Bugn sizlere Kuran dan, Allah n yle bir uyarsn, ikazn hatrlatmak istiyorum ki, ne yazk ki bizler bu uyarlara gzlerimizi yumarak, adeta birbirimizi gnahkar, kafir hatta sapk kiiler ilan ediyoruz. Ltfen yanl anlamayalm, bu karlkl atmalar ayn dine, ayn kitaba, ayn eliye iman ettiini syleyen kiiler arasnda dahi yaplyor. nce ayetleri yazalm, daha sonra zerinde dnelim.

Mutaffifin 293031323334: phesiz gnahkrlar, (dnyada) iman edenlere glyorlard. MMNLER YANLARINDAN GETNDE, BRBRLERNE KA GZ EDEREK ONLARLA ALAY EDYORLARDI. Ailelerine dnerken zevk ve nee iinde gle gle dnyorlard. Mminleri grdkleri vakit, H PHE YOK, UNLAR SAPIK KMSELERDR diyorlard. Hlbuki onlar, mminlerin bana beki olarak gnderilmemilerdi. TE BUGN DE MܒMNLER KFRLERE GLERLER. (Diyanet meali)

nce bu rneklerin kitap ehli arasnda yaplan yanllar Allah bizlere rnek almamz adna gnderdiini ve bu yanllar bizlerinde yapmamamz istemediinden Kuran da bahsettiini unutmayalm. Bu ayetlerde geen gnahkrlar, sizce kimler olabilir? ELBETTE ALLAH A VE KTABINA MAN ETTN SYLEDKLER HALDE, BUNUN GEREN YERNE GETRMEYEN, HAKKA BATIL KARITIRARAK, ATALARININ NANCINI YAAYANLAR. Onun iin Allah bunlara gnahkr diyor ok dikkat ekici olan ise GNAHKRLAR, MMNLERN yanlarndan getiinde, onlar gsterip onlarla alay ettiinden bahsediliyor. Demek ki bu iki gurup ayn inanc paylayorlar genel olarak, ama aralarnda yle byk fark var ki Allah katnda, birisine gnahkr, dier guruba ise Allah MMNLER diyor.

Kuran Mminlerin kimler olduundan bahsederken, birok kez tekrar eder ve bu zelliklerinden nasl bahseder hatrlayalm. MMNLER YALNIZ, RABLERNE GVENP DAYANIRLAR. Demek ki kitap ehlinden yle insanlar varm ki, inandk dedikleri halde, imanlarnn gereini yerine getirmeyip, yalnz Allah a gvenip yalnz onu VEL EDNP ona dayanp, yalnz Allah dan yardm istemeleri gerekirken, Allah n yannda veli, evliya kiilerde edinip onlara da snp onlardan da yardm isteyenler varm ki, Allah bu yanl yapanlara GNAHKAR bu yanla dmeyenlere de MMN diyor.

Ayeti anlamaya devam edelim. Yalnz Allah a dayanp yalnz Allah dan yardm dilemeyen veliler, eyhler, efendiler edinip onlar Allah ile aralarna koyan gnahkarlar, MMNLER grdklerinde bakn ne diyorlarm. H PHE YOK, UNLAR SAPIK KMSELERDR ok ilgin deil mi? Sanrm gnmz dede, tm bunlardan dersler almadmz iin, ayn yanl bizlere yapyoruz. Hlbuki Allah ne diye uyaryordu bizleri hatrlayalm. YALNIZ KURAN IN PNE SARILIN, ALLAH DAN BAKA HKM VERECEK YOKTUR, HKMNE H KMSEY ORTAK ETMEZ. BZ KTAPTA H BR EKSK BIRAKMADIK, KURAN IN PNE SARILIN, SAKIN VELLER EDNP EMN OLAMDIINIZ BLGLERN ARDINA DMEYNZ.

Cahiliye toplumu da kendi arasnda aynen bu yanl yapyordu ve Allah, sizlerde sakn ayn yanl yapmayn diye bizleri uyaryor. Ama ne yazk ki ders alamadk. nk Kuran ile bamz kestiler, sizler Kuran anlayamazsnz dediler. Eer bizler bu yanl yapyorsak, Allah katnda Mmin olamam, gnahkrlarn safnda yer alyoruz demektir. ok ilgintir, aznlk bir gurup kardeimiz, BEN KURAN MSLMANIYIM, EMN OLAMAYACAIM H BR SZN ARDINA DMEM DED N, KURAN MSLMANI DYE BR SAPIKLIK IKTI DEMYORLARMI? Ne kadar dndrc, hlbuki Allah tm kullarna indirdiim kitabn sakn dna kmayn, snrlarn amayn nk sizleri Kuran dan sorumlu tutuyorum diye uyard halde, bunu syleyerek nasl bir yanln iinde olduklarnn, hala farknda bile deiller.

Kendilerini temize kartp, karsndaki insanlar dinsiz, kfir, sapk ilan edenlere Allah, ok dikkat ekici bir sz sylyor. Hlbuki onlar, mminlerin bana beki olarak gnderilmemilerdi. Bu insanlar kendilerini gerek Mmin grp, karsndaki insanlar sapk kfir ilan edenlere Allah, biz onlar Mminlerin bana beki gndermedik derken, TM NSANLARIN KEND BALARINA MTHANLARINI YAAMASI GEREKTN VE H KMSENN BR DERN KMSEYEMEYECENN RNEN VERYOR. HATTA ALLAH, KMN TAKVACA STN OLDUUNU DORU YOLDA GTTN YALNIZ BEN BLRM DEMYOR MUYDU?

Ayetin sonunda ise, hepimizin bir gn bana gelecek o gerei hatrlatyor Yaradan ve diyor ki, bu dnyada gnahkrlar kendilerini temize kartp Mminlerle alay ederek onlara glyorlard, MAHERDE HESABIN GRLECE O ETN GNDE SE, TM GEREKLER ORTAYA KONDUUNDA, TE O ZAMAN MMNLER O GNAHLARA GLECEKLERDR DYOR.

DLERM HESABIN GRLECE O ETN GN, NALLAH MMN OLARAK YZLER GLENLERN SAFINDA OLURUZ.

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

http://www.hakyolkuran.com/
https://twitter.com/KURANA_DAVET
https://www.facebook.com/Kuranadavet1/
https://hakyolkuran1.blogspot.com/