KARAGZN NES

Hacivat birka gndr grmedii Karagz' sada solda arar, bulamaz. Sorar soruturur bilen, gren yoktur. Son are olarak evine gider. Kars Karagz'n gndr evin samanlnda olduunu ve yemeini bile orada yediini syler. Hacivat baheden samanla geer. Karagz samanlarn arasnda birey aramaktadr. Ama ne?

Hacivat: " Selam Karagzm, ben geldim, selam. "
Karagz: " Hay Selami'nin kara kellesi. Sen misin Hacivat? "
Hacivat: " yi gnler Karagzm, iyi gnler. "
Karagz: " Gller iyidir de ben papatyay pek severim. "
Hacivat: " Aman Karagzm, neden o? "
Karagz: " Papatyann yapraklarn seviyor, sevmiyor diye koparyorum, hep Hacivat beni sevmiyor kyor. "
Hacivat: " Olur mu Karagzm? Ben seni ok severim. Bunu cmle alem bilir. "
Karagz: " Dmeci Adem bilir ama ben bilmiyorum. Beni sevmeyeni ben de sevmem. "
Hacivat: " Yapma. "
Karagz: " Yaptm bile. "
Hacivat: " Etme. "
Karagz: " Ettim bile. "
Hacivat: " Papatya falna inanma. "
Karagz: " Ee kime inanacam? "
Hacivat: " Bana inan Karagzm. "
Karagz: " O zaman sevdiini ispat et. Bir ey istesem yapar msn? "
Hacivat: " Emrin olur. Ne istersen yaparm. "
Karagz: " Samanlarn arasna ine drdm. Bul ineyi, ispatla sevdiini. "
Hacivat: " Aman Karagzm, samanlkta ine aranr m? "
Karagz: " Aranr, ben gndr aryorum. "
Hacivat: " Aradn da buldun mu? "
Karagz: " Bulamadm. Sanki ine samana dnm. "
Hacivat: " O ine ne inesiydi? "
Karagz: " Ar inesi deil herhalde , diki inesiydi. "

Ben imdi o ineyi bulurum, diyen Hacivat samanlkta ine aramaya balar. Birka dakika sonra her zaman yakasnda bulundurduu diki inesini, ite ineni buldum, diyerek Karagz'e verir. Karagz buna ok sevinir ve Hacivat' alnndan per. Hacivat Karagz'n koluna girerek baheye karr. Altlarna birer sandalye ekip otururlar. Karagz karsna seslenir ve hanm bize iki ay yap, der. aylar gelinceye kadar onlar sohbeti o kadar koyulatrrlar ve akalamalarn o kadar arlatrrlar ki, dnyann gelmi gemi en somurtkan insann kahkahalarla gldrecek dzeye eriirler.

KARAGZ SZ

Uzun zamandr isiz olan ve geim zorluu eken Karagz hanmn ve olu Yaar' kye, babasna gnderir. aramaktan bkar, yalnzlktan sklr ve yolda rastlad Hacivat' evine ay imeye davet eder. Eve gelince bakar ay ve eker kavanozlar bombotur. Hacivat'a durumu anlatmak zor olaca iin, ne yapacan bilemez. Mutfakta aresiz beklemeye balar. Daha sonra Hacivat odadan barr:

" Haydi Karagzm, ay demlendiyse getir de ielim. "

Bunun zerine Karagz Hacivat'n yanna gelir ve sorar: " ay ka ekerli iersin? "
Hacivat: " Ben ay ok ekerli ierim. "
Karagz: " ok ekerli mi? okeker Arif ay bardana smaz ki. "
Hacivat: " O zaman ift ekerli olsun. "
Karagz: " iftelerin akir zmir'e tand. "
Hacivat: " Bari tek ekerli olsun. "
Karagz: " ekersiz isen. "
Hacivat: " Amma yaptn ha! ekersiz ay m iilirmi? "
Karagz: " Anla ite, evde eker yok. "
Hacivat: " ay demlenmitir. Bardaa koy da getir bakalm. "
Karagz: " Evde ay yok ki. Oca yakmadm. "
Hacivat: " Bir de soruyorsun, ay ka ekerli iersin diye? "
Karagz: " nan Hacivat, evde ay ve ekerin bittiini bilmiyordum. "
Hacivat: " Sizinkileri kye gnderdiini duydum. "
Karagz: " Dorudur, burada a kalmasnlar diye. "
Hacivat Karagz'n eline birka ake sktrr:
" Git bakkaldan ay, eker, ekmek, peynir falan al. "

Karagz bir kou Hacivat'n dediklerini alr, gelir. Oca yakar, ay demler. Birlikte ay ierler, peynir, ekmek yerler. Hacivat aylar ok ekerli ier. Karagz'n ise, aylar tek ekerli imesinin nedeni Hacivat'n ald yarm kilo ekerin bitmesini istemediinden.

Hacivat ertesi gn Karagz'e bahvanlk ii bulur. Karagz almaya balar. Haftaln alnca hanmn ve olunu kyden getirtir. Bylelikle Karagz ailesi normal gnlk yaantlarna dnerler.

SON

KARAGZ EZAN OKUYOR

Karagz iddia zerine minareye kp le ezan okumaya balar. Fakat ezann yarsnda taklr, kalr. Gerisini unutmutur. Sil batan tekrar okur, yine ayn yerde taklr. Bu byle devam eder. Karagz ezan bir trl tamamlayamaz. Cemaat namaza balamak iin, ezann bitmesini beklemektedir. Zaman getike homurtular artar.

Hacivat aadan Karagzm yle de, sonra bunu de diye bararak yardmc olmak ister. Sonunda ezan brakan Karagz, beni sen arttn diyerek minareden Hacivat'n stne atlar. Boumaya balarlar. Cemaat araya girer ve Hacivat' Karagz'n elinden kurtarr. Bu sefer Karagz daha da sinirlenir ve cemaat sille tokat dver. Cemaat ve Hacivat kap giderler. Daha sonra minareye kan Karagz ezan gzelce okur ve derin bir oh eker.

SON

HACVAT'IN P

Karagz ile Hacivat yolda karlarlar. Karagz'n telal olduunu gren Hacivat sorar: " Hayrola Karagzm, nereye byle? "
Karagz: " Bahedeki kuyudan su ekerken ip koptu. Kova kuyuya dt. p almaya gidiyorum. "
Hacivat: " Evde salam bir ip var. Onu sana vereyim. Ben ipin ucunu tutarm, sen kuyuya inersin. "
Karagz: " Ben senin ipinle kuyuya inmem. "
Hacivat: " Aman Karagzm, bana hi mi itimadn yok?
Karagz: " H. "
Hacivat: " Yani bana hi mi gvenin yok? "
Karagz: " Yok, nk ben kuyuya inince ipin ucunu brakrsn, aada kalrm. "

Hacivat az bir kar ak Karagz'e bakakalr. Bu sefer Karagz sorar:
" Syle bakalm Hacivat, sen benim ipimle kuyuya iner misin? "
Hacivat: " nerim. "
Karagz: " Ya bakla ipi kesersem. "
Hacivat: " yle bir ey yapmazsn Karagzm. Ben sana gvenirim. "
Karagz: " Ben de dne kadar sana gvenirdim ama gece ryamda kuyuya indiydim de beni kuyuda braktydn. Artk gvenim kalmad. "
Hacivat: " Ryandaki ben deildim, gerekler ryadan farkl olur. " diyerek uzun sre dil dker, sonunda Karagz' ikna eder ve evden ipi alp gelir. Bahedeki kuyuya Karagz Hacivat'n ipiyle iner. Hacivat ipin ucunu brakp kaar. Karagz'n barmas zerine komular gelip onu kuyudan karrlar. Alt ay ne Karagz Hacivat', ne de Hacivat Karagz' arayp sormaz. lk defa bu kadar uzun sre ks kalrlar.

SON

KARAGZ LE HACVAT: BZANS ALTINI

Karagz bir gece ryasnda kendini Pnarba Meydan'nda topra kazarken grr. Kazar, kazar ve sonunda bir kp Bizans altn bulur. ok sevinir ve oynamaya balar. Daha sonra kanter iinde uyanr. Sabah bekleyemez, alacakaranlkta kazmay, krei kapar ve yola kar.

Karagz Pnarba Meydan'na geldiinde acele tarafndan kazmay topraa vurur. Kazdka kazar. Sabahleyin ie giden Bursallar, Karagz' grrler. Topra neden kazdn sorarlar. Karagz ryasn anlatr. Adamlardan bazlar Karagz'e katlr. Onlar da kazma, kreklerini alp gelirler ve biri o yanda, biri bu yanda kazmaya balarlar.

le vaktine doru Hacivat olaydan haberdar olur. Evde bulunan babadan kalma bir Bizans altnn cebine koyar ve yola kar. Hacivat geldiinde Karagz ryasn ona da anlatr. Hacivat srf muziplik olsun diye dinlenen birinin kazmasyla topra biraz kazar ve altn buldum diye barr. Yanndaki Bizans altnn gsterir. Buna sevinen Karagz altn alr, cebine atar ve oray daha derin kazmaya balar.

Akam stne doru meydan batan aa kazlr ama baka altn bulan olmaz. Karagz tamam der ve ii brakrlar. Karagz meydandan ayrlmadan Hacivat nne kar:

" Aman Karagzm, ben aka yapmtm. Altn evden getirmitim. Altnm ver de gideyim, " der.
Karagz: " Oldu mu imdi Hacivat? Altn burada buldun. "
Hacivat: " Hayr, hayr, ben onu evden getirmitim. "
Karagz: " Senin evde altn ne arar? Bu altn ryamda grdm altnlardan biri. "
Hacivat: " Aman Karagzm, etme, eyleme, beni buraya geldiime piman etme. "

Oradaki adamlar Karagz'den yana taraf olunca Hacivat susar ve bir kenara oturup alamaya balar. Karagz altn epey bir ake karlnda satar. Kn drt ay evde srtst yatar, almaz ve akeleri bitirir. Yazn gelmesiyle birlikte i aramaya balar.

SON

KARAGZ LE HACVAT: TUZSUZ DEL BEKR

Karagz ile Hacivat yolda karlarlar. Ramazan aynn birinci gndr.
Hacivat sorar: " Ramazan- erifler hayrolsun Karagzm. "
Karagz: " Sen ne diyorsun Hacivat? Ramazanla erif neden kaybolsun? "
Hacivat: " Ramazan' erifler hayrolsun. Hayrl ramazanlar. "

Derdi dalardan byk olan Karagz Hacivat'n ne dediini yine anlayamaz: " Ramazanlarn hyar tarlas m? Ne bileyim nerdedir? "
Hacivat: " Yani oru ayna girdik Karagzm. "
Karagz: " H. "
Hacivat: " Orulu musun Karagzm? Gece sahura kalktn m? "
Karagz: " Gece sabaha kadar uyuyamadm. Bir aralk dalmm. Kt bir rya grdm. Adamn biri, beni kesiyordu. "
Hacivat: " Hayrolsun diyecektim. Ama byle ryann hayr olmaz ki. "
Karagz: " Hayri'yi ryanda m grdn? "
Karagzn hey heylerde olduunu anlayan Hacivat hey heylere hay hay der geer.
Hacivat: " Karagzm, ryanda seni kim kesiyordu? "
Karagz: " Adamn biri. "
Hacivat: De hadi Karagzm. Azmdan laf ikmaz bilirsin. "
Karagz: " u Tuzsuz Deli Bekir. Ryama kadar girdi. "
Hacivat: " Ne demek ryama kadar girdi? Gerek hayatta da m keskinleri oynad? "

Karagz anlatmaya balar: " Yazn bir ara isizdim. Tuzsuzdan bor almtm, deyemedim. kidir gelir kapy tekmeler, amadm diye kzar barr. Yolda nme kt, katm, kurtuldum. "
Hacivat: " Eee sonra ne oldu? "
Karagz: " Dn kmaz sokakta kstrd beni. Hani para dedi. Ban kard, ileri geri sallad. Bir bbrekten, bir cierden dedi. "
Hacivat: " Elinden nasl kurtuldun? "
Karagz: " Yarn sz dedim. Paran vermezsem bildiin gibi yap dedim. "
Hacivat: " O ne dedi? "
Karagz: " Para m olsun, kuba m dedi. "
Hacivat: " Karagzm, senin borcun ne kadard? " diye sorar.

Karagz borcunu syler. Hacivat, Karagz'n borcunu son kuruuna kadar eline sayar. Karagz buna ok sevinir. Daha sonra evinin yolunu tutar. Tahmini dorudur. Tuzsuz Deli Bekir, elinde ba, kapnn nnde barp armaktadr. Karagz, Bekir Efendi deyip paralar gsterince Tuzsuz bakl elini arkasna saklar: " Vay Karagz, borcunu getirdin galiba. "
Karagz: " Evet, borcum, al say, hepsi tamamdr. "
Tuzsuz paray sayar: " Evet, tamam, der, bor mor kalmad. "
Karagz: " Bir daha senden bor almam. Bu son olsun. "
Tuzsuz: " Vay kfte vay, bir de hakl karsn ha. Ben de sana bor verirsem elim bak tutamasn. " der ve ban karr. Karagz eve kaar. Kapy srgler. Kapnn nnde nara atan, tehditler savuran Tuzsuz Deli Bekir daha sonra evin nnden uzaklar. Bylelikle Karagz kurtulur.

SON