Deerli dostlarm, bu makalemde sizlere, gney dou Anadolu gezimde karlatm ok nemsediim ve bir o kadar da dndrc, hatta zc bir konuyu nakletmek istiyorum. nce unu sylemek isterim. lkemizin Gney dou Anadolu blgesini, mutlaka gezip yerinde grmeliyiz ve o tarihi bizzat yerinde yaamalyz. Bu gezimde beni ziyadesi ile zen olaylar, Mardin Sryani kilisesinde ve manastrnda geti. ki grevlinin kiliseye ve manastra gelen ziyaretilerle konumalar esnasnda, birka olayn nasl gelitiini nakletmek istiyorum ve sizlerin dikkatinize sunuyorum.

O gzel tarihi ehrimiz Mardin de ilk ziyaret ettiimiz kilise, Krklar kilisesiydi. Ben yurt dnda da gezdiim her lkede hangi inantan olursa olsun, ibadet yerlerini gezerim, kltrlerini, inanlarn renmeye alrm. Mardin de de ok eski bir kilise olan, Krklar kilisesini merak ettiimiz iin gurup olarak hep birlikte ziyaret ettik. Toplandktan sonra, kilisenin papaz bizlere bir konuma yapt. ok doaldr ki kilise hakknda bilgiler verdi. Bakn daha sonra kendilerinden nasl bahsetti.

Kendilerinin yani, Sryanilerin Hristiyanla gerekten hizmet edenler olduunu ve ilk Hristiyanlardan olduklarndan bahsetti. Biraz daha konumasna devam ettikten sonra, Vatikan a m balsnz sorum zerine, hayr bizlerde Vatikan, Rusya ve stanbul da ki Ortodoks patrikhanesi gibi Ekmeniiz dedi. ok ilgintir, bunu syledikten sonra ise, BUNLARIN HEPS AYNI GTE VE AYNI YETKLERE SAHPTR demeyi de unutmad.

Ne yazk ki tm dinler, buna slamiyet de dhil, birilerinin menfaat ve karlar adna, bir g sava iine sokulmu ve TOPLUMU BU GLER STEDKLER GB YNETYOR, bunu da Allah adna yaptklarn syleyebiliyorlar. Bu nasl bir gtr, bu gc kimden alyorlar, nasl bir yetkileri vardr? in ilginci her blnm g, kendilerinin en doru yolda olduunu, dine en ok kendilerinin hizmet ettiklerini sylyorlar. ok daha ileri giderek papaz efendi, Sryanilerin ilk Hristiyanlar olduunu ve Hristiyanla gerek hizmet eden kendileri olduunu da stne basa basa syledi. Aratrdnzda Sryanler, Pavlusun ekillendirdii itikad izgide olduklarndan, dier Hristiyanlarn inandklar yol ve yntemi kabul etmiyorlar ve kendileri gerek ilk Hristiyan olduklarna inanyorlar. Tpk slam toplumundaki mezheplere blnp, birisinin dierini adeta slam n dnda grdkleri gibi. Szlerine ksa itirazlarmdan sonra, bana verdii cevap, aslnda ok ilgin ve saygszlk rneiydi. SZ TRKLER YAKLAIK 900 YILDIR MSLMANSINIZ, SLAMYET E HBR KATKINIZ OLMADI

Papaz efendinin, bu saygsz ve dncesiz szlerine elbette cevap verdim. Allah n dinine hizmet etmeyi, toplumu blerek bir birilerine g gsterisiyle yaplacan zanneden bir kiiye, elbette ona ibadet meknnda ileri gitmeden ksa ve z cevaplar verdim. Hatta birka cmleyle belki de gayri ihtiyari, dier Hristiyan vatandalar kmser tavrndan rahatsz olmalym ki, kimin Allah n doru yoluna davet adna, ok daha fazla hizmet ettiini bizler bilemeyiz. Her inanan ve Allah n doru yolunda olan insan, bu yolda hizmet etmitir, bu ister Hristiyan olsun ster Mslman olsun eklindeki sylemlerime verdii cevap, asla bir din adamna yakmayacak bir cevapt. Bana verdii cevab aynen yazyorum.

NE OLDU ZORUNUZA MI GTT?

Bakar msnz ltfen verdii cevaba. Bu cevaba inann ok ardm, nk bir papazdan beklenmeyecek bir cevapt. Bu tavrn, verdiim cevaplarn etkisiyle, sinirlerine hkim olamadndan kaynaklandn dnyorum. Yoksa hibir papaz ya da din adam, byle bir slup kullanmaz. Benim aldm terbiye tabi konuyu uzatmam engelledi. Kendisi hkmler, kararlar verdi, kendi toplumunu en dindar, Allah n en doru yolunda olanlar ilan etti, ben buna itiraz edince, saygsz bir slupta bana, ne oldu zorunuza m gitti diyebildi. Hepimiz Allah a inanyoruz, hatta onun doru yolundan gitme abas iindeyiz. Hesabn grlecei o etin gn, bakalm kimler Allah n en doru yolunda gitmi, birlikte greceiz. Kendimizi temize kartp, karmzda ki insanlar kmseyerek, Allah n doru yolunda olamayz.

Yine Mardin de Sryanilere ait, Deyrul Zafaran manastrn gezmeye gittik. Buras da eski tarihi gzel bir manastr, grmenizi tavsiye ederim. Hatta cretli geziliyor. Bura da gen bir arkada grevlendirmiler, gelenleri bilgilendirmek iin. Gayet gzel bilgiler verirken, birden manastrn yklm baz blmlerini gsterip, yine saygsz bir slupta, bu ykntlar TMUR un eseridir eklindeki szlerini birka kez, bizlerin gzlerinin iine bakarak tekrar etmesi, beni ve dier arkadalar sinirlendirdi ve kendisini ikaz ederek saygl olmas iin uyardm. Byle bir yerde konuma slubu olarak, daha tecrbeli bir grevlinin olmas gerektiini dnyorum.

Konumacnn syledii elbette yalan deildi. Timurlenk yalnz Manastr deil, Mardin i aldnda ehrin birok yerine zarar vermi ykm. Tarih bunu yazar. Timur dan sonra Karakoyunlu devletinin hkmdar, Kara Yusuf, 1406 da Mardin ve ald dier ehirleri imar etmitir. Tarihi gerekleri anlatrken, o soy ile balantl olan insanlar, adeta sorumlu tutarcasna saygsz slup kullanamaz hi kimse. Bu toplum ister Trk olsun, ister Krt olsun, isterse baka bir toplumdan olsun. Trklerin tarihinde azda olsa byle yanllar vardr. Her lke, her inan, kendi tarihlerini gzden geirip, karsndaki insanlar yle yarglamaldr. Ama Trkler ve zellikle Osmanllar, her inanca saygl olmu ve ibadethanelerine dokunmamlardr. Yahudileri unutmaynz, Avrupa dan Hristiyanlardan Trk toplumuna snmlardr. Yzlerce yldr Sryani kardelerimiz eer, Mardin de lkemizde yaamaya devam ediyorlarsa, bu Trklerin her inanca nasl saygl olduunu gsterir. Bugn lkemizde aznlk diye isimlendirilen ama hibir Trk vatandann, bu ismi onlara layk grmedii bu vatandalarmzn, ibadet hanelerinde grevli yetkililer, gereken saygy bizlere gstermediklerine, zlerek ahit oldum. Bunun iin zgnm.

Bizler tarihte, Mslmanlara kar yaplan, Hristiyan Hal seferlerini unutmadk. Bunlar kadn, oluk ocuk demeden Mslmanlar katlettiler, hatta yakp yktlar. ok daha yaknda balkanlarda ki, Bosna da Mslman katliamn hatrlaynz. Ama bizler bugn senin soyun, senin atan, senin inancnn takipileri Mslmanlar katletti demiyoruz. O ZULMLER TARH SAYFALARINDA KALDI. O ac katliamlardan insanlk, ders almaldr tekrar yarann deilmesinin, birbirimizi sulamamzn hi kimseye faydas yoktur. Binalar yeniden yaplr ama can, insan geri gelmez. nemli olan dostluktur, kardeliktir. Dostluk ve kardelik bozulursa, bundan ancak dmanlarmz yarar salar. Yunanllar Trk topraklarn ikl ettikten sonra, kurtulu savamzda geri ekilirken, terk ettikleri her ehrimizi yakm, ykm yle terk etmitir. Ama bizler bugn bunu konumuyoruz bile.

Bu makalemi, kaleme almamdaki amacm. Sryani kilise ve manastrnda yaplan bu yanl davranlardan vazgeilmesi adnadr. Belki saduyulu Sryani vatandalarmz, bu yanllarn tekrarlanmamas iin, nlemler alr. Sryani vatandalarmzn, byle bir olayn vuku bulmasndan znt duyacana gnlden inanyorum. nk tandm Sryani dostlarmz var. TEMENN EDYORUM K, BU KAZ YAPILIR VE ORAYA GEZMEYE GDECEK VATANDALARIMIZDA, BUNUN TAKPS OLURLAR. nk saygszlk, hakaret dnmeden sylenen szler, toplumlarda mutlaka karlk bulur, geri teper buda toplumlarn asla arzu etmedii bir durumdur.

Bu yazm Facebook ta birok sitede yaymladmda, Sryani olabileceini isminden tahmin ettiim bir kii, bakn yazma nasl bir cevap vermi ve benim bu yazm yazmamda ne kadar hakl olduumu gstermi.

Sizin yaptnz rklk ve de insanlar tekiletirmedir... Ve bunu unutmayn ki BU LKEDE TEK KAVM OLAN NSANLAR SADECE SRYANLERDR... Ve siz sanrm camide karken kilisenin temizliin fark ettiginiz ve kendinizi de z eletire maruz brakldnz... Ve bunu hatrlatmakta fayda var... lk nce kendi tarihinizi okuyun ondan sonra yorum yapn bu lkeyi tanmak istiyorsanz ilk nce kendi tarihinizi okuyun ve de aratrn...

Bu cevab veren kii, yazmdan o kadar etkilenmi ve sinirlenmi ki, beni rklkla sulad halde, kendisi gerek bir rk olduunu haykryor adeta. Dnebiliyor musunuz, kilisedeki papaz efendinin kendilerini gerek dine hizmet eden, ilk Hristiyanlardan sayarak, bir rklk yapmas ve karsndaki dier inananlar tekiletirmesine, yine gzel bir rnek veren bu arkadamz, ne diyordu hatrlayalm. BU LKEDE YAN TRKYEDE, TEK KAVM OLAN NSANLARIN, SADECE SRYANLER OLDUUNU SYLEYECEK KADAR, IRKI KENDLERN STN GREN BR DNCEYE SAHP OLDUKLARINI SYLEYEBLYORLAR. Trkleri kavim olarak bile grmyor. Daha da ilginci, kendi kiliselerinin temizliini rnek verip, bizim camilerimize laf atmas, saygszln snrlarn zorlayacak nitelikte.

Aslnda yazma cevap veren bu ahsa, syleyecek ok szm var ama demez. Ltfen unu unutmasnlar, bu lkede zgrce inanlarn yayor ve bu lkenin toplumuna, gzlerinin iine baka baka, bu szleri saygszca syleyebiliyorlarsa, bu lkenin dnya zerinde en sabrl, en adil, en efkatli bir KAVM, toplum olduunu gsteriyor demektir. Sabrnda bir lsnn olduunu, hatrlatmak isterim.

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/
https://www.facebook.com/Kuranadavet1/