Kuran tm zamanlara hitap eden yol gsterici bir k, rehber olduundan, baz konularda keskin hkmler vermek yerine, Allah kullarnn dnerek, yaad ortamn, an gereklerine uygun davranabilmesine imkn salamtr. rnein Kuran, evini ya da kendi ihtiyalarn salamak adna, KADIN HAYATINDA ALIIR YA DA ALIAMAZ EKLNDE BR HKM VERMEM, BU KONUDA KADINI SERBEST BIRAKMITIR. Allah n bu konuda bir yasaklayc hkm olmad halde, baz mezheplerin, cemaat ve tarikatlarn fkh retisinin etkisiyle, baz kesimler tarafndan, ilerine geldikleri ve kadn istedikleri gibi ynetebilmek iin, kadnn almas dinen haramdr diyerek, Kuran dan uzak bir inan yaratlmaya allmtr.

Allah kadn ve erkei yaratrken, zellikle farkl yarattn ayetlerde aklar. Erkei gl ve kuvvetli yarattn, kadn daha nazik, narin yarattndan bahsederek, erkein kadn bu yaratlndan dolay koruyup kollama grevinden bahseder. Ama erkein bu gc kadn zerinde bir bask, stnlk arac deildir. Nisa suresi 34. ayet, yle bir tercme edilir ki, ayette hi bahsedilmeyen szler ilave edilerek, erkek kadn zerinde yneticidir diye tercme edilir.

Ynetici kelimesi, ynetme gc elinde bulunan anlamndadr ki, Allah Kuran da aile bireylerinin herhangi birisi iin, byle bir sz sylememi KADININ VE ERKEN YARATILIINDAN DOLAYI, KENDLERNE HAS GREVLER OLDUUNDAN BAHSETMTR. Ynetici dersek, bunun altndaki bireylerin yetkisi yok demektir. Erkek ailede daha gl, alp para kazanmas, kadna gre daha kolay olduundan, evi geindirmek normal olarak erkein grevi olmutur. Onun iinde Kuran da erkekler aile iinde kazandklarndan aile bireylerine harcama yaparlar, onlarn ihtiyalarn grrler. Bu konuda da Allah erkekleri zellikle uyaryor. Ama ltfen unu unutmayalm, kadn almaz asla demiyor. Kadnlar alamaz diyen, batl inanlarna Kuran dan kant arayanlar, Ahzab 33. ayetinde Allah, Peygamber elerini uyarp, cahiliye toplumundaki kadnlar gibi alp salmayn, VAKARLA, NAMUSUNUZLA, EDEBNZLE EVNZDE OTURUN DYE ONLARI UYARIR. Bu ayette geen evinizde oturun kelimesini alp kadnlar alamaz, evinde oturmaldr diyerek, kendi yanl inanlarna delil yapmaya almladr. Nisa suresi 34. ayeti, farkl tercmeden yazmak istiyorum.

Nisa 34: Allah'n insanlardan bir ksmn dierlerine stn klmas sebebiyle ve mallarndan harcama yaptklar iin ERKEKLER KADINLARIN YNETCS VE KORUYUCUSUDUR (Diyanet vakf meali)

Nisa 34: Erkekler kadnlarn koruyup gzeticisidirler, nk Allah ERKEKLERLE KADINLARI FARKLI ALANLARDA STN YETENEKLERLE DONATMITIR, bir de erkekler servetlerinden harcama yapmaktadrlar. .. ( M. slamolu meali)

Nisa 34: Erkekler; kadnlar gzetip kollaycdrlar. undan ki, Allah, insanlarn bazlarn bazlarndan stn klmtr VE ERKEKLER MALLARINDAN BOL BOL HARCAMILARDIR.. (Yaar Nuri meali)

Dikkat ederseniz ayette, erkekler kadnlar zerinde yneticidir kelimesi gemedii halde, rivayet hadislerin etkisiyle anlam sapmas yaratlmaktadr. Yneticilik aile iinde olmaz, altmz fabrika tr i yerlerinde olur. ALE, KADIN VE ERKEN BLMYLE YRTLR. stnlkler ancak, ayn artlarda iki erkein ya da iki kadnn ayn grevi, gerei gibi yapp yapmadklar alanlarda ancak deerlendirilebilir. Ayette zellikle bahsedilen erkeklerin, ailenin geimi iin ncelikli olarak almas gerektiini ve kazandklar ile ailesini geindireceklerinden bahsediliyor. Aslnda Allah bu ayette kadn koruma altna alarak, ncelikli alan erkektir diyor. AMA KADINA ALIMA YASAI GETRMEYEREK DE, KADIN STERSE ALIABLR ZGRLN VERYOR.

TEVBE SURES 71. AYETNDE, MAN ETM KADIN VE ERKEK BRBRLERN DOSTLARIDIR DER. zellikle biz erkekler, gl kuvvetli yaratlmz, doru yerlerde bazen kullanmayp, kadna kar stnlk ls olarak kullanmaya alyoruz. Onlara da bylece, her istediimizi yaptrmaya altmz gibi, birde bu yanlmza Kuran dan delil arayp, ayetleri arptmaya aba harcyoruz. Hlbuki kadn ve erkek arasnda, farkl yaratlmz konusunda bakn Allah ne diyor.

Nisa 32: ALLAH'IN SZ BRBRNZDEN STN KILDII EYLER HASRETLE ARZU ETMEYNZ. Erkeklerin de kazandklarndan bir paylar var, kadnlarn da kazandklarndan bir paylar var. Allah'n ltfunu isteyiniz. phesiz Allah, her eyi bilmektedir. (Bayraktar Bayrakl meali)

Ltfen ayet zerinde dikkatle dnelim. Allah n sizi, birbirinizden stn kld eyleri zenmeyin diyor. Ne erkek kadnn zelliklerine, nede kadnn erkein yaratlndaki zelliklerine, zenmesin diye uyaryor. BURADAN DA ANLIYORUZ K, ALE NDE KADIN VE ERKEN BRBRNE STNL YOKTUR. Yani kadn ben ocuk dnyaya getiriyorum, senden stnm diyemeyecei gibi, erkekte ben evin geimini salyorum, onun iin senden stnm, sen benim emrimdesin ben ailenin yneticisi son sz syleyen benim diyemez. BYLE BR STNL ALEDE ALLAH, H KMSEYE VERMEMTR.

Hurafeyi din zanneden, kendisini stn gren erkek sultas baz kiiler, evde mutlaka bir yneticinin, reisin olmas gerektiini sylerler. nk onlara Kuran d bilgiler yle retmitir. Evde bir reis, ynetici olmazsa kargaa, anari kacan savunurlar. BUNLAR KEND NEFSLERNN, KADINI KMSEYEN ZHNYETN RNDR. Asla Kuran n retisi, syledikleri deildir. Ailede Allah erkek ve kadna farkl grevler vererek i blm yapmtr. Bunu da ayetlerden ok ak anlyoruz. Aile iinde kadn kendisine den grevlerden, erkekte kendisine den grevlerden sorumludur. TEKRAR EDYORUM, FARKLI GREV VE SORUMLULUKLARI OLAN K KNN, BR BRNE STNLKLER ASLA SZ KONUSU OLAMAZ. Zaten Allah katnda stnlk, erkek ya da kadn oluumuzla deil, Takvamzdadr.

zellikle unu tekrar sylemek isterim. Kuran ailede kadnn, evin geimini salamak, yardmc olmak iin almasna, asla yasak getirmez, byle bir hkmde Kuran da yoktur. nk her kadn evlenmek zorunda deildir, oda geimini salamak iin almak zorunda kalabilir. Byle bir yasak getirmek, kadn kle yapmakla e dee bir zihniyettir. Kuran n da zaten evrensel olma ilkesine ters der. Yine yanl batl inanlarn etkisiyle, yle syleyenleri de duyarz, kadn altrmamak, nn kesmek, hatta alan kadn ve eini kar karya getirebilmek adna. ALEDE KADIN ALIIYORSA, KADININ KAZANDII PARA MSTAKLDR YAN BAIMSIZ, AHSINA AT YALNIZ KADININDIR. KADIN STERSE KOCASINA VERMEYEBLR.

Bunu sylemek ve dnmek, akln ve mantn tesinde bir dncedir. Ne erkek kazand paray lsz harcayabilir bu para yalnz benim diyebilir, nede kadn ailede kazand paray, ben kazandm diyerek lsz istedii yerlere harcayamaz. ALE KELME ANLAMI OLARAK, TOPLUM NDE OLUTURULAN EN KK BRMDR. Hibir birimde, oluumda hi kimse kendi bana buyruk olamayaca gibi, bamsz hareket edemez. O zaman bu aile deil zel irket olur ki, byle bir ailede dalr, aile olmaktan kar. Bu yanl dncelerine Kuran dan kant gsterenler, bakn hangi ayeti rnek gsteriyorlar. Her zaman ki gibi alakas olmayan farkl konular, kendi inanlarna kant gsteriliyor.

Nisa 4: KADINLARA MEHRLERN HBR KARILIK BEKLEMEDEN VERNZ; ama eer onlar, kendi rzlaryla bir ksmn size brakrlarsa, ondan honutluk ve gnl rahatlyla faydalannz. ( Bayraktar Bayrakl)

rnek verdikleri ayet, sizce konumuzla bir ilgisi var m? Ayette, evlenirken kadna verilen mehirden bahsediliyor, konumuz ise kadnn geimi iin darda alp para kazanmasndan bahsediliyor. Bu durumda bu ayeti nasl rnek gsterebiliriz? Bir insan dnmeden, akln kullanmadan kr krne birilerinin szlerine tabi olursa, byle yanl ayetlere de inanmas yadrganmayacaktr.

Aile iinde erkein, ynetici olmadna birok kant gsterebiliriz. Kuran yeterli grmeyenler, ayetlere yzlerini dnp, batl ile iman ettiklerinden, erkek izin vermezse kadn boanamaz diyebilmektedirler. te bu zihniyet, aile iinde erkei ynetici gren zihniyettir ki, bunu Kuran asla onaylamaz ve isterse kadn kocasn boama hakkna sahiptir. Ltfen Nisa 130. Bakara 229 ve 231. ayetleri okuyunuz. Aadaki ayetler, ailede kadn ve erkein ne derece eit haklara sahip olduunu, asla bir birilerine ailede stnlklerinin olmadna bir baka delildir.

Onun ayetlerinden biri de sizin iin, KENDLERNE ISINASINIZ VE ARANIZDA SEVG VE RAHMET KOYSUN DYE NEFSLERNZDEN ELER YARATMASIDIR. Bunda, iyice dnen bir toplum iin elbette ayetler vardr. (RUM 21)

ONLAR SZN N BRER ELBSE, SZ DE ONLAR N BRER ELBSESNZ. (Bakara 187)

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/
https://www.facebook.com/Kuranadavet1/