Bir kardeimiz bana verdii cevapta, yazlarmn ana fikrini tenkit ederek, baz uyar ve ikazlarda bulunmu. Ben fikirlerimin tenkit edilmesine ok nem veririm. nk hepimiz hata yaparz, hatasz insan olmaz. Onun iindir ki, her tenkit ve uyardan sonra, dncelerimi tekrar gzden geirir ve Kuran a danrm, tekrar aratrrm. Gelin bana verilen cevaplar zerinde, birlikte dnelim ama HAKEMMZ, DANIACAIMIZ REHBERMZ YALNIZ KURAN OLMALIDIR. Bunun nedenini biliyorsunuz, nk Allah SZLER YALNIZ, KURANDAN SORUMLU TUTUYORUM HKMN VERMTR. Hatta Allah n elisi de sizleri, yalnz Kuran ile uyarma grevi aldm demiyor muydu? nce tenkitleri yazalm.

Kuran kerimin ayetlerini herkes kendine gre yorumlayamaz, mana veremez. KURAN I KERM KEND AKLINIZLA YORUMLAMAYA KALKARSANIZ, BU YAPTIINIZ EN BYK HATA OLUR. O yzden hadisleri inkr etmek, Kuran a aykrdr. Kuran da velilerin, tarikatlarn hak olduu beyan edilmitir.

Kuran n baz ayetlerini alp, baz ayetlerini almayarak Kuran eksik anlatp yalnz Kuran a inann hurafelere inanmayn diyerek, hadis inkrcln yapanlarla bizim hibir ekilde iimiz yoktur. Yazlarnz inceledim, velilere zellikle atfta bulunuyorsunuz. KURAN AYETLERN KULLANIYORSUNUZ, ORADA K KURAN AYETLER DE DEL, ORADA K MEALLER. KFRLERE SYLENM OLAN AYETLER, VELLERE KULLANIYORSUNUZ. Fikirlerinize onun iin katlmyorum.

BZM DNMZDE TARKAT, ERAT VARDIR KURAN I KERMLE HADSLERLE SABTTR, VELNN GEREK OLDUU HAK OLDUU. Yedi tane ayette sabittir. efaatinde hak olduu efaate izni olacaklarn hak olduu aka Kur an da ifade edilmitir. Dinimizi mealden deil Kuran dan renin.

Allah n velileri vardr, Allah n evliyalar vardr. DN SADECE KURAN I OKUMAKLA BTMEZ. Ona gre paylamlar yapn, yanl yapyorsunuz. Velilere kar tavrnz var. Allah n velilerine Allah n dostlarna setii insanlara dmanlk yapmayn, benim velilerime sava amayn size harp ilan ederim diyor Allah. Benim grm ehlisnnet velcemaatir. Hem Kuran kerim, hem de sahih hadislerin nda dr yolumuz. YALNIZ KURAN DYEN NSANLARA, BZ MEYLETMEYZ.

Bu cevaplarn doruluunu, eer yalnz Kuran ile karlatrma yoluna gitmezsek, Allah n ayetlerine taban tabana zt bir inan yaratm oluruz kendimize. Kuran a aykr den hibir dnceyi kabul edemeyiz. Hepimiz bu dnyada, imtihan oluyoruz. Buna nanyoruz demekle i bitmez. Gereini de yerine getirmeliyiz. Allah yemin ederek, bu kitab sizler anlayasnz diye kolaylatrdk, onun iin aklnz kullann, dnn emrini veriyorsa, dnerek aklmz kullanarak ayetlerin anlalamayacana inanrsak, Kuran a deil Kuran anlatanlarn szlerine iman etmi oluruz.

Allah ile kulu arasnda hi kimse yoktur. Allah elisine bile, tebli etmek sana, hesap sormak bize der diye bildirir. Bizlerin sorumlu olduu MUHKEM ayetler, yoruma kapaldr, onun iin herkes kendince yorumlayp, ben byle anladm diyemez. Muhkem phe duyulmayacak kadar ak ve anlalan demektir. Allah ayetleri okuduumuzda, dndmzde anlayamayacamz ayetlerden bizleri nasl sorumlu tutar ve imtihan eder, bunu da m dnemiyoruz. Kendi aklmzla dnmeyip, bakalarnn aklyla ayetleri anlarsak, imtihanmz bakalarnn szleriyle vermeye alm oluruz. Sizce byle bir imtihan olur mu?

Kuran dan baz ayetleri alp, bazlarn grmezden gelemeyiz. Bunu yaptmzda zaten kendimizi kandrrz. Allah bir ayetinde apak bir hkm veriyorsa, bir baka ayetinde onun tam tersini asla sylemez. Ama bizler rivayet hadisleri aklamak adna, ne yazk ki bu yanllar yapyoruz ve ellerimizle Kuran da eliki varm izlenimi yaratyoruz. Allah efaat yani affetme, balama yetkisi yalnz benim yetkimdedir, HBR EFAATN FAYDA ETMEYECE O GNDEN SAKININ DED HALDE, baka ayetlerde kelime oyunlar ile Allah n yannda efaatiler de vardr anlamn ayetlerden kartmaya alrsak, Allah a irk komu oluruz. Veliler konusunda Kuran n uyarlarnn, o dnemdeki inkrclara hitap ettiini sylyor arkadamz. yide Kuran n tamam zaten kfirleri, inkrclar doru yola iletmek iin inmedi mi? Yani buna benzer ayetlerin, bizlerle ilgisi yok mu? Bizlere hitap etmiyor mu? te ayetler iimize gelmediinde, byle birer birer devre d kalyor, hatta baz hadisler rnek gsterilip, ayetlerin nesih edildiini, yani hkmnn kalktn dahi syleyebiliyorlar. Bizler gnmzde, cahiliye devrinin yapt yanllarn aynsn, ne yazk ki yapyoruz.

Hatrlaynz Muhammed suresi 19. ayetinde, Allah elisine bakn ne diyor hatrlayalm. HEM KENDNN HEM DE MMN ERKEKLERN VE MMN KADINLARIN GNAHLARININ BAILANMASINI DLE. Bakn Allah n elisi, kendi gnah iin bile Allah a dua ediyorsa, nasl olurda bugn bizlerin iman konusunda bilgisi olmayan, hatta maher gn syleyecei szleri hatrlayn, BENM MMETM KURAN I TERK ETT diyecekse, Kuran terk eden bir toplumun gnahlar iin dua bile etmeyecei ok ak deil mi? Ayete ltfen dikkat, Peygamberimiz kendisine iman etmi Mslmanlar iin, Allah a dua et, balanmalarn Allah dan dile diyor.

efaat haktr diyerek, yalnz Allah n efaatini kabul etmeyip, efaatiler edinenlerin durumunu Kuran ok ak anlatyor ve o gn geldiinde hepsi birbirinden kaacan bizlere bildiriyor. Arkadamz, velilere Allah dostlarna itaatin Kuran da ayetlerle sabit olduunu syleyebiliyor. Hlbuki Allah Bakara suresi 107. ayetinde bakn ne diyor.

BLMEDN M K GKLERN DE YERN DE MLK VE SALTANATI YALNIZ ALLAH'INDIR. SZN N ALLAH'TAN BAKA NE BR VEL VARDIR, NE DE BR YARDIMCI.

Bunca ak Allah n ayetinin, tam tersinde hkm veren bir hadisi nasl alp kabul ederiz ve imanmzn asli unsuru yaparz, hi dnmyor muyuz? Bakara 257. ayette, Allah iman edenlerin velisidir der. Acaba baz kardelerimize Allah veli edinmek yetmiyor mu? Allah Enam suresi 51. ayetinde, RABLERNN HUZURUNDA TOPLANACAKLARINDAN KORKANLARI KUR'AN'LA UYAR. diye bizlerin dikkatini eker. Bu uyardan sonra, Kuran n dndan hangi kayna kabul edebiliriz, bunu da m anlayamyoruz. Allah n elisine hitaben ayetleri hatrlayn ne diyordu deki onlara diye. BEN YALNIZ KURAN A UYARIM, SZLER YALNIZ KURAN LE UYARIRIM.

Araf 3: RABBNZDEN SZE NDRLENE UYUN. Onu brakp baka dostlara uymayn. Ne kadar da az t alyorsunuz! (Diyanet meali)

Bakn bu ayetin orijinalin de evliya diye geer ve sakn Allah n indirdii Kuran n dnda evliyalara, velilere uymayn diye apak bildirir bizlere. Allah n yolundan giden her kul, Allah n sevgili kuludur, Allah n dostudur ayetlerinde bu ekliyle bahseder. Ama kimin Allah n en doru yolunda gittiini de, Rabbimiz yalnz ben bilirim der ayetinde. Onun iin bizler kimin Allah n sevgili kulu olduunu bilemeyiz. Bunun ac rneklerini gnmzde gryoruz ama ne yazk ki ders alamyoruz. Araf suresi 3. ayetinde Allah, tm iman edenlere seslenerek ne diyordu hatrlayalm, veliler konusunda. RABBNZDEN SZE NDRLENE UYUN; O'nun berisinden BR TAKIM VELLERN ARDINA DMEYN!

Arkadamz dinimizde tarikat vardr demi ve ayet ve hadislerle sabittir diye de eklemi. Kuran da tek bir tarik, yani yol vardr oda Allah n Kuran da aklad, elisinin uyduu yoldur. Bunun dnda Allah, sakn dinde blnmeyin emrini vermi, blnenlerin Kuran n yani dinin dna kanlar olduunu sylemitir. eriat Allah n kanunudur, asla hi kimse tarafndan deitirilemez, ilave yaplamaz. Buda yalnz Kuran hkmleridir. EER, BEER HKMLERLE ERAT YARATIRSAK, BU ALLAH IN DEL, BEERN YARATTII ERATTIR UNUTMAYALIM.

Dinimizi mealden deil, Kuran dan renin diyen kardeimize sormak isterim. Araplar kendi dillerinde indirilmi Kuran m yayor, yoksa dini blp paralayp, beeri eriatn yaratld mezheplerin oluturduu FIKIH inancn m yayor. Demek ki Kuran Arapa okumak deil nemli olan, Allah n hkmleri ile yaamak nemli. lgintir hadislerin orijinali de Arapadr, ama Trkeye evrilmi halinden hi kimse ikyet etmez, Kuran a takndklar tavr onlara taknmazlar. Bu hadisler Trkeye evrildiinde gerek hadis olamaz, diyeni hi duymadm. Bu farkl tavr aklla, mantkla aklamak ok zor. Kuran meali Kuran deildir diyen kiilere, aslnda lim insan mam Azam, ok gzel cevap vermi yzlerce yl nce, hatrlayalm bakalm ne demi.

mam Azam Grsnn Hanefi FUKAHASINCA ayrntlanan gerekesi syle zetlenir. Kuran ktlarda Yazlm ve bizim Okuduumuz Lafzlar deildir. ESAS KURAN O LAFIZLARIN TAIDII MANADIR ki, bir kelam-i nefsi ( ALLAH n zati ile var olmaya devam eden sz ) OLARAK KALIPTAN KALIBA DKLR. O kalplar sonradan yaratlm ( Muhdes ) Varlklardr. OYSAK ESAS KURAN, MAHLK OLMAYAN BR MANADIR.

O HALDE ESAS TBAR LE MANA OLAN KURAN I ARAPA LAFIZ YERNE, BAKA LAFIZLARDAK EVRSNDEN OKUMAK MMKNDR.

Arkadamz, din yalnz Kuran okumakla bitmez demi ve dini yaamak iin Kuran n yannda baka kaynaklarnda olduunu, rahatlkla sylemi. Benim Allah n dostlarna veli kiilere, Allah n setii insanlara dmanlk yaptm sylyor. Byle bir eyi akl banda hi kimse yapmaz. Daha dorusu byle bir tavr hi kimseye yaplamaz. Unutmayalm, gnmzde ismi kullanlp anlatlan, onca bilgiler acaba bahsedilen kiilerin syledii szler mi? Kim garanti verebilir bizlere?

Allah Kuran da, elisini bizlere rnek olarak gstermitir. slam yaama azmi, insanlara kar tavr, davranlar hayat gr ile bizler iin rnektir Peygamberimiz. Hatrlaynz tarikatlar, mezhepler, Peygamberimizin lmnden yzlerce yl sonra ortaya kmtr. Bu blnml nasl savunuruz. Allah yasaklam. Yaradan dinde sakn blnmeyin diyor, birileri kyor, dinde blnmekte zenginlik vardr diyor. Siz Allah a m inanyorsunuz, yoksa bu szleri syleyenlere mi?

Arkadamz izledii yolunun, hem Kuran kerim, hem de sahih hadislerin yolu olduunu sylemi. Sahih kelimesi salam, gl, phe duyulmayacak kadar doru anlamndadr. Sizce Allah n ayetlerinden baka sahih, phe duyulmayacak kadar doru olduuna emin olabileceimiz szler var mdr? Kuran Allah n korumasnda, bunun dnda hangi bilgi, sz Allah n korumasndadr, bunun garantisini bizlere aramzda verebilecek var m? Allah Maide 50. ayetinde, Kimin hkm/sz Allah n kinden daha gzeldir diyor. Araf 185. ayetinde, O halde Kuran dan sonra hangi sze inanacaklar, diye uyaryor. Nisa 87. ayetinde, Kimdir sz Allah n kinden daha doru olan diyor. Bakn Allah n elisi yalnz nereye uymu, bakalm arkadamzn syledii gibi, Peygamberimizin uyduu baka kaynaklar, bilgiler var m?

BANA VAHYE DLENDEN BAKASINA DA UYMAM! Ve ben, aka uyaran bir eliden bakas da deilim.(Ahkaf 9)

Ey kavmim! ANDOLSUN K BEN SZE RABBMN VAHYETTKLERN TEBL ETTM ve size t verdim. (Araf 79) . Bu Kuran bana vahyolundu ki, ONUNLA SZ VE ULATII HERKES UYARAYIM. (Enam 50)

(Ey Muhammed!) SANA VAHYOLUNANA UY ve Allah hkmn verinceye kadar sabret. (Yunus 109) Bu Kuran bana vahyolundu ki, ONUNLA SZ VE ULATII HERKES UYARAYIM. (Enam 19)

Bakn Allah n elisi, ben yalnz Kuran a uydum ve yalnz Kuran tebli ettim sizlere diyor. Ama baz kardelerimiz Kuran n yannda, emin olamayacamz rivayetlerin de dinin asli unsuru olduunu, peygamberimizin din adna teblii olduunu syleyebiliyor. Acaba hangi Mslman, Allah n ve elisinin yolunda yryordur? Karar sizlerin, imtihan sizin imtihannz. Son olarak enbiya suresi 10. ayeti hatrlatmak istiyorum.

Enbiya 10: Yemin olsun, SZE BR KTAP GNDERDK K, T VE UYARINIZ/ZKRNZ/EREFNZ YALNIZ ONDADIR. Hl aklnz altrmayacak msnz? (Yaar Nuri ztrk meali)

Allah size yle bir kitap gnderdik ki, btn annz, erefiniz, t ve uyarnz yalnz ondadr diyor. Ama bu uyarlar, bu ikazlar bizlere yetmiyor, Allah n kitabnn yannda, asla emin olamayacamz rivayet bilgileri de, din adna yaamaktan ekinmiyoruz ve kendimize yol ediniyoruz. Gerekler ortaya ktnda, pimanlk duymak istemiyorsak, Allah n emrettii gibi, en garantili yolu izleyelim ve YALNIZ KURAN IN PNE SARILALIM.

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://www.facebook.com/Kuranadavet...homepage_panel
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/