Sayn mer Turul naner beyin, ben sadece Kuran a bakarm, diyenlere cevap niteliinde konumasn ibretle izledim. Ne yazk ki bizler inanlarmz Kuran ile sorgulamak yerine, bizlere retilen beeri fkh bilgileri ile inancmz sorguladmz iin, inanlmaz byk hatalara dyoruz. mer Bey, ncelikli olarak Kuran a bakmalyz, onun szgecinden gemeyen hibir bilgi bizleri balamaz diyenlere kar, verdii rnekler, gerekten dndrcdr. Gelin mer Beyin konumalarndan ve verdii rneklerden blmler alalm ve konuyu birlikte dnelim.

Kuran ak ama .. Bugnk hukuk sistemini ben okusam, Trk hukuk sistemini anlar mym? Mesela mahkemeye dileke yazmasn bilir miyim? Anayasa kitab dileke yazmasn yazmaz ki. Veya anatomi kitab okusam, tabip diye ortaya kabilir miyim? Bunlar kabul ediyoruz da, KURAN I OKUDUUMUZDA, BEN DNM RENRM DYENLER NE YAPIYORLAR. Farkndalar m ne yaptklarnn.

Ne yazk ki verilen rnekler, Kuran zerre kadar anlamadmz gsteriyor. KURAN BZLERE MESLEK EDNDRME KTABI DELDR. nce bunu doru anlamalyz. Kuran doru yolu gsteren, ei benzeri olmayan, Allah katndan indirilmi bir NURDUR, IIKTIR. Onun iinde hibir beeri kitapla karlatrlamaz. rnek gsterilemez. Tur suresi 34. ayette, Allah aka bizlere meydan okuyarak bakn ne diyor. HAYD, KUR'AN GB BR SZ GETRSNLER, EER DORU SYLEYENLERSE... Kuran n bir benzerini getirecek hibir kul yoksa nasl olurda kulun, beerin yazd kitaplarla, Allah n gne gibi parlayan, ei benzeri olmayan NURUYLA KARILATIRIRIZ VE O BLGLERLE KURAN I ANLAYACAIMIZI SYLERZ. Karlatrma ayn deerler arasnda yaplr, ltfen unutmayalm. Alnt yapamaya devam edelim.

KURAN I KERM BR KERE SANA NMED. Habibullah a indi. Karsndaki soruyor. Hocam anlayasnz diye size indi Kuran diyor ama. Cevaba bakalm. AMA ANLAMAK N N ARTLARI NCE YERNE GETR. OKUR OKUMAZ ANLAMAK Bugn okuduu gazete makalesini 80 milyonda ka kii anlar. Havanda su dvyorlar.

KURAN IN YALNIZ ELSNE NDN VE YALNIZ ELSNN ANLADIINI SYLEMEK, FTRANIN VE GNAHLARIN, SAYGISIZLIIN EN BYDR. Bunu syleyen kii, acaba hi dnyor mu? Madem Kuran yalnz Allah n elisi anlad, neden bizlere naklederken, anlalr ekliyle bizlere iletmedi, yazdrmad. NEDEN ALLAH, YALNIZ ELSNN ANLAYACAI EKLYLE GNDERSN KURAN I? Hangi yazar ok geni bir topluma hitap edecek bir yaz yazyorsa, ok aznlk kiilerin anlayaca slupta yazar kitabn? Bu nasl bir mantk byle. Allah yalnz elisinin anlayaca ekliyle gnderecek ve daha sonra bizleri Kuran dan m sorumlu tutacak? Sizce yalnz peygamberimiz anlad, daha sonra tpk peygamberimiz gibi anlayanlar m var aramzda da, onlarn kitaplarndan m okuyup anlayacaz? Kim bunlar, seimi kim yapacak? Kuran anlayabilmemiz iin, nce Allah n deil ltfen dikkat, beerin retisinden kaynaklanan, N ARTLARI YERNE GETRMEMZ GEREKTN SYLYOR. Acaba bu n artlar kimlerden reneceiz? Kimler garanti veriyor doruluu konusunda. Konumasna bakmaya devam edelim.

Dnk ekmek bugn yenir, dnk gazete bugn okunmaz. Onu bile anlamaktan aciz. Kuran kerimi sen.Tp talebeleri ilk orta lise 12 sene okuyorlar m? Sonra bir sene fizik, kimya, biyoloji okuyorlar m? Sonra tp da balyorlar. Ayrca 6 senede bitirdiler faklteyi. Sonra ne oldu hi. Sonra Uzmanlk snav tus snavna giriyorsun, o zor imtihan kazanyorsun, senelerce klniklerde hocalarn nezaretinde dersler gryorsun, yan 40 a yaklarken, filanca mtehasss oluyorsun. Bu bedeninle ilgili ihtisas.

Biz din konuurken ne konuuyoruz. Ebedi bir hayat konuuyoruz. Ebedi hayata hizmet edecek ilimleri elde etmeden. Senin dediin sz batl, evet anlalsn diye indirdik, ama cahillere deil. Peki, cahillik bir su mudur? Evet sutur. Cahil kalmak sutur. Herkes mi lim olacak, hayr. Herkes kendi kapasitesini dolduracak kadar renecek.

Verdii rnek ok ilgin. Dnk ekmek bugn yenir diyor ama dnk gazete bugn okunmayacan sylyor. Bu rnei neden ve ne maksatla verir bir insan Kuran , dini anlatrken dorusu anlayamadm. Yoksa Kuran ok eskide kald artk, onu gnmzde bizler anlayamayz, anlayan limlerden renmeliyiz mantn anlatabilmek iin mi syledi? Onu Allah bilir. Kuran hibir beeri ilimle, meslekle asla karlatramayz rneini bile veremeyiz, nce bunu aklmza iyi sokalm. NK DN, BR MESLEK DELDR. ALLAH IN YOL GSTERC REHBERDR. ONUN N BU REHBERNDE ANLAILMASI N, H KMSEYE HTYACI OLMADIINI ALLAH SYLYOR VE NE DYORDU BROK KEZ?

PEYGAMBERE DEN APAIK TEBLDEN BAKA BR EY DELDR. (Ankebut 18) BZ RESULLER, SADECE MJDELEYCLER VE UYARICILAR OLARAK GNDERRZ. (Kehf 56) SENN GREVN SADECE TEBL ETMEKTR. (Rad 40) BEN SADECE BANA VAHYEDLENE UYARIM. BEN SADECE APAIK BR UYARICIYIM. (Ahkaf 9 )

Ebedi hayata hizmet edecek ilimler, beeri kitaplarda deil, yalnz ve yalnz Allah n yemin olsun ki, anlayasnz diye kolaylatrdk dedii, Kuran da yazmaktadr, beerin kitaplarnda deil. Dnebiliyor musunuz cahillerin Kuran anlayamayacan sylyor. yide bir konuda cahil olan insan, nereden giderecek cahilliini de, bilgi sahibi alacak? Hangi kaynaktan okuyacak? Bu szleri syleyene gre, kendisi Kuran okuyunca anlayamaz? Peki neden? H ALLAH KULLARINA ANLATAMIYOR, ZAH EDEMYOR DA, BRLERM BAARIYOR KURAN I AIKLAMAYI, ANLATMAYI? Bu nasl bir saygszlk byle.

imdi hi bir ey okumam, Kuran okumu. imdi ben soraym yle diyenlere. le namaz ka rekt. Cevap veriyor karsndaki 4 rekt. Sabah namaz 2. Nerede yazyor. Cevap veremeyince sunucu. Ne oldu yzn soldu diye vnyor ve glyor.

O kitap kime geldi. Cebrail, gerek peygamberimiz gerek dier peygamberler arasnda, Allah arasnda ne yapyor? Allah kullarna isteseydi yle yapn, yle yapn diye kalplerimize veremez miydi? Niye insandan peygamber gnderiyor.

Cebrail peygamberimize, diyelim ortalama yz defa gzktyse, bunun yzde 99 unda insan eklinde gzkt. Neden? Niin cenab Musa ya ateten dan paralanmasndan, tecelli eden hak, aleyhivessalatvesselama, insan eklindeki Cebrail den tecelli etti. Cevab basit. ALLAH NSANDAN NSANA TECELL EDER. KTAPTAN DEL. Hangi kitaptan bahsettiimizin farkndaym. Kitabullahtan bahsediyorum. ORADAN TECELL ETMEZ. NSANDAN TECELL EDER.

Ne yazk ki, buna benzer rnekler ok veriliyor. Toplumda FIKIH inancnn retisini, dinin gerei zannettii iin tereddde dyor ve bu kiilere inanyor. Hi bir ey okumam, yalnz Kuran okumu kiilerin syledikleri eyleri bilemeyeceini, Kuran da gremeyeceini sylyor. Bunu syleyen kii aslnda Kuran ile slam yaayamazsn demi oluyor. BUDA KURAN A RKTR. KURAN I TERK ETMEKTR.

Allah biz kitapla hibir eksik brakmadk, her eyden nice rnekleri verdik ki anlayasnz, sizleri Kuran dan hesaba ekeceiz, onun iin yalnz Kuran n ipine sarln, sakn veliler edinip ard sra gitmeyin, sizlerin gveneceiniz veliniz yalnz benim diyecek, ondan sonrada namaz kln, oru tutun, zekat verin diye emir verip detaylarn vermeyecek Allah ylemi? Allah namazn ksaltlm tarifini yapp, normal zamanda bir snrlama koymadysa rekt says olarak, nasl olurda bunu bir eksiklik gibi grebilirsiniz.

Yine ok ilgin ve Kuran ayetlerinden ok uzak bir rnek. Allah elisini zellikle bir insandan semesini rnek verip, isteseydi Kuran kullarnn kalplerine indirebilirdi diyor ve verdii rnek, Kuran n retisinden uzak, nereye gittii belli olmayan bir yola gtrr insan, Allah korusun.

Sylenenlere bakar msnz ltfen. ALLAH, NSANDAN NSANA BLGLERN AKTARIR, KTAPTAN DEL DYOR. TAB BYLECE KURAN, TAMAMEN DEVRE DII KALMI OLUYOR. Bu szler Kuran n yzlerce ayetine aykrdr. Peygamberimizin maher gn syleyecei o zc gerein mayasn atan, ne yazk ki bu zihniyet. Ne diyecek Allah n elisi? BENM MMETYM, KURAN I DEVRE DII BIRAKTILAR.

lgintir Allah ayetinde; Sz bakmndan Allah'tan daha doru kim vardr!. O halde Kur'n'dan sonra hangi sze inanacaklar?, Karlarnda okunup duran bir kitab sana indirmi olmamz onlara yetmiyor mu? Diyecek, daha sonrada Allah n sz olan Kuran n muhkem ayetleri, okuyan her kulu tarafndan anlalamayacak, ylemi? Karar sizin. slam dininde ruhban snf olmad halde, kendilerini ruhban snfndan ilan edenleri, ltfen dikkatle takip edelim, yoksa maher gn ok zlenlerin safnda oluruz. Konumacnn szlerine devam edelim.

Karsndaki sunucu cevap veriyor. Oradan tecelli etseydi, herkesin kalbine ilham ederdi. SZ H KTAP OKUYARAK YZME RENEN GRDNZ M? Grmedim diye cevap alyor SUYA GRMEDEN YZME RENLMYOR. Yahu yzmeyi bile kitap okuyarak renemiyorsun da, dinimi kitap okuyarak reneceksin.

imdi diyecek olanlar vardr. O ALLAH IN KTABI. YDE AYNI ZAMANDA KTABI KERM BR MEKTUP MUDUR? MEKTUP, ARASI Y OLANLAR ARASINDA ANLAILIR. ALLAH LE ARAYI Y EDENLER KURAN I KERM ANLAR.

Ne yazk ki batl inanlarmz aklayabilmek iin, yle yanl rnekleri veriyoruz ki, akln zerre kadar kullanan, bu rnekleri asla kabul etmez. Hele biraz Kuran anlayarak ve zerinde dnerek okuyorsa bir Mslman, bu szlerin yanllnn farkna varr. Onun iin Kuran anlayarak ve dnerek okunmasn istemiyorlar. Allah bizlerin dnerek, aklmz kullanarak Kuran okumamz istiyorsa, akl banda her kulunun Kuran n muhkem ayetlerini anlamamas mmkn deildir. Allah okuyun ve dnn emrini birok kez veriyor. Ama birileri kyor, siz anlayamazsnz diyor. Allah herkesin anlayamayaca bir kitap gnderip, daha sonra asla hesap sormaz. LTFEN ALLAHIN ADALETN KMSEMEYELM, ADALETNE SAYGISIZLIK YAPMAYALIM.

KURAN BR MEKTUP DELDR. MEKTUP AYNI DEERDE KLER ARASINDA GNDERLR. KURAN BR BLDRDR, MESAJDIR, TEBLDR. ONUN NDE TEBL, MESAJI OKUYAN TARAFINDAN ANLAILACAK SLUPTA GNDERLR K MESAJ, TEBL YERN BULSUN ANLAILSIN.

brahim 52: Bu Kuran; kendisiyle uyarlsnlar, Allahn ancak tek ilh olduunu bilsinler ve AKIL SAHPLER DNP T ALSINLAR DYE NSANLARA BR BLDRDR. (Diyanet meali)

Maide 99: PEYGAMBERN ZERNE DEN ANCAK TEBLDR. Allah, sizin akladnz da, gizlediinizi de bilir. (Diyanet meali)

Allah ile arasn iyi eden, Kuran iyi anlayacan syleyen mer Beye sormak isterim. Acaba siz Allah ile aras iyi olan kiileri biliyorsunuz da, onlarn szlerine mi inanyorsunuz. Bu kiiler mi size Kuran aklyor ve anlatyor. Yoksa size H, Rabbim mi bildirdi bu kiileri.

sra 84: De ki: Herkes, kendi miza ve merebine gre i yapar. BU DURUMDA KMN DORU BR YOL TUTTUUNU, RABBNZ EN Y BLENDR.

Syleyecek, anlatacak ok eyler var. Sayn mer Turul Bey, dini anlatacak kiilerin din adna eitimlerinin yalnz Kuran olmadn sylyor. Acaba dini rendii dier kaynaklarn doruluuna, Kuran gibi garanti veren bir kaynak var m? Sayn mer Beyin, bir avukat ve iyi bir mzisyen olduunu okudum biyografisinden. Bakn kendisi dini anlam ve bir ekilde kendince anlatyor. Dier insanlarn bunu yapamayacan, neye gre bu ayrm yaptn, dorusu ok merak ettim.

Deerli din kardelerim. Kuran peygamberimizin araclyla bizlere iletilmi bir teblidir, ltfen bu teblii aracsz okuyun ve zerinde dnn. Tebli, mesaj gndericisi tarafndan, asla anlalmaz olamaz. Byle olsayd tebli ve mesaj ulamas gereken yere ulatnda, anlalamazd. Tabi bylece AMACINADA ULAMAZDI. Ltfen Allah n kelam ile oynamayalm. Ebedi hayatmz mahvederiz. Peygamberimiz eliydi unutmayalm. Eli ald mesaj, asla deitirmeden ileten, tebli eden demektir. SZLER ALLAH IN TEBLNE, MESAJINA DAVET EDYORUM.

Sayglarmla

Haluk GMTABAK

https://www.facebook.com/Kuranadavet...homepage_panel
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/