Bizler acaba Kuran anlayabilmek adna, hangimiz aba harcyoruz? Yoksa biz Kuran anlayamayz, onu alimler, veli insanlar anlar diyerek, Kuran anlamay bakalarna m braktk. te bu sorunun cevabn eer, akl ve Kuran merkezli veremiyorsak, gittiimiz yolun doruluundan asla emin olamayz. Bir arkadamz bu sorunun cevabn, hala kafasnda doru bulamadndan olsa gerek, bana yle sitemli bir cevap yazm.

Anlalamayan Kur'an' Haluk GMTABAK uzun uzun anlatnca anladk. Allah'n Resul okumam cahilin teki olduu iin anlatamazd , Allah buna bu yzden izin vermemiti ..

Bizler nce unu asla unutmamalyz, Kuran Allah batla ve hurafeye sapmayalm diye, bizzat kendisinin akladn, nice rneklerle Kuran da izah ettiini sylyor. Bir rnek. SONRA ONU AIKLAMAKTA BZE ATTR. (Kyame suresi 19) Benim ne haddime ki, Kuran akladm syleyebileyim. Allah dinin anas, temeli olan muhkem ayetlerini akladktan sonra, bir bakasnn bu grevi stlenmesi ne haddine. H Allah kullarna hkmlerini anlatamad, aklayamad da, bunu elisi mi baard, bunu da m akl edemiyoruz. Bu dncelerle Allah n elisini n plana kartrken, Allah a yaptmz saygszln farknda msnz?

Allah uzun uzun ve birok ayetlerle Kuran nice rneklerle ben akladm diyor. Eer Allah n bu ayetlerini, verdii bu bilgileri grmezden gelip stn rtersek, bizlerin Kuran gerekleri ile buluup, gnl gzmz amamz asla mmkn olmayacaktr.

Bu arkadamzn sanki benim, Allah n resuln devre d brakyormuum izlenimi verdii szlerini knyorum. Hi kimse Allah n elisini devre d brakamaz, onu grmezden gelemez. Ama hi kimse, Allah n elisine vermedii bir yetkiyi de vermeye alamaz. Allah n resulne, nispet etmem mmkn olmayan bir dnceyi, benim sylediimi ima etmesini, Allah a havale ediyorum. Allah benim dncelerimi biliyor.

Elbette Allah n elisi, Allah n verdii hikmetle/ilimle, Kuran en iyi anlayandr ve topluma tebli edip anlatandr. Bunda phe yok. Ama PEYGAMBERMZ, ALLAH IN AYETLER ANLAILMIYOR OLUP DA, ANLAILIR HALE GETRM DELDR. Allah n elisi gelen ayetlerle, daha nceki kitaplarda indirilmi ayetler arasndaki fark anlatp aklayp, kitaplar arasnda nesih edilme nedenlerini topluma izah ve ikna etmi ve toplumu Kuran gerekleri ile buluturmutur. nk Allah Maide suresi 101. ayetinde, Kuran indirilirken kafanza taklan konular olursa, indirilirken sorun size nedenlerini aklarz diyor. nk baz konularn daha nceki kitaplarda, daha farkl olduunu gren toplum, tedirgin oluyor ve Allah n elisine sorular soruyormu. Allah da bunun aklamasn getiriyor ve diyor ki, buna benzer sorularnz varsa, ayetler indirilirken sorun, daha sonra sormayn, k Allah bu konulardan sz etmeyerek balam, vazgemitir. te Allah n elisi bunlara aklk getiriyor ve mmetine anlatp, izah ederek onlar ikna ediyor.

Ne yazk ki gnmzde, Allah n elisine iftira atarcasna, gnmze ulaan ve Allah n elisinin szleridir diye nakledilen tm hadislerin, peygamberimize ait olduunu sylemekten ekinmiyoruz. Kuran ile elimesi bizleri hi tedirgin bile etmiyor. Hkmlerin Kuran dan onay almas gerektiini dnen bile yok. Allah muhkem ayetlerini, birok ayetinde akladk, izah ettik ki anlayasnz dedike, birileri hala emin olmadmz bilgilerin, Peygamberimize ait olduunda srar etmektedir.

Hatrlaynz Allah, emin olmadnz bilginin ardna dmeyin diye birok kez uyard halde, rivayetlere tevatr yoluyla gnmze gelmi bilgilerle slam ve Kur an anlamamz gerektiini, hala nasl syleriz ve inanrz bunu anlamakta glk ekiyorum. Ben Allah n elisine, okumam cahil demekten Rabbime snrm ve asla byle bir ey sylemeyeceim gibi, syleyenlerle de mcadele ediyorum, Rabbim ahittir.

Acaba Allah n elisine cahillik yaktrmasn kimler yapyor, isterseniz gelin ona bakalm. Ben mi diyorum, yoksa bana sylemediim szleri isnat edenler mi cahil diyor, Allah n elisine. Allah Kuran da elisinin, MM olduunu sylyor ve MM kelimesini de birok ayette ne anlama geldiini aklyor. Bu aklamalar sonunda, elisinin hi bir ehli kitaba tabi olmadn, Allah n gerek, doru, batl ve hurafe karmam inancnn aray iinde olduunu bildiriyor.

Peki, gnmz FIKIH inancnn ve blnm mezheplerin inanc ne diyor MM kelimesine? mmi okuma yazma bilmeyen anlamndadr, peygamberimiz anasndan doduu gibiydi, okuma yazmada bilmezdi. Peki, okuma yazma bilmeyen bir insana ne denir? Kime sorarsanz sorun byle insana cahil denir. Ama gnlleri el vermedii iin, hem okuma yazma bilmiyordu diyorlar, ama cahil demekten kanyorlar.

Yani aslnda Allah n elisine cahil diyen, bizzat kendileri. Hlbuki Peygamberimiz okuma yazma biliyordu, hatta yaad dnemde, en gvenilen bir insand ve ticaretle urayordu. Ticaretle uraan bir insann, nasl okuma yazma bilmediini syleriz. Allah okuma yazma bilmeyen bir eliyi, neden gndersin? Bakn bizzat kendileri Allah n elisine iftira atyorlar, ama kendi yanllarn fark edemiyorlar.

Allah birok ayetinde, bizlerin dnmesini emreder. Peki, neden bunu yapmamz ister bizlerden? Sizin anlamanz iin, dnmenize gerek yok, elim size anlatr aklar demiyor. nk dnmeyi bakalarna brakrsak, eriyle doruyu asla ayramayz ve bizleri Allah ile aldatanlar emellerine ularlar. Eer bizler, Allah n muhkem ayetlerini okuduumuzda anlayamayacak olsaydk, Allah onlarca kez, AYETLERM ZERNDE DN, AKLINI KULLAN EY KULLARIM DER MYD? Anlayamasaydk, siz anlayamazsnz onun iin elim sizlere anlalr hale getirecek derdi. Kuran n hi bir ayetinde byle bir hkm yoktur. Ne yazk ki batl inanlarmz aklamak adna, kelimelere yle anlamlar yklyoruz ki, Kuran n tamamna ters dmesi, bizleri hi etkilemiyor.

Bu hatay ne yazk ki hi dnmeden srekli yapyoruz. Eer bizler okuduumuzda, muhkem ayetlerin zne vakf olamayp anlayamasaydk, Allah n elisi bu ayetleri bizlerin anlayaca ekilde bizlere yazl kayda aldrp ulatrmaz myd? Neden salnda tpk Kuran ayetlerini tek tek yazdrd gibi onlar yazdrmamtr. Neden yzlerce yl sonra kayda alnma gerei duyulmutur diye ltfen dnelim. HEM NEDEN ALLAH BZLERN ANLAYAMAYACAI EKLYLE MUHKEM AYETLERN GNDERP, BZDEN HESAP SORSUN. Ad stnde muhkem, yani phe duyulmayacak kadar ak ve anlalr anlamnda. Allah bu ayetlerin anlalabilmesi iin, bizleri rivayet bilgilere muhta brakr m? Bunu dam akl edemiyoruz.

Bizler ne yaparsak yapalm, ayn eyleri yzlerce kez yazp konuyu gndeme getirsek bile, bizler eer Kuran ile bir ba kuramadysak, bu gerekleri fark etmemizde mmkn olmayacaktr. Farknda olmadan, Allah n nuruna yle saygszlklar yapyoruz ki, gereklerin nne yksek duvarlar ellerimizle ryoruz.

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/
https://www.facebook.com/Kuranadavet1/