Bizler Kuran ayetlerini anlamak iin, yine Kuran dan yardm alarak anlamaya alrsak, yani inancmz Kuran penceresinden bakarak yaarsak, en doru sonucu alrz. Bugnde yazmda sizleri, zerinde dnmeye davet etmek istediim iki ayet var. Allah acaba bu ayetlerde kimlerden bahsediyor, gelin onu birlikte anlamaya alalm.

Nisa 137: MAN EDP SONRA NKR EDEN, sonra inanp tekrar inkr eden, sonra da inkrlarnda ileri gidenler var ya; Allah, onlar balayacak da deildir, doru yola iletecek de deildir. (Diyanet meali)

Ali mran 90: phesiz MAN ETTKTEN SONRA NKR EDEN, sonra da inkrda ileri gidenlerin tvbeleri asla kabul edilmeyecektir. te onlar sapklarn ta kendileridir. (Diyanet meali)

Ayn ayeti baka mealden de vermek istiyorum, daha iyi anlalabilmesi iin.

Ali mran 90: nandktan sonra HAKKAT NKRA SAPIP NKRCILIKTA DAHA DA LER GDENLERN TVBELER asla kabul edilmeyecektir. te onlar sapklarn ta kendileridirler. (Bayraktar bayrakl meali)

Ali mran 90: MANLARINDAN SONRA KFRE SAPMI, sonra da kfrde daha da aztm olanlarn tvbeleri asla kabul edilmeyecektir. Onlar, sapklarn ta kendileridir. (Yaar Nuri ztrk meali)

Bu ayetlere baktmzda, yle kiilerden bahsediliyor ki, iman ettiini syledii halde, imancnn gereklerini yerine getirmeyen yani kfre sapan, bir baka deyile inancnn tersini yaparak yaayanlardan bahsediliyor. Burada bahsedilen, Allah a ya da elisine, gnderdii kitaplara tmden inanmayan, iman etmeyen kfirlerden bahsedilmiyor. Bu zaten konumuz d.

Bizler iman ettik demekle, Allah n indirdii ve bizleri sorumlu tuttuu Kuran n apak hkmlerini yerine getireceimize VE ONUN SINIRLARI DIINA ASLA IKMAYACAIMIZA, yalnz Kuran n ipine sarlarak onun hkmlerine gre yaayacamza, bizleri yaratan Allah a sz vermi oluyoruz. Bunu yerine getirmediimiz lde de, kfre sapan inkrclardan oluyoruz. Bir baka deyile, sznden cayanlardan oluyoruz. Allah da bu yaptklarnda srar edenleri, balamayacan bildiriyor bizlere.

Dikkat ederseniz, bu ayetlerde bahsedilen, kitaba iman ettiini syledikleri halde, kitabn emirlerinin tam tersini hayatna geirip, Allah n hi bahsetmedii konular, bilgileri sanki Allah emretmi gibi kabul ederek ve dinden sayarak kfre sapanlardan bahsediliyor. Bir rnek verelim.

Ali mran 151: HAKKINDA HBR DELL NDRMED EYLER Allaha ortak kotuklarndan dolay; inkr edenlerin kalplerine korku salacaz. Barnaklar da cehennemdir. Zalimlerin kalacaklar yer ne ktdr. (Diyanet meali)

Dikkat ederseniz, Allah ok dikkat ekici bir rnek veriyor, o gnk Ehli kitabn yapt yanllar kast ederek. HAKKINDA HBR DELL NDRMED, yani gnderdii kitapta bahsetmedii bir eyi, hurafe ve batl inanlarn yaamak adna, bunlar Allah katndandr demenin, bu bilgileri Allah a nispet etmenin inkrclk yani kfre sapma olduunu sylyor. Bu konuyu daha iyi anlayabilmemiz iin, bir rnek daha vermek istiyorum. Allah Ehli kitabn yapt yanllara rnek vererek, bizlerin ayn yanl yapmamamz adna uyaryor ve bakn ne diyor.

Maide 17: Andolsun, ALLAH, MERYEM OLU MESHTR, DYENLER KESNLKLE KFR OLDULAR. De ki: ayet Allah, Meryem olu Mesihi, onun anasn ve yeryznde olanlarn hepsini yok etmek istese, Allaha kar kim ne yapabilir? Gklerin, yerin ve bunlarn arasnda bulunan her eyin hkmranl Allahndr. Dilediini yaratr. Allah, her eye hakkyla gc yetendir. (Diyanet meali)

Kuran, Hristiyanlarn yapt yanla dikkatimizi ekerek bizleri uyaryor ve diyor ki, ben onlara gnderdiim kitapta, byle bir aklama yapmadm halde, sa peygamberi Allah n olu olarak kabul ettiniz ve ilahlatrdnz. Bylece KFRE SAPARAK, KFRLERN SAFINDA YER ALDINIZ DYOR. Dikkat ederseniz Hristiyan toplum ne Allah , ne peygamberi nede gnderdii kitab inkr etmiyor. Yaptklar yanl, Allah hkm vermedii halde, bunlarda Allah katndandr diyerek, batl inanlara inandklar iin, kfre saparak, kfir oldular diyor.

Allah bizleri bu dnyaya, imtihan iin gnderdiini syler. Onun iinde yaadmz, nefes aldmz her an, bizler iin bir umuttur. Yeter ki dorunun ve gereklerin aray iinde olalm, Kuran n snrlarn amayalm. nk Rabbimiz ne diyordu? SZLER KURAN DAN HESABA EKECEM.

Peygamberimiz batla sapm, yoldan km Ehli kitabn inanlarn kabul etmemi, onlara tabi olmam, ama her zaman en dorunun aray iinde olmutur. Hatrlarsanz peygamberimiz Kuran da, MM peygamber olarak geer. Kuran a gre MM, okuma yazma bilmeyen deil, Ehli kitaba tabi olmayan anlamndadr.

Allah yoldan sapm, Ehli kitap arasndan eli gndermek yerine, MM ama gereklerin araynda olan bir kulunu, elilik grevine layk grmtr. BUNDAN ALACAIMIZ OK BYK DERSLER VARDIR. Peygamberimiz kendisine indirilen Kuran n dna asla kmam ve yalnz Kuran ile mmetine hkmetmi ve tebli etmitir. nk Ehli kitabn yoldan sapmasnn ve kfirlerden olmasnn en byk nedeni, Allah n indirdii kitabn dna karak dinlerini yaamalardr. Bunu gren ve bu konuda uyarlar alan Allah n elisi rnek peygamberimiz, sizce tek kelime bile Kuran n dna kar da, bunlarda Allah katndandr der mi?

Nisa 18: Yoksa gnah ileyip de KENDSNE LM GELNCE: "TE BEN MD TEVBE ETTM." DYEN KMSELERN TEVBES KABUL EDLMEZ. Kfir olarak lenlerin de tevbeleri kabul edilmez. te bunlara ahirette can yakc bir azap hazrlamzdr. ( Elmal Hamdi meali)

Bu ayette de Yaradan bizleri uyaryor ve iinizi son ana brakrsanz, dona kalrsnz uyarsn yapyor. nk imtihan bitmi, ama ben piman oldum, dersimi almak istiyorum, bana tekrar zaman tanyn demek, dier insanlara hakszlk olurdu. Maide 44. ayette Allah Yahudileri rnek verip, onlara doru yolu gstermesi iin Tevrat gnderdim ve elimde topluma onunla hkmederdi diye aklama yapyor. ok daha ilgin olan ise, ayn topluma Allah n gnderdii kitab korumalarnn da, istendii bildirilmesidir. YAN NANCINIZI, GNDERDM KTABIN SINIRLARINDA YAAYARAK, ONA SYLEMEDM SZLER LAVE ETMEDEN, HAKKA BATIL KARITIRMADAN YAAYIN DYOR. Ayetin sonunda da ok dikkat ekici bir uyar yaparak, KM ALLAH IN NDRD LE HKMETMEZSE, TE ONLAR KFRLERN TA KENDSDR diye de, son noktay koyuyor.

Sizler bu satrlar okuduunuzda, neler dndnz? Sanrm bizlerin ayn hatalar, birok farkl ekillerde yaptmz geldi aklnza. Brakn Kuran ile hkmetmeyi, bizler Kuran da her bilgi yoktur, zet bilgiler vardr diyerek, toplumu iman ve inan adna, beeri kitaplara ynlendiriyoruz ve emin olamayacamz bilgilerle hkmediyoruz. Kuran n tek kelime bile bahsetmedii, hkm vermedii yle eyleri Allah katndandr diyerek yayoruz ki, Kuran n sakn yapmayn diye uyardklar rneklerin tam tersini, bu gn bizler Allah katndandr, peygamberimizin emridir diye yayoruz.

Allah bu yanllar yapanlara, KFRE SAPAN VE ONDA ISRAR EDEN KFRLER OLARAK NTELYOR HATIRLATIRIM. Son nefesimizde kfre sapanlardan ve onda srar edenlerden olmak istemiyorsak, GELN YALNIZ KURAN IN PNE SARILALIM. Son olarak sizlere, iki uyar ayet daha hatrlatmak istiyorum. Ltfen dikkatle zerinde dnelim.

Tevbe 66: Bouna zr dilemeyin, iman ettik dedikten sonra kfrnz aa vurdunuz. inizden bir ksmn affetsek bile, BR KISMINI SULARINDA ISRAR ETTKLER N AZABIMIZA URATACAIZ. ( Elmal Hamdi meali)

Nahl 39: Allah lleri diriltecek ki, o kfirlerin, hakknda ihtilaf ettikleri eyi onlara aka gstersin ve bunu inkr edenler KENDLERNN YALANCI OLDUKLARINI BLSNLER.( Elmal Hamdi meali)

Dikkat ederseniz bu uyarlarn tamam, iman ettiini syleyenlere hitap ediyor. Yani Allah n gnderdii kitaba ve elilerine inanan ama inandklarn syledikleri halde, Allah n indirdii kitabnn snrlarn tanmayarak, Yaradan n hi bahsetmedii batl, hurafe inanlar da dinden sayarak, bunlarda Allah katndandr deyip, inanan kiilerden bahsediliyor. RABBMZ DE BUNLARI YAPANLAR DNDEN UZAKLAMI, KFRE SAPMI VE KFR OLMULARDIR DYOR.

Allah n gnderdii kitaplarnn dna kp, bunlarda Allah katndandr diyenlerin yalanlarn ortaya karmak iin, Allah maher gn yaptklar yanllar onlara gsterilecek ve kendilerinin Allah a ve elisine nasl iftira attklar nlerine konacak ve YALANCI OLDUKLARI ONLARA BLDRLECEKTR DYOR. Tabi byle yanllar iinde olanlarn sonunu, dnmek bile istemiyorum.

Kuran n hi bahsetmedii onca hkmleri, bunlarda peygamberimizin emridir diyerek dinden sayarsak, O etin gn tm bu bilgilerin sorgulandnda, peygamberimizin ahit olarak arldnda, bizlerin hali nice olur sizce? Karar sizlerin.

Bizler kendimize yle bir din yaratk ki, Kuran ne sylyorsa, bizler tam tersini yayoruz. Dilim varmyor sylemeye ama, bizler ne yazk ki Kuran dan uzaklap, kfre saparak, ALLAH IN AFFETMEYECEN VAAT ETT KAFRLERDEN OLMA YOLUNDA, HIZLA LERLYORUZ.

Gerekleri grp, batldan uzaklap, Kuran n asla snrlarn amadan, kfrde srar etmeden, Allah n nerdii slam yaayabilene ne mutlu.

Sayglarmla
Haluk GMTABAK
http://hakyolkuran.com/