Karagz kuyu amak iin, baheyi kazarken bir kp altn bulur. ok sevinir. Bir saat sonra Bursa'da Karagz'n altn bulduunu duymayan kalmaz. Halk, kapnn nnde uzun kuyruklar oluturur. Karagz sradan gelene on altn verir. Altnlar giderek azalmaya balar. Hacivat Karagz'n altn bulduunu ama bu altnlar dattn duyunca soluu Karagz'n yannda alr.
Hacivat: " Aman Karagzm, altn bulmusun, iyi, gzel de bulduun altnlar neden datyorsun? "
Karagz: " Altnlarn yars bana yeter. Dier yars fakir fukarann. Onlar da sevinsin. "
Hacivat: " Karagzm, sen ne kadar altn buldun? "
Karagz: " Bir kp altn. Kp benim boyumdan daha uzun. "
Hacivat: " Fakir fukarann diyorsun da kalabalk arasnda servet sahibi ok zengin grdm. Bunlarn iinde sabahtan beri drt defa kuyrua girenler varm. Elbise deitirip tekrar kuyrua girerlermi. "
Karagz: " Vay kftehorlar? Bouna deil apkasn gzlerinin stne kadar indirip baklarn karanlar vard. "
Hacivat: " Bu zenginler daha zengin olursa halk ok fazla ezer. Zenginleri martma. Datm kes. Kalan altnlar sayalm. Kendine yetecek kadarn ayr gerisini yarn ben senin yannda gerek ihtiya sahiplerine veririm. "
Karagz: " Tamam Hacivat, dediin olsun. "
Karagz halktan yana dnerek, bugnlk datm bitti. Yarn altnlar Hacivat datacak deyince homurtular artar, kalabalk dalr.
Hacivat Karagz ile birlikte baheye kar. Karagz kpte kalan iki avu altn Hacivat'a verir ve baka altn kalmadn syler. Hacivat der, baylr. Daha sonra aylan Hacivat, bu altnlar da datr korkusuyla Karagz'n verdii altnlarla birlikte evinin yolunu tutar.

Ertesi sabah kpteki altnlarn sfrlandn duyanlar, Karagz'n evinin nnden uzaklar. Karagz bakkala peynir, ekmek almak iin gider ama bor bini at, dn neden demedin borcunu diyen bakkal veresiyeyi kestiini syler. Karagz ba nde evine dner.

Daha ertesi sabah Hacivat eve gelir. Karagz zgndr. Keke altnlar datmasaydm, seni arsaydm. Byle a- susuz kalmazdm, der.
Hacivat: " Yani artk akllandn. "
Karagz: " Akllandm ama gitti altnlar, tkendi. "
Hacivat, Karagz'n verdii altnlar karr. Altnlar tkenmedi Karagzm, bunlar bana verdiin altnlar. Al, hepsi senin der ve altnlar verir. Karagz altnlar alr ve gzlerinden iki damla ya akar. Hacivat'a skca sarlr. te gerek dost byle olur, der.
Hacivat: " Bir kp altn daha bulsan yine datr msn? " diye sorar.
Bunun zerine Karagz: " Bir daha yanla dmem. Kimseye haber vermem. Altnlar bozdurur harcarm. " der.

Yazan: Serdar Yldrm