slam yaayabilmek adna, Kuran yeterli grmeyen ve yalnz Kuran ile slam yaanmaz diyenlerin dayandklar ayetlerden, sizlere rnek vermek istiyorum. nce yazalm daha sonra birlikte zerinde, Kuran referans ve kant alarak birlikte dnelim.

Ali mran 32: De ki: ALLAH'A VE RESULܒNE TAAT EDN. Eer yz evirirlerse bilsinler ki Allah kfirleri sevmez. (Diyanet vakf meali)

Ali mran 132: ALLAH'A VE RESULNE TAAT EDN K RAHMETE KAVUTURULASINIZ. (Diyanet vakf meali)

Nisa 80: KM RESULE TAAT EDERSE ALLAH'A TAAT ETM OLUR. Yz evirene gelince, seni onlarn bana beki gndermedik! (Diyanet vakf meali)

Ayetlere dikkat ettiyseniz, bu ayetlerde zellikle dikkati ekilen toplum, Kuran n indirildii ve Elisinin yaad topluma hitap ediliyor. nk bu ve benzeri ayetlerle Allah, Elisine Kuran tebli iin yardmc oluyor, tebliini kolaylatryor. Ayetlerde zellikle Allah a ve Resulne diyerek birlikte anlyor. Peki, sizce bununla ne anlatlmak isteniyor olabilir. Allah n hkm ayr, Elisinin hkm ayr anlamn karmak, Allah a ancak elisini irk komak olur. nk Allah ne diyordu? HKMME H KMSEY ORTAK ETMEM. BZ RESULLER SADECE, MJDECLER VE UYARICILAR OLARAK GNDERRZ. Nisa 80. ayette zellikle bu konuya dikkat ekiliyor ve Allah diyor ki, KM RESULME TAAT EDERSE, ALLAH A TAAT ETM OLUR. Yani Resulm, benim indirdiim Kuran a iman etti, ona uyarsanz, O SZ YALNIZ KURAN LE UYARACAK.

Aslnda dnen, akln kullanan Nahl suresi 98. ayette, Allah n uyars olan Kuran okumaya balamadan nce, eytann dayatt batl ve hurafeden kurtulup, yalnz kendimizi Allah a teslim edip ona dayanarak Kuran okumaya balarsak, ayetlerde anlatlan tm gerekleri grrz. Eer bunu yapmazda, batl inanlarmza Kuran dan delil aramaya alrsak, bouna aba harcarz. Allah grev verdii Resulne itaat etmemizin asl nedenini, Kuran n birok yerinde bizlere aklyor. Hatta bizlere MM bir Resul gndererek, daha nce dini konularda hibir bilgisinin olmadn, bizlere anlatacaklarnn yalnz Allah katndan gelenler olduu uyarsn da yapyor ve nasl aklamalar yapyordu hatrlayalm.

SANA BALILIKLARINI BLDRENLER ASLINDA, ALLAH'A BALILIKLARINI BLDRMEKTEDRLER. (Fetih 10)

BU KURAN BANA VAHYOLUNDU K, ONUNLA SZ VE ULATII HERKES UYARAYIM. (Enam 19)

BZ RESULLER, SADECE MJDELEYCLER VE UYARICILAR OLARAK GNDERRZ. (Kehf 56)

BEN SADECE BANA VAHYEDLENE UYARIM. BEN SADECE APAIK BR UYARICIYIM. (Ahkaf 9 )

BEN ANCAK, RABBM TARAFINDAN BANA VAHYOLUNANA UYARIM. Araf 203

Bu ayetlerden de anlald gibi, Allah elisini birok kez uyaryor ve diyor ki, SANA NDRDM KURAN LE KULLARIMA HKMET, ONU TEBL ET, KURAN LE UYAR. Allah Resulme uyun derken, O sizi yalnz benim ona gnderdiim Kuran ile uyaracak, onun iindir ki, ona uymak bana uymak demektir diyerek, Elisine tebliinde yardmc oluyor. Yoksa Allah Resulm e uyun, onunda benim hkm verdiim gibi dinde hkm koyma yetkisi vardr, ya da ben gnderdiim Kuran tam aklamadm O grevi Elime verdim, onun iin o ne derse onu yapn demiyor. nk Kuran bizzat kendisinin Allah akladn nice rneklerle izah ettiini bizlere bildiriyor. Bunu syleyenler ve inananlar, Kuran n farknda olmadan yzlerce ayetini grmezden geliyor, inkr ediyor demektir. Bakn Bakara 171. ayetinde Allah bizlerin nereye, hangi kitaba tabi olmamz istiyor.

Bakara 171: ALLAH'IN NDRDNE TB OLMA ARISINA ALDIRI ETMEYEN KFRLERN DURUMU, sadece obann barp armasn iiten hayvanlarn durumuna benzer. nk onlar manen sar, dilsiz ve krdrler. BU SEBEPTEN DOLAYI DA DNMEZLER. (Bayraktar Bayrakl meali)

Buradan da anlyoruz ki, Allah n Resul yalnz Kuran a tabi olmu ve bizlerin de yalnz Allah n indirdii ve Resulnn bizlere tebli ettii Kuran a tabi olmamz istiyor. Ayete dikkat ettiyseniz, kitap ehlini kast ederek, arya uymayp batln ard sra gidenlere Allah, NKRCI/KFR diyor, hatrlatmak isterim. Bu ayetin bir ayet ncesinde Allah, kitap ehlinden bahsederek, bakn nasl uyaryor.

Bakara 170: Onlara, ALLAH'IN NDRDNE UYUNUZ DENDNDE, HAYIR, BZ ATALARIMIZI ZERNDE BULDUUMUZ EYE UYARIZ DERLER. Ya atalar akllarn kullanamam, doruyu da bulamam idiyseler de mi? (Bayraktar Bayrakl meali)

Gnmzde ayn yanl yapan baz Mslmanlarda hi dnmeden, Kuran ayetlerinden nasiplenmeden, neler sylyor hatrlayalm. YALNIZ KURAN LE SLAM YAANMAZ. ONCA LMLERN AIKLAMALARINI, PEYGAMBERMZN RVAYET HADSLERN PE M ATALIM. ALLAH IN RESULNNDE, KURAN GB DNDE HKM KOYMA YETKS VARDIR, ONLARI NKR EDEN KFRDR. Demiyor muyuz? Allah n Elisi yaad dnemde, Allah n kontrolnde idi ve DANIILACAK AYAKLI KURAN DI. Ltfen unutmayalm, Allahn Elisi yaad dnemde, Kuran dan baka din adna hibir bilgiyi kayda aldrmamt. Onun vefatnn zerinden yaklak 200 yl getikten sonra, dinin mezheplere, frkalara ayrlmasyla, Peygamberimizin syledii iddia edilen, ilk nceleri yaklak 5001000 kadar hadis/szler topland, kayda alnd ve ne yaz ki zamanla bunlara ilaveler yaplarak, milyonu buldu, yetmedi herkes nakillerde kendi dncelerini ilave ederek nakletti. ACIKLI SONU ORTADA.

Allah ayetlerinde, Resulme uyun ona uymak bana uymak gibidir derken, Kuran n indirildii topluma hitap ediyordu. Yoksa bu ayetler bugn bizlere, kullarm Kuran n yannda, Resulmn sizlere yzlerce yl sonra ulaacak rivayet hadislerine de uyun demiyordu. nk bu dnce Kuran n tamamna aykrdr. Allah sizleri Kuran dan hesaba ekeceim, sakn emin olmadn bilginin ardna dmeyin, hesabn sorarm. Kuran ben koruma altna aldm, dedikten sonra sizce bizleri emin olamayacamz, hatta ayn konularda bile mezheplerde farkl dncelerin rivayet edildii hadislerden, bizleri Allah sorumlu tutar m? ALLAH ONUN N, AKLINI KULLAN EY KULUM DYOR. AKILLA MAN YANYANA OLMAZ DYENLER, BATILI HAK DYE TOPLUMA YAATMAYA ALIANLARDIR. LTFEN BUNLARIN TUZAINA DMEYELM. Bu konuyu doru anlayabilmek istiyorsak, Allah n Kuran da rnek verdii Hz. sa kssasn, dikkatle okuyup zerinde dnelim.

Maide 117: BEN ONLARA, ANCAK BANA EMRETTN SYLEDM. Benim de rabbim, sizin de rabbiniz olan Allah'a kulluk ediniz' dedim. LERNDE BULUNDUUM MDDETE ONLAR ZERNDE KONTROLC DM. BEN VEFAT ETTRNCE, ARTIK ONLAR ZERNDE GZETLEYC YALNIZ SEN OLDUN. Sen her eyi hakk ile grensin. (Bayraktar Bayrakl meali)

Ltfen batl inanlarmz yaayabilmek adna, kelimelere yanl anlamlar vermeyelim, Allah Kuran da bizlere ne anlatyor, nasl uyaryor onu anlamaya alalm. Hz. sa yaad dnemde, onlarn zerinde kontrolc bendim, onlar uyaryordum ama vefat edince bu grevim sona erdi ve insanlar zerinde gzetleyici yalnz sen kaldn diyor. Ayn ey Peygamberimiz iinde geerli olduunu ltfen unutmayalm. Peygamberimiz yaad dnemde, danlacak rnek insand ve biz mmetini gzetleyici idi. Ama vefat ettikten sonra grevi sona erdi. LTFEN ONUN ADINA UYDURULAN HER SZE NANMAYALIM. NK ALLAH IN ELS BZLER YALNIZ KURAN LE UYARMA GREV ALMITI.

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://twitter.com/KURANA_DAVET
http://www.hakyolkuran.com/
https://www.facebook.com/Kuranadavet1/
https://hakyolkuran1.blogspot.com/