Kur’an bizlere birok konuda bilgiler verir ve bizlerin dnmesini ister. Tabi bizler Kur’an n verdii bilgilerle yetinmediimiz iinde, yle yanl ve emin olamadmz bilgilere de inanrz ki, Kur’an bunlarn hi birisini onaylamaz. Ama Kur’an n onaylamamas, bizleri her nedense ok fazla tedirgin etmez. Halbuki Allah bizleri bu konuda uyarp, sakn Kur’an n snrlarn amayn, Kur’an n ipine sarln, nk sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diye uyarmtr.

Bu makalemde sizleri, dnmeye davet etmek istediim iki ayet olacak. Ltfen bu iki ayet zerinde birlikte dikkatle dnelim.

Hac 47: Bir de senden acele azap istiyorlar. Hlbuki Allah asla va’dinden caymaz. PHESZ RABBNN NEZDNDE BR GN, SZN SAYDIINIZ BN YIL GBDR. (Diyanet meali)

Zmer 42: Allah, leceklerin lmleri annda, lmeyeceklerin de uykular esnasnda ruhlarn alr. LMELERNE HKMETT KMSELERNKN TUTAR, DERLERN BR SREYE KADAR SALIVERR. Dorusu bunda dnen kimseler iin dersler vardr. (Diyanet meali)

Hac suresi 47. ayette Allah bizlere, ok nemli ve dikkat ekici bir bilgi veriyor ve diyor ki, SZN YAADIINIZ DNYADA GEEN BN YILINIZ, BENM KATIMDA BR GN GBDR. ok dikkat ekici ve nemli bir bilgi. Demek ki Allah n katnda geen zaman dilimi ile bizlerin yaad dnyada geen zamann ak, dnemeyeceimiz kadar farkl.

yle sylediimizde yanl dnmemi oluruz. Peygamberimizin yaad dnem, Allah n katnda yaklak bir buuk gn gemi. u zaman farkllna bakar msnz ltfen. Bu zaman farkna, ilk baktmzda akl erdiremiyoruz, AMA LMN IIINDA ZAMANLA AYETLER, OK DAHA GZEL ANLAILIYOR.

Baz kardelerimiz Kur’an da geen, Mteabih ayetlerin anlamlarn yalnz Allah bilir diyor. Hlbuki ayette, bu ayetler hakknda ilim adamlarna atfta bulunuyor ve bunlarn da inandklarn belirtiyor. NEDEN LM ADAMLARI NANIYOR DYE DNMELYZ. lim adam olmayanlar ilgilendirmiyor mu bu ayetler? Elbette ilgilendiriyor ama ilim adamlarnn ayetlerde bahsedilen konular, ortaya karmasndan sonra, her ey anlalyor. Burada bahsedilen, anlatlmak istenen, baz konular zamanla ilim adamlar tarafndan ortaya karacaklar ve manalarnn ok daha doru anlalaca anlatlyor.

Mteabih kelime anlam olarak, hemen anlam anlalamayan, benzer farkl anlamlara gelebilen, daha akas zihin kartran anlamna gelir. ALLAH KUR’AN DA BZLERN H BR ZAMAN ANLAYAMAYACAI H BR BLGY, BZLERLE ASLA KUR’AN DA PAYLAMAZ. NK ANLAMADIIMIZ BR BLGNN, BZLERE FAYDASI OLMAZ DA ONDAN. HATTA TAM TERSNE KAFA KARITIRIR, BZLER PHEYE DRR. Ama ayetlerin anlamlar ilmin nda, zamanla anlaldnda, imanmz g kazanacaktr.

Allah katnda geen zamann, bizim zamanmzla ok farkl olduunu, ilim adamlar gnmzde kefetmilerdir. Yukarda yazdm, Zmer suresi 42. ayette geen, ok nemli bir bilgi var. Allah lm konusunda bilgi veriyor bizlere ve diyor ki, UYUDUUNUZ ZAMAN, LM ANINI GEC OLARAK YAIYORSUNUZ.

Peki, bu ne anlama geliyor. Allah bizlere lm anlatyor ve diyor ki, aslnda sizler uyuduunuzda, lm yayorsunuz. Hakknzda kesin lm karar verdiimiz bir daha uyanamyor, yaamasna izin verdiklerimiz ise takdir ettiimiz yaamn sonuna kadar, ruhlarn iade ediyoruz. Buraya kadar ayet aka bizlere bildiriyor.

Gnmz ilmi ise, bu konuda son yllarda, ok daha geni bilgilere sahip ve gerekten ryamzda, Allah n katnda geen zaman fark ile bizlerin gnmzde yaadmz zaman farkn, ilimle ortaya karmtr. Kur’an n szlerinin doru olduunu bylece ortaya kmtr. Hem de Allah n verdii RYA rneinden yola karak.

Gnmz ilmi, uyurken grdmz ok uzun ryalarn, ocukluumuzdan tutun, btn yaantmzda geen zaman ryalarmzda, BRKA SANYE NDE GRDMZ KANITLAMILARDIR. NK UYUDUUMUZDA, ALLAH IN ZAMAN DLMNE TAB OLUYORUZ. Bunlar gren, anlayan bir Mslman, Kur’an n Allah katndan geldiini ilimle fark ediyor, imanlar ok daha fazla gleniyor. Bu ayetlerin amac da budur zaten.

Bizler bu dnyadaki imtihanmz, eer Kur’an da bahsedilmeyen, emin olamayacamz bilgiler nda yaarsak, asla Allah n istedii bir yolda yrm olamayz. Onun iin bizlere den, hurafeden ve batldan uzak, yalnz Allah n apak szlerine, ayetlerine bakmal ve onun verdii hkmleri hayatmza geirmeliyiz.

Ahkaf 9: De ki: "Ben, resuller iinden bir tredi deilim! Bana ve size ne yaplacan da bilmiyorum. BANA VAHYEDLENDEN BAKASINA DA UYMAM! VE BEN, AIKA UYARAN BR ELDEN BAKASI DA DELM." (Yaar Nuri meali)

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

https://www.facebook.com/Kuranadavet...homepage_panel
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/