KATL SAKIZ

On be yandaki iki kz arkada Gizem ile ala evin balkonunda oturmu, konuuyorlard. Aniden bir gvercin geldi ve bahedeki aalardan birine kondu. Gvercini gren ala inemekte olduu sakz azndan kard:

" Bak Gizem, u sakz gvercine atacam. Gvercin sakz grmezse iyi ama grr de yerse dnyas deiir. "

" Dnyas m deiir? O zaman atma sakz. Gvercine yazk. "

" Hayr atacam. te attm. "

ala'nn att sakz gvercin grd ve kanatlarn rparak, sakza doru utu. Bunun zerine Gizem heyecanla bard:
" Dur gvercin, yeme o sakz. Senin sonun olabilir. "

Gvercin sakz yuttu ama sakz boazna yapt. Soluk alamayan gvercin srtst dt ve ylece kald. Gizem oturduu yerden ayaa frlad:
" Yaptn beendin mi ala, gvercini ldrdn? "

Bunun zerine ala:
" Eee sana da yaranlmyor. Al gvercini bana al. Bir gvercine beni deiiyorsun. "

" Evet deiiyorum. ala adnda bir arkadam yok bundan sonra. "

ala:
" Ne halin varsa gr. " dedikten sonra hzl admlarla Gizemlerin evini terketti.

Gizem daha sonra baheye indi. Gvercini ald, bakt, onun minicik kalbi atmyordu. ok zld, biraz alad. Sonra vcudunu dikletirdi, gsn gerdi. Elinin tersiyle gzyalarn sildi ve kararl admlarla ileri doru yrd. Hikaye yazar Serdar Yldrm'a gidecek ve olanlar anlatp insanlarn inedikleri sakz yola, baheye atmamalarn anlatan bir hikaye yazmasn isteyecekti.

Serdar Yldrm Gizem'in isteini olumlu karlad. Birka gn iinde hikayeyi yazp Facebook'a karrm, okursun, dedi ve yle devam etti:

" nsanlar, bilinli olsunlar ve sakzlarn yola, baheye atmasnlar. Sakz ekmek paras sanan kular bu sakzlar yemeye kalknca olan oluyor. Ya sakz gagalarna yapyor, kular alktan ve susuzluktan lyor ya da yutunca soluk borular tkanyor ve nefes alamayan kular yine lyor. Sakz ine pe at, sakn yola, baheye atma. Bu da sloganmz olsun. Gizem senin balattn bu kampanyann gnlls oldum. Birka ay iinde pek ok site ve forumda hikayenin okunmasn salarm. Bylelikle bir yl iinde binlerce kii konu hakknda bilgi sahibi olur. "

Serdar Yldrm'n syledikleri karsnda Gizem derin bir oh ekti. En azndan baka gvercinler, kular lmez diye dnd. Daha sonra gvercini bahenin bir kesine gmd. Hatrasn hi bir zaman unutmayacana sz verdi.

SON