Bu makalemde, sizleri zerinde dnmeye davet edecek, ok nemli konular gndeme getirmek istiyorum. Bu rneklerden de greceiniz gibi, Allah n ayetlerini, eer Kuran n dier ayetlerinden anlamaya almayp, rivayet szlerden, bilgilerden anlamaya altmzda, nasl ok byk yanllar yaptmz belki de irkilerek, zntyle greceksiniz. Kuran da baz ayetlerde, blis in Allah a BEN AZDIRDIN ifadesi geer. Bu ayetlerden yola karak, farkl anlamlar vererek yle yanl bir kader anlayna toplum inandrlmtr ki, Allah n adalet anlayna tamamen ters dt gibi, bu sylenenlere inandmzda, akln ve mantn kabul edemeyecei bir adalet anlayn Allah a nispet etmi oluruz. nce ayetleri yazalm.

Hicri 3940: blis, Rabbim! BEN AZDIRMANA KARILIK, andolsun ki yeryznde ktlkleri onlara gzel gstereceim, ilerinde ihlsa erdirilmi kullarn hari, onlarn hepsini azdracam dedi. (Diyanet meali)

Araf 16: blis, yle ise BEN AZDIRMANA KARILIK, yemin ederim ki ben de onlar saptrmak iin senin doru yolunun stne oturacam dedi. (Bayraktar Bayrakl meali)

Bu ayetler ne srlerek, Allah blisin iradesi dnda, Allah n kendisini azdrdn, isyana tevik ettiini syleyerek, bakn bu konuda biz insanlarnda iinde bulunduu baz ayetleri kast ederek, neler sylyorlar ve inanyorlar, rivayet szlerin etkisiyle.

eytan azdrarak ktlklerin ve Peygamberleri sebatkr klarak iyiliklerin elisi yapan Allah; DLEDNE HKMET, HAYIR VE STNLK VERM, DLEDN DE HAYVANLARDAN DAHA AAI SAPKINLIKLA LANETLEMTR. nk tek bir Tanr olmasndan dilediini yapmakta zgr, dolaysyla hibir yaratnda sorgulama ve hesap sorma hakk bulunmamaktadr. Yaratan ile yaratmayann ayn seviyede olamayaca dnlebilse, teslim olmaktan baka bir arenin de olmad anlalacaktr. Ama Allah dilemedike teslim olabilmek mmkn mdr? eytan BLE ALLAHIN TAKDRNN DIINA IKAMAYIP AZABLM SE, NSAN NE YAPABLR? Ayette de buyrulduu zere; eytan, Allahn azdrmasyla ktln elisi olmutur, YOKSA KEND DLE YAN RADESYLE BA KALDIRMAMITIR.

Mutlak radenin ynlendirmesiyle, dler lemindeki aldatc tahtndan uyanamamakta, ne kendini ne evresini ne de olup bitenleri gren, iiten ve kavrayan bir gereklikte sorgulamayarak, HAKKINDA ALINMI OLAN KARAR GERE MUHAKEME YAPAMAMAKTADIRLAR. Eer ihlsa erdirilmi zmreden iseler doruya, SAPTIRILMI SELER YANLIA GTME KISKACINDAN HBR BLG, T, ETK, TELKN, TECRBE, KANIT VE RADE; KENDLERN ALIKOYAMAMAKTADIR. SRE NDE MEYDANA GELEN EN DETAYSI TM DEMLER, YNE KADERSEL KURGUNUN BR SONUCU OLARAK GEREKLEMEKTEDR.

Sanrm bu szleri okuduunuzda irkildiniz ve adeta korktunuz. Gerektende Allah a isnat edilen bu dnceler, Kuran n szleri olmayp, nefislerin ve emin olamayacamz rivayet szlerin etkisiyle olutuu ok aktr. Bu dnce yzlerce ayete iman etmeyen zihniyetin rndr. Hangi birisini sayaym. Gnller kr olunca, insan ne sylediini bilmez. Konuyla ilgili ve rnek gsterdikleri dier ayetlere bakalm imdide.

Casiye 23: Nefsinin arzusunu ilh edinen, Allahn; (hlini) bildii iin saptrd ve kulan ve kalbini mhrledii, gzne de perde ektii kimseyi grdn m? imdi onu Allahtan baka kim doru yola eritirebilir? Hl dnp ibret almayacak msnz? (Diyanet meali)

Hac 16: Bylece biz Kuran apak ayetler hlinde indirdik. phesiz Allah, dilediini doru yola iletir. (Diyanet meali)

Araf 178: Allah, kimi doru yola iletirse, odur doru yolu bulan. Kimleri de saptrrsa, ite onlar, ziyana urayanlarn ta kendileridir. (Diyanet meali)

Hud 34: Ben size t vermek istesem de, eer ALLAH SZ AZDIRMAK STEMSE, dm size fayda vermez. O, sizin Rabbinizdir ve Ona dndrleceksiniz. (Diyanet meali)

Kuran bir kez anlayarak ve dikkatli bir ekilde okuyan bir Mslman, bu ayetlerde kimlerden bahsettiini, saptrlanlarn kimler ve ne maksatla saptrldklarn ok iyi anlayacaktr. Ama anlayarak ve dnerek Kuran n okunmasn istemeyenler, yalan ve iftiralarnn ortaya kacan grenler, ite topluma byle yanl bilgileri anlatyorlar. Allah bu dnyaya sizleri imtihan iin getirdim der ve Mlk suresi 2.ayetinde yle syler. O K, HANGNZN DAHA GZEL DAVRANACAINI SINAMAK N, LM VE HAYATI YARATMITIR. Bunu syleyen Yaradan, insann zgr iradesi olmadan kendi istei dnda, bir kader yazar m? Zerre kadar dnen, gerekleri gryor. Dnmeyi bakalarna havale edenler ise rpnp duruyor. te Allah srarla byle davranan insanlar azdryor. Hatrlaynz Akln kullanmayanlar Allah, pislik iinde brakrm diyordu. Allah kr krne deil, sorgulayarak, aratrarak her eyden nemlisi dnerek bizlerin iman etmesini istemitir. Allah Kuran kullarna yol gsterici, uyar olsun diye gnderdim diyorsa, Yaradan kullarnn zgr iradesi dnda onlar azdrp, daha sonrada cehennem cezas verir mi? Beeri bir adalete bile layk grmediimiz bir dnceyi, adalet anlayn, Allah a nasl layk gryoruz, dorusu anlayamyorum. imdide aadaki ayetlere bakalm ve neden ve kimleri azdryormu Allah anlayalm.

Tevbe 115: ALLAH, BR TOPLUMU DORU YOLA LETTKTEN SONRA, SAKINMALARI GEREKEN EYLER KENDLERNE AIKLAMADIKA ONLARI SAPTIRACAK DELDR. Allah, her eyi bilendir. (Bayraktar Bayrakl meali)

Araf 30: Bir ksmn iyiye ve gzele klavuzlad, bir ksmnn zerine de sapklk hak oldu. ONLAR, ALLAH'I BIRAKIP EYTANLARI DOST EDNMLERD. Bir de kendilerinin hidayet zere olduklarn sanrlar. ( Yaar Nuri meali)

Yunus 108: De ki: Ey insanlar, size Rabbinizden gerek (Kuran) gelmitir. ARTIK KM DORU YOLA GRERSE, ANCAK KENDS N GRER. KM DE SAPARSA ANCAK KEND ALEYHNE SAPAR. Ben sizden sorumlu deilim. (Diyanet meali)

Bakara 159: ndirdiimiz apak delilleri ve HDAYET KTAPTA AIKLAMAMIZDAN SONRA ONLARI GZLEYENLER VAR YA, TE ONLARA HEM ALLAH LNET EDER, HEM DE BTN LNET ETME KONUMUNDA OLANLAR LNET EDER.[ (Diyanet meali)

Enbiya 35: Her nefis lm tadacaktr. SZ BR MTHAN OLARAK HAYIR LE DE ER LE DE DENYORUZ. Ancak bize dndrleceksiniz. (Diyanet meali)

Demek ki Allah, sorumlu tuttuuna hkmettii Kuran rehber almayp, batl ve rivayetin pei sra gidenleri asla affetmeyeceini, onlar saptrdka saptracan sylyor. nk onlar, Gnderdiim kitabn snrlarn tanmadlar, srarla batln peine dtler diyor. Ayrca inatla atalarnn inanlarnn ardna gidenlerin, gzlerine, kulaklarna ve kalplerine mhr vurdum diyor dier ayetlerinde. te Allah n saptrdklar bu insanlar. Yani Allah n yolundan gitmeyenler. Hud suresi 34. ayetinde, Peygamberimiz Kuran tebli ederken iman etmeyenlere, ALLAH SZ AZDIRMAK STEMSE, BEN SZE T VERMEK STESEM DE NASHATM SZE FAYDA ETMEZ DYOR. Bu ayette anlatlmak istenen, Ehli kitaba seslenerek, zamannda Allah n dn dikkate almayan, elisinin de teblii boa gidecektir diyor ayette. Ltfen ayetleri, bir baka ayete ters decek anlamlar yklemeyelim, kendimizi aldatrz. Maide 42. ayetinde Allah elisine, ADALETLE HKMET DYOR. Ama baz kiiler kyor, Allah baz kullarna iradesi dnda, kt bir kadar yazm ve onlar saptrm, diyecek kadar Kuran dan uzak bir adaleti, Yaradan a nispet edebiliyorlar. Byle bir kaderi, acaba bu szlere inananlar, kendilerine Allah n kaderleri olarak yazlmasn isterler mi? Hi sanmyorum, bunlara inananlar, kendilerini temize kartp, karsndaki insanlara bunu layk grmektedirler. Gerekleri huzura vardmzda greceiz.

Allah kulu daha dnyaya gelmeden, onun nasl olurda kaderini sapm insanlardan yapar. Bu nasl imtihan anlay. Bu zulm, adaletsizlii nasl olurda Allah a nispet edersiniz. Hi mi Allah korkusu yok sizde. Allah ne insanlara, nede katnda yaratt melek, cin, iblis gibi kullarna iradeleri dnda onlara su iletip, daha sonrada iledii sutan nasl ceza verip cehenneme koyar. Byle bir adaletsizlii, ltfen Allah a nispet etmeyelim, ALLAH IN AZDIRDII KULLARINDAN OLURSUNUZ. blis in dem e kar bu itiraz, Allah n zoruyla ya da Allah n dilemesiyle sylemitir dersek, Kuran zerre kadar anlamamz demektir. Ayn yanl bizlerde yapyoruz. Nefislerimizin esiri olup, yanl bir davran yaptmzda, kendi hatamz rt pas etmek iin, NE YAPALIM KADERDE VARMI DEYP, suu adeta Allah a atyoruz. Bakn Allah ayetinde ne diyor.

Secde 13: Biz dilesek, elbette herkese hidayetini verirdik. Fakat CEHENNEM HEM CNLERDEN HEM NSANLARDAN BR KISMIYLA DOLDURACAIM diye benden kesin sz kmtr. (Diyanet vakf. )

Ayeti anlamaya alalm. Allah bizleri imtihan yapmam olsayd, tm yarattm kullarm isteseydim cennetlik yapardm diyor. Byle yapmadn, herkesin yaptklarnn karln tastamam vereceini ve zgr iradeyle yaplanlarn karln alacaklarn, onlarca ayetinde Allah anlatyor. Ayette dikkat eken konu ise, ayn imtihann cinler tarafndan da yaplddr. bliste ateten yaratlp, cinlerden olduuna gre, Allah zorla zgr iradesi olmadan blise itiraz grevi verip, daha sonrada cehenneme gnderileceine nasl inanrz. DEMEK K BLSNDE ZGR RADES VAR VE DEME TAAT ETMEM SEENEN, ZGR RADESYLE, BZ NSANLARDA OLDUU GB, NEFS, STNLK TASLAYAN BR KARAR OLDUUNU SYLEYEBLRZ. Bunu Bakara suresi 34. ayetinden anlyoruz, BLS KSTAHA BBRLEND, BYLECE HAKKI NKR EDENLERDEN OLDU. Diye geer. nk blis ateten yaratld iin, kendisini stn gryordu.

Aada yazacam ayetlerde, bakn Allah adaletten nasl sz ediyor. Bunlar syleyen Yaradan, blis, cin ve yaratt tm kullarna zgr iradesi dnda, kt bir KADER yazarak, cehennemlikler olmasna izin verir mi? Karar sizin. mtihan sizin imtihannz. Ltfen Allah n ayetlerini, emin olamayacamz rivayet szlerin etkisiyle deil, bizzat Allah n ayetleri nda anlamaya aba harcayalm.

Nahl 90: Gerek u ki, ALLAH ADALET, iyilii ve akrabaya yardm etmeyi emreder; yz kzartc ileri, fenal ve azgnl yasaklar. O, dnp t alasnz diye size t veriyor. (Bayraktar Bayrakl meali)

Necm 383940: Ve hi kimse, kimsenin ykn tayacak deildir ve NSANA URUNDA ABA GSTERD DIINDA BR EY VERLMEYECEKTR ve zaman geldiinde kendisine abas[nn gerek anlam] gsterilecek. (Muhammed Esed meali)

Allah Kuran da, bizleri ilgilendiren konularda aklama yapm, ama kendi katndan ok fazla bilgi vermemitir. Bizlere den aklanmayan konularda, rivayet bilgilerden yararlanmak ve tahminler yrtmek yerine, Allah n aklad, izah ettii konular, yine Kuran n verdii rneklerden yola karak anlamaya almalyz. Kuran n snrlarn ap, rivayet bilgilerle ayetleri anlamaya alrsak, inann aldananlarn ve saptrlanlarn safnda oluruz. Saptrlanlardan olmak istemiyorsak, Allah n Kuran da uyard gibi, hakka batl kartrmadan, yalnz Kuran n ipine sarlp batldan uzak durmalyz.

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/
https://www.facebook.com/Kuranadavet1/