slami konular konuulurken, anlamn ok fazla bilmediimiz ya da aratrmadmz kelimeler duyarz. Bu makalemde de geleneksel fkh inanc anlatlrken, ok kullanlan RABBAN kelimesi zerinde sizleri dnmeye davet etmek istiyorum. nk bu kelimeyi bizler din adna ok gvendiimiz, lim, veli, eyh, efendi edindiimiz kiilere hitaben syleriz. nce Rabbani ne anlama geliyor, onu anlamaya alalm.

KENDSN YALNIZ ALLAH A ADAMI, YALNIZ RABBE KUL OLAN, KALBN, NANCINI, YAAMINI ALLAHA VE ONUN KTABINA ADAMI, YALNIZ ONUN KANUNLARINA TAB OLAN, YALNIZ ALLAH A BALI ANLAMINDADIR.

Bu kelimenin, ok nemli bir anlam olduunu gryoruz. Peki, bizler bu kelimeyi kullanrken doru ve yerinde kullanarak, gereini bizler yerine getiriyor muyuz? Hi sanmyorum. BU KELMEY HER MSLMAN KENDS ADINA, ULAMASI GEREKEN MAKAM OLARAK KULLANMASI GEREKRKEN, BZLER ALLAH YASAKLAMASINA RAMEN EDNDMZ VEL, EYH YA DA LM DEDMZ KLER N KULLANIYORUZ. Bizler Rabbanilerden olmak istemiyor muyuz? Hlbuki Allah kimin takva sahibi olduunu, Allah n en doru yolunda gittiini, yalnz ben bilirim demiyor muydu? Bizler kendimiz Rabbanilerden olmak iin, yani yalnz Allah n en doru yolunda yrmek ve Allah n sevgili kulu olmak iin aba harcayacamza, kendimizce RABBANLER ediniyor ve onlara yalnz Allah n verecei bir makam, bizler vermeye alyoruz. Kuran da bu kelime bakn nasl geiyor.

Hibir insana yakmaz ki, Allah kendisine kitap, hkm-hikmet ve Nebilik versin de sonra o, insanlara Allah brakp bana kullar olun desin. O ancak yle der: RETTNZ U KTAPA VE OKUYUP ARATIRDIKLARINIZA DAYANARAK BENLKLERN ALLAHA ADAMI KULLAR/RABBANLER OLUN! (Ali mran 79)

Bakn bizlerin nasl bir kul olmamz, Allah Nebisi zerinden nasl rnek veriyor. Benim grev verdiim NEBM bile, bana kul olun demez diyor. Peki ne dermi Nebi, onunda aklamasn yapyor. Kendilerine indirdiimiz Kuran okuyup, aratrp dndkten sonra, yalnz Allah a kul olacaklarn, yalnz ondan yardm isteyeceklerini, yani YALNIZ ALLAH IN KANUNLARINA TAB OLUP, ONUN HKMLER LE YAAYIP, RABBANLERDEN, YALNIZ ALLAH A KUL OLANLARDAN OLMASI GEREKTN, OK NET BR EKLDE BLDRYOR BZLERE. Bizler bunun farknda myz?

Bizler yalnz Allah a kul olanlardan, yalnz Allah VEL edinip, yalnz Allah dan m efaat diliyoruz? Yoksa tm Allah n uyarlarn gz ard edip, ayetlerin stn rtp, veliler, eyhler, efendiler edinip, onlardan m yardm/efaat diliyor, onlar m Rabbaniler ilan ediyoruz? YORUMUNU SZLERE BIRAKIYORUM. Ne yazk ki RABBANLER edinme anlay, inanc Yahudilikten bizlere gemi ve RUHBANLIIN BZLERDE DE OLUMASINA NEDEN OLMUTUR. Ltfen bu hatalar yapmayalm, inann hesap gn piman oluruz.

Kuran bizlerin bu dnyada, imtihan olduumuzu ve yalnz Kuran n ipine sarlarak Kuran dan imtihan edileceimizi syledii gibi, sakn veliler edinip ard sra gitmeyin diye bizleri uyarr. Kuran n neredeyse tamamnda, bizlerin bizzat birey olarak RABBANLERDEN, yani yalnz Rabbe kul olan, onun kanunlarna bal kullardan olmamz emreder ve bizleri uyarr.

slam dinine girmi olan Tasavvuf ve dinde sakn blnmeyin emrine uymayarak, dinde mezheplere blnen slam inanc, toplumun kiileri Rabbaniler edinmesine tevik etmitir. Allah n yannda adeta kul olunacak Rabbaniler, Allah a en yakn olduklarn iddia ettikleri insanlar da veliler edinerek, onlara kul olunaca cemaat ve tarikatlarda topluma kabul ettirilmitir. Ltfen unutmayalm, Allah Nebisi zerinden verdii rnekte bile, benim Nebim byle bir ey sylemez diyor. Rabbani konusu slam toplumunda, o kadar tehlikeli bir silah olarak kullanlyor ki, toplum Kuran dan uzaklatrlarak gelenein, rivayetlerin, mezheplerin ve batln adeta din olarak yaanmasna neden oluyor. Sizlere bu konuda bir rnek vermek istiyorum. slam toplumunda ok fazla sz edilen mam- Rabbani adyla anlan, bir kiinin syledii iddia edilen bir szn paylamak istiyorum. Sizce sz edilen ahs, Allah n Ali mran 79. ayetinde bahsettii Rabbanilerden ise, yazacam szleri sylemi olabilir mi? Bu szleri syleyip sylemediini de Allah bilir, onu da belirtmek isterim. Sanrm bilmeden, insanlara iftira atm olabileceimizi de unutmayalm.

MM-I RABBN HAZRETLERʼNN U TESPT NE KADAR MNDARDIR: BR DEFASINDA GAFLETE DEREK, ABDESTHANEYE(TUVALETE) SA AYAIMLA GRDM. (SNNETE UYMAYAN BU DAVRANIIM SEBEBYLE) O GN BROK MANEV HLDEN MAHRUM KALDIM.

Bakn bizler, kendisini Allah a adam, Allah n kitabnn dna kmayan, Rabbin kulu olduunu iddia ettiimiz bir kiinin, dnmeden aratrmadan doru diye, her sylediine inanyoruz. Bylece Kuran n tek kelime bile bahsetmedii, kanun kural koymad, yasaklamad halde tm bu sylenenlere inanmakta bir saknca grmyoruz. Kendi beeri fkh inancmzn, nasl Allah n dinine ilaveler yapldna gzel bir rnek. EER BU K RABBANLERDEN YAN ALLAH IN KANUNLARINA UYANLARDAN SE, ALLAH IN H BAHSETMED BR KURALI, ALLAH EMR GB GSTEREBLR M? Allah n yemin ederek kolaylatrd dini, ite bizler byle zorlatryoruz.

ALLAH BZLERE AKIL FKR VERSN, NANIN BU HATALARI YAPMAYA DEVAM ETTMZ SRECE, Allah n kitab Kuran da doru anlamamz ve Allah n istedii Rabbanilerden olmamz, asla mmkn olmayacaktr. DLERM BR GN, BU ACI GEREKLERN FARKINDA OLAN, RABBANLERDEN OLURUZ.

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/