slam toplumlar olarak, Kuran dan ok uzak inancmz yaadmz iindir ki, bizleri Allah ile aldatanlarn tuzandan, ne yazk ki kurtulamyoruz. Bu gidile de, kurtulacamz zannetmiyorum. nk Allah n bizlere verdii derslerin, uyarlarn farknda bile deiliz.

Bizler slam yaarken, mutlaka birilerine tabi olmamz ve onun ard sra gitmemizin gerektiine inanmaya devam edersek, bamza gelen hatalarn, aclarn ok daha bykleri ile karlamamz kanlmaz olacaktr. lkemizin bana bela olan, topluma ac ve zdrap veren Fethullah denen ete ba, yakn zamana kadar ok sayg gren, eli etei plerek, kendisinden efaat beklenen birisiydi. Peki, ne oldu da bir den bire her ey deiti ve bu ahsn btn rezillikleri, pislikleri, adaletsizlikleri ortaya kt. te bu sorunun cevabn artk bizler Kuran dan almalyz ki, byle zalimlerin tuzana bir daha dmeyelim.

lgintir bu zalim insann, ALLAH KATINDA TAKVACA STN OLDUUNA VE ONUN EFAATYLE, CENNETE GDEBLECEKLERNE NANILIYORDU. Tabi bu dnce sahiplerinin, zerre kadar Kuran dan nasiplenmediklerini hatrlatmak isterim. Nasiplenmi olsalard, byle yanl dncelere asla kaplmazlard. Kendi aralarnda okuduklar kitaplarn retisi olan, yani Risale-i Nur kitaplar, byle dncelere inanmay kolaylatryor ve onaylyor. BYLECE SORGULAMADAN NANAN BR TOPLUM YARATILMI OLUYOR. Hatrlatrm maher gn ALDATILMIIM demekle kurtulacamz zannetmeyelim. nk Allah, bizleri dnerek, aklmz kullanarak inancmz yaamamz emrediyor. Dnmeyen, akln kullanmayanlar iinde uyarsn yapyor ve ne diyordu hatrlayalm.

Yunus 100: Allah'n izni olmadka hi kimse inanamaz. O, AKLINI KULLANMAYANLARA KT BR AZAP VERR. (Diyanet eski meali)

Ne dersiniz toplum olarak, dnmeden hareket edip, inancmz birilerine emanet ettiimiz iin, bizleri Rabbimiz cezalandrm olmasn? Elde Kuran biraz dnen ders alacaktr. yle yanl itikatlara/inanlara ynlendirildik ki, mutlaka din adna birilerine tabi olmamz gerektiine inandrldk. Hlbuki Allah bu konuda bizleri uyarp, GVENLECEK YARDIM STENECEK VELNZ YALNIZ BENM DED HALDE, BZLER YARDIM STENECEK VELLER, EYHLER, EFENDLER EDNDK. Daha dorusu bu konuda Allah ne emrettiyse, bizler tersini yaptk. Bu yetmedii gibi, Allah n tekelinde olan deer yargsna bile bizler mdahale ederek, deerlendirmeler yaparak baz kiileri, ALLAH IN SEVGL KULLARI, VEL NSAN LAN ETMEKTEN EKNMEDK. Hlbuki Yaradan bu konuda bizleri uyarm ve kimin doru yolda olduunu, kimlerin takvaca stn olduunu yalnz ben bilirim demiti.

-YOLCA DAHA DORU GDENN KM OLDUUNU, RABBNZ DAHA Y BLR. (sra 84)

-NK O, ALLAHA KARI GELMEKTEN SAKINANLARI EN Y BLENDR. (Necm 32)

Toplum olarak Kuran ile bamz kesildii iin, bu uyarlardan habersiz, din adna yol gstericiler aryoruz. Halbuki sizin yol gstericiniz benim ve gnderdiim Kuran dr diyor Allah ve Nisa 87. ayetinde bizleri uyaryor ve bakn ne diyor.

SZ BAKIMINDAN, ALLAH'TAN DAHA DORU KIM VARDIR! ( Nisa 87)

KURAN I REHBER ALAN BR MSLMAN NE CEMAATLERN, NEDE TARKATLARIN NE ASLA GRMEZ. Kuran n dndan rehber olacak, hibir kitab da kabul etmez. Kuran yeterli grmeyip, Kuran da her ey yoktur diyerek, batl inanlar dine sokarak inananlar Rabbimiz ok gzel uyaryor ve bakn ne diyor.

-ALLAH'TAN VE O'NUN YETLERNDEN SONRA HANG SZE NANACAKLAR? (Casiye 6)

-KARILARINDA OKUNUP DURAN BIR KITABI SANA INDIRMI OLMAMIZ ONLARA YETMIYOR MU? ( Ankebut 51)

Rabbimiz, cahiliye dnemindeki toplumlarn yapt yanllar bizlere rnek verip, Kuran n dndan emin olmadnz rivayet ve san bilgilere, inanmayn dedii halde, ne yazk ki bizler o dnemin yapt yanllar yaparak bizler, Kuran n dndan yle szlere ve bilgilere inandk ki, imdide neyin doru neyin yanl olduunu fark edemiyoruz.

Rabbimiz iman adna bizleri tek bamza brakp, Kuran ile imtihan ettiini syler Kuran da. Ama bu imtihan bizleri korkutmu olmal ki, tek bamza imtihanmz vermeye nedense kabullenmemiiz. Hep birilerine tabi olmay ve onun szlerine gre imanmz yaamay semiiz. ALLAH SAKIN BYLE YAPMAYIN DED HALDE, UYARILARI DNLEMEMZ. Rabbimiz gvenebileceimiz dost ve efaatinin, bakn yalnz kim olduunu sylyor.

Secde 32:Sizin iin ONDAN BAKA HBR DOST, HBR EFAAT YOKTUR. Hl dnp t almayacak msnz? (Diyanet meali)

Bakn Allah ne diyor, bizler slam nasl yayoruz. Allah n dnda edindiimiz efaatileri hatrlayn ltfen. te cemaatler, tarikatlar toplumu byle ALLAH LE ALDATIYOR VE KURAN DAN UZAKLATIRIYORLAR. Allah n yannda veliler, efaatiler edinmenin, Allah ile arac yapmann yanlln, bakn Yaradan nasl ikaz ederek uyaryor bizleri.

Kehf 102: O nankrler, BENDEN AYRI OLARAK KULLARIMI, KENDLERNE VELLER YAPACAKLARINI MI SANDILAR? Biz kafirlere cehennemi konak olarak hazrladk. (Sleyman Ate meali)

Allah n bunca uyarlarndan sonra, ALLAH IN AYETLERN GRMEZDEN GELP NANKRLK YAPARAK, hala Allah ile araclar, dostlar, veliler edinerek, kendi imtihanmzdan adeta kaarcasna, bakalarna imtihanmz havale ediyorsak, Yaradan n hmndan da kurtulmamz mmkn olmayacaktr. Allah yine bu konuda bizleri uyaryor ve din, iman adna veliler, dostlar, nderler edinmeyin diye bakn nasl uyaryor.

Araf 3: Rabbinizin katndan size indirilene uyun; O'NDAN BAKA NDERLERN ARDINDAN GTMEYN. Ne kadar az tutuyorsunuz aklnzda, bu (d). ( Muhammed Esed meali)

Araf 3: Rabbinizden size indirilen Kitap'a uyun, O'NDAN BAKA DOSTLAR EDNEREK ONLARA UYMAYIN. Pek az t dinliyorsunuz. (Diyanet eski meali)

Rabbimiz bizlere ders olsun diye, BR CEMAATN GEREK YZN BZLERE GSTERD. Tabi Kuran n uyarlarndan habersiz, slam yaadklarn zanneden bu cemaatin yelerinin de, nasl bir bataa battklarn grme anslar oldu. Topluma, lkemize yaptklar bu zulmn, acnn hesabn, acaba Allah a nasl vereceklerini dnyorlar m? Hi sanmyorum.

Bu ve buna benzer cemaatler, tarikatlar aramzda kol geziyorlar. Birbirlerinden hibir farklar yok. Birisinin boaltt yeri, baka bir cemaat, tarikat alyor. Hepsi toplumu Allah ile aldatyor ve Allah ile kii arasnda araclk yapacan, onlara efaatte bulunacaklarn vaat ediyorlar. Tabi bunun karlnda da hi itiraz etmeden, koulsuz sylenenler yaplyor. GELN ARTIK BAIMIZA GELEN BU MUSBETTEN DERS ALALIM. Din ve iman adna veliler, eyhler, efendiler edinerek dnmeden ard sra gitmeyelim, yoksa toplum olarak daha ok aclar ekeriz.

Sizlere ahit olduum, bir konumay nakletmek istiyorum. Bir vatandamz dierine yle sylyor. ok iyi oldu bahaneyle Fetoculardan kurtulduk, hastane onlarn elindeydi temizlendi diyordu. Dieri de soruyor, herhalde artk hkimiyet yar yoktur rahatlamsnzdr. Dieri cevap veriyor. MD HASTANEYE MENZLCLER HKM. Onlarn borusu tyor. Yorumunu sizlere brakyorum.

Enfal 22: phesiz, yeryznde yryen canllarn Allah katnda en kts, AKILLARINI KULLANMAYAN (gerei grmeyen) sarlar, dilsizlerdir. (Diyanet meali)

Sayglarmla
Haluk GMTABAK

http://hakyolkuran.com/
http://halukgta.blogcu.com/
http://kuranyolu.blogcu.com/