmekle iyi etmedim mi sence? "

" nan bana deniz kz gelmene ok sevindim. Ayrca anlattklarn dnce ufuklarm geniletti. nsanlar ounlukla gnbirlikidir, gn yaamaya, gn kurtarmaya bakarlar. Gelecek hrs vermez, gemi ders vermez. Dnceler belli kalplar iinde snrlanmtr. Bu dar kalplar iindeki dnceler krelmitir. leri gitme ans yoktur, tersine daima geriye gider. Bu dar kafa zihniyetinden kendini kurtarabilen, dncelerini belli kalplarn dna tarabilen zgn dnme yeteneini elde eder. zgn dnme, kiiye zel sadece o kiinin beyinsel fonksiyonlarnn rn olan bir sistemdir. Bu yetenein kazanlabilmesi iin, nce okuyup renmek sonra da rendiklerini doru olarak yorumlayp, retebilecek duruma gelmek gerekir. Gezip dolamann, yeni insanlar tanmann konu zerindeki nemi inkar edilemez. "

" Gezgin ehmuz, sen bir sz ustassn, bir filozofsun. u anda yeralt ehrinde konumalarmz dinleniyor ve yazclar bunlar kaleme alyorlar. Az nce sylediklerin bizlere hayatmz boyunca yol gsterici olacaktr, yolumuzu aydnlatacaktr. Bir nerim olacak, bilmem nasl karlarsn? Bu konumalar masal havas iinde kitap olarak hazrlansa, torbalara konup buraya getirilse, sen atna ykleyip, bu ehirde ve gidecein ehirlerde, kylerde halka parasz olarak datr mydn? Bitince geerken urar, yenilerini alrdn. nsanlara faydas byk olurdu bu fikirlerin. "

" Prenses rona, gerekten asilce bir davran iindesiniz. Karlk beklemeden insanlara iyilik yapmak gzel bir duygudur. nerini kabul ediyorum. "
Daha sonraki gnlerde Prenses rona'nn getirdii torbalar dolusu kitab Nicea'da ( znik'te ) ve evre kylerde datan Gezgin ehmuz mutlu bir ekilde oradan ayrlm. Yeni ehirler grmek zere yola dm.

SON

Yazan: Serdar Yldrm