Bugnk yazmda, sizlerin dikkatinizi ekmeye alacam konu, BR MSLMAN NANCINI, HANG SINIRLAR NDE YAAMALIDIR. PEYGAMBERMZN DN ADINA SINIRLARI NEYD? BZLERN SINIRLARININ NE OLMASINI ALLAH BZLERDEN STYOR. Gelin bu sorularn cevabn, sorumlu olduumuz ve bizlere yol gsterici olarak gnderilen, Kuran dan anlamaya alalm.

Allah baz ayetlerinde dikkatimizi ekerek, yle bir uyarda bulunur. ALLAH SINIRI, HADD AANLARI SEVMEZ. Bu uyarda yaplan had, snr nedir buras nemli. Bakn size yle bir rnek vermek istiyorum ki, peygamberimiz daha yayor. Bu durumdayken elisinin baz teblilerine uymak istemeyenleri uyarp, hangi kitaba, kime skca balanmalarn istiyor Allah.

Ali mran 101: Size Allahn ayetleri okunup dururken ve Allahn Resul de aranzda iken dnp nasl inkr edersiniz? KM ALLAHA SIMSIKI BALANIRSA, KESNLKLE O, DORU YOLA LETLMTR.

Ayete ltfen dikkat edelim. Hitap edilen insanlar Allah a, elisine ve kitaba iman etmeyenler deil, NK AYETLER OKUYORLAR, TEBL ALIYORLAR. Yoksa Allah elisine ve kitaba iman etmeyenlere neden sylesin bunlar. Ama inananlar arasnda, yaplan bir yanla dikkat ekiliyor. Bir problem var elisi ile bir ksm iman etmekte zorlananlar arasnda. Baz ayetlere yz eviriyorlar, inanmak istemiyorlar. nk ne diyor, Allah n resul de aranzda. Ltfen bunu doru anlamaya alalm. Hatrlarsnz cahiliye dneminden rnekleri verilir Kuran da. Baz kiiler Kuran a inanalm ama atalarmzn inanlarn da yaayalm dediklerini biliyoruz ama Allah bu istekleri asla kabul etmiyor. Demek ki iman edilecek, rehber alnacak, yalnz Allah n katndan gelen kitap olduu ok ak anlalyor. Ona asla ilave edemeyiz, emin olmadmz bilgileri din diye yaayamayz. HKM VEREN YALNIZ ALLAH DIR, HKMNE H KMSEY ORTAK ETMEZ, Ltfen bu ayetleri unutmayalm.

Bu ayetin iki ayet sonrasnda, Allah bizlerin uymamz ve balanmamz gereken kitabn Kuran olduunu da bakn nasl aklyor. HEP BRLKTE ALLAHIN PNE (KURANA) SIMSIKI SARILIN. PARALANIP BLNMEYN. Buradan da ok ak anlyoruz ki, Allah n hududu snrlar Kuran m. Allah n koyduu snrlar aan, haram demedii eylere de haram diyenleri de uyaryor ve bakn ne diyor.

Maide 87: Ey iman edenler! Allah'n size hell kld iyi ve temiz eyleri (siz kendinize) haram klmayn ve snr amayn. ALLAH SINIRI AANLARI SEVMEZ. (Diyanet vakf meali)

Demek ki Allah n snrlar, Kuran da belirtilmi. Hatta Kuran bir ayetinde yle uyarr. ALLAH'IN NDRDYLE HKMETMEYENLER. SAPIKLARIN TA KENDLERDR.. Rabbimizin haram demedii bir eye haramdr, yasaktr dersek, Allah n snrlarn am oluruz. Allah n da, bu snrlar aanlar sevmediini aka belirtiyor. Ne dersiniz, bu ayetten alacamz kssadan hisseyi dnrsek, bizler slam toplumu olarak, Allah n snrlarn amayan bir toplum olduumuzu syleyebilir miyiz? Yznzdeki tebessm hissediyorum. Peki, peygamberimizin durumu nasld. Kuran n dndan, dini ynlendirme ve ilaveler yapma gibi bir dncesi var myd?

Enbiya 45: De ki: BEN, SADECE, VAHY LE SZ KAZ EDYORUM. Fakat sar olanlar, ikaz edildikleri zaman bu ary duymazlar. (Diyanet vakf meali)

Enam 19: .BU KUR'AN BANA, KENDSYLE SZ VE ULATII HERKES UYARMAM N VAHYOLUNDU.

Ahkaf 9: De ki: Ben tredi bir peygamber deilim. Bana ve size ne yaplacan da bilmem. BEN SADECE BANA VAHYEDLENE UYARIM. Ben sadece apak bir uyarcym. (Diyanet meali)

Ayetlerden de anlalaca gibi, Allah zellikle elisinin, yalnz Kuran a uyacan belirtiyor ayetlerde. Sizce neden olabilir? Allah bilmiyor mu elisinin yalnz Kuran a uyacan. Elbette biliyor. Bu uyarlar bizlere, uyar niteliinde din kardelerim. Ltfen dnmeden okuyup gemeyelim. Peygamberimiz, ben yalnz Kuran a uyarm dedike, bugn bizlerin genel ounluu inatla, yalnz Kuran ile olmaz, fkh olmasayd ne namazmz klabilirdik ne orucumuzu tutabilirdik deme yanln yapyoruz ve peygamberimize Allah, Kuran n misli kadar hkm koyma yetkisi vermitir diyoruz. Bylece Kuran n snrlarn am, kendimize yeni bir din yaratm oluyoruz, ama bunun farknda bile deiliz. Ne kadar ilgin, ALLAH IN RESUL BEN YALNIZ KURAN A UYARIM DYOR, BZLER SE KURAN YETERSZDR, ZETTR, HER BLG YOKTUR DYEREK KFRLERN SAFINDA YER ALIYORUZ. Hlbuki Kuran peygamberimizin yetki ve sorumluluklarndan bahsederken, bakn neler diyor.

PEYGAMBERE DEN APAIK TEBLDEN BAKA BR EY DELDR. (Ankebut 18) Diyanet meali.

BZ RESULLER, SADECE MJDELEYCLER VE UYARICILAR OLARAK GNDERRZ. (Kehf 56) Diyanet vakf meali

SENN GREVN SADECE TEBL ETMEKTR. (Rad 40) Diyanet meali.

Cahiliye devrinde de yaplan yanl, bakn Allah nasl uyaryor.

Maide 77: De ki: Ey Kitap ehli! HAKKIN DIINA IKARAK DNNZDE AIRI GTMEYN. Daha nce sapm, biroklarn da saptrm ve dmdz yoldan da am bir milletin arzu ve keyiflerine uymayn. (Diyanet meali)

Hak olann ne olduunu Allah, birok ayetinde sylyor ve HAK YALNIZ ALLAH KATINDAN GELENDR aklamasn yapyor. Allah sizleri Kuran dan sorumlu tutuyorum diyerek, HAK olann en son gnderilen, yalnz Kuran olduu belirtiyor. Cahiliye dnemindeki insanlar, Allah n gnderdii kitabn snrlarn aarak, atalarnn rivayet inanlar ile ekillendirdii itikatlarndan dolay Rabbimiz uyaryor ve ne diyor? HAKKIN DIINA IKARAK, DNNZDE AIRIYA GTMEYN NE YAZIK K BZLERN NANCINDA SINIR KALMADI, HAKKIN SINIRINI SE BLEN YOK. Cahiliye dnemindeki toplumlara hitaben Kuran, ok dndrc bir uyarda bulunuyor. Allah n gnderdii kitaplarn snrn aanlara, Allah hkm vermedii halde, bunlarda Allah katndandr diyenleri, bakn nasl uyaryor. Kssadan hisse alana ne mutlu.

Kalem 3637: Size ne oluyor, NASIL HKM VERYORSUNUZ? YOKSA SZE AT BR KTABINIZ VAR DA (BU BATIL HKMLER) ONDAN MI OKUYORSUNUZ?(Diyanet meali)

Bu ayetten ders alarak, Allah n rehberi Kuran yeterli grmeyip, Rahmann snrlarn aanlara, Allah hkm vermedii halde, bunlarda Allah n katndan dr diyenlere sormak istiyorum.

SZLER NASIL HKM VERYORSUNUZ. BU SYLEDKLERNZ KONUSUNDA, ALLAH KURAN DA HKM VERMEMTR. YOKSA ALLAH IN KTABININ E DEERNDE, SZE AT BR KTABINIZ MI VAR. ONDAN MI OKUYORSUNUZ.

nann ok byk yanlglar iindeyiz. Bu sapknlk derecesine varm, yanlglarmz fark edebilmek adna, hep birlikte batldan uzak, Kuran n snrlarn amadan, FURKAN n ipine sarlalm. Allah Kurtulua ereceklerin bakn kimler olduunu sylyor. Ltfen bu uyarlar dikkate alalm, hesap gn okkkkkk ama ok piman oluruz.

Bakara 5: te onlar, RABLERNDEN GELEN BR HDAYET ZEREDRLER ve KURTULUA ERENLER DE ANCAK ONLARDIR.(Diyanet vakf meali)

Muhammed 23: man edip yararl iler yapanlarn, RABLER TARAFINDAN HAK OLARAK MUHAMMED'E NDRLENE NANANLARIN GNAHLARINI ALLAH RTM ve hallerini dzeltmitir. BUNUN SEBEB, NKR EDENLERN BATILA UYMALARI, NANANLARIN DA RABLERNDEN GELEN HAKKA UYMU OLMALARIDIR. te bylece Allah, insanlara kendilerinden misallerini anlatr. (Diyanet vakf)

Ayette aka Rabbimiz, Allah katndan gelen Kuran a uyan, onun snrlarn amayan, yalnz onun ipine sarlan, emin olmad bilginin ardna dmeyen kullarm, KURTULUA ERECEKTR, ONLARIN GNAHLARI BAILANACAKTIR dedii halde, bizler korkmadan, utanmadan yalnz Kuran ile olmaz, Kuran iman adna bizlere yetmez demekten ekinmiyoruz. Allah daha nce gnderdii kitaplarn dna kan, kitab yeterli grmeyip, atalarndan intikal eden rivayetleri dinletirip, Allah n snrlarn aanlara bakn ne diyor.

Hucurat 16: De ki: "DNNZ ALLAH'A MI RETYORSUNUZ? Oysa Allah gklerde olanlar da yerde olanlar da bilir, Allah her eyi bilendir." (Diyanet meali)

Ltfen bu ayet zerinde dikkatle dnelim. Ehli kitap, bugn bizlerin yapt gibi, Allah n gnderdii kitab yeterli grmeyip, her bilginin olmad, herkesin anlayamayaca bir kitap ilan ederek, Rahmann snrlarn aarak bir din yaratanlara, ok dikkat ekici uyarda bulunuyor. DNNZ ALLAH'A MI RETYORSUNUZ? Evet, ne yazk ki bizlerde ayn yanl yapyoruz ve Allah n indirdii dini, detaysz, aklanmam bularak, H ALLAH IN DNN, ALLAH A RETMEYE KALKIYORUZ. Sonucunu da tm slam leminde gryoruz.

Deerli din kardelerim. Peygamberimizin kaytsz artsz uyduu kitabn, yalnz Kuran olduunu bizzat Kuran sylyorsa, bizlerin de yalnz ve yalnz din ve iman adna uyacamz kitabn, yalnz Kuran olduunu unutmamalyz. BR BAKA DEYLE, ALLAH IN SINIRLARI KURAN DIR. KURAN IN SINIRLARININ DIINA IKAN, ALLAH IN SINIRLARINI AMI DEMEKTR. Kuran dan son bir uyar ile yazma son vermek istiyorum. Rabbim cmlemizi, Kuran n snrlarn amayan, Rabbin halis kullar arasna alsn inallah.

Casiye 6: te bunlar, Allahn ayetleridir. Onlar sana gerek olarak okuyoruz. ARTIK ALLAHTAN VE ONUN AYETLERNDEN SONRA HANG SZE NANACAKLAR? (Diyanet meali)

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://www.facebook.com/Kuranadavet...homepage_panel
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/