2 sonutan 1 ile 2 aras

Konu: Karagz le Hacivat Konumalar 3

Hisli Yrek
    yelik tarihi
    Sep 2014
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    0
    0 Konusuna 0 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    8

Smile Karagz le Hacivat Konumalar 3

KARAGZ LE HACVAT: MRAS
    Karagze Msrdaki amcasndan bir sandk altn miras kalr. Bunun zerine Karagz yakn arkada Hacivat ile beraber bir ticaret gemisine binip Msra giderler. Miras ilemlerini hallettikten sonra yine bir ticaret gemisine binip geri dnerler. Ama Marmara Denizinde krekilerin isyan srasnda su alan gemiden yolcular kayklara binerek kurtulurlar.
    Karagz ile Hacivat altn dolu sandkla Mudanya kylarna, bindikleri kaykla ularlar ama sahilde konumaya daldklarndan iskeleye iyi balamadklar kayk dalgalara kaplr ve gzden kaybolur. Daha sonra bir at arabasna binerler ve Bursadaki evlerine dnerler. Brak bir sandk altn ceplerindeki para da bitmitir. bulup alarak para kazanmalar gereklidir ama nasl bir i? Onlar aralarnda bu konuyu konuurken tatl bir sohbete dalarlar. Giderek sohbet koyular, akalamalar artar.
    Karagz: Sence nasl bir i tutaym Hacivat. Ama tutacam i de az emek harcayp ok para kazanaym.
    Hacivat: yle i olmaz Karagzm. Ne demek az emek ok yemek. Az emek az yemek.
    Karagz: Sen de amma yaptn be Haccavcav. Bana az yemek vere vere ala m altracaksn. Biraz insafl olsan da tabam dolmayla doldursan. Pek severim dolmann yanna kfteyi, ondan sonra pilav ve amtatly.
    Hacivat: Bu kadar yeter mi Karagzm? stersen nohuttan, musakkadan, makarnadan ve cacktan da alsan.
    Karagz: Onlar sen ye Haccavcav. Benim istediklerimden ikier porsiyon olsayd, o yemeklerden biraz sabaha kalsayd, ne gzel olurdu.
    Hacivat: Tamam Karagzm, bu istediklerin olur olmasna da, ok alrsan, ok kazanrsan, bu yemeklerden yersin.
    Karagz: Ahh. Ah. Keke kay iyi balasaydk ve altnlar kaybolmasayd. Altnlar bozdurur bozdurur harcar, yer ierdik. Keyifli bir hayat srerdik. "

Yazan: Serdar Yldrm

5. Snf Trke Kitab - Renk Yaynevi - Soru Bankas - Yayn Yl: 2015 - Sayfa: 168

-------------------------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: HACVATIN ATI
    Hacivatn son zamanlarda ileri iyi gider. ok para kazanr. Bu birikimi deerlendirmek iin, bir yar at satn alr. Girdii her yar kazanan mehur bir at: Kheylan. Olay duyan Karagz, Hacivatn evine gidip kapy alar. Hacivat pencereye kar ve sorar: Buyur Karagzm, bir ey mi istemitin?
    Karagz: Evet Hacivat, bir ey istemitim. Duyduuma gre, Kheylan satn almsn. Onu bana satar msn?
    Hacivat: Neden olmasn Karagzm. yi bir fiyat verirsen satarm. De bakalm, ne veriyorsun?
    Karagz: H?..
    Hacivat: Yani ka para verirsin? Kheylan kaa alrsn?
    Karagz: On altn veririm. Sattn m?
    Hacivat: Dur bakalm, Karagzm. Hemen sattn m olur mu? Bir pazarlk yapalm, deil mi?
    Karagz: Nazarlk taktrrm, Kheylana. Anlatk o zaman.
    Hacivat: Yapma Karagzm. Alverii oldubittiye getirme. On altna Kheylan m satlrm? k biraz, k k.
    Hacivatn ne dediini tam olarak anlayamayan Karagz evin merdivenlerini kmaya balar. Sonunda, burnu kapya dayanr.
    Hacivat: k Karagzm, k k.
    Karagz: Kapya kadar ktm. Daha fazla kamyorum.
    Hacivat: Ben sana merdivenleri k demedim. Fiyatta k, yani on altn dedin ya onu arttr, yirmi de, otuz de.
    Karagz: Yirmi, otuz.
    Hacivat: k, k.
    Karagz: Elli, altm.
    Hacivat: k, k.
    Hacivatn ok para istemesine kzan Karagz barr: k k, k k. Sanki zil takp oynuyorsun. Bre Hacivat, sen ne istiyorsun bu ata, onu syle bakalm.
    Hacivat: Bak Karagzm, ben at yz altna aldm. stne kar da koy. Yz ge, yz ge.
    Karagz: Yzge balklarda olur, alk.
    Hacivat: Hemen sinirlenme Karagzm. unun urasnda ne gzel pazarlk yapyoruz. Bak Karagzm, Kheylan sana veririm ama yz yirmi altnn alrm. Bir kuru aa olmaz.
    Hacivatn konumasna ierleyen ve Kheylan alamadna zlen Karagz, Hacivata kser. Bir hafta ne Hacivatn evinin nnden geer, ne de onunla konuur. Daha sonra iki eski dost tekrar barrlar.

4. Snf Ata Tatilde - Ata Yaynclk - Sayfa: 14-15
    4. Snf Tm Dersler - Gezegen Yaynclk - Soru Gezegeni - Yayn Yl: 2019 - Sayfa: 39

----------------------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: BޒLE DOMUZ AVI
    Karagz ile Hacivat, yanlarna bii de alp, Uludaa domuz avna karlar. nceleri ellerde ok ve yay, kalar atlm, baklar keskin ormanda domuz ararken, sonralar yorgunlukla birlikte ok yaydan, ka katan, baklar keskinlikten syrlr. Sknty azaltmak iin Karagzn anlatmaya balad av hikyeleri bana bela olur, nk anlattnn bir numara byn biten duymak, Karagzn giderek sinirlenmesine neden olur. Karagz, bii uurumdan aa atmakla tehdit eder.
    bi: Tamam, beyabi. Kzma bana. Ben de bundan sonra konuursam iki olsun. imdi rahat rahat istediini anlat.
    Karagz: Bre bi, sussana artk. Bir daha sana av yok. Hacivat, bii ava giderken yanmza alalm demek yok artk. Bu son.
    Hacivat: Merak etme Karagzm. Sen kalbini serin tut. Hibir ava bii gtrmeyiz.
    Daha sonra Karagz ile Hacivat ve bi domuz aramaya devam ederler, fakat ortalkta hi domuz yoktur.
    Hacivat: Sabahtan beri aryoruz, bir domuz gremedik. Hayatmda byle bir ey ne grdm, ne de duydum.
    Karagz: Gremeyiz tabi, bu bi yanmzdayken. Bunun sesini duyan domuz kar daa kayor. ki ok atm, domuz vurmu. Anlatsana o hikyeyi bir daha.
    Hacivat: Aman Karagzm, sinirlenme. bi o hikyeyi anlatt, geti. Ben inanmadm. Senin anlattn hikyeler daha bir inandrc oluyor.
    Karagz: Doru, nk ben olmu olaylar anlatyorum. Yllar nce genken kyden arkadalarla domuz avna gittiydik. On kiiyiz. Ormanda byk bir domuz srsn tuzaa drdk. Etrafn kuattk. Bakt domuzlar ka yok, birer birer yanma geldiler. Ben de aldm ba boyunlarna, yirmiden sonrasn sayamadmd.
    Hacivat: Hah hah ha.. lahi Karagzm. Sen de deme avclara ta kartrsn. Avclkta, atclkta benden ileridesin.
    bi: Benim de yllar ncesinden bir domuz av hikyem vard, ama beyabi kzar diye anlatamyorum.
    Hacivat: Yeni bir domuz hikyesi ha. Ama anlatma. Karagz kzdrmayalm. Keke demeseydin. Merakta braktn beni, bi.
    Karagz: Ben de meraklandm. Bana bak bi, destekli atarsan kzmam ama desteksiz atarsan, seni uurumdan atarm, bilmi ol.
    bi: Tamam beyabi ve Hacabi. Atlar destekli olacak. bi, konumasna devam eder ve ben sekiz yandayken der. Karagzn ayaa kalktn gren bi az deitirir. Yani on sekiz yandayken demek istedim.
    Bunun zerine Karagz: Hah yle syle. Beni kzdrma. imdi devam et.
    bi: Manda kadar bir domuz bizim tarlalara dadandyd. Tarlada msr, bada zm brakmadyd. Ye babam ye. Baktk yedike doymaz bu domuz, yaknda aalar da yer. Babam, dedem, amcam, yeenlerim ve ben tarlada, bada nbete durduk. Ben bada bekliyorum. Bir gn le vakti domuz baa girdi. Znk znk deyip yryp geliyor. Yakaladm domuzu suratna iki tokat, balad domuz alamaya. Bir yandan da, Abi, ben sana ne yaptm? Neden vuruyorsun? diye vzrdyor. Ben de bardm. Bak u badaki zmleri ben mi yedim. Bakasnn zmn nasl habersiz yersin. Ben byle bardm ama domuz ne dese beenirsiniz. Ne yapaym, am, abi. Yemeseydim de alktan lse miydim? O gn domuzu braktm. Bir daha onu oralarda gren olmad. ok uzaklara gitmi olmal.
    Karagz: Bre densiz, yine desteksiz attn. Ben seni uurumdan ataym da gr diyen Karagz, biin stne yrr. Bunun zerine bi kaar, gider. Daha sonra Karagz ile Hacivat baka olay olmadan evlerine dnerler.

------------------------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: HIRSIZ
    Bir gece Karagzn evine hrsz girer. Karagz sabahleyin uyannca bakar ki, ev tam takr kuru bakr. Hrsz utanmam ve sokak kapsn skp gtrmtr. Karagz olay zaptiyeye, hanm da komulara haber verir. Komular, evin nnde toplanr ve az sonra iki zaptiye gelir. Karagzn olu Yaar, annesine sarlm, alamaktadr. Kk Yaarn birka para oyuncan gtren hrsz acaba onlar ne yapacaktr?
    Karagzn evinin soyulduunu duyan kadim dostu Hacivat, eve gelir ve evde inceleme yapmaya balar. ki zaptiye olay soruturur ve hrsz yakalayacaklarn syleyip gider. Zaptiyeler gidince, komular dalr. Karagz ailesinin yannda Hacivat kalr ve Karagz sorguya ekmeye balar.
    Hacivat: Canm Karagzm, hrsz gelmi, dolaplar, masalar gtrm. Kapy skm. Hi mi grlt, tkrt duymadn? diye sorar.
    Karagz: Bu ne biim soru, Hacivat. Grlt, tkrt duysam kalkp da hrszn mne basmaz mym?
    Hacivat: Her neyse, olan olmu, biten bitmi, eyalar gitmi. imdi bir oyun etmeli de, u hrsz yakalamal. Hah buldum!. Karagzm, siz bir yandan, ben bir yandan komularn arasna dalalm, onlar senin evde bir kese altn olduuna inandralm. Bu durum kulaktan kulaa yaylr ve hrszn kulana giderse, hrsz mutlaka senin eve damlar.
    Karagz: Sen ne diyorsun, Hacivat? Bende bir kese altn yok ki?
    Hacivat: Olduunu farz et. Hrsz yakalamak iin, bu bir yem. Oltann ucuna yem takarsan balk yakalarsn. Balk yeme gelir de, hrsz altna gelmez mi? Siz benim dediimi yapn gerisine karmayn.
    Karagz: Tamam, Hacivat. Senin bu tr ilere akln erer. Bende bir kese altn olduunu yayarz. Haydi, hanm, Yaar, kalkn gidiyoruz.
    Karagzn evinde bir kese altn olduunu akama kadar duymayan kalmamt. Eski kula kesiklerden olan Celal, gece yarsna kadar evin iinde drt dnd. Daha sonra evinden kp, karanlk sokaklardan szlerek geti ve bir hayalet sessizliinde Karagzn kapsz evinden ieri girdi. Evdekilere elindeki ienin iindekini koklatp altnlara konard. ieyi koklatt kazazede top atsan uyanmazd, fakat bu defa durum bambakayd. Evdekiler uyanktlar ve onu bekliyorlard. Celal yatak odasna girince Karagz ile Hacivat tarafndan yakaland ve bir iple skca baland. Ertesi gn zaptiyeler tarafndan sk bir dayaktan geirilerek zindana atld.
    Karagzn eyalar hrszn evinde bulundu. Kader, son gnlerde isiz olan, Hacivatn bulduu ilerde alarak, kn da turu satarak geimini salayan Karagzn alnnn teriyle alarak kazand eyalar kaybedip buldurarak, onu sevindirmiti.

----------------------------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT : OULLARI
    Karagzn olu Yaar ile Hacivatn olu Sivrikoz arasnda, babalar kadar olmasa bile, hatr saylr bir rekabet vard. Yaar, Sivrikozun elinde yeni alnm bir oyuncak grmesin, ne yapar eder, Karagze oyuncan aynsn aldrrd. Hani ya Sivrikozun Yaardan aa kalr yan m vard? Sivrikoz, Yaarn elinde ne grrse isterdi. Olunun gzlerinde ya, kalbinde ac grmek istemeyen Hacivat ikiletmeden olu ne istiyorsa alrd.
    Bylece aradan yllar geti. kisi de birer yiit olan genler dn grelerine katlmaya baladlar. Grelere katlanlar birer havlu, rakiplerini yenip ba olan grei ise, knal bir ko kazanyordu. lk katldklar grelerde birinci, ikinci turlarda elenen Yaar ile Sivrikoz, tecrbeleri arttka grelere arlklarn koymaya baladlar. Nihayet, bir dnde finale kalma baarsn gsterdiler. Bunun zerine Karagz, Hacivatn yanna gider ve olunun grelerden ekilmesini ister.
    Hacivat: Hi yle ey olur mu Karagzm? Oullarmz bileklerinin hakkyla finale adlarn yazdrdlar. karlar meydana aslanlar gibi greirler. Kim glyse galip gelir ve ampiyon olur.
    Karagz: Benim olum ampiyon olur, nk senin olundan daha iri.
    Hacivat: rilikle ampiyon olunmaz ki, grete kuvvetli olan, atak olan ve nefesini iyi ayarlayan rakibine stnlk salar. Btn bunlar benim olumda var.
    Karagz: Gnah benden gitti. Rezil olmayasnz diye geldim. Benimki, senin olunu hamur gibi youracak ve kou kazanacak.
    Hacivat: Bak Karagzm, kou benim olum kazanr. Bundan korktuun iin, olun greten ekilsin diyorsun.
    Karagz: Ben kimseden korkmam. Hata bende, krk ylda bir ey istedim, onu da yapmadn.
    Hacivat: Ama canm efendim, bor para istemiyorsun ki, dediini yapaym. Oluma greten ekil, hkmen yenik sayl diye nasl sylerim.
    Karagz: Syleyemezsin tabi, nk korkaksn. Yarn senin evin karsnda kou ie takp kzartacam. Sakn gelme bir para et iin. Yama yok diyen Karagz arkasn dnp uzaklamaya balar. Hacivatn seslenmesiyle durup dnen Karagze, Hacivat yle der:
    Yarn ko benim bahede kzaracak. Toplann gelin, kurban bayram haricinde et yz m gryorsunuz?
    Ertesi gn yaplan grei Hacivatn olu Sivrikoz kazanr. Karagz buna itiraz eder ve Sivrikozun daha nce ak dtn ve grei olu Yaarn kazandn syler. Bunun zerine hakem heyeti toplanr ve karar deiiklii yaparak, Yaar ampiyon ilan eder. Bu duruma da Hacivat itiraz eder. Hakem heyeti grevsizlik karar alp topluca Bursa Kadsna gider. Bursa Kads, iki taraf ve hakem heyetini dinledikten sonra msabakay berabere ilan eder. Knal ko kurallara uygun olarak kesildikten sonra, yars Sivrikoza, yars Yaara verilir. Bylelikle olay tatlya balanr.

-----------------------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: DAM FERMANI
    Gnlerden bir gn, Karagz, Bursa sokaklarnda turu satarken, yanna bir adam yaklar:
    " Ben beni aryorum ama bulamyorum. Sen beni buldun mu? " diye sorar. Adamn ne dediini anlamayan Karagz sadece " h " der. Bunun zerine adam tekrar sorar:
    " Ben kendimi aryorum ama yokum. Yoksam yokum ve ben yoktan kp, kendimi bulup kendimle kucaklamak istiyorum. "
    Karagz: " Bre adam, kendinle nasl kucaklaacaksn ki? nsan ancak bir bakasyla kucaklaabilir.
    Adam: " nsanlar ift yaratlmtr derler. Byle bir ey doruysa eer, ite ben bu iftimi, benzerimi aryorum. Tpksnn ayns ben bu adam sen tanyor musun? Grmln var m? "
    Karagz: " Grmlm var. Onunla konutum bile. "
    Adam: " Grdn m? Konutun mu? Nerede grdn, konutun, abuk syle? "
    Karagz: " Az nce grmeye, konumaya baladm. imdi de onu gryorum, konuuyorum. O sensin ya. "
    Karagz ile konuan, onu ara sokaklara eken, Hacivat'tr. Ulucami'nin yapm iinde alan Karagz ile Hacivat sk sk tartarak caminin yapmn geciktirince, padiah Orhan Gazi bunun nedenini mimardan renir ve Karagz ile Hacivat hakknda idam ferman karr. Ertesi gn tebdil kyafet camiye gelen Orhan Gazi, Karagz ile Hacivat'n tartmalarn izler ve glmsemekten kendini alamaz. Saraya dnnce, verdii lm karar iin piman olur. Padiah, fedailerinden birini, Hacivat'a gnderir. Fedai, Hacivat'a, tannmamas iin ne lazmsa yapp, Karagz' de yanna alp, Bursa'dan gitmelerini ve kurtulmalarn syler.
    Hacivat evine gider ve sakallarn keser, sadece byklar kalr. Yllardr giymedii elbiselerini giyer, Karagz' arar. Hacivat'n Karagz'n yanna gidince sesini deitirerek konumasnn sebebi; Karagz'n armasn salayarak daha ne olduunu anlamadan, onu Bursa'dan uzaklatrmaktr. Hacivat olanlar Karagz'e kt diye anlatsa, padiahn idam fermanna kar gelmek istemeyecek Karagz, kendini celladn nne atacaktr.
    Hacivat Karagz' Bursa dna karnca normal sesiyle konumaya balar, Hacivat olduunu syler ve olanlar anlatr. Karagz Hacivat' yllardr sakall grd iin, sakalsz haline gler ve Hacivat'la alay eder. Hacivat'n tannmamak iin sen de sakaln kesmelisin demesi zerine Karagz: " Sen ne diyorsun Hacivat? Ben hayatta sakalm kesmem. " der.
    Bunun zerine Hacivat: " Sakaln kesmezsin ama tannr da yakalanrsan ne olacak? nsann hayattaki en nemli amac, hayatn devam ettirebilmesi olmal. Geride kalacak karn, ocuunu dn. Onlar sensiz ne yapar, ne yer, ne ierler? " der.
    " O da doru ya. "
    " Gel bakalm, u dere boyunda tran ol. Erkek adama byk da yakr. "
    Tratan sonra Hacivat, Karagz ile birlikte, yakndaki bir iftlikten iki at satn alrlar ve atlarna binip hep batya doru yol alarak, Balkesir taraflarna giderler. Birka yer dolatktan sonra, bir kyde i bularak, tarlada rgat olarak almaya balarlar.

ki ay iinde alkanlklar ve doruluklar sayesinde kydekilerle salam dostluklar kuran Karagz ile Hacivat, bu arada kendilerine birer ev yaparlar. Kyllerin yardmyla ailelerini buraya getirtirler ve uzun yllar boyunca sakin bir hayat yaarlar.
    Bu arada Karagz ile Hacivat'n idam edildikleri sylentisinin kmas zerine arkadalar eyh Kteri ok zlr ve perde gerisinde Karagz ile Hacivat oyunu oynatmaya balar. Oyun, Bursa halk tarafndan ok beenilir ve zamanla Anadolu'ya yaylr. O kyde ve civar ky ve kasabalarda pek ok defa kimliklerini belli etmeden oyunlar seyreden iki dost ok nemli bir ayrnt hari, oyunlar beenirler.
    Karagz'n hemen her oyunda Hacivat'a vurup, O'nu dvmesi...
    Bu durumun aklamasn Karagz yle yapar: " Ben Hacivat'a neden vuraym? O tam bir beyefendi. Bana her zaman yardmc oldu. siz, parasz kaldm durumlarda bana i buldu. Bu durum beni zyor. "
    Hacivat ise: " Yok efendim, yok. Dayak, vurma falan yok. Bu oyunu oynatanlar, ilgiyi en st dzeyde tutabilmek iin, Karagz'e beni dvdrtyorlar. Gerekte, Karagz bana bir fiske dahi vurmamtr. Oyun oynanrken, Karagz bana vurduunda seyredenler glmeseler, zamanla bu kt hareketin oyun harici kalacana inanyorum.

-------------------------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: PINARBAI MEYDANI
    Bursadaki Pnarba Meydannda takriben yirmi kiilik bir kalabalk toplanm ve neeli vakit geirmekteydi, nk orta yerde tartanlar, gelmi, gemi en iyi gldr ustalarndan ikisiydi: Karagz ile Hacivat. Dilerseniz imdi biz de hoa vakit geirmek iin, tartmaya kpe olalm ve kpeyi parmamza takalm.
    Hacivat: Olur mu Karagzm, hi kpe parmaa taklr m?
    Karagz: Ya nereye taklr?
    Hacivat: Kpe kulaa taklr. Kulana kpe takan hanmlar, daha bir gzel grnrler. Hanm hanmck olurlar.
    Karagz: Hamam aksa bizim hanma syleyeyim de, Yaar da gtrsn. Hamamda bir gzel ykansnlar.
    Hacivat: Ah Karagzm, Yaar hi kadnlar hamamna gider miymi? Byd, kocaman adam oldu.
    Karagz: Kocaman adam m? Yaarck daha altsn sryor.
    Hacivat: Olsun Karagzm. Alt yanda olan ocuu kadnlar hamamna gtrlmez, nk kadnlar ondan korkarlar.
    Karagz: Amma yaptn ha Hacivat. Yllar nce annem beni on be yandayken kadnlar hamamna gtrmt de yalnz ykanmtm. "
    Hacivat: Yapma ya, iyi ki hamamda kadn yokmu.
    Karagz: Aslnda hamamda ykanan kadnlar vard ama ben gbek tana doru yrynce hamam boalverdi. Benden neden katlar, anlayamadm.
    Hacivat: Paal uzun donunla m girmitin hamama.
    Karagz: Sen ne diyorsun Hacivat? Hamamda donla ykanlmaz ki.
    Pnarba Meydanndaki kalabalk kahkahalarn ardklaryla birlikte krk kii olmutu. Yirmi kiide krk ayak vard da, krk kiide ka ayak vard?
    Karagz: Bak Hacivat, okumam, yazmam yoktur ama hesabm kuvvetlidir. Krk kiide altm ayak vardr. Altm ayakta drt yz parmak vardr.
    Hacivat: Olur mu Karagzm. Krk kiide ikierden seksen ayak vardr. Seksen ayakta beerden drt yz parmak olur.
    Karagz: Tamam ite, ben de drt yz parmak demitim.
    Glmekten gzleri yaaran, karnlarn tutarak glen ve yerlerde debelenenler haricindeki oulcu kalabalktan bir alk tufan koptu. Hacivatn, ama sen altm ayakta drt yz parmak demitin, Karagzm, dediini benden baka kimse duymad.
    nsanlar, doar, byr ve olgunlarlar. Olgunlama geici deil, kalcdr. Olgunlama yeni olgunlamalar beraberinde getirir. Bu byle srp gider. nsan olgun bir meyvedir, dersek yanl olmaz.
    Karagz: Olur mu yle ey, Hacivat? imdi ben meyve mi oldum? Elma, armut gibi mi yani?
    Hacivat: Hayr, erik gibi.
    Karagz: Demek beni erik yaptn? imdi grrsn. Sen de olsan olsan u eki limon olursun. , iki deil, bir ie yaramayan limon.
    Hacivat: Doru Karagzm. Limon bir ie yaramaz, ok ie yarar. Hani limonu ortadan kesersin, aya, orbaya skarsn. Tad leziz olur.
    Karagz: Ad keriz mi olur?
    Hacivat: Hayr Karagzm. Ad keriz deil, tad leziz olur yani lezzetli olur. ferahlatr, gnl aar.
    Karagz: Hayda bre pehlivan. Limon anahtar m ki, Gnl teyzenin kapsn asn. Teyzem ellisini geti hala evlenmedi. Gnl teyzenin gnln aacak anahtar daha yaplmad.
    Dnyann pek ok ehrinde, belli gnlerde pazar kurulur. Bu pazarlarda kyden getirilen sebze, meyve satlr. Pazara gidenin kesesi doluysa ve cimri deilse rnn en iyisini alr. Anadoluda sebze ve meyveler ehirlerin isimleriyle anlr olmutur. Amasyann elmas, negln prasas gibi.
    Karagz: Brak ya Hacivat. Ne demek Amasyann elmas, negln prasas. Yani elma almak iin Amasyaya m gidelim?
    Hacivat: Karagzm, elma almak iin, Amasyaya gitmene gerek yok. Sal pazarnda Amasya elmas satlyor. Elma alrken, Amasya elmas almak gerekir.
    Karagz: Amasyann elmas elma da baka yerin elmas armut mu? Benim bahedeki elmalar, Amasya elmasna bin basar. Tad gzel kokusu ho, eder insan sarho.
    Hacivat: Armut alrken deveci armudunu, zm alrken Mrefte zmn tercih etmek gerekir.
    Karagz: Deveci armudunu bo ver imdi. ocukken kye gittiimizde dedemin bana koardk. Dedemin zmlerinin tadn, sonraki senelerde yediim zmlerin hibirinde bulamadm. Elma alrken Bursa elmas, prasa zaten Bursadan, armut Bursadan, zm Bursadan, erik Bursadan, domates, patates, eftali, vine, kiraz hep Bursadan. Hey benim gzel Bursam, kovsalar gitmem u Bursadan.
    Hacivat: Karagz, az nce kiraz dedin. Syle bakalm bu kiraz Bursann neresinde yetiiyor? Sen eskiden hi yalan sylemezdin.
    Karagz: De git oradan Hacivat. imdi de yalan sylemiyorum. On yalarndaydm. Edebey Kyne gitmitik. Orada bir kiraz aalar vard, akln durur. Sanrsn kiraz orman. Epey bir gezindim orada, dallardaki kiraz okluundan gnei gremedim.
    Hacivat: Gne grnmyorsa orman karanlktr, kirazlar nasl grdn?
    Karagz: Ph, unun sorduu soruya bak. Kirazlarn verdii lt orman aydnlatyordu. Aalara ktm, belki iki kilo kiraz yedim. Sen Edebey kiraznn tadn nereden bileceksin.
    Aradan zaman getike kalabalk oalm ve yz kiiyi bulmutu. Hava kararmaya balamt, akam oluyordu. i tadnda brakmak gerekirdi. Karagz ile Hacivat ellerini havaya kaldrp teslim iareti izdikten sonra kahkahalar bak gibi kesildi.
    Karagz: " Haydi bakalm aalar, bu gnlk bu kadar, " dedi ve yrd gitti.
    Hacivat: " Yarn ayn saatte bulumak zere imdilik hoa kaln, deyip Karagz'n peine topal rdek gibi yryerek taklmas kahkahalar meydana paratle geri getirdi.

----------------------------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: B SIRTLAN AVINDA
    bi ok ve yay alarak Uluda'a srtlan avna km. Gezmi, dolam, ortalkta hi srtlan yokmu. Derken, Serdar Yldrm'a rast gelmi. Serdar yaad zamandan 650 yl gerideymi. Elinde tfek varm, belinde fiek doluymu. bi'e aslan avna ktm, demi.
    bi: " Hani ok, hani yay? Neyle vuracaksn aslan? "
    Serdar: " Bak bi, ok ve yay ilkel silahlar. Bu grdn tfektir. Tfee u fieklerden koyarsn, sonra tetii ektin mi, dan, hop aslan yerde. "
    bi: " Kck fiek mi aslan yere drecek? Fiek aslana arpar sonra aslan sana kzar. Kaarken tozu dumana katarsn. Hele yakalamasn aslan seni, bir lokmada yutar. "
    Serdar: " yle deil ite. Fiek aslann vcudunu deler geer. "
    bi: " Dediin gibi olsun. Sen bu tfekle aslan avladn m? "
    Serdar: " Avlamam m? Yzden ok aslan vurdum."
    bi: " Yzden ok mu? Hepsini Uluda'da m vurdun? "
    Serdar: " Tabi ya ne sandn? "
    bi: " Ama Uluda'da aslan yok diyorlar. "
    Serdar: " Var canm, olmaz olur mu? Ormann derinlikleri aslan kaynyor. stersen gidelim, bak Uluda'da aslan var m, yok mu, kendi gzlerinle gr. "
    bi: " ok isterdim ama unu baka bir gne braksak. "
    Serdar: " Sen nasl istersen bi. Aslan av cesaret isteyen bir i. Kolay olsayd her nne gelen aslan avcs olurdu."
    bi ile Serdar ene yartrrken ileriden iki avcnn geldiini grmler. Bunlar Karagz ile Hacivat'm. Karagz ile Hacivat, bi'i tanyorlarm, Serdar ile de tanmlar.
    Karagz Serdar'n aslan avna ktn duyunca arm. Tfek, fiek olayn duyunca akl karm. Serdar, ben bu tfekle Uluda'da yz aslan vurdum, deyince kalar atlm.
    Karagz: " Bak Serdar, bol keseden konuma. Ben byle eylere kzarm. bi de atar tutar ama sen onu bee katladn. bi'i dvdm, seni de dverim. "
    Bunun zerine Serdar: " Geen k aralk aynda Uluda'a kmtm. Ne bereketli avd. Drt tane gergedan avladm. " deyince Karagz Serdar'n stne atld. Aralarnda bir bouma balad. kisi birlikte yere yuvarlannca Serdar bi'in yardmyla Karagz'n elinden kurtuldu, kamaya balad. Karagz Serdar'n peine takld. Az sonra yorulan Karagz bir tan stne oturarak Hacivat'n ve bi'in gelmesini beklemeye balad. Onlar geldikten sonra Karagz: " Geyik gibi kouyor, yakalamak ne mmkn. "
    Hacivat: " Aman Karagzm, yakalayamadn iyi oldu. "
    Karagz: " Nee? Sen hangi taraftansn Hacivat? "
    Hacivat: " Ben senin tarafndanm Karagzm. "
    Karagz: " Ama ondan tarafa ktn. "
    Hacivat: " Serdar bi'le konuurken, biz araya girdik. Nasl olsa bir ey vuracamz yok. Brak anlatsn. Avda byle hikayelerin anlatlmas ava renk verir. Ortam neelenir. Bol bol glnr. "
    Karagz: " Orhan neelensin, glsn. Ben glemem. Bo keseden byle avc hikayelerini duyunca kan beynime kyor. "
    Hacivat: " Canm Karagzm, byklk gster. Brak gelsin, anlatsn. "
    bi: " Sen byksn, ycesin, glsn Karagz Baba. He mi, geliversin mi? "
    Karagz: " Siz bu kadar istedikten sonra.. Gelsin bakalm. "
    Hacivat'n armasyla Serdar annda onlarn yannda bitti. Karsndaki Karagz'n kara gzlerinin iine bakarak avc hikayelerinin son versiyonunu anlatmaya balad:
    " Bir akal varm. Bu akal tilkiden kurnaz, kurttan kavgacym. Kaplanlar rakip bilmi. Uluda'da gnn her saati kaplan kovalarm. Kaplanlarn akal karlarna kacak diye d koparm. Olaydan haberim oldu. Tfek, tesisat kuandm. Tam tekmil akal aramaya koyuldum. akala benim onu aradm sylemiler. akal yz arkadan toplayp geldi, benim etrafm sardlar. Tfekle aktm aldm. Son kalan akal, ak al beni de, dedi. aktm o akal da aldm. Dnya kurulal beri byle bir avc grmekse Uluda'n ksmeti oldu. Uluda benimle ne kadar gururlansa azdr. "
    Mdahale etmemek iin kendini zorlayan, hrstan dudan srarak kanatan Karagz dinamit gibi patlad. nne kan bi'e vurdu, Serdar'a vurdu. Yere yuvarlanan bi'le Serdar kap gittiler. Karagz' sakinletirmek Hacivat'a dt. leride dere boyunda bi'le Serdar yzlerini ykayp, su itiler, biraz kendilerine geldiler.
    bi: " Karagz amma kzd ha. Arada ben de tokad yedim. Glp geecei yerde kzyor. "
    Serdar: " Doru bi. Ben byle hikayeleri elencelik olsun diye anlatyorum. Son hikayeyi anlatrken, onun glmese bile kzmayacan dndm. Glmedi ama kzd. Hem ok kzd. Hacivat'n gld yanna kar kald. Sen ne kar ne zarardasn. Ben de bu iten sebeplendim. "
    bi: " Nee, sebeplendin mi? Tokad yedin yeri ptn, sonra? "
    Serdar: " Bir haftadr aryan rk diim vard. Sallanp duruyordu. Korkudan diiye gidememitim. Karagz bir tokatta o dii bana yutturdu. Buraya gelirken konumadk ya dilimi di oyuunda tutup kan durdurdum. Derede azm alkaladm. nanmazsan gel de bak. "
    bi gelir, bakar: " Gerekten oradan yeni di km. Belli oluyor. " der ve kahkahalarla gler.

SON

Hisli Yrek
    yelik tarihi
    Sep 2014
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    0
    0 Konusuna 0 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    8

Standart Cevap: Karagz le Hacivat Konumalar 3

KARAGZ LE HACVAT: KSE
    Gzel, gneli bir yaz gnnde Pnarba Meydan'nda bir sr adam toplanm, kahkaha patlatyordu. iiren azdr da balonu patlatan inedir. Azdan kan ineli szler, adama nasl kahkaha patlattrr, dilerseniz bunu renelim.
    Hacivat: " Ak ake kara gn iindir. "
    Karagz: " Ake yok ki kara gne saklasam. "
    Hacivat: " Bir elin nesi var, iki elin sesi var. "
    Karagz: " Kurnada oturann elinde hamam tas var. "
    Hacivat: " Sz gmse skut altndr. "
    Karagz: " Sz altnsa skut tenekedir. "
    Hacivat: " Olur mu Karagzm, skut yani susmak altndr. "
    Karagz: " yi, o zaman susalm, konumayalm. Buradaki kalabalk hemen dalr. nsanlar, iini brakp bizi dinlemeye geliyorsa szm altn deerinde olduu iindir. "
    Karagz kalabala dnerek:
    " Beni hakl grenler alklasn. " diye bard. Bir alk frtnasdr koptu.
    Bu sefer Hacivat kalabala dnerek:
    " Beni hakl grenler alklasn. " diye bard. Bir alk borandr koptu. Eee ne diyelim onlar alklayanlar sayldnda birbirine eit olduu grld. Yalnz karda duran ve Karagz ile Hacivat'n her ineli vuruuna kahkahasn patlattran kse kimseyi alklamad. Sonradan sordum, benim oyum ikisine, dedi.

----------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: EKMEK
    Bursa sokaklarnda gezip dolaan Karagz ile Hacivat, Pnarba Meydan'na geldiklerinde yorulduklarn anlarlar ve bir aacn altna oturup dinlenirler.
    Daha sonra Hacivat: Aman Karagzm, iim bayld. Frndan ekmek al da suya banp yiyelim.
    Karagz: Ekmek alaym da yaknda frn var mdr?
    Hacivat: Var ya. Az nce nnden getik.
    Karagz: Hi fark etmedim. Yerini tarif et, hangi somun frnnda?
    Hacivat eliyle iaret eder: uradaki inek ahrnn ilerisindeki somun frnnda.
    Karagz: Ne ii varm elinin inein kuyruk sokumunda?
    Hacivat: Karagzm, nereden karrsn inein kuyruk sokumunu? u ahrn ilerisindeki somun ekmek frnnda.
    Karagz: Ahrda samandan ekmek mi piiriyorlar?
    Hacivat: Hi samandan ekmek olur mu? Buday ekmei olur, buday.
    Karagz: Atlara buday ekmei, insanlara saman ekmei.
    Hacivat: nsanlar saman ekmei yemezler. nsanlara buday ekmei, atlara saman ekmei.
    Karagz: Demek o frnda atlara saman ekmei piiriyorlar.
    Hacivat: yle demek istemedim.
    Karagz: Ama yle dedin. Atlara saman ekmei dedin.
    Hacivat: Dur Karagzm. Sana cmle anlataym derken, ben kelimeleri ardm. Gitmemek iin, byle yaptn. Azmdan kan kulama duyurmadn. Ben bir ekmek alp geleyim, diyen Hacivat hzl admlarla oradan ayrlr. Biraz sonra elinde bir somun ekmek ve bir anak suyla gelir. Ekmei ikiye bler ve yarsn Karagz' e verir. Birlikte ekmeklerini suya banp yerler.

--------------------------------------------------------------------------

SVRKOZ ZAMANA KARI
    Sivrikoz'un kk yalardan itibaren kafasna taklan sorular vardr. Yllar getike bu sorular daha da belirginleir. Annesine, babasna, amcasna, daysna bu sorular sorar fakat gelen cevaplar tatminkar olmaz. yi, gzel diyorsunuz da benim beklediim cevaplar bunlar deil, der. Babas bir gn: " Sivrikoz beklediin cevaplar bunlar deilse sen sorduun sorularn cevabn biliyorsun demektir. " der de Sivrikoz babasna cevaplardan tam olarak emin olmadn syler. Sivrikoz'un sorduu sorular nedir?
    Acmaszca geen zaman, insanlar neden yalandryor?
    nsanlarn grnleri neden deiiyor?
    Zaman getii iin, insanlar yalanyorsa zaman durdurmak mmkn deil midir?
    Sivrikoz bir gn babas Hacivat'tan izin alr ve zaman arayp bulmak, onunla hesaplamak iin, yola kar. Sonraki gnlerde zaman arar, her nne gelene zaman sorar ama kimse zamann nerede olduunu bilmemektedir. Gnlerden bir gn bir ormandan geerken bunalr, olanlar canna tak der ve barr: " Ey zaman, kimsin sen, neredesin, aramaktan bktm, k ortaya, yetti yaptklarn. "
    Birden ormanda sert bir ses yanklanr: " Hey gen, beni mi aradn? Senin adn nedir? "
    " Benim adm Sivrikoz. Seni aradm. Soracak sorularm var. Neden insanlar yalandryorsun? imdinin ihtiyar bir zamanlar gentim, glydm diyor. Getin de ne oldu? Ne kazandn? nsanlar belli bir yaa gelince o insan iin zaman durdur. Yalanmasn ama yaasn. Gen kalsn. "
    " Sen neler diyorsun Sivrikoz? Daha nce kimse benim iime karmyordu. Ben de istediim gibi kendimi kuruyordum. Gen ve gl birini, yal, iki bklm bir ihtiyar haline getirmek benim iin nemli. Ben o ihtiyarn gen halini hatrlar ve glmserim. Ama sen istemiyorsan bundan sonra kimseyi yalandrmam. "
    Zamandan sz alan Sivrikoz sevinle oradan uzaklar. Sonraki gnlerde zaman szn tutmaz ve insanlar yalandrmaya devam eder. Durumu fark eden Sivrikoz ok zlr ve bir daha zaman ne arayp, ne sorar.

-------------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: AYAKLI KTPHANE
    Karagz ile Hacivat yolda karlar.
    Karagz: "Hacivat, evi tamsn? "
    Hacivat: " Doru tadm. "
    Karagz: " Nereye tadn? "
    Hacivat: " u kilisenin be ev yukarsna. "
    Karagz: " Kilis'e mi tandn? "
    Hacivat: " Kilis demedim Karagzm. Kilise dedim. "
    Karagz: " Kilis'e tandna gre Konya'y grmsndr. "
    Hacivat: " Konya da nereden kt? "
    Karagz: " Kilis'e giderken kervan Konya'dan geer. "
    Hacivat: " Ne Konya's, ne kervan? "
    Karagz: " Mervan daym Konya'da otururdu. ocukken gitmitik. "
    Hacivat: " Daynn ad Mervan myd? "
    Karagz: " Van daha ileride Acem snrnda. "
    Hacivat: " Eee? "
    Karagz: " Orada bir gl varm. Deniz kadar bykm. "
    Hacivat: " Gl deniz kadar byk olur mu? Deniz glden byktr. "
    Karagz: " Marmara Denizi, Ege Denizi. "
    Hacivat: " .... "
    Karagz: " Karadeniz, Akdeniz. "
    Hacivat: " Bunlar niye sayyorsun? "
    Karagz: " Saymay bilirim, bir, iki, . "
    Hacivat: " Sonra. "
    Karagz: " , iki, bir. "
    Hacivat: " Sonras yok mu? Sen kaa kadar okudun? "
    Karagz: " e kadar. Matematikte birinciydim. "
    Hacivat: " Belli, sondan birinci. "
    Karagz: " Okumam da iyidir. "
    Hacivat: " u dkkann levhasn oku bakalm. "
    Karagz: " Kem km. "
    Hacivat: " Sonra. "
    Karagz: " Ham hum. "
    Hacivat: " Senin neden e gidemediin belli. "
    Karagz: " e gidecektim ama evden gndermediler. "
    Hacivat: " Neden? "
    Karagz: " ok ey renmitim, beynim dolmutu. "
    Hacivat: " Yapma ya? "
    Karagz: " Bana ayakl ktphane diyorlard. "
    Hacivat: " Ayakl ktphane ha? "
    Karagz: " Sen de bir ey bilmiyorsun Hacivat? Sen kaa kadar okudun? "
    Hacivat: " Bei bitirdim. "
    Karagz: " Bei mi? Ben senden ok okumuum. "
    Hacivat: " Vay vay! m byk, be mi? "
    Karagz: " Sen de amma cahilsin be Hacivat. Tabi ki byk. "

-----------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: GBRE
    Hacivat Karagz'n evinin nnden geerken, Karagz pencereden Hacivat'n stne atlar, boumaya balarlar. Yoldan geen adamlar ikiliyi ayrrlar, bunlar sakinleince adamlar gider. Yalnz kalnca Hacivat sorar: " Aman Karagzm, bana neden saldrdn? Ben sana ne yaptm? "
    Karagz: " una bak, bir de ne yaptm diye soruyor. "
    Hacivat: " Syle canm efendim, bir suum varsa bileyim. "
    Karagz: " Cenabettin Bey yalya bahvan aryormu. Zoti'yi gndermisin. "
    Hacivat: " Dorudur. Zoti iyi bahvandr "
    Karagz: " Ben kt bahvan mym? "
    Hacivat: " Hayr, kt bahvan deilsin. "
    Karagz: " O zaman beni gnderseydin. "
    Hacivat: " Geen defa seni gnderdiydim. Bahedeki gllerin altna insan gbresi dkmsn. O kadar gl soldu. "
    Karagz: " Eee Cenabettin Bey geldi, Karagz glleri gbrele dedi. "
    Hacivat: " Ama olmaz ki, insan gbresi dklmez ki. "
    Karagz: " Ne gbresi dklr? "
    Hacivat: " Hayvan gbresi dklr. "
    Karagz: " Kedi, kpek gbresi. "
    Hacivat: " Olmaz. "
    Karagz: " Ku, fare gbresi. "
    Hacivat: " Olmaz Karagzm, olmaz. "
    Karagz: " Bunlar hayvan deil mi? "
    Hacivat: " Hayvan ama gbreleri bahede kullanlmaz. "
    Karagz: " Kullanlrsa ne olur? "
    Hacivat: " Topraktaki bitkiyi ldrr. Tarla, bahe bozulur. "
    Karagz: " .... "
    Hacivat: " Bir de Cenabettin Bey'i sokakta kovalamsn. "
    Karagz: " Kovalarm tabi. Bana kzd, bard. "
    Hacivat: " Kzar, barr. Yalnn bahesini tmden bitirdin. Baheyi temizletti, yeniden gl ektiriyor. "
    Karagz: " Keke ben ekseydim glleri. "
    Hacivat: " Artk sana oras yasak. "
    Karagz: " Glleri eksinler de sonra ben bakmn yaparm. "
    Hacivat: " Karagzm, syle bakalm ne gbresi kullanrsn? "
    Karagz: " Sen syle. "
    Hacivat: " Ahr hayvanlarnn gbresi. Say bakalm. "
    Karagz: " nek, kz gbresi. "
    Hacivat: " Baka. "
    Karagz: " Boa, tosun gbresi. "
    Hacivat: " Baka. "
    Karagz: " At, eek gbresi. "
    Hacivat: " Baka, baka. "
    Karagz: " Koyun, kei gbresi. "
    Hacivat: " Deil mi ya? te bunlar kullanmalsn? "
    Karagz: " Bak hepsini bildim. Zoti'yi kov, beni ie al. "
    Hacivat: " Zoti'yi kovmam ama seni ie alrm. Yeni bir i. "
    Karagz: " Yeni bir i mi? Ne ii bu? "
    Hacivat: " Yk tayacaksn. Sandk sandk domates. "
    Karagz: " Gndelik ne kadar? "
    Hacivat: " Gndelikler hep ayn. Bu iin bir de ayrcal var."
    Karagz: " Ayrcalk m? Neymi o abuk syle. "
    Hacivat: " stediin kadar domates yiyebilirsin. "
    Karagz: " stediim kadar m? Desene yaadm. Midem bayram edecek. "

-----------------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: MATZ
    Hacivat' gece uyku tutmaz. Sabah erkenden kalkar, giyinip dar kar. Karagz'n evinin kapsn alar. Bir daha alar. Karagz uykulu gzlerle pencereye kar. Bakar kapy alan Hacivat'tr: " Hacivat, sabahn seher vakti neden kapy alarsn? " diye sorar.
    Hacivat: " n aa Karagzm, yarenlik edelim. Ben syleyeyim, sen dinle. Sen syle ben dinleyeyim. "
    Karagz: " De git Hacivat, baka iin yok mu senin? Alrm ayamn altna. "
    Hacivat: " Gel aa Karagzm, gece uyku tutmad. "
    Karagz: " Seni uyku tutmad ama benim uykumu kardn. "
    Hacivat: " Uykunu mu kardm? Uykun nereye kat? "
    " Uykum sana kat, " diyen Karagz, pencereden Hacivat'n stne atlar. Boumaya balarlar. Karagz'n elinden kurtulan Hacivat: " Dur Karagzm, sana bir hesap sorusu soraym, bilirsen hemen giderim. " der.
    Karagz: " Sor bakaym, benim hesabm kuvvetlidir. "
    Hacivat: " iki iki daha ka eder? "
    Karagz: " H.. "
    Hacivat: " Yani ikiyle ikiyi toplasan ka olur? "
    Karagz: " Ka m olur? kiyle ikiyi toplasan ka olur? "
    Hacivat: " Tamam ite Karagzm, ben sana soruyorum. kiyle ikiyi topla ka buldun? "
    Karagz: " ki iki daha ey eder. Ya Hacivat, bu soru kolay, daha zorunu sor. "
    Hacivat: " Sen bunu bil, daha zorunu sorarm. "
    Karagz dnrken, aradan zaman geer. Saa sola baknp bir kurtarc ararken, Tuzsuz Deli Bekir kagelir. Hacivat'tan ok Karagz'le har neirlii vardr: " Vay Karagz, arpack kumrusu gibi ne dnrsn? Karadeniz'de gemilerin batamaz, kayn olsa Marmara'da batard. Bilmem anladn m? "
    Karagz bu matizden oldum olas holanmamtr. Onun olduu ortamda dut yemi blble dner. Matize korkuyla kark sayg duyar. Her zaman, matizin belindeki bak olmasa ben bilirim yapacam, der. Ama ufaktan da olsa racon kesmeden duramaz: " Ya matiz, Hacivat beni gece ryasnda grm. Sabah erkenden kapma t. Soru soracam, dedi. imdi sen syle: ki iki daha ka eder, ben bilemem mi? "
    Matiz: " Bilemezsin. Bilirsen seni sokak sokak srtmda gezdiririm. " Der ve belinden ban karr, aha bak uraya yazyorum, diyerek melip topra eeler.
    Bunun zerine Karagz sadece kk deil, byk dilini de yutar. Sus pus olur ve gzlerini aa indirir. inden, matiz geldi, beni Hacivat'n elinden kurtard ama rezil etmese bari, diye dnr.
    Karagz'n sngsnn dtn gren matiz Hacivat'a dner: "Bak Hacivat, ben ilk mektebin birinci snfna giderken, snfn en tembeliydim. Arap hoca bize dua retirdi. Evde kitaptan iyice aln, ezberleyin, gelin. te u, u dualar okutucam, derdi. Ben evde tastamam dualar ezberlerdim ama Arap hoca karma dikilince dualar unutuverirdim. Bana kzard, barrd. Senenin ortasna doru bu Karagz bizim snfa geldi. Arap hoca beni brakt, buna yneldi. Karagz araptan ok azar iitti. e gitmedi. Daha sonra baka mahalleye tandlar, bu da araptan kurtuldu. Arap hoca tekrar bana dnd. Bir sene sonra ben de araptan kurtuldum, drde gitmedim. "
    Matiz derin bir i geirir, hal ve gidi byle Hacivat karde. Haydi, kaln salcakla, der ve yryp gider. Karagz ile Hacivat ise, az sonra selamlap dosta ayrrlar.

----------------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: ZAMAN MAKNES
    Karagz bir gn hzl admlarla evinden kar ve Hacivat'n evine doru yrmeye balar. Karagz ok hrsldr, gz hibir eyi grmez. Kendisini tanyp, selam verenlere bile eyvallah etmez. Hmla gelip, Hacivat'n evinin kapsn alar. Hacivat kapy aar:
    " Yava ol Karagzm, kapy kracaksn! Tokma grmez misin? Tekmeyle kap alnr m? Evi ykacaksn. Benden korkmaz msn? "
    " Kes! Senden korkmam. Sen benden korkar msn? "
    " Aman Karagzm, korkarm. Yeter ki, evimi bama ykma."
    " Hemen gel, benim evin bahesine. Hani diyordun ya yz sene sonra ne seni ne beni kimse bilmez, hatrlamaz. Onun salamasn yapacaz. Bakalm doru mu? "
    " Hah hah ha. Aman Karagzm. Brak yz seneyi, elli altm sene sonra bile insanlar bizi hatrlamaz. Suya yazlan yaz gibi, azdan sz uup gider. Kim Hacivat diye, kim Karagz diye, kim beni ana, kim seni bile. "
    " Kes! ekerim senin kulaklarn. Kapa kapn, d peime. "
    Gerisin geriye dnp uzaklaan Karagz'n ardndan, Hacivat koarak zor yetiir: " Karagzm, nedir benimle derdin? Ben ylesine akacktan sylemiimdir. Sen esas m sanrsn? "
    " Artk i rndan kt. Sen akacktan konumadn, ben de esas sandm. Elli altm sene deil, alt yz altm sene sonrasna gideceiz ve o zamann insanna bizi soracaz. Ey ademolu, Karagz ile Hacivat' bilir misin, diyeceiz. Yz kiiden bir kii bile tanmayan karsa, ben sprge olaym, yollar spreyim. "

Karagz daha sonra Hacivat' evinin bahesine gtrr ve kendi icad zaman makinesini gsterir: " Bak Hacivat, bu benim yaptm zaman makinesi. kimiz buna binip gelecee gideceiz. Bakalm Bursa ve Pnarba Meydan naslm? Ka yz sene sonra insanlar naslm? Btn bunlar reneceiz. "
    " Aman Karagzm, bu ne byle? Tahtadan, tenekeden bir odack yapmsn. Ama bunun tekerlekleri yok. Tekerlekleri olsa bile hani at, hani eek. Bunu ne ekip gtrecek? "
    " Kes! Zrlty brak! Tekerlee ihtiya yok, nk yrmeyecek. Bu makine zaman iinde szlecek. Szlerek zamandan hzl gidecek ve zamann nne geecek. stediim yerde duracak ve o zamanda kalacak. Biz de makineden kp gelecei greceiz, yaayacaz. "
    "Neler diyorsun, Karagzm? Sylediklerinin yarsn anlamadm. ddian ispat et, benden sana bir tepsi cevizli baklava hediye. "
    Bunun zerine Karagz: " Bir tepsi cevizli baklava m? Desene azm tatlanacak," dedikten sonra zaman makinesinin kapsn aar ve haydi bakalm Hacivat, gir ieri, der.
    Hacivat ieri girip sandalyeye oturur. Karagz de dier sandalyeye oturup kapy kapatr. Ayaklaryla bisiklet pedalna benzer bir tr pedal evirmeye balar. Aracn etrafn bir zaman bulutu kmesi kaplar. Karagz, Bursa Pnarba Meydan diye barr ve pedal alt yz altm defa evirdikten sonra brakr. Biraz sonra ara Pnarba Meydan'nda belirir. Karagz ile Hacivat aratan karlar.

Sene 2011. Aralk aynn yirmi drd. Karagz ile Hacivat' meydann ortasnda gren insanlar, onlarn bana toplanrlar. Bir ocuk sevinle koarak yanlarna gelir ve geride kalan annesine barr: " Anne, ko bak, Karagz'le Hacivat. "
    Adamlar, kadnlar, ocuklar, Karagz ile Hacivat'n etrafn sarar. Duyan gelir, gren gelir. Ortalk kalabalklar. Karagz naslsn? Hacivat naslsn? diye hal-hatr soranlar ounluktadr. Sizleri ok seviyoruz, diyenler vardr. Karagz atp tutturmu olmann gnl rahatl iinde Hacivat'tan yana dner: " Hani Hacivat, kimse bizi tanmazd? Ne oldu, gkn kmyor? amura oturdun mu imdi? "
    " Ne desem bilmem ki, Karagzm. ardm kaldm. nsanlar bunca sene sonra bile beni tandlar ya, eee ben de az deilim hani, tanmasalard aardm. "
    " Vay Hacivat, frldak olmu dnyorsun! Yaptn laf kalabal. nsanlar seni tandlar ama ben varm diye seni tandlar. Ben olmasam, seni kim bilecek? nce benim adm anlyor. Ben baroldeyim, sen fagransn. "
    " Hah hah ha. Ona fagran deil, figran derler. "
    " Ha fagran, ha fegran, ne fark eder? Dorusunu kim bilebilir ki? "

Serdar Yldrm da, ilk andan itibaren Karagz ile Hacivat'n yanndayd. Onlarn konumalarna kulak mterisi olmutu. Karagz'n konumasndan imla, kelime, syleyi hatalarn cmbzla ekip alarak, diliyle ekillendirip, dorusunu syleyen Hacivat, Serdar'n bilerek yapt hatay cmbzlad: " Olum, yazyorsun bari dorusunu yaz. Ona kulak mterisi deil, kulak misafiri denir. "
    Ayn anda kadnn biri, yanndaki kadna yle demektedir: " niversiteli genler galiba. ok gzel rol yapyorlar. Tpksnn ayns Karagz ile Hacivat bunlar. "
    " Doru karde, belli tiyatro eitimi almlar. Byle gerekmi gibi rol yapan tiyatrocu az bulunur. Broadway yldzlar, bunlara bir bardak su veremez. "
    niversiteli genler galiba, diyen kadnn on yandaki olu annesinin dediklerine katlmyordu. Annesi, ok gzel rol yapyorlar, demiti. Bakn bu doru olabilirdi. Dnya bir sahnedir dersek, onlar baroldeki aktrlerden ikisiydi. Dnya sahnesine eitli devirlerde, eitli oyuncular nderlik etmiti. nderler, liderlik pozisyonlarn hibir zaman kaybetmezler ve yzyllar sonra bile, bu zelliklerini srdrrlerdi. nemli olan, iyilikleriyle, art deerleriyle hatrlanmakt. te Karagz ile Hacivat: Bu ikiliye ktdr, fenadr demek kimsenin aklna gelmezdi. Her tip insan iin, biilmi kaftandlar. Korkun zordur, herkes tarafndan beenilmek, takdir edilmek.
    Annesi son olarak, tpksnn ayns, Karagz ile Hacivat sanki bunlar, demiti. Sankiyi aradan kartrsak, geriye ne kalr? Gerekten bunlar Karagz ile Hacivat olabilir miydi? ocuk, annesinin elinden kurtulup, Karagz'n azyla boaz arasndaki yeri yani sakaln tutup ekitirdi. Sakal salamd, tutann elinde kalmyordu.
    ocuk: " Anne, Karagz'n sakal takma deil, " dedi ve dier eliyle Hacivat'n sakaln ekitirdi. " Bak anne, Hacivat'n sakal da takma deil. Bunlar gerekten Karagz ile Hacivat, " dediyse de annesinin atlm kalaryla karlanca sustu.

Serdar daha sonra Karagz ile Hacivat' kalabalktan kurtararak Muradiye semtine gtrd. Oradan ekirge semtine inecekler ve ikiliye trbelerini ziyaret ettirecekti. Yolda Serdar, u internet kafeye girelim de resimlerinizi grelim ve hayat hikayenizi okuyalm, dedi.
    Bunun zerine Karagz: " nternet kafe mi? Ne interneti, ne kafesi? Gvercin kafesi filan gibi mi? "
    Serdar: " Hayr, gvercin deil, tavan kafesi. Suya yaz yazarsn kalmaz ya internette havaya yazyorsun kalyor. Cep telefonunla resim ek, koy siteye, foruma, aylar sonra bile silinmez, bozulmaz. "
    Hacivat: " Cep telefonu mu? O da ne ki? "
    Serdar cebinden telefonunu kararak: " te bu. Sende de bundan bir tane olsun, ben burada sen Uluda'da rahata konuup anlarz. "
    " Hi o kadar uzaktaki iki insan birbiriyle konuabilir miymi " diyen Karagz, Serdar'n stne yrd. Serdar kat, Karagz kovalad. Az sonra yorulan Karagz, Serdar'n peini brakp bir kenara oturdu ve Hacivat'n gelmesini beklemeye balad.
    Karagz abuk sinirlenmiti ama siniri hemen geti. Karagz ile Hacivat kafede resimlerini grnce gururlandlar, hayat hikayeleri okununca duygulandlar. Hayat hikayelerinin son blmn okumadan geen Serdar mthi ikiliyi hala hayatta olduklarna inandrd ve trbe ziyaretini kara listeye ald. Onlara tarihsel ve teknolojik bilgi verdi.

Serdar daha sonra Karagz ile Hacivat' kapalarya gtrd ama onlar oradaki izdihamda kaybetti. Ertesi gn Pnarba'na giden Serdar zaman makinesini gremedi. Ara ortada yoktu. Karagz ile Hacivat zaman makinesine binip gitmiler miydi? Yoksa belediye bu nedir deyip arac pe mi atmt? Belediye arac pe atm olsa bile Karagz ile Hacivat' da pe atacak hali yoktu. Serdar, Bursa sokaklarnda ok aramasna karn, onlarn izini bulamad. znts dorua kmt ki, bu hikayeyi yazp rahatlad. Bu hikayenin Karagz ile Hacivat'n hatrlanmas, akllara dmesi asndan yararl olacan dnd.

SON
    Konu Serdar Yldrm tarafndan (31-12-20 Saat 19:03 ) deitirilmitir.