2 sonutan 1 ile 2 aras

Konu: Karagz le Hacivat Konumalar

Hisli Yrek
    yelik tarihi
    Sep 2014
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    0
    0 Konusuna 0 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    7

Smile Karagz le Hacivat Konumalar

KARAGZ LE HACVAT: MANGAL SEFASI

Hacivat: " Karagzm, sucuk aldm. Gel mangal sefas yapalm. "
    Karagz: " Birer kangal alalm ama benim bahe kk, kangala dar gelir. "
    Hacivat: " Kangal demedim Karagzm, mangal dedim. Mangalda sucuk piirelim. "
    Karagz: " Kangalla ocuk bir arada olmaz. Yaar' kangal srr. "
    Hacivat: " Canm, ne Yaar', ne kangal, sucuk dedim, mangal dedim. "
    Karagz: " He yle sylesene, sucuu mandalla tavana asarsn. "
    Hacivat: " O neden? Neden sucuu tavana asyorsun? "
    Karagz: " Kurusun diye. Kuru sucuun tad farkl olur. "
    Hacivat: " Tamam Karagzm, sucuu kuruttum, mangal baheye oturttum. "
    Karagz: " Ben senin baheye gelmem, Hacivat. "
    Hacivat: " Gelmezsen gelme. Ben de kendime ziyafet ekerim. "

Uzaklap giden Hacivat'n arkasndan Karagz sylenir:
    " Seni gidi beni bilmez. Kangal kesmi, sucuk yapm, mangalda piirecekmi. Bende o sucuu yiyecek gz var m? "

SON

KARAGZ LE HACVAT: BUZAI

Karagz ile Hacivat yolda karlarlar. Karlkl selamlamadan sonra i arayan Karagz'n moralinin bozuk olduunu gren Hacivat, ona derdini unutturmak iin, bilmece sormaya karar verir:

" Karagzm, sana bir bilmece soraym da cevabn ver. kz altnda ne aryor derler? "
    Karagz: " Tavan aryor derler. "
    Hacivat: " Olmaz, tavann kzle ilgisi yok. "
    Karagz: " Tilki aryor derler. "
    Hacivat: " Tilkinin kzle hi ilgisi yok. "
    Karagz: " Kurt aryor derler. "
    Hacivat: " Kurt kz altnda aranmaz. kz bunu babas, inek bunun annesi. "
    Karagz: " Koyun bunun amcas, kei bunun days. "
    Hacivat: " Hani o ey byr dana olur, tosun olur. "
    Karagz: " Dana olur, tosun olur. "
    Hacivat: " Tamam, dana dedin, danann k. "
    Karagz: " Kk dana . "
    Hacivat: " Hah, kk danaya ne derler? "
    Karagz: " Dana kk. "
    Hacivat: " Karagzm, galiba bilemeyeceksin. "
    Karagz: " Ben bilemezsem sen bil. "
    Hacivat: " Buza aryor derler. "
    Karagz: " H? "
    Hacivat: " kz altnda buza aryor derler. "
    Karagz: " Ben onun yle olduunu biliyordum ama aklma gelmedi. Sorunun cevab buza. Bildim mi? "
    Hacivat: " Bildin Karagzm, bildin. "
    Karagz: " Bilemesem aardm. Bu soru kolayd. Zor sorsan onlar da bilirim. "

Karagz' n gldn, neelendiini gren Hacivat sevinir. Karagz' de sevindirmek ister ve ona pazar yerinde hamallk bulur. Gnn geri kalan ksmnda sandkla portakal, limon tayan Karagz akamst kazand iki akeyle evinin yolunu tutar.

SON

KARAGZ LE HACVAT: TURU

Hacivat: " Hanm turu kurduydu. Turular bir olmu. "
    Karagz: " Hanm tarla kurduydu. Ku mu olmu? "
    Hacivat: " Canm Karagzm. Ne kurdu, ne kuu? "
    Karagz: " Kurt Bozkurt, ku Zmrd Anka Kuu. "
    Hacivat: " Hanm turu kurduydu. Turular olmu dedim. "
    Karagz: " Hani masalda Bozkurtlar Zmrd Anka Kuu'nu tepelemi. "
    Hacivat: " Eee. "
    Karagz: " Ben de seni tepelerim. "

Karagz Hacivat'n stne yrr.
    Hacivat: " Dur Karagzm, ben ne yaptm? "
    Karagz: " Daha ne yapacaksn? Tepeme k t bari. "
    Hacivat: " Tepene kp teyim mi? Ne gibi tmemi istersin Karagzm? "
    Karagz: " ster horoz gibi t, ister blbl gibi t. "
    Hacivat: " Eek gibi teyim mi? "
    Karagz: " Eek tmez anrr. stersen anrabilirsin. "
    Hacivat: " Ben anramam ama sen iyi anrrsn, Karagzm. "

Hacivat tarafndan eek yerine konmak Karagz' ileden karr. Hacivat'n stne hamle yapar. Hacivat geri dnp kamaya balar. Karagz Hacivat' evinin nne kadar kovalar. Hacivat evine girer ve kapy srgler. Kapnn nnde barp aran Karagz'e pencereye kan Hacivat'n hanm sylenir:
    " Aaa yeter be! Git kendi evinin nnde bar. "

Hacivat'n hanmnn szleri karsnda Karagz sessizce oradan uzaklar. On gn ne Hacivat' arar ne de onun evinin nnden geer. ki ayrlmaz dost sonradan barrlar.

SON

KARAGZ LE HACVAT: LEYLEK ET

Hacivat: " Karagzm, ziyafet var. "
    Karagz: " H.. "
    Hacivat: " Ziyafet var, ziyafet. Al hanm, Yaar'. Bu akam bize gelin. Levrek aldm, piirip yeriz. "
    Karagz: " Bu akam size gelemeyiz, leylek eti yiyemeyiz. "
    Hacivat: " Leylek demedim Karagzm, levrek dedim. Levrek bal. "
    Karagz: " Brak ya Hacivat, ne zamandan beri leylekler balk oldu. "
    Hacivat: " Leylekler balk olmaz, tpk benim Karagz olamadm gibi. "
    Karagz: " Keke Karagz olsan, bana benzesen Hacivat. "
    Hacivat: " Aman, hayatta isteyeceim en son ey sana benzemek. Ben bu halimden memnunum. "
    Karagz: " Tamam, bana benzeme. Git Halim'le Memduh'a benze. "
    Hacivat: " Sen ne diyorsun Karagzm? Halim'le Memduh da kim? "
    Karagz: " Sizin mahalleden yeni tanmlar. Bizim mahalleye geldiler. "
    Hacivat: " Eee sonra? "
    Karagz: " Bizim mahalleyi beenmediler. Sizin mahalleye geri dnecekler. "
    Hacivat: " O neden? "
    Karagz: " nk onlar dvdm. Alayc konumaya devam edersen seni de dverim. "
    Hacivat: " Sustum Karagzm, yeter ki beni dvme. "
    Karagz: " Leylek eti falan da yemem. "
    Hacivat: " Yeme Karagzm, leylek eti yeme. "

SON

KARAGZ LE HACVAT: KARAGZ AIK

Gen Karagz Bursa sokaklarnda elinde bir demet srgan otuyla hzl admlarla yrrken, Hacivat'la karlar. Hacivat sorar:
    " Hayrola Karagzm, bu ne acele? Sanki peinden kpek kovalyor. "

Karagz: " Sus Hacivat! Kpek beni niye kovalasn? O ancak senin gibileri kovalar. "
    Hacivat: " Hemen kzma Karagzm, lafn gelii yle dedim. Hzl hzl nereye byle? "
    Hacivat: " Hzl hzl nereye byle? Yani nereye yetieceksin? "
    Karagz: " ey, yavuklumla buluacam da. "
    Hacivat: " Yavuklun mu? Senin yavuklun mu var? "
    Karagz: " Var tabi, neden olmasn? Ben sevemez miyim yani? "
    Hacivat: " Tabi seversin, yavuklun da olur. O elindeki nedir? Isrgan otu mu? "
    Karagz: " He ya srgan otu. Yavukluma verecektim "
    Hacivat: " Olur mu Karagzm, hi insan sevdiine srgan otu verir miymi? "
    Karagz: " Ee o zaman ne verir?
    Hacivat: " Karanfil verir. "
    Karagz: " Kara fil mi? Afrika m buras? Fil ne arar? "
    Hacivat: " Karanfil dedim Karagzm. Bir tr iek. "
    Karagz: " ilek bulunmaz imdi, mevsimi deil. "
    Hacivat: " ilek deil, iek dedim. Her neyse sen iyisi krmz gl gtr. "
    Hacivat: " Krmz gl, krmz gl. "
    Karagz: " Krmz tl m? Perdelik tllerden mi? "
    Hacivat: " Dur Karagzm, ne perdesi ne tl. Krmz gl dedim. "
    Karagz: " Krmz kl m? Amma yaptn Hacivat, kln krmzs m olurmu? "
    Hacivat: " Yine yanl anladn. Peki o zaman senin dilinle konualm. Ya nesi olur? "
    Karagz: " Sen de ne cahilsin Hacivat. Kln rengi kl rengi olur. Bilmiyorsan ren. "

Karagz'n yanl anlamalar karsnda sinirlenen Hacivat ne kadar hrslandn Karagz'e fark ettirmemeye alr. Kuruyan dili damanda zorlukla dner:
    " Tamam Karagzm, yavukluna ne istersen gtr. Isrgan gtr, sarmsak gtr, soan gtr. "

Hacivat, ister spanak gtr, ister prasa gtr, diye sylenerek uzaklar gider. Hacivat'n arkasndan bakakalan Karagz abucak akln toplar. Kendini daha salkl dnmeye zorlar:
    " Hacivat'n her dediini srgann yannda yavukluma hediye etsem iyi olacak. imdi ben sarmsak, soan, spanak, prasa nerede bulurum? "

Karagz aradklarn komularn yardmyla tamamlar. Hepsini bir sepete koyarak yavuklusuna verir. Karagz'n yavuklusu gen kz hediyelerden dolaysyla memnun olur. Bu gen kz Karagz'n olu Yaar'n annesidir.

SON

Hisli Yrek
    yelik tarihi
    Sep 2014
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    0
    0 Konusuna 0 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    7

Standart Cevap: Karagz le Hacivat Konumalar

KARAGZ LE HACVAT: PARAYI KM BULDU

Karagz i bulur. Yedi gn alr ve ilk haftaln alr. Akamst evine dnerken haftaln kaybeder. Geldii yoldan geriye dner ve drd paralarn aramaya balar. Dier yandan da sylenmektedir:
    " Paracklarm, paracklarm, gitti paracklarm. Keke paralarm cebimde dursayd da ben kaybolsaydm. "

Ayn saatte evine dnmekte olan Hacivat Karagz'le karlar.
    Hacivat: " Hayrola Karagzm, yanmdan geersin beni grmezsin. Paracklarm dersin. Para m kaybettin? "
    Karagz: " Hi sorma Hacivat. Haftalk almtm, onu kaybettim. "
    Hacivat: " Bir gren, bir bulan yok mu? "
    Karagz: " Drt gren, be bulan var. Canm skma, cann yakarm. "
    Hacivat: " Aman Karagzm kzma. Para kaybedince ararsn bulamazsan, kadya gidersin. "
    Karagz: " H. "
    Hacivat: " Para kaybettin, aradn bulamadn, ne yaparsn? Kadya gidersin. "
    Karagz: " Demek param kad bulmu. "
    Hacivat: " Kadnn para falan bulduu yok. Paray bulan kadya brakr. Kaybeden kadya gider. Para kaddaysa parasn alr. "
    Karagz: " Ya para kadda yoksa. "
    Hacivat: " O zaman avcunu yalar. "
    Karagz: " Yani imdi avcumu yalarsam param bulunur mu? "
    Hacivat: " Nereni yalarsan yala paran bulunmaz. "
    Karagz: " Ne yapmak gerekir? "
    Hacivat: " Kadya gitmek gerekir. Buyur Karagzm, nden sen yr. "
    Karagz: " nden ben yrmem, yanyana gidelim. "

Hacivat ile Karagz kadya giderler. Yolda para bulan birisi paray getirip kadya teslim etmitir. Fakat parann sahibinin kim olduunu bilmemektedir. Karagz'n haftaln kaybettiini renen Hacivat onu kadya ynlendirir. nk Karagz'n kaybettii paray bulan Hacivat'tr.

SON

KARAGZ LE HACVAT: LEYLEK

Mart aynn ortas. Kar yeni kalkm. Ortalk ayaz, hava buz gibi. Karagz nicedir isiz. Kazan, paltosunu eskiciye satm. Yar a, yar tok. stnde bir fanila, bir mintan. Souk havada i bulmak iin gezerken, dilerinin takrts Uluda'dan duyuluyor. Karagz tam bu esnada Hacivat'la karlar.

Hacivat: " Merhaba Karagzm. Naslsn, iyi misin? "
    Karagz: " yi deilim Hacivat. Donuyorum. "
    Hacivat saa sola baknr. Bir evin bacas stndeki leylei grr. Parmayla leylei iaret ederek: " Bak Karagzm, leylekler gelmi. Artk yaz geliyor. "
    Karagz: " Hacivat, anlamsz konuma. Hem leylek gelmi diyorsun, hem kaz geliyor diyorsun. "
    Hacivat: " Kaz demedim Karagzm, yaz geliyor dedim. "
    Karagz: " Kaz yazaym ama ben yaz bilmem ki. Yaz demek kolay. "
    Hacivat: " Dediklerimi yanl anlyorsun Karagzm. Bak leylek nasl da takrdyor. "
    Karagz enesini tutar: " Takrt benden geliyor. Paltom yok da, souktan dilerim takrdyor. "
    Hacivat: " Palton yok mu? Doru ya, paltonu giymemisin. Al benim paltomu giy. " diyen Hacivat paltosunu Karagz'e verir. Karagz paltoyu giyer ve dilerinin takrdamas durur. Bu sefer yen Hacivat'n dileri takrdamaya balar.

Karagz: " Hacivat, bu leylek yolunu kaybetmi, k gn Bursa'ya gelmi. imdi gerekten takrdamaya balad. "
    Hacivat: " Karagzm, leylek deil, ben takrdyorum. O palto senin olsun. Krk Emin'den kendime krkl palto alacam. "
    Karagz: " Krk Cemil'den palto mu alacaksn? "
    Hacivat: " almayacam, parasyla krkl palto satn alacam. "
    Karagz: " Hacivatm, paltonu geri al, bana krkl palto satn al. "
    Hacivat: " Olmaz Karagzm, benim eski paltomu sen giy. Ben kendime krkl palto alacam. "

Karagz, kendine alma, bana al dedike, Hacivat, sana deil, kendime alacam dedi ve birlikte Krk Emin'in dkkanna girdiler. Bunlar dkkanda tarta dursunlar, Krk Emin bir dier lakab da tilki Emin: Genliinde bir tala drt ku vurmuluu vard. imdi ise, bir tala iki ku vurmann derdindeydi. Sensin dedi, byksn dedi, zenginsin dedi ve Hacivat'a iki krkl palto satt. Paltolarn birini Hacivat, dierini Karagz giydi.

Hacivat, Karagz ile birlikte yolda giderken, grd bir fakire eski paltosunu verdi. ki arkada ilk karlatklar yerden geerken, leylein o evin bacasnn stnde olmadn grdler.
    Hacivat: " Bak Karagzm, leylek yok, gitmi. "
    Karagz ban kaldrr, etrafna baknr: " Baka leylekler mi gelmi? Hani nerede? "
    Hacivat: " Baka leylek falan yok. Tek leylek vard, o da gitmi. "
    Karagz: " Ha, u zamansz gelen leylek. Onun sayesinde krkl palto sahibi oldum. ansm ald. Bundan sonra beni kimse tutmasn. "

SON

DLENC HACVAT

Hacivat tccarn biriyle ortak olur. Birlikte mal alp satmaya balarlar. lk zamanlar iler iyi gider, sonradan bozulur. Bir sabah erkenden tccar kagelir ve Hacivat'a iflas ettiklerini, elde avuta birey kalmadn syler. Hacivat parasz ve aresiz kalr, evine ekmek gtremez olur. arar bulamaz, dilencilik yapmaya balar:
    " Fakire bir sadaka, fakire bir sadaka, " diyerek dolanr durur.

Karagz Hacivat' dilenirken grnce beyninden vurulmua dner. Kendini abucak toparlar ve Hacivat'n yanna gider.
    Karagz: " Hacivatm, bu ne hal byle? "
    Hacivat: " Halim haraptr, Karagzm. Tccarn biriyle ortaklk kurdum, koca serveti har vurup harman savurdum. "
    Karagz: " Koca servet mi? Bu ie ne yatrdn sen onu syle. "
    Hacivat: " Bin be yz altn. Gitti, gitti, bin be yz altnm. "
    Karagz: " Ne?! Senin o kadar altnn var myd, Hacivat? "
    Hacivat: " Olmaz olur mu Karagzm? Babamdan kalan servet pek oktu. "
    Karagz: " Hazra dalar dayanmaz derler. "
    Hacivat: " Dayand. "
    Karagz: " Mirasyedinin miras biter derler. "
    Hacivat: " Bitmedi. "

Karagz daha sonra Hacivat'tan tccarn adn renir. Tccara giderek, ortak aradn, evini ve bahesini ortaya koyarak i yapmak istediini syler ama gelir gider defterini kendisinin tutmas gerektiini bildirir. Tccar, Hacivat'tan sonra yolunacak kaz olarak grd Karagz'e elindeki bin be yz altn verir.

Karagz ertesi gn Hacivat'a bin be yz altn verir ve bir daha hi kimseyle ortak olmamasn syler. Daha ertesi gn Karagz'n evine gelen tccar yanndaki adam gstererek, evi ve baheyi satn almak isteyen bir mteri buldum, der. Ayrca ortaklk gerei verdii altnlarn bundan sonra kendisinde duracan syler. Bunun zerine Karagz altnlar gece evine giren hrszlarn gtrdn, ortaklk kalmad iin, evini ve bahesini satmaktan vazgetiini syler. Tccar durumu kabullenmek istemez. Karagz sesini ykseltir, tccara diklenir. Tccar, Karagz'n karsnda tutunamaz. Mteri kaar gider. aresiz kalan tccar yol kenarna oturup ava giderken avlandm der ve hngr hngr alamaya balar.

SON

KARAGZ BALIKI

siz kalan Karagz Hacivat'n ynlendirmesi zerine Misi Ky'ne giderek oradaki glden alabalk tutmaya balar. Akamst at arabasna binerek Bursa'ya dner. Alabalklarn bir ksmn kendine ayran Karagz geri kalan balklara satar. Bir akamst alabalklar temizleyen Karagz'n hanm baln birinin iinde inci bulur. ok sevinir. Hemen odada oturmakta olan Karagz'e inciyi gsterir. Karagz sevinten ne yapacan arr ve oynamaya balar. Akam yemeinden sonra evde konuulan tek konu incidir. Karagz'n olu Yaar, baba, ya tuttuun teki balklarda da inci varsa, deyince Karagz:

" Doru olum, o balklarda da inci olabilir. O zaman tuttuum her alabaln iini evde temizleriz, karnnda inci olup olmadna bakar, yle satarz. Her gn tuttuum on-on be alabaln birinden inci ksa zengin olduk gitti demektir. "

Karagz sonraki gnlerde dncesini aynen uygular. Evde temizlenen alabalklarn birinden, ikisinden inci kmaktadr. ncileri kuyumcuya satan Karagz ksa zamanda fakirlikten kurtulur. Kuyumcu incinin kaynan merak eder. Karagz'n azn arayan kuyumcu hibir ey renemez. Bunun zerine gizlice Karagz' takip etmeye balar. Sonunda olay zer ve gln kar kysnda adr kurarak, be karsn, oullarn, kzlarn, gelinlerini, damatlarn ve torunlarn getirir. Birlikte ok alarak, ok balk tutarak ksa zamanda gldeki alabalk neslini kuruturlar. Glde bir tane alabalk kalmaz. Kuyumcu, torbalar dolusu inciyle servetine servet katar.

Aradan gnler, haftalar gemesine karn, bir tek alabalk tutamayan Karagz yol paras, evin geimi derken, giderek fakirleir. Daha sonra yine Hacivat'n ynlendirmesi zerine Hacivat ile birlikte Ulucami'nin yapm iinde almaya balar.

SON

Serdar Yldrm

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Bookmarks