Bu makalemin konusu RK ve MRK konusu zerinde olacaktr. Kuran bu iki konu zerinde ok fazla durur, dikkatimizi eker rnekler verir ve bizleri uyarr. nce unu sylemek isterim. Kuran n zerinde durduu bu iki byk yanl yapanlar, iman etmeyenler deil. Hatta ateist dediimiz Allah n inkar eden kafirler hi deildir. Peki, bu iki byk gnah ileyenler kimler o zaman? NE YAZIK K ALLAH IN GNDERD ELLERNE VE KTAPLARINA MAN ETTN SYLEYENLER. nk irk koabilmek ve mrik olmak iin, nce Allah a iman etmi olmak gerekir.

irk kelime anlam olarak ekomak, ortak etmek anlamndadr. Eer iman ettiini syleyen bir Mslman, Allah n tek elinde tutuu yetki ve sorumluluklarn, elisine yada evresinde edindii velilere, eyhlere, efendilere de ykleyerek, Allah dan istenmesi gereken yardm, efaati Allah dan bakalarndan da istiyorsa, yada byle insanlar Allah ile arac yapmaya alyorsa, Allah a irk kouyor demektir. ALLAH BYLE BYK HATALARI YAPANLARADA, MRK DYOR KURAN DA. ok nemli bir rnek velim.

Enam 106: RABBNDEN SANA VAHYEDLENE UY. O'ndan baka ilh yoktur. ORTAK KOANLARDAN DA YZ EVR. (Elmal meali)

Ayette dikkatimizi eken en nemli uyar ise Allah elisine, sana indirdiim ayetlere uy, sakn Ehli kitabn edindikleri velilerin, atalarnn rivayet szlerine inanma, nk onlar Allah a ortak kouyorlar, Allah n berisinden Allah n yetkileri ile donatt insanlar da ilahlatryorlar diye uyaryor. nk Kuran ayetlerinden anlyoruz ki, Ehli kitap Peygamberimize, getirdiin ayetlere de uyarz ama bizim atalarmzn inanlar da var diyorlard. Allah da elisini uyaryor ve yalnz benim vahyime uy diyor ve onlara SZE NDRDM KURAN YETMYOR DYE KAZ ET DYORDU.

Allah ahittir ki ben de her yazmda, din kardelerimi buna benzer ayetlerle uyaryor ve cahiliye toplumunun yapt yanllar bizlerde yapmayalm, yalnz ALLAH IN NDRD VAHYE UYALIM, YOKSA ALLAH A RK KOMU OLURUZ, BYLECE MRK OLMAKTAN KURTULAMAYIZ YANLIINI, ANLATMAYA ALIIYORUM. Allah n elisi yalnz Kuran a uyma emri aldysa, bizler nasl olurda emin olmadmz, Kuran n dndan bilgilerle slam yaarz ve bunlarda Peygamberimizin dinde koyduu hkmler deriz.

Sizlere Kuran dan bu konu ile ilgili, ok nemli ve hibir zaman unutmamamz gereken Allah n bir uyarsn, ikazn hatrlatmak istiyorum. Bakn Allah iman ettiini syleyen Mminlerin aslnda genel ounluu, nasl ok byk yanllar yaparak iman ettiini bizleri bildiriyor. Ders alabilene ne mutlu.

Yusuf 106: ONLARIN OU, RKE BULAMI OLMADAN ALLAH'A MAN ETMEZ. (Yaar Nuri meali)

DEMEK K OUNLUK YLE NANIYOR, YLEYSE DORUDUR DEMEK YANLI BR NANMI. Allah cmlemizi, bu hatalar yapmaktan bizleri korusun. Demek ki, Allah n istedii bir iman zerinde olmak istiyorsak, YALNIZ ALLAH IN PNE SARILMALIYIZ. Onun yannda, bizleri Allah a daha ok yaklatracana inandmz hi kimseye gvenmeden, Allah a arac yapmadan, emin olmadmz szlerin/hadislerin peine dmeden, YALNIZ KURAN I HAYATIMIZA GERMELYZ. YOKSA RK BATAINA BATMI, MRKLERDEN OLURUZ.

Allah bizleri Nisa suresi 31. ayetinde uyararak, EER YASAKLANDIINIZ GNAHLARIN BYKLERNDEN UZAK KALIRSANIZ, DER KTLKLERNZ RTERZ DER. Yine Nisa suresi 48. ayetinde de ALLAH, KENDSNE ORTAK KOULMASINI ASLA BAILAMAZ diyerek, irk koan Mriklerin affedilmeyecei uyarsn yapar. Tekrar hatrlatmak isterim, irk koup mrik olanlar, Allah a iman ettiini syleyenler. Hatta irk komayacaklarna dair sz verenler. nk imann gerei, Allah a e komamaktr, onun sznden baka szlere inanmamaktr. ALLAH IN SZNDEN DAHA DORU SZ M VAR DYORSA RABBMZ, bu uyary grmezden gelip, baka szlere de inanyorsak, imanmz kalbimize yerlememi, mrik olmuuz demektir. Allah a iman etmeyen zaten kfirdir, onun iinde ateistin irk komasndan, mrik olmasndan bahsedemeyiz.

Allah n elisi, maher gn ahit olarak arldnda, benim mmetim Kuran terk etti diyecekse ve bu uyary Allah imdiden bizlere yapyorsa, ltfen bu uyarlara kulak verelim, Kuran dan baka ipler aramayalm, Allah a irk komayalm. Allah n yetki ve sorumluluklarn, elisi dhil hibir yaratlm beere vermeyelim. Bu hatay dnmeden yapmaya devam dersek, maher gn inann piman olanlarn safnda buluruz kendimizi.

Allah Rad suresi 40. ayetinde, TEBL ETMEK SANA, HESAP SORMAK BZE DER der. Mddesir 11. ayetinde de elisine, BEN, YARATTIIM KYLE BA BAA BIRAK. diyerek, Allah ile kulu arasnda elisi dhil hi kimsenin olamayacan, aka Rabbimiz bizlere bildirmitir. Bu uyarlardan sonra hala, Allah ile kendi arasnda veliler, eyhle edinen varsa, byle insanlar Allah irk koarak, MRK olmu demektir.

Allah Furkan suresi 2. ayetinde, HKMRANLIINDA, ONUN H BR ORTAI OLMAMITIR diyorsa, ltfen ne Allah n elisini, nede edindikleri velileri, Allah n yetkileri ile donatp RK komayalm. Mrik olmaktan asla kurtulamayz. Tekrar etmek istiyorum. RK KOMAK, ALLAH DAN BAKA LAH EDNMEK DELDR. nk hibir Mmin, Allah dan baka hibir ilah olmadn bilir. Ama Allah n yetkilerini ve sorumluluklarn, yaratlm bir beere yklememizi de Allah, kendisine irk komu olarak kabul ediyor.

Allah korusun, MRK olarak iman edenlerden olmak istemiyorsak, Allah n emrettii YALNIZ KURAN IN PNE SARILALIM. Geri dn olmayan yola girdiimizde, pimanlklarmzn hibir faydas olmayacaktr. Allah a irk koup, mrik olanlar maher gn, nasl bir son bekliyor hatrlatmak istiyorum. Kuran ile dnen tm gerekleri anlayacaktr. Ben Kuran anlayamam diyerek, imtihann birilerine havale edenleri, bir kez daha dnerek Kuran a davet ediyorum. HANGMZ MAHERDE BYLE BR SON STERZ?

Beyyine 6: EHLKTAP'IN KFRE SAPANLARIYLA MRKLER, NDE SREKL KALICILAR OLARAK CEHENNEM ATENDEDRLER. te onlardr yaratlmlarn en erlisi. (Yaar Nuri meali)

Ltfen bu ve benzeri uyarlar dikkate alalm bizleri ilgilendirmiyor bu ayetler, Ehli kitab ve mrikleri ilgilendiriyor demeyelim. Allah, iman ettiini syleyenlerin arasndan birou, Allah n indirdii kitabn snrlarn aanlara, Allah emretmedii halde bunlarda Allah n emri diyerek, Allah a iftira edenlere kfre saptlar, kfir oldular, ya da mrik oldular diye bizleri uyarr. Ltfen Allah n uyarlarn dikkate alalm.

Enam 82: NANIP DA MANLARINA HERHANG BR RK BULATIRMAYANLAR VAR YA, ite gven onlarndr ve onlar doru yolu bulanlardr. (Bayraktar Bayrakl meali)

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/
https://www.facebook.com/Kuranadavet1/