Bizler dinimizi yle yanl kaynaklardan reniyoruz ki, dorular Kuran da grdmzde pheyle bakyoruz. Bugnk yazmn konusu, yine bir kardeimizin bana verdii cevap zerine olacak. Bu yanl hepimiz yapyoruz, ltfen vereceim rnek zerinde dnrken akl ve Kuran referans alnz. Bu soru ok fazla karmza kt iin, tekrar gndeme getirme gerei duydum. Din kardeimiz bakn ne demi.

( Kuran da namazn nasl klnaca, ka rekt olduu, orucun nasl tutulaca, abdestin nasl alnaca, hac grevimizi nasl yapacamzn gerekli aklamas yoktur. Bunu peygamberimizin hadislerinden reniyoruz. Eer hadisler olmasayd, Kuran kapal kalrd anlayamazdk.)

nce her zaman yazdm ayeti, tekrar hatrlatmak istiyorum. Rabbimiz Zuhruf suresi 44. ayetinde, SZLER KURANDAN HESABA EKECEM, KURAN DAN SORUMLUSUNUZ, diye bizleri uyarmt. Eer bu ayete iman ediyorsak, yukarda sylenenleri asla syleyemeyiz, nce onu belirtmeliyim. nk Allah bu ibadetleri emrediyorsa ve bizleri Kuran dan sorumlu tutuyorsa, mutlaka bu ibadetlerin gereken izahn da, Kuran da yapmtr. Hadisler olmasayd Kuran kapal kalrd, anlalmazd demek, Allah a ve kitabna en byk saygszlktr, onu hatrlatmak isterim.

Allah bizleri Kuran da, nereye ynlendiriyordu hatrlayalm.

Nisa 174: Ey insanlar! Rabbinizden size gl bir delil geldi ve SZE AYDINLATICI BR NUR NDRDK. 175. Allah'a iman edenlere ve O'NA SIMSIKI SARILANLARA GELNCE; Allah onlar kendinden bir rahmet ve ltuf iine daldracak ve onlar dosdoru bir yol ile kendine yneltecektir.

Allah ayetinde bakn ne diyor. Size Allah dan gl bir delil geldi. yide bizler bu gl delil iin, ibadetlerimizi nasl yapacamzn, gereken detay yok diyoruz. Hlbuki devamnda, size aydnlatc bir NUR indirdik diye de, zellikle sylyor. Ayetin devamnda yine, ok net bir hkm veriyor ve diyor ki; KURAN A SIMSIKI SARILANI ALLAH, DOSDORU YOLA LETECEKTR.

Peki, bizler ne diyoruz tm bu ayetlere iman ettiimizi sylediimiz halde; Kuran da ibadetlerimizi nasl yapacamzn gereken detay yoktur. Bunlar nasl syleriz dostlar, bunlar sylemekle bu ve buna benzer ayetlere ters dtmz fark edemiyor muyuz? Emin olmadn bilginin ardna dmeyin diyen Yaradan, acaba bizleri, ibadetlerimizi yaamamz iin, rivayet ve san bilgilere muhta eder mi? Bakn Allah elisine ne diyor.

Ahzap 2: RABBNDEN SANA VAH YEDLENE UY! Allah, yapmakta olduklarnzdan en iyi biimde haberdardr.

Allah elisine, sana indirdiimiz kitaba uy diyor ama bizler elisinin bile uymas gereken Kuran da ibadetlerimizin detaynn olmadn, bunlar peygamberimizin detaylandrdn syleyebiliyoruz. Yine Maide suresinde bakn peygamberimize hitaben ne diyor Rabbimiz.

Maide 67: Ey Peygamber! RABBNDEN SANA NDRLEN TEBL ET. Eer bunu yapmazsan, Onun verdii peygamberlik grevini yerine getirmemi olursun. Allah, seni insanlardan korur. phesiz Allah, kfirler topluluunu hidayete erdirmeyecektir.

Ltfen bu ayet zerinde dikkatle dnelim. Allah elisine sana indirdiim Kuran tebli et. Eer bunu yapmazsan, peygamberlik grevini yerine getirmemi olursun diyor. Siz bu uyardan ne anladnz? Bu szleri syleyen Rabbimiz, Kuran da birok kez geen namaz konusunda, gereken detay vermemi olabilir mi?

Bizler ibadetlerimiz konusunda, geleneklerimizin ve mezheplerin retisini, Kuran da gremediimizde, adeta Kuran yeterli grmeyip, neredeyse peygamberimizi dinin eksik tamamlaycs konumuna drmemiz, Rabbimize ok byk saygszlk deil midir?

Allah bakn elileri ne maksatla gnderdiini sylyor.

Enam 48: Biz peygamberleri, SADECE MJDELEYC VE UYARICILAR OLARAK GNDERRZ. Kimler inanr ve uslanrsa, onlara korku yoktur ve onlar zlmeyeceklerdir.

Allah birok ayetinde gnderdii elilerini, asla dinde Allah n orta olmadn ve yalnz tebli edici, t verici olduunu syler. Kehf 56. ayetinde, Biz peygamberleri, SADECE MJDELEYC VE UYARICILAR OLARAK GNDERRZ der. Gaiye 21. ayetinde, Artk sen t ver! SEN ANCAK BR T VERCSN diye aklama yapar. Rad 40. ayetinde de, yine de SANA DEN SADECE TEBL ETMEK, bize den de hesaba ekmektir diye bizleri uyarr.

Yaradan Kehf 26. ayetinde, ALLAH KEND HKMNE H KMSEY ORTAK ETMEZ diye hkm verdikten sonra, sizce Kuran da emrettii ibadetleri zet olarak geip, detaylar konusunda hkm peygamberimize brakm olabilir mi? Bunu sylemek ve dnmek, Kuran n neredeyse tm ayetlerine ters der. unu da dnn ltfen. Kuran n ipine sarln, emin olmadnz bilginin ardna dmeyin diyen Yaradan, emrettii ibadetlerin detayn bizlerin rivayet ve san bilgiler yoluyla renmemizi ister mi? Bunu aklmzdan bile geirmek, Kuran a saygszlk olur diye dnyorum.

Allah elisine, deki onlara diye bakn ne sylemesini istiyor.

Ahkaf 9: Ey Muhammed! De ki: "Ben Peygamberlerin ilki deilim. Bana ve size ne yaplacan da bilmem. BEN ANCAK BANA VAH YEDLENE TAB OLUYORUM. Ben ancak apak bir uyarcym.

Bakn peygamberimiz ayeti tebli ederken, ben ancak bana vah yedilene tabi oluyorum diyor, ama bizler hi dnmeden peygamberimizi, Allah n vahiylerine ilaveler yapan, adeta detaylandran, neredeyse H dinde Allah n orta konumuna getiriyoruz. Hlbuki bir ayette Allah, biz sylemediimiz halde, bize nispet ederek, din ve iman adna bir sz sylemi olsayd, onun ah damarn keserdik demiyor muydu?

Allah kamer suresinde birok kez, bu kitab yemin ederek kolaylatrdn syler. Bizler bu ayetleri grmezden gelip, bu kadar da kolay olmaz diyenlere uyar ve dine ilaveler yapanlarn, en doru inan olduuna inanrz. Elbette Kuran a ters dmeyen ilaveler yapanlara szm yok. Ama bu ilaveler olmadnda, dinimizi yaayamayz dememiz byk yanltr, gnahtr.

Allah Ali mran suresinde, bakn nasl uyaryor bizleri.

Ali mran 105: Kendilerine APAIK DELLLER GELDKTEN SONRA, PARALANIP AYRILIA DENLER GB OLMAYIN. te bunlar iin byk bir azap vardr.

Yaradan n uyarsn ltfen doru anlayalm. Allah Kuran da bizleri apak delillerle bilgilendirdikten sonra, baz toplumlarn yanl itikatlar sonucu, ayrla dtn ve paralandndan bahsediyor. Dinde sakn blnmeyin diyen Yaradan dinlemeyen bizler, sizlere indirdiimiz Kuran yetmiyor mu ikazlarn aldmz halde, Allah n kitabn yeterli grmyoruz. Bu yetmiyormu gibi dinde blndk, birbirimize dman olduk ve her blnen kendi rivayet ve san bilgileri ile vnr oldu.

Yaradan Bakara 42. ayetinde, hakk batl ile kartrmayn, hakk gizlemeyin dedii halde, bizler Rabbimizden gelen hidayetin ne yazk ki yolunda olamadk. Bakn bu konuda da nasl uyaryor Yaradan bizleri.

Bakara 5. te onlar, RABLERNDEN GELEN BR HDAYET ZEREDRLER ve kurtulua erenler de ancak onlardr.

Allah kurtulua erecek olanlarn, Allah katndan gelen hidayet yani, doru bilgiler zerinde olanlar olacan sylyor. Size sormak isterim, tm bu bilgiler nda, bugn bizlere retildii gibi, ibadetlerimizin detay Kuran da yazmayp, bizlerin bu bilgileri dilden dile dolaarak, gnmze gelen rivayet yoluyla inanlarmz yaamamz Allah ister mi?

Allah n emrettii ibadetlerin, Kuran da Allah n istedii lde kolaylatrlm olarak var olduunu, Kuran bizzat sylyor. Biz her eyden nice rnekleri, deiik ifadelerle verdik ki anlayasnz diyen, Rabbimize kulak verelim. Bu uyarlar gz ard ederek, Allah n kolaylatrd dini, ELLERMZLE ZORLATIRMAYALIM.

Mezheplere baktnzda ise ibadetlerdeki ilaveler, genel ounlukla farkllk arz eder. Sizce hangi mezhebin Kuran da olmayan dine ilaveleri, peygamberimizin bizzat uygulamasdr? Bu soruya kesin ve net bir cevap verebilecek var m aramzda? Eer yok diyorsak, Allah n bizleri sorumlu tutacan syledii Kuran a sarlalm ve onu anlayarak, dnerek okuyalm ki, Allah n apaydnlk nurunu, HDAYET yolunu bizler kendimiz bulalm. MTHAN OLMANIN DA ZNDE, BU YATMIYOR MU ZATEN.

unu da unutmayalm, peygamberimizin kendi dneminde, ibadetlerimizi yaamamz adna kayda geirilmi, Kuran dndan tek bir bilgi yoktur. Sizce Allah n emrettii ibadetleri yaamamz iin, bizlere Kuran yetmiyor olsayd, peygamberimiz bu durumda ne yapard? Yorum ve karar sizlerin.

Hadislerin toplanmaya baland dnemin, drt halife devrinin bittii ve slam n mezheplere ayrld dnemde toplanmaya baland gereini, gz ard etmeden bu konu zerinde ltfen ok daha dikkatli, akl ve Kuran merkezli dnmenizi rica ediyorum.

Dilerim Yce Rabbimizden cmlemiz, Kuran gereklerini, rivayet ve san bilgiler nda deil, yine Allah n NURU nda anlamaya alan, Allah n halis kullar arasnda oluruz.

Sayglarmla

Haluk GMTABAK