Mslman toplumlar olarak bizler, slam yaarken yle bir yol tutuyoruz ki, Allah n dinde sakn blnmeyin emrine tamamen muhalif olduu gibi, sizleri Kuran dan sorumlu tutuyorum, Kuran n snrlarn sakn amayn, Kuran n ipine sarln emrinden ok uzak olduumuz anlalyor.

Benim bir makalemin konusunu, beenmi olsa gerek bir kardeimiz kendi cemaat sitesinde yaynlam. Tabi bundan hi memnun olmayan cemaat nde gelenleri, hem yazm yaynlayan kardeimize, hem de benim yazma reddiye, kar olularn bildiren bir yaz yazmlar. Makalemin konusu ise PEYGAMBERMZ HAYATINDA H ESNEMEM OLABLR M? konusu zerineydi.

Elbette her dnceyi dinlerim, hatta herkesin fikrine de sayg duyarm, nk herkes yaptklarndan bizzat kendisi sorumludur, dinde zorlama yoktur, hesabn Allah a herkes kendisi verecektir. Ama Allah n Kuran da ki gereklerini sylemekten de, hi kimse bir Mslman engelleyemez.

Yazmda zet olarak unlardan bahsettim. Allah n elisinin hayatnda hi esnemediini sylemek, asla doru olamaz, nk esnemek bir insann Allah n yaratt tabiat gereidir, zorunludur. Her sylenenin, rivayet edilenin doru olduuna inanmayalm demitim yazmda. rneklerle izah etmemden memnun olmayan bu kiiler, bana yle ithamlarda bulunmular ki, ben bir kez daha yazdklarmda ne kadar hakl olduumu anladm, krler olsun. Benim yazmdan bir blm almlar, aynsn bende alnt yapyorum.

Bizlere den Allahn rehberiyle yatp, Allah n rehberiyle kalkmak olmaldr. Eer bunu yaparsak, dine nifak sokmaya alanlar yanmza bile yaklaamazlar. Yok eer, sen Kuran dan anlayamazsn diyenlere kanp, onu yksek bir yere asm isek, birde stne stlk Rabbin sakn velilerin ardna dmeyin uyarsn gz ard edip veliler, eyhler edinmisek, ite o zaman ak kara, karay ak grmemiz kanlmaz olacaktr.

Dilerim Rabbimden Kuran rehber alan, onu anlayarak okuyup, ayetler zerinde dnen akln kullanan, kendi imtihanna bizzat kendisi hazrlanmak adna, aba gsteren kullarndan oluruz.

Bu yazdklarmdan hi holanmayan bu arkadalarmz, bakn benim hakkmda kararlarn vermiler ve neler yazmlar.

ahs hakknda, yaptmz azck bir aratrma ile tanyabiliyoruz. Hadis ravilerini yok onlar beerdir, onlarda yanlr, onlarda hata yapar, onlarda uydurur gibi itham edici, zanda brakc ifadeler kulland yazlar mevcut.

Sadece Kuran diyen ahslardan bir ahs Ancak bu gibilerin yazlarnn slami bildiimiz, milletin itibar ettii sitelerde yaynlanmas ok ac.

Peygamberimizin hadis-i eriflerini inkr etmek moda oldu. Ama hadisi erifleri inkr edemediklerinden dolay ii rivayet edenlere getirip: Rivayet edende insandr, masum deillerdir, uydurabilirler diyerek direkt hadis-i erifleri inkr etmiyor, ravilerin uydurduunu sylyorlar. Dikkat ettiyseniz ahs yaznn sonunda: Bizlere den Allahn rehberiyle yatp, Allahn rehberiyle kalkmak olmaldr. Diyor yani hadis-i eriflerin hayatmzda yerini olmadn syleyebiliyor. Ardndan da: Dilerim Rabbimden Kuran rehber alan, onu anlayarak okuyup, ayetler zerinde dnen akln kullanan, diyor.

Aslnda bu szleri okuyan, Kuran a iman ettiini syleyen bir Mslman n titremesi kendine gelmesi ve zlmesi gerekir. Kuran dan habersiz insanlarn, kiileri nasl kutsallatrarak, hatasz grmesi, Allah n onca uyarlarndan uzak, emin olmadn san, rivayet szlerin sakn ardna dmeyin, Kuran a sarln uyarlarn duymak bile istememeleri ok dndrc ve bir o kadarda zcdr. Rivayet zaten zan dr, sandr, emin olduumuz szler deildir. Ama bunun bilincinde olmadktan sonra, ne sylerseniz syleyin fayda etmeyecektir. RVAYETLER KESN KABUL ETME ABALARI, DNDRCDR. HATASIZ NSAN YARATMA ABALARI SE BR O KADAR DURUMUN VAHAMETN GSTERYOR. YALNIZ KURAN DYEN, ALLAH IN BZZAT KENDSDR. BUNU KURAN I ANLAYARAK VE DNEREK OKUYAN HER MSLMAN ANLAYACAKTIR. ANLAMAYANA ANLATMAK MMKN DELDR. Yazlarnn son blmnde ise benim hakkmda syledikleri, aslnda kendi inanlarnn ne derece Kuran dan uzak olduunun kantdr.

Adam Kurann dndaki anlatlan her eye Yahudi Fitnesi diyor ve kestirip atyor. Bu adamn ka vakit namaz kldn, nasl hac yaptn (yapm ise) nasl abdest aldn da merak ediyoruz. YLE YA, BUNLARIN HBR KURAN-I KERMDE ANLATILMAYAN EYLERDR. ahsn kiiliini ve dnce yapsn zdk.

Allah, hem sizleri Kuran dan sorumlu tutuyorum diyecek, hem de namaz kl, Hacca git, namaz klarken abdest al dedikten sonra, bu emirlerini Kuran da aklamayp, daha sonrada biz kullarn Kuran dan m sorumlu tutacak? Allah a byle bir iftira atan dnce ve inanca, benim syleyecek hibir szm olamaz. Bu saydklarn, rivayetlerin etkisinde kalmayan bir Mslman, ok basit ve en doru bir ekilde Kuran da grecektir. Ama inatla, hakka batl kartran bir insann Allah, gnl gzn asla amayacan bildiriyor ve onlarn gzlerine perde, gnllerine mhr vurduu gereini de bizlere bildiriyor. BU ARKADALARIMIZIN, SLAM I ALGILAMA YANLILARINA, BATIL NANLARINA KANIT YARATMA ABALARINA rnek olsun diye, son olarak yazdklar bir cmleyi aktarmak istiyorum. Kendi inanlarna aradklar delil ve kant dndrcdr.

PEYGAMBERMZN ESNEMEDNE VE ESNEMENN ENGELLENMES HAKKINDA RVAYET MEVCUTTUR AMA ESNEDNE DAR HBR RVAYET YOKTUR.

DNEBLYOR MUSUNUZ, BR NSANIN ESNEDNE DAR RVAYET ARIYORLAR VE YOKTUR DYORLAR. BUNA NASIL BR ZEK DENR, BENM AKLIM ERMYOR. TIPKI PEYGAMBERMZN, NEFES ALIP ALMADIINA, RVAYET ARAMAK GB. nsanlar istediinde, kendi yanl inanlarna, ite byle kantlar yaratabiliyorlar. Tpk Yahudi ve Hristiyanlarn Allah n elisini yceltmek adna, adeta insanst gstermeye altklar gibi. Yahudiler ve Hristiyanlar Hz. Musa ya ve Hz. sa ya Allah n olu yaktrmasn yaptlar. Ne yazk ki bizlerde onlardan geri kalmadk ve bizlerde Peygamberimizi doast glerle donattk. Allah n elisi, bende sizler gibi bir beerim dedikten sonra, Cin 21. ayetinde; DE K: PHESZ BEN, SZE NE ZARAR VEREBLR NE DE FAYDA SALAYABLRM.demesi ne yazk ki grmezden gelinmi, Ehli kitabn yanllarn tekrar etmiiz. Verecek ok rnek var. Tabi anlamak istemeyene, bu gerekleri anlatmak mmkn deil.

AND OLSUN, SIZE YLE BIR KITAP INDIRDIK KI, BTN AN VE EREFINIZ ONDADIR. HL AKILLANMAYACAK MISINIZ? (Enbiya 10)

ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERNDEN SONRA HANG SZE NANACAKLAR? (casiye 6)

KMDR SZ ALLAHIN KNDEN DAHA DORU OLAN? (Nisa 87)

RESULE DEN APAIK TEBLDEN BAKA BR EY DELDR. (Ankebut 18

DORUSU KUR'AN, SANA VE KAVMNE BR TTR. LERDE ONDAN SORUMLU TUTULACAKSINIZ. (Zuhruf 44)

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/
https://www.facebook.com/Kuranadavet1/