6 sonutan 1 ile 6 aras

Konu: Serdar Yldrm Hikayeleri

Hisli Yrek
    yelik tarihi
    Sep 2014
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    0
    0 Konusuna 0 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    4

Standart Cevap: Serdar Yldrm Hikayeleri

KATL SAKIZ

On be yandaki iki kz arkada Gizem ile ala evin balkonunda oturmu, konuuyorlard. Aniden bir gvercin geldi ve bahedeki aalardan birine kondu. Gvercini gren ala inemekte olduu sakz azndan kard:

" Bak Gizem, u sakz gvercine atacam. Gvercin sakz grmezse iyi ama grr de yerse dnyas deiir. "

" Dnyas m deiir? O zaman atma sakz. Gvercine yazk. "

" Hayr atacam. te attm. "

ala'nn att sakz gvercin grd ve kanatlarn rparak, sakza doru utu. Bunun zerine Gizem heyecanla bard:
    " Dur gvercin, yeme o sakz. Senin sonun olabilir. "

Gvercin sakz yuttu ama sakz boazna yapt. Soluk alamayan gvercin srtst dt ve ylece kald. Gizem oturduu yerden ayaa frlad:
    " Yaptn beendin mi ala, gvercini ldrdn? "

Bunun zerine ala:
    " Eee sana da yaranlmyor. Al gvercini bana al. Bir gvercine beni deiiyorsun. "

" Evet deiiyorum. ala adnda bir arkadam yok bundan sonra. "

ala:
    " Ne halin varsa gr. " dedikten sonra hzl admlarla Gizemlerin evini terketti.

Gizem daha sonra baheye indi. Gvercini ald, bakt, onun minicik kalbi atmyordu. ok zld, biraz alad. Sonra vcudunu dikletirdi, gsn gerdi. Elinin tersiyle gzyalarn sildi ve kararl admlarla ileri doru yrd. Hikaye yazar Serdar Yldrm'a gidecek ve olanlar anlatp insanlarn inedikleri sakz yola, baheye atmamalarn anlatan bir hikaye yazmasn isteyecekti.

Serdar Yldrm Gizem'in isteini olumlu karlad. Birka gn iinde hikayeyi yazp Facebook'a karrm, okursun, dedi ve yle devam etti:

" nsanlar, bilinli olsunlar ve sakzlarn yola, baheye atmasnlar. Sakz ekmek paras sanan kular bu sakzlar yemeye kalknca olan oluyor. Ya sakz gagalarna yapyor, kular alktan ve susuzluktan lyor ya da yutunca soluk borular tkanyor ve nefes alamayan kular yine lyor. Sakz ine pe at, sakn yola, baheye atma. Bu da sloganmz olsun. Gizem senin balattn bu kampanyann gnlls oldum. Birka ay iinde pek ok site ve forumda hikayenin okunmasn salarm. Bylelikle bir yl iinde binlerce kii konu hakknda bilgi sahibi olur. "

Serdar Yldrm'n syledikleri karsnda Gizem derin bir oh ekti. En azndan baka gvercinler, kular lmez diye dnd. Daha sonra gvercini bahenin bir kesine gmd. Hatrasn hi bir zaman unutmayacana sz verdi.

SON

Hisli Yrek
    yelik tarihi
    Sep 2014
    0
    0 Konusuna 0 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    4

ANNE GERGEDAN LE KURTLAR

Yavru gergedan erken saatlerde yatandan kalkt. Hemen ellerini, yzn ykad. Sabah kahvalts iin masaya oturdu. Annesinin hazrlad yiyecekleri byk bir itahla yedi. Lokmalar iyice inemeden yutmamaya zen gsterdi. Sofradan kalktktan sonra ellerini, yzn sabunla ykad; dilerini de bir gzel fralad. Yavru gergedan daha sonra odasna gitti. Dolabnn kapan at. nln, pantolonunu, yakasn, oraplarn, ayakkablarn ve kemerini ald. Bunlar giyip yakasn da taktktan sonra dolabndan okul antasn kard. indekileri kontrol etmek iin antasnn kapan aarken, imdi bunun ne lzumu vard, diye dnd. antay ve okul iin gerekli malzemeleri alal bir ay olmutu. Hemen her gn bir eksii olup olmadna bakmam myd sanki. Fakat yine de srf ii rahat etsin diye antasn at. te defterleri, kitaplar, kalemi, silgisi, kalemtra.. hepsi tamamd. Bunlar yeniden antasna koydu. antasn alarak odasndan kt. Annesine: “ Anneciim, ben hazrm “ diye seslendi.

Annesi: “ Aman da tombiime bir bakn, okullu olmu. Tombiim okuyacak, ok okuyacak gergedan milletine hayrl bir evlat olacak “ dedi. Daha sonra yavru gergedan annesinin elinden tuttu, birlikte okula gitmek iin yola ktlar. Bugn okullar alyordu ve yavru gergedan ilkokul birinci snfa balayacakt. Sonraki gnlerde anne gergedan yavru gergedan okula gtrmeye devam etti. Yavru gergedan ksa zamanda okumay skt ve snfn en alkan rencisi oldu. lk dnem sonunda karnesini alan yavru gergedan notlarnn hepsinin pekiyi olduunu grd. Yar yl tatilinden sonra ikinci dnem balad.

Bir gn yavru gergedan annesiyle okula giderken, ormanda nlerine on tane kurt kt.

Kurtlarn bakan: “ Anne gergedan, seninle iimiz yok, biz yavrun iin geldik. Yavrunu istiyoruz. ster gzellikle, ister zorla, onu alacaz “ dedi.

Bunun zerine anne gergedan: “ Onu ne yapacaksnz? “ diye sordu.

Kurtlarn bakan: “ Ne mi yapacaz? Ph, sorduun eye bak. Tabii ki, yiyeceiz. Hepimiz ok az, iki gndr hi et yemedik. Buraya kadarm. Yavrundan ayrlmak zorundasn. Onu bize ver. Krpeciktir yavrunun etleri, imdiden azm sulanyor “ dedi.

“ Hayr, bunu yapamazsnz. Yavrumu benden ayramazsnz. Buna hakknz yok. Kimseye zararmz dokunmad. Ot yiyerek, yaprak yiyerek besleniyoruz. Size ne yaptk biz? Brakn yavrumu okula gtreyim. Okusun, ok okusun, her eyi rensin. ok alkan bir rencidir, karnesinde btn notlar pekiyiydi. “

“ Bana ne btn notlar pek iyiyse, bana ne alkansa. Ben karnmn doyduuna bakarm. ekil aradan. “

“ Hayr, olmaz. Aradan ekilmem. Yavrumu kimseye elletmem. Defolun gidin bamzdan. “

Kurtlarn bakan: “ Anne gergedan sz dinlemiyor. Kurtlarm atln “ diye bard.

Anne gergedan: “ Korkma yavrum, ben seni korurum. Arkama ge “ dedi.

Anne gergedann stne atlan kurtlar onun sert tepkisiyle karlatlar. Kurtlarn ataklarn burnunun stndeki uzun boynuzunu savurarak karlayan anne gergedan ayn zamanda yavrusunun yanna hibir kurdu yanatrmyordu. Bir ara anne gergedan kar ataa geti. Tekme sallad, boynuz savurdu, kurtlar geriletti. Kurtlar kaar gibi yaptlar, fakat tekrar geri dndler. Bu defa dank olarak hcuma geen kurtlardan biri anne gergedann srtna atlad ve onu pek ok defa srd. Ayn anda iki kurt n ayaklarn sryordu. Kurtlarn dileri keskin ve sivriydi ama anne gergedann derisi ok kalnd. Diler anne gergedann etine gemiyordu. Kurtlarn arl onu yoruyordu. Yorulan anne gergedan yere yuvarland. Frsattan faydalanan kurtlarn bakan daha henz boynuzu kmam, savunmasz yavru gergedann yumuak burnuna dilerini geirdi.

“ Kurt amca, ne olur burnumu brak. Canm ok acyor. Kurt amca, lmek istemiyorum. “ Dier bir kurt da, yavru gergedann burnuna dilerini geirdi.

“ Anne, kurt amcalar burnumu srd. Anne, ltfen yardm et. “

Kurtlar geri geri giderek yavru gergedan olay yerinden uzaklatrmaya baladlar. Anne gergedan ayaa kalkmt ama yavrusunun yardmna koacak durumda deildi. Sekiz kurt hrsla vcudunun her yann sryordu. Anne gergedan ikinci defa yere yuvarlannca kurtlar onu braktlar. Anne gergedan gece yarsna kadar ormanda yavrusunu arad. Zaman getike zaten az olan umudu giderek azald ve yok oldu. Neden byle olmutu? Neden kurtlar yavrusunu alp gtrmlerdi? Acaba kurtlar yavrusunu ldrp yemiler miydi? Yerlerdi tabii ki, neden yemesinlerdi? Karlarna alp seyredecek halleri yoktu.

Anne gergedan gzyalar iinde evine dnd ve sabah kadar alad. Gne doarken yle bir duruma gelmiti ki, alamaktan gz pnarlar kurumutu. Kapnn hzl alndn duydu anne gergedan, sendeleyerek gitti, kapy at. Grdne inanamad, ite tombii karsndayd. lk anda onun nasl kurtulduuna akl erdiremedi, ama kurtulmutu. nemli olan buydu. Anne gergedan tombiine sk sk sarld. Tombiin yannda duran retmenini nedense fark edemedi. Sonradan olanlar anlald. Kurtlar tam yavru gergedan yemek zereydiler ki, oradan gemekte olan snf retmeni yardma komu ve kurtlarla amansz bir lm-kalm savana girmiti. Uzun mcadelelerden sonra retmen gergedanla ba edemeyeceklerini anlayan kurtlar, areyi kamakta bulmutu. Zaten yolunun styd. Daha sonraki gnlerde retmeni de onlarla birlikte okula gider oldu. Artk yavru gergedann kurtlardan korkusu yoktu, nk sa yannda annesi, sol yannda retmeni vard.

SON

Hisli Yrek
    yelik tarihi
    Sep 2014
    0
    0 Konusuna 0 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    4

ODUN YARICI

Bugn gnlerden ne acaba? Dn austos ayna girdik. Bugn ayn ikisi, hafta ortas falan olsa gerek. Her neyse aramba veya perembe ne fark eder? Hava da ok scak. Boucu bir scaklk var. Ter iinde kalmm. Biraz daha gezeyim sonra dinlenirim. Zaten vakit de leni geeli bir saat oluyor. Bugn de i kmayacak galiba. drt gn nce yarm araba odun kesmitim. O zamandan bu yana boa dolayorum ya neyse. Gezmeden, dolamadan da olmuyor ki. Kim bilecek benim evi de gelecek, Hasan Usta, gel bizim u odunlar kesiver diyecek. Sonbahar geleydi iler alrd, ama oraya daha iki ay var. Tek tk yazdan odun alanlar olmasa bilmem ne olurdu?

Geen yazn bu sokakta, galiba u evin bahesinde odun kesmitim. yi de para vermilerdi. Bakalm belki yine odun aldlarsa arverirler belki. Sesleneyim biraz durup da: Haydi, odun yarc geldi, odun yarcHaydi, odun yarc geldi, odun yarc Ses seda yok. kmayacak galiba. Bo ver. im de baylmaya balad. Ackmm. Sabah evde itiim orba hepsi o kadar. lerde bir bakkal olmalyd. Bir ekmek alp, yarsn yiyip, yarsn torbaya koyup, akama saklamal.

Oh be, dnya varm! Neredeyse ekmein tmn yiyiverecektim. Az kald ya, pasta gibiymi. stne emeden kana kana bir de su itim, kendime geldim azck. yi ki, bu narn dibine oturmuum. Glgelik, serin buras. Dinleneyim on be yirmi dakika burada. Kardan gelen u genci birisine benzeteceim, ama kime? Dur bakalm, yaklasn biraz. Ona benziyor ama O deil. O olsayd, durup yle bir bakar, mutlaka beni tanr, hi ekinmez gelir yanma oturur, hal hatr sorar konuurdu. Bu kafasn kaldrp bakmad bile. Olsun canm, ben bu genci de pek sevdim. Beni iki ay ncesine dndrd.

Onu daha nceden de grmlm vard. Ben bu ihtiyar halimle, baltam omzumda, kesilecek odun ararken yollarda birka defa denk geldiydi. Yanmdan geerken yavalar yzme bakard. Dikkat ederdim, gzleri yaarr gibi olurdu. Bir iki derken rast geldii, acaba dedim beni dedesine falan m benzetiyor da ondan alamakl oluyor. Sonra hi unutmam tenha bir sokakta oturmu, le vakti ekmeimi yiyordum. Yoldan geerken grd beni, yanma geldi, oturdu. Hal-hatr sordu. Olduka mtevaziydi. Laf laf at. Beni sordu: Yam 65 dedim. Tek odal bir evim var dedim. Genliimden beri hep oduncuyum dedim, anlattm durdum. Kendisi hikayeler yazarm. Senin iin de bir hikaye yazacam dede, dedi. Herkes seni bu hikaye ile tansn, bilsin, yaasn istiyorum dedi. Acaba yazd m ki?..

SON

KELOLAN PADAHIN OYUNU

Bir varm, bir yokmu. Evvel zaman iinde, kalbur saman iinde. Tilkilerin kmeslerden uzak durduu, farelerin kedilerden korkmad bir devirde yaman m yaman bir Kelolan yaarm. Bu Kelolan da-ta gezermi, souk sulardan iermi. Anasyla birlikte karnca kararnca yaayp giderlermi.

Bir le vakti Kelolan evde anasyla konuurken, kap alnm. Kelolann anas kapy am. Gelenler, ak sakall, yalca bir adam ile dnya gzeli bir kzm. Anas misafirleri eve buyur etmi. Kelolan'n kz grnce akl bandan gitmi. Kza ak olmu. Anas br odaya geince, ana bu kz bana istesene, demi. Anas, kimdirler, nedirler bilmeyiz, nasl olup da eve gelen misafirden kzn isteriz, dediyse de Kelolan'n srar karsnda kz babasndan istemi. Meersem bunlar tebdil kyafet gezen o lkenin padiah ve kzym.

Padiah: " yi de Kelolan, kzm nerede yaatacaksn, nasl geineceksiniz? Anlat da bilelim. " demi.

Kelolan: " Ondan kolay ne var canm. Onu saraymda yaatrm, pek de gzel geindiririm. " demi.

Padiah: " Saray m? Ne saray? Senin sarayn m var, Kelolan? " diye sormu.

Kelolan: " Tabi canm. u dan ardnda kalan saray benimdir. " demi.

Padiah, Kelolan'n dedii saray hemen bilmi. nk o saray kendi sarayym. Kelolan'n oyun ettiini anlam. Onun oyununa karlk kendi de bir oyun oynamak istemi:

" Bak sen. Bravo sana Kelolan, demek senin bir sarayn var. Hem tannm birisin hem de zenginsin. Kzm senden daha iyi birisine mi vereceim? imdi biz gidelim. Haftaya bugn sarayna misafir oluruz. Haydi kal salcakla. " demi ve kzyla birlikte kp gitmi.

Padiahla kz gidince Kelolan' bir dncedir alm. Demediini brakmayan anasndan kurtulmak iin dar kam. Durum buymu ve bir hal aresi lazmm. yle mi yapsam, byle mi etsem derken, sonunda kararn vermi. Olanlar padiaha anlatp yardmn isteyecekmi. Padiah ise, Kelolan'n saraya geleceini tahmin ediyormu. Kelolan' grme odasna aldrm ve araya gerili perdenin arkasndan Kelolan'la konumu. Kelolan'n dediklerini kabul edip, saray Kelolan'n emrine brakm ve kzyla birlikte yakndaki konakta kalmaya balam.

Kelolan saray grevlilerinden hazrlklarn bir an nce tamamlanmasn istemi. Padiah ve kz sz verdikleri gnde misafirlie gelmiler. Grevliler, durumdan haberdar olduklar iin, padiah ve kzna misafirmi gibi davranmlar. Yemekler yenmi, ayranlar iilmi. Sohbet giderek koyulam ve ge vakitler padiah ve kz giderken Kelolan ve anasn konaa davet etmiler.

Konakta anas padiahtan kzn Kelolan'a istemi. Kznn olurunu aldktan sonra padiah evet demi ve kzn Kelolan' a vermi. Sarayda yaplan dne padiah, padiah kyafetiyle, kz Aysel de prenses kyafetiyle katlp kimliklerini belli etmiler. lk anda ok aran Kelolan ve anas zamanla buna almlar. Saray grevlileri padiahn oyununu konumular. Kelolan ve Aysel evlenip mutlu olmular.

SON

KELOLAN'IN HOROZU

Bir varm bir yokmu. Yumurtadan civciv km. Civciv bym pili olmu. Pili bym tavuk olmu. Tavuk yumurtlam. Yumurtadan civciv km. Bu civciv bym horoz olmu. Bu horoz bir gn sol- sa, bir- iki uygun adm giderken Kelolan'la karlam ve Kelolan'n yanndan syrtp gemi. Kelolan az ak horozun arkasndan baka kalm. abucak toparlanp bir kou horozun nne km. Karsnda Kelolan' gren horoz durmu.

Kelolan: " Ne o Toros? Yryp gidiyorsun. Beni tanmadn m? "

Bunun zerine horoz durmu: " Tandm da, seni tandm diye durmam gerekmez. "
    " Bana kzgnsn, yenilgiyi benden biliyorsun. "
    " Daha herey bitmedi. u yeni nesil. Bak civcivlere, bunlarn ou horoz olacak. Yaknda yeni bir ordu kuracam. Zafer bizim olacak. "

Alt ay kadar nceydi. Uzun bir zamandr tilkiler kmeslere giriyor ve tavuklar gtrp ormanda yiyorlard. Kmes hayvanlar tilki korkusu altnda yaamaktan bkmt. Daha sonra Toros kt ve kmes hayvanlarn bir bayrak altnda toplamay baard. Horozlardan ordu kurdu, bu orduyla hakszla ba kaldrd ama tilki ordusuyla yaplan meydan savanda bozguna urad. Savat, sonuna kadar savat, tek kald ve kuatmay yarp yaral olarak kurtuldu. Yaras iyileince tekrar ortaya kt ama bu defa ok daha fazla hrslyd.

Kelolan' tanmamasnn sebebi ise, biraz daha sabret, hemen savaa girme, kazanma ansn ok az demesinden kaynaklanyordu. Zamanla civcivler pili, pililerin ou horoz oldu. evreden binlerce horoz gelerek Toros'un zgrlk bayra altnda topland. Kelolan'n, ok kalabalksnz, siz bu sava kazanrsnz demesi zerine yaplan sava horozlar kazand. Kelolan'n horozu, zafer kazand ve kalan az sayda tilki ormann derinliklerine ekildi.

SON

KELOLAN'IN KUZU SEVGS

Kelolan kasabaya giderken yolda bir kl bulmu. Kasabaya varnca klcn sahibini aramaya balam. Kime sorduysa ne klc daha nce gren ne de sahibini tanyan kmam. Hayvan pazarndan geerken kk bir kalabalk Kelolan'n etrafna toplanm. Birka kendini bilmez Kelolan'la alay etmeye balam.

Adamlardan biri orta yere bir kuzu getirmi:
    " u kuzuyu klla keselim. ie takp dndrelim. Nar gibi kzartalm. Afiyetle yiyelim. " demi.

Bunun zerine Kelolan:
    " Aman aalar, etmeyin, eylemeyin. Ne istersiniz bir garip kuzudan? Daha doal ka gn olmu? Brakn ya yaasn, mr srsn. Kuzu kesenin, kuzu eti yiyenin bana trl belalar gelirmi. Bunu bilmez misiniz? "

Kelolan'n haykr ses getirmi. Kalabalktan birka kii Kelolan'dan yana km. Kuzunun sahibi, kuzuyu gtrm. Az nce keselim, dndrelim, kzartalm, yiyelim diyen adamlar, Kelolan'dan zr dilemiler. Kelolan' zmemek iin, kuzu kesmekten, kuzu eti yemekten mr boyu vazgemiler.

Son sz Kelolan sylemi:
    " Kuzu eti yiyen olmasa kuzular kesilmez. Kuzularn kesilmemesi iin, sizler de kuzu eti yemekten vazgemek istemez misiniz? "

SON

KELOLAN LE BULUT

Bir zamanlar Anadolu'da bir garip Kelolan yaarm. almay sevmezmi ama bizim tarladan rn toplanacak, gel bir el atver Kelolan, diyen konu komunun yardmna koarm. Domates, biber, patlcan toplarm. bitince para veren olmaz, sadece le yemei tarhana orbas. Eh, lenleri evde anam zaten tarhana orbas piiriyor, neden alp yorulaym der ve yan gelip yatarm.

Bir sabah vakti gkyznde bulutlar toplanm, ortalk kararm ve iddetli bir yamur balam. Yadka yam ve sonunda yamur damlalar birleip sel olmu. evrede ne ev brakm, ne ahr, ne tarla, ne bahe. Hepsini silip sprm, alp gtrm. Kelolan ile anas bir aaca kp selden kurtulmular.

Yamur yarm saatte dinmi. Kelolan ile anas aatan inmi. Kelolan yamura ok kzgnm. Yamuru yadran buluta seslenmi:

" Ey bulut, koca bulut, artk sen iyiyi unut.
    Nedir derdin abuk syle, bakma yzme yle.
    Bir evi olann evini yktn, neden onlar evsiz braktn?
    Anamla ben de evsiz kaldk, dipsiz kuyularda dertlendik kaldk. "

Kelolan'n sitem dolu szleri zerine bulut dile gelmi:

" Kelolan, Kelolan, utanyorum, senin yzne bakamyorum.
    Ben nedensiz sinirlenirim, bolca yaar geer giderim.
    Dnmem insanlar sa m kalr, hayvanlar ne olur?
    Tarlalar, baheleri talan eder geerim. "

Kelolan'n istei zerine bulut zaman yirmi drt saat nceye alm. Ertesi gn yine o blgeye yamur yam ama azar azar, be saatte yam ve hibir yeri su basmam, sel gelmemi. Bylece bulut meselelerin aklc zmlerle baarl olabileceini renmi olmu.

SON

KELOLAN LE LEYLEKLERN PADAHI

Msr'da yaayan leylekler nisan ay gelince havalar snmaya balar balamaz Anadolu'ya g edermi. Senelerden bir sene mart aynn ortasnda kar yeni kalkmken bir leylek Anadolu'ya gelmi ve Kelolan'n evinin bacasna yuva yapm. Kelolan akn, anas akn leylee bakakalmlar.

Kelolan: " Var bunda bir i. " demi.

Anas: " Aldrma olum, erkenci leylektir. " deyip geitirmi.

Kelolan ertesi gn ocan iinde bir altn bulmu. Sonraki gn bir altn daha bulunca atya km. Anlam ki, altnlar bacadan aa atan leylektir.

Kelolan: " Leylek leylek, gzel leylek, bir derdin var senin, anlat leylek. " demi.

Leylek: " Kelolan Kelolan, bende de sende de vardr iki gz , benim derdimi sen z. "

Kelolan: " Leylek leylek, kanatl leylek, krmz gagal, altnl leylek. Senden ferman, benden derman. "

Bunun zerine leylek derdini anlatm: Leyleklerin padiah olduunu, Msr'da yaadn, dnyann drt bir yanndaki leyleklere hkmettiini ama tahtn brakaca bir varisinin olmadn belirtmi. Uzun aratrmalar, bilgelerden, bilginlerden yardm istemeler sonu vermemi ve bir gece ryasna giren Kelolan'n ynlendirmesiyle geldiini sylemi. O kelolan sendin Kelolan, bende altn oktur Kelolan, szmde yalan yoktur Kelolan, derdime are buldur Kelolan.

Kelolan ezilmi, bzlm, genilemi, daralm. apkasn karm, kel ban kam:

" Ey leyleklerin padiah, buraya gelirken neden einizi getirmediniz, sarayda m braktnz? " diye sormu.

Leylek: " Benim hi eim olmad ki. " demi.

Kelolan: " Einiz olmazsa yavrunuz olmaz. "

Leylek: " Yavrumun olmas iin mutlaka eimin olmas m lazm? Yllardr beni bu ynde uyaranlar zindana attrmtm. imdi kafama dank etti. u stne oturduum uvaldaki altnlar senin. Derdime are buldun. Teekkrler Kelolan. "

Leyleklerin padiah uup gitmi. Kelolan altnlar alm. Kendine bir saray yaptrm. Kellerin padiah olduunu ilan etmi. Dnya gzeli bir kzla evlenmi.

Bir yl sonra nisan aynda Anadolu'ya gelen leyleklerden biri, Kelolan'n saraynn bacasna yuva yapm. Bu postac leylekmi ve leyleklerin padiahndan bir mektup getirmi. Mektupta, artk eim var, stop, drt yavrum oldu, stop, senden ne haber, stop, yazlym.

SON

KELOLANI ARMIHA GERDLER

Kelolan kasabaya tuz almaya gidiyormu. Bakm yolun ilersinde arabn biri, evin etrafnda dnp duruyor. Kelolan arabn yanna gelmi ve arapla birlikte dnmeye balam. Kelolan sormu: " Ey arap, bu ev senin midir? "

Arap cevap vermi: " Evet, ev benimdir. Senin adn nedir? "

" Benim adm Kelolan'dr. Ya seninki? "

" Benim adm da Bekir'dir. Nereye gidersin? "

" Kasabaya giderim. Ya sen niye evin etrafnda dnersin? "

" Bir tr inan. Ben uydurdum, dndke ktlkler evden uzaklar. "

" Gnde ka defa dnersin? "

" Aklma geldike, kafama estike -be defa. "

" Dnmesen, yrmesen, dursan, diyen Kelolan'a arap ok kzm. "

" Bana nasl dnme dersin, " diyen arap Kelolan' yakalayp balam. Daha sonra aa dallarndan armh hazrlayp Kelolan' bu armha germi. Ellerini, ayaklarn balam. Haydi, bana msaade, diyen arap yryp gitmi.

Bu masal yazmakta olan Serdar Yldrm Kelolan'n haline acm. Noktay koyup, kalemi elinden atarak, defterin iine girmi ve Kelolan'n yannda belirmi. Onun bal olan ellerini ve ayaklarn zm. Kelolan, Serdar'a teekkr etmi. Sana bir can borcum var, demi. Kendisini armha geren arabn tekin biri olmadn, burada fazla elenmemesini syleyip hzl admlarla oradan uzaklam.

Serdar saa-sola baknrken arap gelmi. Serdar'dan Kelolan' braktn renen arap kplere binmi. Barp arm. Hrsn alamayan arap Kelolan' armha gerdii yere bu kez Serdar' balam. Haydi, bana msaade deyip yryp gitmi.

Aradan yarm saat gemi gememi Kelolan geri gelmi. Serdar' armhtan indirmi. Sana can borcum dendi, demi. Bunun zerine Serdar gelecekten geldiini, yazd pek ok masaln yansra Kelolan masallar da yazdn, imdiye kadar yirmi tanesinin bittiini sylemi. Masallar internette yaynladn, yaynevlerinin bunlarn bazlarn masal kitaplarna aldn belirtmi.

Kelolan: " nternet nedir bilmem ama benim masallarmn kitaplara gemesine ok sevindim. Herkes okuyor mu onlar? "

Serdar: " Evet Kelolan. Herkes okuyor. "

Kelolan: " Dur bak Serdar, bamdan geen birka olay anlataym. Onlarn da masaln yaz. "

Serdar: " Tamam, olur Kelolan. Ama nce buradan uzaklaalm. Arap gelirse bu kez ikimizi birden armha gerer, kurtaran da olmaz. "

Kelolan: " Doru ya, ben arab unutmutum. O kadar yalvardm beni armha gererken, bir merhamet gstermedi. "

Serdar: " Bense araba hi yalvarmadm. Yaptnn yaln olduunu sylemekle yetindim. Senin geri geleceini biliyordum. Bu Kelolan benim bildiim Kelolan ise, buralardan gitmemitir, bizi seyrediyordur, diye dnyordum. Hani can borcum diyordun ya onu demek iin. Ben senin kadar zeki olsam baka ne isterim. "

Kelolan: " Btn szlerin doru. Anam haricinde herkes benim zeki olduumu syler. u grdn saks bo deil yani. "

Kardaki ormandan kan arab gren Kelolan ile Serdar ayr ynlere bir ka kamlar ki sormayn! kisi ayn yne kasalar ve araba yakalansalar kim kurtaracakm? "

Arap daha sonra evine girmi, yemek yiyip, yatp uyumu. Gece yars iddetli bir yamur yam. Bu arada arabn evine yldrm dm. Arap artk yaamyormu.

SON

KELOLAN CENGZ HAN'IN HAZNES

Bir varm, bir yokmu. Bir Kelolan varm. bulup almaz, gezer dururmu. Yolda grd kedileri, kpekleri kovalarm. Sincaplara ta atar, rdeklerin peinden barr, onlarn kalarna bakarak elenirmi.

Kelolan bir gn methini ok duyduu Cengiz Han'n Hazinesi'ni bulmak zere yola km. Eek srtnda Konya'ya gelmi. Oradan bir kervana katlarak, ran zerinden Moolistan'a gitmi. Cengiz Han hazinesini bir nehrin altna gmdrm. nce nehrin yata deitirilmi. Hazine gmlm. Sonra nehir eski yatana dndrlm.

Kelolan sormu, soruturmu, hazine hakknda bilgi toplamaya alm ama bounaym. Tek bilinen ey, hazinenin bu nehrin altnda olduuymu. Nehir dediin de uzunluuna ok uzun, geniliine ok genimi. Moollar, yerini bilsek hazineyi biz karrdk, demiler.

O yaz hi olmadk bir olay olmu. Havalar kurak gittii iin, nehir kurumu. Bu durum Kelolan iin byk ans olmu ama hazinenin yerini bulmak imkansz gibi bir eymi. Kelolan talihine gveniyormu. Dalara, tepelere km, kuru nehir yatan seyretmi. Nehir yatanda gezmi, gnlerce yrm. Kafasn u dnce kurcalyormu: Ben Cengiz Han'n yerinde olsaydm, hazineyi nereye gmerdim?

Sonunda dere yatandaki bir kayann dibindeki oyuktan kan maymunun elinde altn olduunu grm. Oyuu genileten Kelolan nne kan merdivenlerden aa inmi ve demir kapy anca hazine odasna girmi. Cengiz Han'n Hazinesi ite buradaym. Altnlar, elmaslar, zmrtler, yakutlar pek okmu. Altndan kral talar bile varm. Bunlardan birazn yanndaki uvala doldurmu, yakndaki ehirden yiyecek, iecek ve yk tamak iin deve satn alm. Birka gn sonra Kelolan girii kaya parasyla kapatm ve tam 54 deve yk hazineyle yola km. Kelolan hazinenin kalann orada brakm. ehirdeki develer o kadarm ve daha deve bulabilse hazinenin hepsini alrm.

Kelolan aylar sonra kyne varm. 54 deve yk hazineyle gelmesine anas ok sevinmi. Kelolan anasna 2 deve yk hazine hediye etmi.

Kelolan ertesi gn evrede ne kadar tarla, ba, bahe varsa satn alm ama eski sahiplerinin buralar ekip bimesine ve rnleri kullanmasna izin vermi. Birka hafta iinde Anadolu'yu, birka sene iinde devletleri, krallklar, imparatorluklar satn alarak dnyann sahibi olmu.

Dnya kurulal beri savaarak hibir hakann baaramad ii, Kelolan savamadan, kan dkmeden baarm. Getii yerlerde ta stnde ta, gvde stnde ba brakmayan bir dnya imparatorluu sevdals Cengiz Han'n Hazinesi'yle bunu gerekletirmi.

SON

KELOLAN KARGA VE SUCUKU ARF

Balarnda baba yok ya, senenin birinde Kelolan ile anas epey yokluk ekmiler. K yaklayormu ama kiler bombomu. Sabah, akam tarhana orbas ie ie Kelolann aznda yara km. Bir de acyormu o yara ki, sormayn gitsin. Ksacas yoksulluk batana boazlarna kadar batmlar. Tarla yok, tapan yok, koyun yok, kei yok. Ellerinde bir tek karakaan kalm. Tayacak yk olmaynca karakaan ne ie yarar? ayr, imen otluyormu, yiyip, iip yatyormu.

Bir gn anas Kelolana yle demi:

u karakaan gtr, sat. Otuz dersin, yirmi beten aa verme. Pazarlk pay brak. Kazanacan parayla nohut, mercimek al. Vur srtna getir. Eer karakaan satmazsak kn a kalrz, bilmi ol.

Kelolan bu duruma ok zlm ama elden ne gelir. Karakaan yularndan tutup ekmi:

Gel bakalm, karakaan. Anamn dediklerini duydun. Seni satmamz lazm. Benim de iim acyor ama u yoksulluk baa bela.

Kelolan pazarda karakaana otuzdan kap am, yirmi be demi, yirmi demi, alan yok.

Uy, ben ne yaparm imdi. Anama ne derim Karakaan satamadan eve dnersem, anam beni sopayla yle bir dver ki, sorma. imdiden her yanlarm szlamaya balad.

Sonunda adamn biri kafes iinde bir karga ile karakaan dei, toku yapalm, demi.

Haydi Kelolan, ver karakaan al kargay.

Bunun zerine Kelolan:

Hi olur mu, hemerim, hi onunla bu deiilir mi? Nerede grlm karakaan ile kargann trampa edildii. Sen ne i yaparsn nce onu syle.

Adam sakin bir ekilde:

Ben sucuku Arifim. Hayvan alr, keser, sucuk yapar, satarm.

Kelolan karakaann kulana eilmi:

Vay duydun mu karakaan, adam sucukuymu. Seni buna satarsam hi acmaz, keser, sucuk yapar.

Kelolann bu szleri zerine karakaann gznden ya gelmi:

Ne olur beni satma, Kelolan. Sz, bundan sonra srtma en ar ykleri vursan gk demem. Eskisi gibi kar kmam. Srtma da binersin, yirmi okkadan ok yk de tarm.

Kelolan, hayr satmyorum, demi ve pazarn baka tarafna doru yrm. Ama adam peini brakmam:

Bak Kelolan, bu karga baka karga. Baz karga trlerinin drt yz sene yaad biliniyor. Bu daha yz yana girdi. Sana uzun seneler hizmet eder. Dedemin dedesinden kalm. Ona da dedelerinden kalm. Bilmem ka nesil ncesinden dedem korsanm. Bu kargay beslermi. Arkadalarndan habersiz, onlar uyurken, korsan gemisinden bir sandk hazineyi alarak bir maaraya gtrp gmm. Korsan dedem bir soygunda vurularak lnce hazinenin yerini bilen sadece bu karga kalm. Babam ok urat, ben ok uratm, yalvardm, ayaklarna kapandm ama karga hazinenin yerini sylemiyor. Geen gn azmdan kt bir sz kardm ve karga, sana, ocuuna, soyuna, sopuna, hazinenin yerini sylemem, dedi. Ben de umudu kestim. Pazarda dolarken seni grm, beni bu kel ocua satarsan ona hazinenin yerini sylerim, dedi. Benim btn abam, uram bundan. Hazineyi bulursan, onda birini versen razym.

Kelolan kargadan yana dnm:

Ne dersin, karga, bunlar doru mu? Hazinenin yerini bana syleyecek misin? diye sormu.

Karga: Seni sevdim, Kelolan. Halinden garip ve yoksul olduun belli ama seni zengin edeceim. Arifin dedikleri dorudur. Hazinenin yerini bir sana sylerim.

Kelolan: Sa ol karga. Drt yz sene yaarmsn, mrne yz sene de ben ekledim. u halde be yz yan geersin.

Kelolan sucuku Ariften karakaan geri almaya geleceini ve onu kesinlikle kesmeyecei szn aldktan sonra kargay alarak evinin yolunu tutmu.

Evde Kelolann karakaan bir kargaya deitiini duyan anas beyninden vurulmua dnm:

Hani nohut, mercimek? Biz kn bu kargay m yiyeceiz. Diye bararak sopasn kapt gibi Kelolana vurmaya balam. Kelolan kendini dar zor atm. Yandm anam, yandm anam, diye bararak koarak uzaklam.

Akamst hava kararmaya balaynca Kelolan evin yaknna gelip oturmu. Biraz sonra anas dar km ve Kelolan grm:

Kelolan, haydi gel, olum! Gel de ierde otur. Karga bana her eyi anlatt. Ona inandm. Yarn kargayla gider, hazineyi bulur, getirirsin. Hazine bize her eyi aldrr, gerekirse saray yaptrr.

Kelolan, anasnn szleri zerine eve girmi.

Ertesi sabah Kelolan kafesteki karga ile birlikte yola kmlar. Tez zamanda maaraya varmlar. Karga hazinenin yerini gstermi. Koca ta kaldrp, topra kaznca, hazine sandn bulmular. Sandk, altnlar, gmler ve inci kolyelerle doluymu. Kelolan yannda getirdii bez torbaya gz kararyla hazinenin onda birini doldurmu. Sucuku Arife giderek, torbay verip, karakaan geri alm. Daha sonra hazine sandn byke bir uvala koyup karakaana yklemi ve evinin yolunu tutmu.

Anas, Kelolan sevinle karlam. Sandktaki mcevherleri grnce sevinci iki katna km. Sand evin altndaki kilere saklamlar. Kafesten karlan karga kilerde nbeti kalm. Kelolan ertesi gn sandktan bir avu altn alarak karakaanla birlikte pazara gitmi. Pazardan, nohut, mercimek, kuru fasulye, un, tuz, bulgur, meyve, sebze, kurutulmu et alp eve dnm. Kiler yiyecek dolmu. Artk Kelolan, anas, karga ve karakaan k rahata geirebilirmi.

Kelolan anasnn istedii sarayn yapmn yazn balatm. Sarayn yapm bir yl srm. Daha sonra Kelolan ile anas bu saraya tanmlar. Kelolan padiahn dnya gzeli kzyla evlenmi. Hep birlikte uzun yllar mutlu ve bahtiyar olarak yaamlar.

SON

KELOLAN DENZDEN BABAM IKTI

Gemi zamanlarda bir Kelolan yaarm. Bu Kelolan'n bir de anas varm. Baka kimi, kimsesi yokmu. Kelolan dada, bayrda gezen, dereden, glden su ien, isiz, gsz bir genmi. Anas yat deyince yatar, kalk deyince kalkarm. Sabahlar tarhana orbas ier, akama kadar bahede fare kovalarm.

Gnlerden bir gn anas Kelolan'a fena kzm:

" A benim tembel olum, brak fare peinde komay, lk atp onlar korkutmay. Bak lene yemek yok. Evden oltay al da git denizden balk tut. Hem lene hem akama yemeimiz olur. "

Bunun zerine Kelolan:

" Ama ana, ben balk tutmay bilmem ki. " deyince anas:

" Balk tutmay bilmiyorsun ama yemeyi biliyorsun. imdi sahilde balk tutanlar vardr. Sor, sana retirler. Haydi, rastgele. "

Kelolan oltay alm, denizin yolunu tutmu. Sahilde balklara sormu, balk nasl tutulur, renmi. Oltann ucuna yem takm, denize atm. Bir saat beklemi, sonunda oltann ipi gerilmi. Oltaya kocaman bir balk yakaland belliymi. Balklardan yardm istemi. Balklar, yardma komu, oltay ekmiler ve hayretten donakalmlar. Oltann ucunda bir adam varm, adam ayaa kalkm.

Kelolan: " Denizden babam kt. " diye barm. Gitmi babasna sarlm.

Babas: " Yoksa sen benim olum Kelolan msn? " diye sormu.

Kelolan: " Evet baba, ben Kelolanm. Sekiz yamdan beri seni grmedim. Anam, baban bir gn dnecek, derdi. te dndn. "

Balklar: " Aman Kelolan, denizden babam ksa yerim derdin. Sakn baban yeme. Onun yerine bu balklar kzart, ye. " diyerek Kelolan'a bir sepet balk vermiler.

Kelolan'n, babasyla dndn gren anasnn sevincine diyecek yokmu. Kelolan tef alm, anasyla babas oynam. le ve akam yemeinde balk yiyen Kelolan, anas ve babas sonradan uyumak iin odalarna ekilmiler. Sabahleyin uyanan Kelolan babasn evde bulamam. Ana, babam nerede, diye sormu. Anas:

" Bilmem oul, uyandmda yatakta yoktu. Gelip bizim durumumuzu grp gitti. " Kelolan, nereye gitmitir, deyince, anas:

" Nereye gidecek oul, denizden geldi, denize gitmitir. "

" Ana, ben imdi oltay denize atsam yine denizden babam kar m? "

" Hayr kmaz. Uyumadan nce baban bana baz eyler anlatt. Geldii yerde rahat yerindeymi. Derdi, kederi yokmu. Olum, dedi alad, beni de alatt. Sonradan ben uyumuum, uyandmda gitmiti. "

" Sence babam bir daha grebilecek miyiz? "

" Grrz de ne zaman grrz bilmem. Olum denize ara sra olta atsn, beni yakalamaya baksn dediydi ya ka zaman sonra oltaya taklr bilinmez. Sen imdi onu bunu bover de baban grdnn keyfini sr. Herkese denizden babas kmyor bilmi ol. "

SON

KELOLAN BEBEK DEV

Bir varm, bir yokmu. Bir Kelolan varm. Bol bol yemek yer, bel bel baknr, yan gelip yatarm. Anas bir gn kzm Kelolan'a:

" A benim kel olum. Btn gn yatmasan, bir ie yarasan, bak nmz k, dadan odun kr getir, benden sana alk. " demi. Bunun zerine Kelolan, anasn daha fazla zmemek iin, baltay kapt gibi daa km.

Kelolan dada kesilecek aa aram, durmu. Onurlu, kiilik sahibi insan ya aaca balta vurmazm ya, Kelolan da dada bou bouna kuru aa aram. Kelolan aalara acya dursun ilerden bir yerlerden bebek alamas, nga sesi duymu. Kelolan sesin geldii yne doru gitmi ve sonunda byk bir maarada alayan kocaman bir bebek devle karlam. Bebek dev maara duvarna tutunup ayaa kalktnda boyu drt metreyi buluyormu.

Bebek dev, mama, mama, der dururmu. Kelolan onun acktn anlam. Hani anne, baba, demi.
    Bebek dev: " Anne, baba yok, gitti. " demi.

Kelolan, ne istersin, deyince bebek dev, st, st, demi. Kelolan, iki saat bekleyebilir misin ? Ben bir kou kye inip sana st getireyim, deyince, bebek dev, olur, demi. Kelolan frlam, kye inmi, kylleri olaydan haberdar etmi. Gmlerle, bidonlarla st kyller tarafndan tanp, bebek dev beslenmi.

Ertesi gn bebek dev, yannda kyller olduu halde, emekleyerek dadan dze inmi, kye gelmi. Kydeki iftlikler ve mandralar bebek deve st yetitirmiler. Bebek dev birka ayda emeklemeyi brakp, ayaa kalkm. Bebek devin kyde gezerken, kyllere itahla baktn kimse fark etmemi. Sonraki gnlerde adamlar ve kadnlar kaybolmaya balam. Kelolan bebek dev geldikten sonra bu byle oldu, diye dnm. Bebek devi takip etmeye balam. Sonunda onu bir kyly yakalayp azna gtrrken grm.

Kelolan: " Hey bebek dev, brak o kyly, yeme. " demi. Bebek dev kyly brakm, kyl kap gitmi. " Ey bebek dev, ben seni maarada bulduumda aresizdin. Sana yardm etmesem, hayatla mcadeleni kaybederdin. Kyllerin de sana yardm byk oldu. Neden onlar yiyorsun? "

" ey! Ama kyller ok tatl. tr tr yedim onlar. "

Szn bittii yer burasym. Kelolan bebek devle konumasna devam etse ne olacakm? yle bir dnm. " Bebek devi kyllerin bana bela eden benim. O zaman bu belay ben defetmeliyim. " Kelolan kyllerle birlikte bir sal yapm. Bu sala bebek devi oturtmular ve eline bir krek verip denize uurlamlar. Bebek dev bol bol krek ekmi ve bir adaya ayak basm. Bu adada insan yokmu, hayvan yokmu. Bebek dev et yiyememi ama ot ve yaprak yemi. Yllar gemi, boyu on metreye ulam. O, bir bebekken Kelolan'n ve kyllerin ettii yardmlar unutmam. Kyllere yapt hakszl utanarak anmsam.

SON

KELOLAN DEV FARE

Bir varm, bir yokmu. Bir dev fare varm. Aha manda kadarm.

Fare, fare, dev fare, nasl geldin bu hale?
    Ne yedin de byle oldun, bir grndn, bir kayboldun.

" Dada, bayrda gezerim, ne bulursam onu yerim.
    Kedilerin dmanym, yakalarsam kedi de yerim. "

Aman fare, yaman fare, ba byk, kocaman fare.
    Sakn kasabaya gitmeyesin, insanlar zmeyesin.

" Aman insan, yaman insan, ba kk, ksemen insan.
    Kasabaya gidiyorum, insanlar zyorum. "

Dev fare arkasnda yzlerce normal fare olduu halde kasabaya giri yapm. arklar syleyerek sokaklarda gezmiler. Ortalkta ne bir insan, ne bir kedi grnmyormu. Dev fare ve arkadalar, bu kasabada gnlerce kalmlar. Kilerlerde, ambarlarda ne varsa yiyip bitirmiler.

Bir gn kasaba dndaki yolda nbet bekleyen fareler, ilerden gelen kel kafal bir genci grmler. Durumu dev fareye bildirmiler.

Dev fare: " Sakn bu Kelolan olmasn? Adn ok duydum ama kendisini hi grmedim. Gidin sorun bakalm kimmi, neyin nesiymi? Eer bu Kelolan ise, yandmzn resmidir. Bizi bir dakika bu kasabada tutmaz, bilmi olasnz. "

Bunun zerine oradaki farelerden biri: " Aman efendim, siz neler sylyorsunuz? Gelen Kelolan olsa ne olacak? Bize ne yapabilir ki? zin verin onu geldii yere kadar kovalayalm. "

Dev fare: " Kimi kovalyorsun? Kelolan senden, benden kaar m sanyorsun? O korkmaz, korkutur. Yenilmez, yener, ezilmez, ezer. Kaybettii grlmemitir. "

Farelerden biri gitmi ve az sonra geri dnm. Gelen gen Kelolan'm. Dev fare Kelolan'n karsna km. Onu saygyla selamlam. Ho geldiniz, demi.

Dev fareyi grnce Kelolan'n akl bandan gitmi. ok korkmu, bir aacn arkasna saklanm:

" Uy anam, o neydi yle? Kocaman, kz kadar! Etraf fare dolu. Bu onlarn babas olsa gerek. kz faresi mi desem, fare kz m desem? Beni yakalarsa yer bu ya. Yandm ki hem ne yandm. " diye sylenirken, dev farenin sesini duymu:

" Kelolan Bey, saygdeer Kelolan Bey, naslsnz, iyi misiniz? "

Bunun zerine Kelolan nce sakland aacn arkasndan ban karm, durum vaziyetini kontrol etmi, ortamn msait olduunu grnce ortaya km. Bakm dev fare karsnda el pene, divan duruyor:

" Seni gidi minik, beni niye korkuttun bakaym? Gel buraya kulaklarn ekeyim. "

" Aman efendim, ben kim, sizi korkutmak kim? Asl ben sizden ok korkuyorum. "

" Yapma ya..! Minik, benden niye korkuyorsun abuk syle bakalm? "

" Sizi tanmayan, Kelolan adn bilmeyen yoktur. Ben dadan geldim. Oralarda herkes sizin banzdan geen olaylar anlatyor. nann sizin hikayelerinizi dinleyerek bydm. "

" Bymsn ama fazla bymsn. Bundan sonra benim hikayelerimi az dinle. "

" Hani siz iyisiniz ama rakipleriniz ktdr. Ben sizin tarafnzdan olmak istiyorum. Bugn burada olanlar duyanlar beni kt bilmesinler. Kasaballarn biraz yiyeceini yediydik. u iki uval altn zarar karlar. Ben bu altnlar dada sebze, meyve satarak kazandm. Ayrca kasaballardan zr diliyorum. imdi dalara dnyorum ve bir daha dadan inmem. "

" Yolun ak olsun, gle gle git. Kimse seni kt bilmez, merak etme. "

Daha sonra dev fare ve br fareler arklar syleyerek kasabay terk etmiler. Altnlar kasabalnn zararn karlam. Kasaballar, Kelolan iin, elenceler dzenlemiler, ziyafetler vermiler. Bylece Kelolan kasaballar farelerden kurtarm olmu.

SON
    Konu Serdar Yldrm tarafndan (08-02-15 Saat 11:18 ) deitirilmitir.

Hisli Yrek
    yelik tarihi
    Sep 2014
    0
    0 Konusuna 0 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    4

AYECK LE YASEMN SULTAN

Ayecik in babas sarayn stsyd. Saray yaknlarndaki bir kasabada kk bir iftlii vard. Her sabah saraya taze st gtrrd. iftliklerinden saray rahata grlyordu. ki yldr Ayecik arada srada, Baba ben de seninle geleyim. Sarayn nasl bir yer olduunu ok merak ediyorum der dururdu. Fakat babas Ayecik in kaybolacandan korkar, Biraz by de o zaman derdi.

Gnlerden bir gn, sabah kahvaltsndan sonra babas kzna yle dedi: Ayecik artk on yana girdin. Kocaman bir kz oldun. Yarn sabah hazr ol bakalm. Sen de benimle beraber geliyorsun.

Ayecik bu habere ok sevindi. Hemen babasna sarld, onu yanaklarndan pt. Annesi kznn bu cokulu sevincine katld, bir sevgi yuma meydana getirdiler.

Ayecik gn boyu pek neeliydi. i iine smyordu. Heyecandan yerinde duramyor, eli aya birbirine dolayordu. le zeri mutfakta annesine yardm ederken, iki ay barda ile yemek taban krmt. Tabii ki, bunlar isteyerek yapmamt. Zaten annesi hi mi hi kzmamt. Sadece kendisine, Ayecik, ben yemei sofraya getirebilirim. stersen masada oturup yemein gelmesini bekleyebilirsin, oldu mu canm kzm? demiti. Annesinin kzmas iin sebep yoktu ki

Ayecik ertesi sabah st gmlerinin at arabasna yklenmesine yardmc oldu. Arabaya bindi ve babasyla birlikte saraya doru yola koyuldular. Ayecik sarayn bu kadar byk olduunu tahmin etmiyordu. Sarayn i avlusunda babas st gmlerini teslim etmeden nce babasna sarayn iini grmek istediini syledi. Bunun zerine saray grevlilerinden bir kadn Ayecik e yardmc verildi. Ayecik kadnla beraber sarayn odalarn, salonlarn gezdi, dolat. Bir koridordan geerken kardan gelmekte olan be kz grdler. Grevli kadn, Ayecik e en ndekinin Yasemin Sultan olduunu, bir ey sorarsa cevap vermesini, szlerine dikkat etmesini usulca syledi. Yasemin Sultan arkasnda nedimeleri olduu halde yanlarna yaklat. Ayecik i bir sre szdkten sonra grevli kadna dnerek,

Evet, misafirimiz kim oluyor? diye sordu. Grevli kadn:

Efendim, bu kz stnn kz. Saraya ilk kez geliyormu. Benden kendisini sarayn iinde gezdirmem istendi.

Yasemin Sultan:

Ya demek yleNe kadar gzel dedikten sonra Ayecik e dnerek:

Saray beendiinizi umarm, arkadam. Adnz renebilir miyim?

Ayecik kendisi ile ayn yalarda olan Yasemin Sultan n dosta tavrlarndan ok memnun olmutu. Hele kendisine arkadam demesi yok mu?..Bir dakika nceki heyecann zerinden atverdi, rahatlad ve sesine tatl bir eni vererek:

Efendim, adm Ayecik tir. Bizim evden saray rahata grlyor. Hep merak ederdim, acaba nasl bir yer diye. te sonunda bu amacma ulatm. Geldim, saray gezdim, grdm. Gerekten byk ve gzel bir yermi. Hayran olmamak elde deil. Burasn ok sevdim. Bizim evimiz buraya gre olduka kk. Fakat ben evimi de ok seviyorum deyince Sultan n arkasnda duran nedimeler gltler. Yasemin Sultan yle bir arkasna dnp baktktan sonra hafife tebessm ederek,

Ayecik gel istersen odama geelim, orada konumamza devam ederiz dedi.

Ayecik ile Yasemin Sultan iki saati akn bir sre konutular, dertletiler. Sonra nedimeleri le yemei iin padiahn beklediini Sultan a haber verdiler. Ayecik ile Yasemin Sultan yarn sabah yeniden bulumak dileiyle ayrldlar. Ayecik babasyla sarayn i avlusunda bulutu. St gmleri at arabasna yklenmiti. Arabaya binip evlerine doru yola koyuldular. Yemekten sonra padiah, Yasemin Sultan a stnn kz ile odasnda grtnden haberi olduunu, bunu yanl bir davran biimi olarak deerlendirdiini, bir Sultan n alelade bir kyl kzyla arkada olmasnn saray erkan tarafndan ho karlanmayacan syledi.

Bunun zerine Yasemin Sultan:

Ayecik, sizin tarafnzdan biraz olsun tannsayd, onun hakkndaki dnceleriniz mutlaka olumlu olurdu. Ayecik alelade deil, fevkalade bir kyl kzdr.nsanlar giydikleri elbiselere, yaadklar evreye baklarak deerlendirilemez. Ayecik diye konuurken, padiah sinirli bir ekilde ayaa kalktktan sonra; Ayecik veya Fatmack, kim olursa olsunOnunla bir daha grmeyeceksin!.. te bu kadar! diye barnca Yasemin Sultan ayaa kalkt ve alayarak uzaklat.

Ertesi sabah babas st gmlerini grevlilere teslim ederken Ayecik saray avlusunda bou bouna bekledi. le vakti babasyla birlikte eve dnerken, cevabn dnp bulamad soru uydu: Yasemin Sultan ile grmelerinin hangi sebepten tr engellendii?..

Yasemin Sultan Ayecik ile grtrlmemesine ok zld. Yemeden, imeden kesildi. Birka gn sonra hastaland. Yatanda devaml olarak Ayecik..Ayecik.. diye sayklyor, gnden gne sararp soluyordu. lkenin en iyi doktorlarnn abas bouna oldu. Sonunda padiah Ayecik in saraya getirilmesini istedi.

Yasemin Sultan Ayecikin gelmesine ok sevindi. Onun berrak bir su kadar temiz ve tatl sesi hastalnn en iyi ilac oldu.

Alayan gzleri gld
    Yananda gller at
    Bir hafta geti, gemedi
    yileti, ayaa kalkt.

Padiah da onu pek sevdi
    kinci kzm sensin dedi
    Sevgiyle barna bast
    Hatasn balatt

ARKICI BLBL

Uzaklardan gelen nameler kulaklarndan ruhunun derinliklerine yaylmt, htiyar Kaplumbaann. Yuvasndan kt. Byk ve ar kabuunu zorlukla srtnda tayordu. Ayaklar aryordu, ama olsundu. Skntya katlanacak fakat en gzel ten, en gzel ark syleyen Blbln konserini karmayacakt. O Blbl ki, aman efendim, bir ses bir nefes! Duyanlar elindeki iini brakr, dinlemeye koard.. Zalim bir de yakklyd ki.. yle bir yan dner, kafasn yukarya kaldrp ark sylemeye balad zaman, dinleyenler mest olur Ah ekerler, biareler, mecnunlar Of ekerlerdi.

ki ay nce tm evre ormanlar ampiyonlarnn katld gzel ses yarmasnda birinci olup ampiyonlar ampiyonu nvann almt. Kendisine armaan edilen byk bir yuvada yayordu. Yuvann temizliine ve yiyecek iine yardmclar bakyordu. Konserler veriyor, ok kazanyor, ok harcyordu. Yakn dostlar, arkadalar yzleri amt. Hepsi iltifat ediyor, vgler yadryor, evresinde pervane oluyordu.

Bu byle drt ay daha devam etti. Havalar soumaya balamt. Orman hayvanlar k uykusuna yatmaya baladlar. Blbl yakn arkadalar ile grkemli yuvasnda elenceler tertipliyor, arklar syleyip, sabahlara kadar zevk ve elence ile vakit geiriyordu.

Karl bir k gn Blbl yuvasndan kt. Daldan dala nee ile uarken yoruldu. Terledi. Susuzluunu gidermek iin, biraz kar yedi. Tekrar havaland. Utu. Utu.. Akamst yuvasna geri dnd. Arkadalar evde toplanmlard. Blbln gelmesiyle elenceler tekrar balad. Sabahlara kadar yediler, itiler, gldler, oynadlar. Arkadalar gittikten sonra Blbl odasna girdi. Yatana yatt. Derin bir uykuya dald.

Vakit le zerini gemiti. Blbl uyand. Ba sersem gibiydi. Ter iindeydi. Yutkunmaya alt, yutkunamad. Boaz yanyordu. Akln toplamaya alrken, dn terliyken souk kar yediini hatrlad. Hastalanmt. Hemen doktor Sincap Beyi ard. Doktor Sincap, Blble dinlenme tavsiye etti. eitli ilalar yazd, haplar verdi. Blbl bu tavsiyeleri aynen uygulad. Birka gn sonra iyileti, ayaa kalkt.

Ertesi gn odasnda yalnz olduu bir srada can ark sylemek istedi. Kendisini ne kadar zorladysa da fark etmedi; sesi eskisine gre, daha kaln, bouk ve atall kyordu. Bu sesle ark sylemeye kalkarsam herkesin yannda rezil olurum. Beni alaya alrlar. En iyisi hi kimseye bundan sz etmemek. dedi kendi kendine. Sonraki ay ayn ekilde elenceler devam etti.

Nisan ay geldiinde k bitmi, havalar snmt. Orman hayvanlarnn ou k uykusundan uyanmlard. Hemen ormanda konser tertipleyen organizatrler harekete getiler. lk duraklar Blbln yuvasyd. Byk paralar vaat ettikleri halde Blbl btn teklifleri geri evirdi. Aslnda paraya ok ihtiyac vard. K mevsimi boyunca dostlaryla birlikte geen yaz kazand paralar harcamt. Hazra dalar bile dayanmazd. ok urap alp abalad halde eskisi gibi gzel ark syleyemiyordu. Sonunda orman hayvanlar arasnda ampiyon Blbln sesini kaybettii hakknda sylenti kt. Kimseler evine uramaz oldu. Hizmetiler evi terk etmeye baladlar. Blbl maalarn deyemez duruma gelmiti.

Eski arkc Blbl grkemli yuvasnda yalnz kald. aresizdi. Tarifsiz aclar iindeydi. En gzel ark syleyen arkc seilmi, konserlerde byk paralar kazanm, ksa srede ba dndrc bir hzla ykselmiti. Genti, tecrbesizdi, aldanmt. Dostlar, can arkadalar neredeydiler imdi? Fakat onlara da kzamyordu: Beni hibirisi zorlamad ki, her gece elenceler dzenle, paralarn bizim iin harca diye. Ayrca souk bir k gn terli terli kar yemiti. Ya buna ne demeliydi?..

htiyar Kaplumbaa gnlerdir ok zgnd. Sesine hayran olduu yakkl Blbln haline kahroluyordu. Duyduklar doruysa, Blbl sesini kaybetmiti. Blbl evinde aryor, fakat bulamyordu. Bir gn ormann tenha bir yerinde Blblle karlat.

Kaplumbaa:

Merhaba Sayn Blbl. Ne zamandr sizinle tanmak istiyordum. Geen yl siz ark yarmasn kazandnzda ben de seyirciler arasndaydm. Sesinizi ilk kez orada duydum, hayran kaldm. Daha sonra verdiiniz konserlerden hibirini karmadm. Siz ark sylerken kendimi bulutlarn zerinde gibi hissediyorum. dedi.

Blbl:

Ne yazktr ki, hepsi mazide kald. Hatralar hayal oldu. O blbl yok artk aramzda. Duymusunuzdur, karl bir k gn uarken yorulmu ve biraz kar yemitim. Hastalandm. Hastalk birka gnde geti. Fakat sesimi kaybetmitim. Param okken yanmdan ayrlmayan dostlarm beni terk ettilerHer neyse, sizi de megul etmeyeyim, belki iiniz vardr. dedi.

Kaplumbaa:

Bakn Sayn Blbl. Ben tam yz on yandaym. Nice olaylara tank oldum. Bunca uzun sren yaamm boyunca kimseye zararm dokunmad. Aksine biroklarna yardm ettim ve karlk beklemedim. Anladm kadaryla, sesinizi etkileyen, ses tellerinizin iltihaplanmasdr. Dumanl dadaki ifa Veren ksiri ar hastalklar sonucu oluan arazlarn giderilmesine birebirdir. Bu iksirin iinde bulunan elementler, eitli hastalklara iyi geldii gibi ses telleri ve grtlak zerinde de olumlu etkileri vardr. ksirden gnde bardak olmak zere drt gn boyunca ieceksin, drt gn sonunda sesinin dzeldiini greceksin. Haydi bakalm Sayn Blbl, yolun ak olsun. dedi.

Blbl Kaplumbaa ile vedalatktan sonra, bir ok gibi gkyzne ykseldi. Kaplumbaann syledikleri doru ise ve sesi dzelirse, tekrar eski gzel gnlere dnebilecekti. Fakat ok daha bilinli ve tutumlu olacakt. Blbl uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra, dumanl daa vard. ksirin akt pnar buldu. Drt gn sonunda sesi eski salna kavutu. Tekrar ormana dnd. lk ii kaplumbaa ile bulumak oldu. Son derece sevinliydiler. Hemen gidip konser tertipleyen bir organizatrle anlatlar. Blbln konserler verecei haberi ormanda byk yank uyandrd. Orman hayvanlar akn akn Blbln byleyici sesini dinlemeye kotular.

ki hafta sonra: Blbl eski gzel gnlere nihayet dnmt. Fakat kazandklarn harcarken tutumlu davranyor, gereksiz harcamalardan iddetle kanyordu. Bir ie karar vermeden nce Kaplumbaaya danyor, onun sylediklerini harfiyen uyguluyordu. Organizatrlere yardmcs olduunu syleyip ayrca Kaplumbaann para kazanmasn salyordu. Zevk ve elence arkadalar: Neden tekrar evinde elence dzenlemiyorsun?.. diye sorduklarnda buruk bir ekilde glmsyor, Yaknda arkadalar, yaknda diyerek geitiriyordu. Bu arkadalaryla daima arasnda belirli bir mesafe brakyordu.

En acl gnlerinde karlk beklemeden yardmc olan, stn bilgi ve engin hayat tecrbesine sahip bulunan yz on yandaki ihtiyar Kaplumbaaya sarlyor ve Bir gerek dost bin posttan iyidir.. diyordu.

OT YYEN KAPLAN

Gen kaplan kafesinde, demir parmaklklar ardnda, sinirli ve hzl admlarla gidip geliyordu. Nedense bugn yreini sanki dikenli tel halatyla skyorlard. Bu kafese kapatldndan beri gne birok kereler doup batmt. Bir aylk ya vard ya yoktu. Ormanda gezintiye kt gn avclar yakalayp bu hayvanat bahesine satmlard. Daha o zamanlar boyu irice bir kedi boyu kadard. Zamanla geliip glendi. Kafesi dar deildi, ama o burada yaamak istemiyordu. zgr olmak, adn bile unutmaya balad, hayali gzlerinin nnden gitmeyen ormana kavumak, hayatna kendisi yn vermek istiyordu. nsanlar akn akn geliyorlar, kafesin nnde durup dakikalarca, hayranlk dolu baklarla kendisini seyrediyorlard.

O akamst ziyaretilerin azald zamanda bakc kafesi temizleyip, ykad. Akam yemei olarak yarm koyunu kafesin iine brakt. Kapy kilitledi, gitti. Bakcs kapy kilitleyip giderken, gen kaplann beyninde bir imek akt. Kilidin yuvasna oturuu ve anahtarn evrilirken kard ses allmn dndayd. Olduka hassas kulaklar onu yanltmyorsa, kap tam olarak kilitlenmemiti. Kafese braklan eti yedikten sonra, her zamanki voltalarna balad. Ziyaretiler tekrar oalmaya baladlar. nsanlar, akam yemeklerini yemiler, elenmek, dinlenmek iin parklara, bahelere gidiyorlard. Gen kaplann yreini saran sknt gitmi, gitmi kilidin anahtar deliinde skm kalmt. Gece yars, biraz da ans yardm ederse, kafesten kap ormanna, zgrlne komay deneyecekti.

Hava iyice kararm, vakit gece yarsn geeli ok olmutu. Grnrde kimseler yoktu. Gen kaplan gl peneleriyle kapya hzla asld. Tam olarak kilitlenmemi kap alverdi. Kafesten sratle dar frlad. Sa yola sapt. Bu yol ilerdeki aalkta son buluyordu. Kafeste gidip gelmek, darda komaya benzemiyordu. Olduka yorulmutu. Durup dinlendikten sonra hayvanat bahesi duvarndan atlad. Ormana doru koarak karanlklarda kayboldu.

Gen kaplan dalar, tepeler at, souk sulardan iti. gn gece sonra, sabah gne doarken, daha ok kkken yakalanp gtrld byk ormana vard. zgrd artk, ii iine smyordu. Neeli neeli yrrken karnnn acktn hissetti. Katndan beri heyecandan gndr bir ey yememiti. Sadece su imiti. Kafeste sabah akam bakcs et getirirdi. Avclar yakalamadan nce annesi beslerdi. Fakat bu usuz bucaksz ormanda yaam ok farklyd. imdi ne annesi vard, ne bakcs vard. Kafesten kamadan nce dnemedii bir eydi bu: Ne ile karnn doyuracakt?

Byle dnp yrrken, ilerdeki otlukta bir geyik grd. Geyik, arada srada etrafna baknp tekrar ot yemee balyordu. Geyik, aniden komaya balad. Ayn anda yan taraftaki allktan iki kaplan frlad. Biraz sonra geyiin nne iki kaplan daha knca geyik drt yandan sarlmt. Belli kaplanlar geyii yakalamak iin tuzak kurmulard. En iyi savunma hcumdu. Cesur geyik, son bir gayretle ileri atld. Kendisine en yakn kaplana sivri boynuzlaryla mthi bir kesme vurdu. Kaplan kanlar iinde srtst yuvarland. Hafif yana dnd. nndeki ikinci kaplana da ayn ekilde vurmak istedi. Fakat tutturamad. Peinden gelen dier kaplanlar da yetimiti. Geyik, ne kadar kuvvetli olursa olsun, tane kaplanla ba etmesi olanakszd. Kaplanlar, gl peneleriyle vurarak geyii yere yuvarladlar ve ldrp yediler. Daha sonra ekilip gittiler.

Gen kaplan, olduu yerde donmu kalmt. nanlmaz gzlerle bakyordu. Grd bir vahetti. Fakat orman kanunlar byleydi. Zayf daha kuvvetliye yem oluyordu. Demek ki dedi, kaplanlar byle karnlarn doyuruyorlarm. Ben de kaplan olduuma gre benim de canllar avlayp yemem lazm. Ben karnm doyurmak iin dier hayvanlar ldremem. Kimse beni ldrmeye altrmad. ldrmeyi bilmiyorum ve ldrmenin gerekliliine inanmyorum. Geyik ot yiyerek besleniyordu. Gc kuvveti yerindeydi. Ot yiyen hayvanlar gl oluyormu. Baka arem yok, ya a kalacam ya da ot yiyeceim. Varsn kaplan ot yer mi varsn ot yiyen kaplan olur mu desinler.

Aradan bir ay geti. Ot yiyen kaplan ormanda arad huzuru bir trl bulamad. Kaplanlar onu aralarna kabul etmilerdi ama ormandaki yaam ot yiyen kaplana ters geliyordu. Neden geyik, karaca, tavan grdklerinde aniden saldrganlayorlard. Onlar ldrmek iin programlanmlard, yaamak iin ldrmek zorundaydlar. Bu tarafta bir kaplan ot yiyerek yayordu, bunu da dnmek lazmd.

Ot yiyen kaplan bir gn ormanda gezerken karsna bir tavan kt. Tavann kendisini grp de kamamasna ard. Hayret, tavan stne doru geliyordu. Kenara ekilmek istedi, ekilemedi. Ayaklar tutulmutu. Tavan, ot yiyen kaplana arpp srtst dt. Daha sonra yatt yerden dorulup onun yzn elledi, yanaklarn okad. Sen ot yiyen kaplan msn? diye sordu. Ot yiyen kaplan gk diyemedi. Dili damana yapmt.

Tavan:

Tabii canm, sen ot yiyen kaplansn. Azn teki kaplanlar gibi kan kokmuyor. Bak ot yiyen, hretin kulama kadar geldi. Sen ormana alamazsn, hayvanat bahesine dnmelisin. Duyduuma gre, kaplanlar senin gzlerinin nnde baz hayvanlar ldrp, seni de ldrmeye altrmak isterlermi. Eer ldrmeye alamazsan kaplanlar seni ldrrler. Sen beni dinle ve ek git buralardan dedikten sonra yryp gitmek isterken az ilerdeki bir ukura dt. Ot yiyen kaplan tavan ukurdan kard ve onun yzne dikkatle baknca gz ukurlarnn bo olduunu grd. Gzleri yoktu bu tavann. Kr bir tavan diye geirdi iinden. Onu srtna bindirdi ve yuvasna gtrp brakt.

Ertesi gn kr tavan yuvasnda l olarak bulan ot yiyen kaplan gzyalarn tutamad. imdiye kadar kr tavana dokunmayan kaplanlar onu ot yiyen kaplann srtnda giderken grnce kskanmlar ve ldrmlerdi. Ot yiyen kaplann yrei nefretle doldu. Bu kadar da fazlayd artk. Ne istemilerdi garip bir tavandan. Son srat koarak kaplanlarn arasna dalan ot yiyen kaplan otuzdan fazla kaplana rest ekti.

Kr tavan ldrmek kolay, skysa gelin beni de ldrn.

Kaplanlarn bekledii buydu zaten. Ot yiyen kaplan ileden karp stlerine saldrtacaklar sonra para para edeceklerdi. Evdeki hesap her zaman arya uymazd. Aniden ortalk karard ve iddetli bir yamur balad. imekler akyor, yldrmlar dyordu. Kaplanlar saa - sola katlar ama ot yiyen kaplan kamad. Srlsklam oluncaya kadar bekledi. Yarm saat sonra yamur dindi. Gne at, ortalk aydnland. Ot yiyen kaplan gece yarsna kadar oralarda gezindi. Gelen giden olmadn grnce beklemekten bkp uzaklat gitti. Orman ii buraya kadard. O, imdi hayvanat bahesine dnmeye kararlyd.

Birka gn sonra sabaha kar bakcs onu kafesin nnde beklerken buldu. Ot yiyen kaplan biraz sonra kafese girecek ve bakcs kapy stne kilitlerken, Kilit yeni deiti, bir daha kama numarasna kalkamazsn, nk artk imknsz demesine karlk, iinden Yuvam buras, ben kafes kaplanym. Hem istesem de ormana gidemem. Bana gre deilmi oras dedi.

ki ay sonra kafesine dii bir kaplan getirilince yrei kvanla doldu gen kaplann. E oldular birbirlerine ve kaynaverdiler. Gn dnd, gnler dnd, zaman geti ve iki tane yavrular oldu. Neelendi, mutland, huzur doldu yrei ve gen kaplan artk kafesinde, demir parmaklklar ardnda sakin ve yava admlarla gidip geliyordu.

SON

TTREK TAVAN

Ormanda her gn kurulmakta olan tavanlar pazar, havann kararmasyla birlikte, dalyordu. Sergisini toplayan tavan pazar yerini terk edip gidiyordu. Vakit ge olup da pazar yerinde tavan kalmaynca bir tavan pazara gelirdi. Srtnda bo uvalyla ve bu bo uval tezgh altlarnda kalm, kyya keye atlm, satlmam havularla ve baz yiyeceklerle dolacakt. Daima glgelerden, acaba bir gren olur mu korkusuyla, yorgun ve titrek admlarla. te, bu tavan yoksul, yetim, garip bir tavand. Ad Titrek Tavand. O, bylesine bir dknlk iinde olmann kar yol olmadn biliyordu. Fakat aresizdi. Bir yuvas vard, bu yuvada iki de oda. Bu odalardan birinde ok sevdii Pembe Tavan ve iki yavrusuyla birlikte kalyordu. Dier odada ise havu yetitiriyordu. Artk ne kadar havu yetitirebilir bunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Havular olgunlanca Titrek Tavan bunlar satacak ve ailesinin ihtiyalarn karlamaya alacakt.

Bir gn Titrek Tavan, ormann karsndaki tepeye doru yrye kmt. Tepenin gerisinde deniz grnyordu. Sahil yakndayd. Birden kumlarn zerinde bir mart dikkatini ekti. Bu mart, kanad krk, yaral bir martyd. Uamyordu. Olduka zor durumdayd, nk evresi sekiz tane yenge tarafndan kuatlmt. Kanad krk, yaral mart, yengelerle amansz bir lm kalm savana girmiti. Kurtulmak iin ileri atldka n bir yenge tarafndan kesiliyor ve yenge korkun kskacyla marty yakalamak istiyor, fakat mart, canhra feryatlarla kar koyuyor, gitgide tkenmekte olan gcyle hayatn savunuyordu.

Titrek Tavan, bu durumu grmezden gelemezdi. Tm cesaretini toplayp martnn yardmna kotu. Yengeler daha ne olduunun farkna varamadan, marty kucana ald gibi bir keklik gibi sekerek onlarn aralarndan syrld. Hzla koarak olay ilk grd tepeye kan Titrek Tavan kucandaki martnn baylm olduunu fark edince, onun iyi bir bakcya ihtiyac olduunu dnerek balk Ziya Kaptann yaad deniz kysndaki kulbeye geldi. Marty Ziya Kaptana teslim eden Titrek Tavan yuvasna geri dnd.

Aradan bir ay geti. Geen zamanla birlikte havular olgunlamt. Titrek Tavan havular pazarda satt. Kendine, Pembe Tavana ve yavrularna elbise ald. Ne zamandr hep ayn elbiseleri giymekten bkmt, rengi solmu, yamal elbiseleri. Yoksulluk mr boyu mu srecekti? Hep byle yoksul mu kalacaklard? Yoksulluun bir aresi yok muydu? Eer varsa bu are neydi? Hani Titrek Tavan yuvasnn bir odasnda havu yetitiriyordu ya imdi o odada havu kalmamt, nk havular satlmt. Titrek Tavan buradaki topra yle bir alt-st etti. Havu tohumu att. Sulad. Artk i zamana kalmt. Naslsa zaman geecekti. Elbet bir gn gelir bu havular da olgunlard.

Titrek Tavan bir sabah havu yetitirdii odaya girince hayretler iinde kald. Grdklerine inanamyordu. Topran stndeki olgun havu yaprayd. Ama nasl olurdu daha tohum atal on gn bile olmamt. Bu kadar ksa srede havu yetimesi olanakszd. Yaprak olgunlamt tamam da bakalm topran iinde havu var myd? Oray eeledi, buray eeledi. Ald havucun birini diledi, ald bir baka havucu daha diledi, tuttu bu iki havucu yedi, bitirdi. Enfesti havular, tatlyd. Titrek Tavan bu havular da pazarda satt. Memnundu yuvasna dnerken, nk iyi kazanmt. Daha sonraki gnler de birbirinin tpatp benzeri ekilde geti. Titrek Tavan havular pazarda satyor, ertesi gn yine oda havu dolu oluyordu.

Bir akamst Titrek Tavann kafas bu konuya takld. Nasl oluyordu da tohum atmad halde toprakta havu bitiyordu ve bu havular bir gecede olgunlayordu? Bu sorularn bir aklamas olmalyd ve ne oluyorsa gece oluyordu. Demek ki, geceleri bir eyler dnyordu havu yetitirdii odada. Titrek Tavan hemen kararn verdi. O gece odada sabaha kadar bekleyecek ve ne olup bittiini anlayacakt. Akam yemeini yedikten sonra havu yetitirdii odaya geti. Kapy kapad. Kapnn yan tarafna koyduu sandn iine girdi. Sandn tahtalar arasndaki deliklerden odann her taraf rahata grnyordu. Titrek Tavan dikkatini tam kardaki pencereye verdi. Yerden olduka yksekte olan bu kk pencere odann havalandrlmas iin kullanlyordu.

Vakit gece yars olmutu. Aniden dardan kanat sesleri duyuldu. Bir mart pencereden odaya girdi. Ayaklarnn arasnda kk bir torba vard. Mart bu torbadaki havu tohumlarn topraa serpitirdi. ini bitirdikten sonra pencereden uup gitti. Zamana kar artlandrlm tohumlar toprak hemen kabul edecek ve her geecek bir saatte bu tohumlar on gn geirmi olacakt. Titrek Tavan vefakr marty hemen tand. Bu mart birka ay nce yengelerin paralamak istedikleri kanad krk, yaral martyd. Demek ki, Ziya Kaptan yaral marty iyiletirmi ve kurtarcsnn kim olduunu sylemiti. Martnn Titrek Tavana can borcu vard ve bu borcunu cana can katarak dyordu.

Titrek Tavan birka gn sonra bir kamyonet satn ald ve yetitirdii havular bu kamyonetle pazara gtrmeye balad. ki yavrusu da zamanla bymler, gen birer tavan olmulard. Onlar da babalar Titrek Tavanla birlikte pazara gidiyorlard. Titrek Tavan yol boyunca u arky sylyordu:

Benim adm Titrek Tavan
    Ben pazarda havu satarm
    te yanmda imdi yavrularm
    Ben onlarla gurur duyarm
    Her gn pazara gideriz biz
    Tavanlara havu satarz..

Baz gnler kamyonetin pei sra bir marty uarken gryordu ve yavalyordu. Az sonra kamyonetle mart bir hizaya geliyor ve mart ile Titrek Tavan selamlayordu. Daha sonra mart hzn arttryor ve ileri doru uup gidiyordu. Titrek Tavan ile mart byle uzaktan uzaa bir birliktelii uzun sre srdrdler. Fakat bir kez olsun bir araya gelip konuamadlar. Bunun nedenini biz bilemeyiz. Belki de bylesi daha iyi oluyordu. Onlar gnllerince mutluydular, huzur doluydular. Onlarn mutluluunu engellemek bize yakk almaz.

KURBAACIK

Ormanlk bir blgede bulunan bir su birikintisinde yaamakta olan kurbaack hi arkada olmadndan yaknyordu. Bu kurbaack vaktinin ounu su birikintisinde yzerek geiriyor, bazen de sudan kp imenlerin stnde zplayarak geziniyordu. Her gn bir nceki gnn tpatp benzeriydi. Her gn ayn ey, hep ayn eyler. Bitmek tkenmek bilmeyen bir tekdzelik kurbaac canndan bezdirmiti. Kurbaack bir gn kzd kendine:

Sanki btn mrn bu su birikintisinde geirmeye pek meraklsn. Dnya senin zannettiin kadarck m sanki? Dnya bu kadar kck m sanki? Neden kurtarmazsn kendini buradan, ekip gitmezsin buralardan? Eer sen bu yaadn su birikintisine dnya diyorsan, bil ki, sen bu dnyann deil, bambaka dnyalarn kurbaassn..unu hi aklndan karma: Arzuladn yaama ancak bu su birikintisinden uzaklaarak kavuacaksn..

Kurbaack hemen o anda kararn verdi. Buradan ayrlarak yola kacak, gidecei yerlerde kendine arkada arayacakt. Kurbaack ormanda gnlerce yol ald. Artk ormann sk aalar seyreklemi, kk bir dzle kmt. Birden yerde parlak bir ey grd. Bu da neydi byle? Parlak eye baktnda ok ard. Bunun iinde bir kurbaa vard ve o kurbaa da kendisine bakyordu. Geriye dnp bir tan arkasna sakland. lk aknl getikten sonra bu parlak eyin ok ince olduunu ve iinde kurbaa falan olamayacan anlad. O zaman durum apak ortadayd: Parlak ey ayna olmalyd ve aynada kendini grmt. Kurbaack aynay alarak yakndaki bir aacn kenarna yaslad. Aynann karsna geerek trl aklabanlklar yapmaya balad. Bazen iki aya stnde doruluyor, bazen zplyor, bazen de derin nefes alp gsn, yanaklarn iirerek aynadaki aksini seyrediyordu. Bu hareketlerin iinde en houna giden aynada kendini iri grmek olmutu. Gittike daha derin nefes alarak daha iri gzkmeye balad. Sonunda yle bir an geldi ki, kurbaack yusyuvarlak oldu ve ayaklarnn yerden kesilip ykselmeye baladn fark etti.

Kurbaack hi bozuntuya vermedi. Yerden on metre kadar ykselince azndan biraz hava brakt. Daha fazla ykselmek gereksizdi. Her ite her ey seviye seviyeydi. Seviyesinin dozunu tam olarak ayarlamalyd. Bir ku deildi ki o, rpsn kanatlarn, ykselsin gkyzne, usun uabildiince..Nereden baksan bir kk kurbaackt. Olmaz denirdi, kurbaalar uamaz denirdi, hayal gibiydi ama gerekti. Uuyordu ite. Kurbaack yle bir etrafna baknd. Yn tayini yapt. Ormandan gelmi, u tarafa gidecekti. Sa n ayan gidecei tarafa doru mihaniki bir hareketle uzatt. Hayret!..Gitmek istedii tarafa dnvermiti. Dnd iyi de hala havada hareketsiz duruyordu. Birden suda arka ayaklarn ileri gitmek iin kullandn hatrlad. Arka ayaklarn yava yava gsne ekti, geriye doru brakt, ekti, brakt. Dnd tastamam olmutu. lerleyebiliyordu. Artk cannn istedii kadar gidip, istedii yerde de aa inebilecekti.

Kurbaack bir sre utuktan sonra bir dere kenarnda boylu boyunca uzanm yatmakta olan yal kurbaay fark etti. Mutlaka bir rahatszl vardr yal kurbaann diye dnd.
    nk hibir kurbaa bylesine akta yatmaz. Eer yatarsa bu onun tehlikelere davetiye kartmas anlamna gelir. nip bakaym nesi varm yal kurbaann.

Yal kurbaann dp kald bu ayrlk bir mesire yeriydi. nsanlar gnlk gnelik yaz gnlerinde hafta sonlarn burada geirirler, piknik yaparlard. Bir kendini bilmez yannda getirdii ienin iindekini imi, giderken de atm ieyi krmt. te yal kurbaa nndeki bu krk ienin bir parasna basnca ayandan yaralanm ve cannn ok acmasna dayanamayarak baylmt. Yal kurbaa kendine geldikten sonra olanlar kurbaaca anlatt ve yardm etmesini istedi.

Kurbaack:

Efendim, byle bir durumla daha nce hi karlamadm. O cam parasnn ayanzn altndan karlmas lazm. Ben bunu baaramam. Gelirken grmtm. Az ilerde dere kysnda iki ocuk balk tutuyordu. Gidip onlar araym, size yardm ederler herhalde dedikten sonra zplayarak uzaklat.

Kurbaack ocuklarn yanna geldiinde:

Ltfen yardm eder misiniz? Yal bir kurbaa ayandan yaralanm az ilerde yatyor. Ne olur benimle gelin ona yardn edin , onu kurtarn. yilik yapmak sevaptr. Haydi, ocuklar, ltfen kalkn, benimle gelin dedi.

Kurbaacn yalvarmasna dayanamayan ocuklar oltalarn sudan karp bir kenara koydular ve kurbaacn peine takldlar. Biraz sonra yal kurbaann ayandaki cam paras karlm ve yaral yer temiz bir bezle sarlmt.

ocuklar gittikten sonra kurbaack yal kurbaaya destek oldu ve onu kuytu bir yere gtrd. Burada yal kurbaa kurbaaca yapt yardmlardan dolay teekkr ettikten sonra:

Nedense bylesine karlk beklemeden yaplan iyilikler, yardmlar pek nadir oluyor. Nedense herkes bir bakas bana ktlk yapmadan ben ondan nce davranp ona bir ktlk yapaym, ilk ben vuraym diyerek kesinlikle hi bitmeyecek bir yar srdryorlar. Gelin bu anlamsz ktlk yarndan vazgein, gelin karde olalm, elele tutualm, mutlulua koalm diyerek seslensem ben imdi tm canllara acaba beni dinlerler mi? Hep ktlk grmekten, hep zlmekten, hep alamaktan bktm artk diyerek szlerini tamamlad ve alamaya balad. Yal kurbaann alamas kurbaacn silkinmesine sebep oldu.

Dur alama artk yal kurbaa, sil gzyalarn. Bundan sonra ikimiz karde saylrz. Demek ki bir ktlk yar yaplyor ve herkes bu yar nde bitirme gayreti iinde. Buna karn ben de u andan itibaren iyilik yarn balatyorum. Yaknda dnya turuna kacam ve tm canllara iyilii anlatarak onlarn da iyilik yarna katlmalarn salayacam. yilik bayra sonsuza dek gnderde dalgalanacaktr.

Kurbaack kendine ok gveniyordu. Neden derseniz, nk gl bir kozu vard. Ne abuk unuttunuz, uabiliyordu ya. Ktalararas yolculuk onun iin hiten bile deildi.

SON
    Konu Serdar Yldrm tarafndan (17-03-15 Saat 22:41 ) deitirilmitir.

Hisli Yrek
    yelik tarihi
    Sep 2014
    0
    0 Konusuna 0 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    4

LAMA VE PUMA

Gney Amerika Ktas'ndaki And Dalar'nda bir lama yayormu. Bu lamann ad Heman'm. Heman bazen sryle birlikte otlar, bazen yalnz gezermi. Hayat gzelmi, yaamak gzelmi, otlamak gzelmi. Nereden gelmi bilinmez bir puma ( Da aslan ) ortaya km. Puma avlanmaya balam. Lamalar saa sola kamlar ama puma her defasnda bir lamay yakalam.

Lamalarda bir korku, bir tela; geceleri bile uyuyamaz olmular. Bir pumann karn doyacak diye yz lama can pazarnda, doru mu bu?

Aradan yllar gemi. Puma belas birka gnde bir tepedeki maarasndan inerek lamalar avlam. Son yedi ylda yedi yavrusu olan Heman'n yavrularn puma alm. Heman, seneye yavrulamak istemiyormu. Naslsa puma kapacak diye teki lamalara da yavru yapmamalarn sylemi. Belki o zaman puma alktan lrm.

Gnlerden bir gn Heman tepedeki maarann nnde oynaan drt puma yavrusu grnce, bela bir iken yaknda be olacak. Bunlar bir byrse vah bana, vahlar size, demi arkadalarna. Yandk ki hem ne yandk, soyumuz kuruyacak, demi arkadalar.

Bir yl sonra avlanmaya balayan be puma ksa srede lamalar krp geirmi. Geriye sadece Heman kalm. Heman koarak zirveye km. Ulu Kartal Kondor'a seslenmi. Kondor gelmi. Heman olanlar anlatm. Yardm dilemi. Kondor, Heman'a acm. Dileini kabul etmi. Sonraki gnlerde pumalar birer birer avlam.

Heman oralardan ok uzaklara giderek baka bir lama srsne katlm. Aradan zaman gemi bir yavrusu olmu. Pumasz ortamda yavrusunu bytm. Birlikte krlarda zgrce koup oynamlar.

SON

SIRTLAN ZOBO

Srtlan gruplarnn dlad, aralarnda barndrmad Zobo adndaki srtlan bir ehrin ok yaknlarna gelmiti. ayrn ortasnda toparlak bir ey dikkatini ekti. Bu neydi? Zobo, onu koklad. Burnuyla ittirdi. Yuvarlanyordu. Biraz daha, biraz daha derken, o yuvarlandka, Zobo zevk aldka, oyun srd. Daha sonra oyunu brakt. Yorulmutu. imenlere yatt. Uyuyakald.

Zobo grltye uyand. Tatl tatl gerindi. Annda gerinmeyi brakp bzt. Vitesi geri takt. Geri geri gitti. Az sonra allarn arasnda grnmez oldu. Ama gryordu. Ne olup bittiini anlamaya alyordu. Bu dnyann sahipleri yani insanlar, o yuvarlanan eyin peinden kouyordu. Arada bir durup baryorlar sonra yine oyuna devam ediyorlard. Tahta direklerin arasnda biri o yanda, biri bu yanda, iki insan sabit bekliyordu. Eer vuru direklerin arasndan geerse gool diye baryorlard. Galiba bunlar iki ayr takmd ve ma yapyorlard. Bunlar dnrken toparlak ey yuvarland ve yanna geldi. Zobo frlad, topu burnuyla ittirdi, ayaklaryla vurdu, sahann ortasna geldi. Zobo'yu grnce nce korkan insanlar, sonra altlar. Gol atnca onu alkladlar. Kotu, kotu, insanlarla otu, baroldeydi ve kalplam bir takm fikirleri krmak mmknd.

Sonra insanlar gittiler, Zobo yalnz kald. Daha sonraki gnlerde ok bekledi insanlar gelir diye ama kimse gelmedi. Gl enesiyle srarak topu patlatt. Ses yksek frekanslyd, ok korktu. Hzla koarak oradan uzaklat. Dalara gitti. nsan yaps top patlyor ve korkutuyordu. Demek ki, insan da patlar ve korkuturdu. Bunun zerine bir daha insanlarla karlamamaya sz verdi.

SON

PANTER

Panterin biri, bir ovann ortasna bakkal dkkan am. zellikle su, sulu gdalar ve et satlar ok oluyormu. Panter bire alm, ona satm. Parasna para katm, zengin olmu. Ovada yaayanlarn eitim eksiklii panterin dikkatini ekmi. Bakkal dkkannn karsna ticaret okulu yaptrm. Pek ok yavru hayvan bu okulda okumaya balam. Ticaret dersine panter girerek ders vermi. Onlara ticaretin kurallarn, ticarette nelerin yaplmas ve nelerin yaplmamas gerektiini retmi.

Bir yl sonra okul ilk mezunlarn vermi. Yavru ay, yavru kurt, yavru tilki... imdi kocaman olmular. Mezun olur olmaz ovadaki tek ticarethane olan bakkala ynelmiler. Panter, suyu, eti kaa alp kaa satyor, aratrmlar. Okulun masraflarn karlamak iin, karn giderek artran ve bire alp yirmiye satmaya balayan panterden ikayeti olmular. Orman mahkemesi panteri sulu bularak hapse atm. Panterin ilk ziyaretileri rencileri olmu. Toplu halde gelen renciler panterden zr dilemiler. Panter onlar sessizce dinlemi.

Ertesi gn panteri odasna aran hapishane mdr, rencilerinizi iyi yetitirmisiniz, deyince, panter, ne demezsin, demi. Hem biraz fazla iyi yetitirmiim. Ticaret gelisin, blge kalknsn derken, bu gidile ticaret yok olacak.

Hapishane mdr:
    " Yok canm, rencileriniz bakkal ileteceklermi. Ticaret neden yok olsun? "

Panter:
    " Bakn ben sfrdan zirveye ktm. Skntlar yaadm, frtnalara gs gerdim. Onlar hazra kondular. Paratle zirveye ktlar. Kk bir esinti karsnda direnemezler. Zirvede tutunamazlar. "

Aradan bir ay gememi. flas eden bakkal dkkan kapsna kilit vurmu. Okul zaten kapanm, renciler dalm. Kurakl yaayan ovada bir damla suya hasret kalnm. Ova mahkemesi davay gzden geirmi ve panteri serbest brakm. Panter bakkal dkkann yeniden am. Dkkan mterilerle dolup tam. Panter kar marjn artrarak bire alp elliye satmaya balam.

Panter okulu da am. Yeni rencilerine ticaret dersi vermeye balam. Derslerinde giriimci olmann yararlarn ve giriimcinin korunmas gerektiini vurgulam. Bir daha panteri hibir rencisi ikayet etmemi.

SON

ANNE KANGURU

Bir kanguru varm. Kesesinde yavrusunu tarm. Zamanla yavru bym, keseye zor sar olmu. Ayrlk vakti gelmi, atm.

Anne kanguru: " Benim gzel yavrum, artk bydn, kocaman oldun. Ayrlacaz, sen yoluna ben yoluma. "

Bunun zerine yavru kanguru: " Anne, ne olur beni brakma. Ben sensiz ne yaparm? "

Anne kanguru: " Ama canm, ben senin kadarken oktan yalnz kalmtm. Canm diime taktm, zorluklar alt ettim, hayatn ktlklerine gs gerdim. Savatm ve kazandm. "

" Anneciim, canm benim. Ne olur, bir sre daha seninle kalaym. Gelieyim, gleneyim. O zaman hzl koarm. Dingolar, ( Avusturalya'da yaayan bir kpek tr. ) beni yakalayamaz.

" Gzeller gzeli, Esat'm benim. Aman, azndan rzgar alsn. Seni dingolara teslim etmem. Gerekirse birka ay daha sana bakarm. "

Ertesi gn yavrusuyla birlikte otlamakta olan anne kanguru ilerden gelmekte olan dingolar grm. Dingolar geliyor deyince yavru kanguru annesinin kesesine girmi. Hzla kamaya balayan anne kangurunun peine dingolar taklm. Giderek yaklamakta olan dingolardan kurtulamayacan anlayan anne kanguru, yavrusuna yle demi:

" Esat, dingolar yaklayor. u keyi dnnce aalarn arasna seni brakacam. Yere yat, sessizce bekle. Ben peimdekilerden kurtulunca seni almaya gelirim. "

" Tamam oldu. "

Biraz sonra hafifleyen anne kanguru dingolarla arasn giderek amaya balam. Sonunda dingolar, anne kangurunun peini brakmlar. Anne kanguru ok uzaklardan geni bir yay izerek yavrusunu brakt yere sabaha kar gelebilmi. Aram, taram, al diplerine, aa kovuklarna bakm, barm, yavrusu yokmu. Gnler sonra yavrusunu bulmaktan midini kesmi ve alayarak blgeyi terk etmi. Yavrusunu baka blgelerde arayacakm.

Annesi Esat' brakal birka saat olmutu ki, oradan gemekte olan kangurularn kral, Esat' grm ve yanna alm. Yavrusu olmayan kral, Esat' tahtnn varisi olarak yetitirecekmi.

Bylece aradan on yl gemi. Yalanan kral tahtn Esat'a brakm. Esat, kral olmu. Kangurular doruluk ve adalet ilkelerine bal kalarak ynetmeye balam.

Kraln evlatl Esat'a tahtn brakt haberini duyan anne kanguru ok heyecanlanm. Yeni kral acaba onun yavrusu olabilir miymi? Ad da ya da aynen tutuyormu.

Anne kanguru saraya gitmi. Grevlilere durumu anlatm. Grevliler, olanlar krala syleyince kral hzla koarak saray kapsnda yal gzlerle bekleyen annesine skca sarlm.

Esat uzun yllar krallk yapm. Annesini yanndan ayrmam. Bu zaman sresince kangurular oalmlar. Dingolarla etin bir ura iine girmiler ve onlar yenmiler. Saylar azalan dingolar, uzak diyarlara g etmiler. Bylelikle kangurular dingo korkusu olmadan yaamaya balamlar.

SON
    Konu Serdar Yldrm tarafndan (26-08-15 Saat 22:54 ) deitirilmitir.

Hisli Yrek
    yelik tarihi
    Sep 2014
    0
    0 Konusuna 0 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    4

FATO'UN BEBE

Fato, annesiyle birlikte alverie kmt. Oyuncak satan maazann yaknna geldiklerinde,
    Fato: “ Anneciim, snfm geince bana alacan oyuncak bebei grmek istiyorum “ dedi. “ Onu ne kadar sevdiimi bilemezsin, anneciim. O ok irin, ok tatl bir bebek. O bebek mutlaka benim olmal. Snfm geince o bebei bana alacaksn, deil mi anneciim?..”

Bunun zerine annesi:

“ Tabii kzm.“ dedi.“ Sen yeter ki, snfn ge. Karneni aldn gn, o bebei sana alacam.”
    Biraz sonra Fato’ la annesi maazann vitrini nnde durdular. Fato, ilk anda vitrindeki bebei grd. te oradayd, hep ayn yerde.‘ Naslsn lk? ‘diyerek bebein hatrn sormak ihtiyacn hissetti dncesinde. ‘ yi misin lk?..Merak etme gzel bebek, pek yaknda birbirimize kavuacaz. Ben, seni ok seviyorum ve inanyorum ki, sen de, beni ok seveceksin. Bu nasl olacak diye sorma bana gzel bebek., nk, ben sana her zaman iyi davranacam, seninle gzel gzel konuacam, sana tatl szler syleyeceim, senin kalbini hi krmayacam. ‘ Annesinin “ Fato..” demesiyle dncelerinden syrld, Fato. “ Haydi kzm, gidelim artk. Sonra ge kalacaz ama. “

Fato:

“ Tamam anneciim, zr dilerim “ dedi. “ Bir an daldm!..” Daha sonra Fato, annesinin elinden tutarak, yrd. Aradan gnler geti, ders yl sonu geldi ve Fato karnesini alarak 3. snfa geti. Ayn gn annesi Fato’ u oyuncak satan maazaya gtrd ve bebei satn alarak kzna verdi. Fato, bu gzel armaan iin annesine teekkr etmeyi unutmad. Fato, bir sre evde bebeiyle oynadktan sonra, sokaa kt. Fato’ u gren Burcu, onun yanna gelerek, “ Fato, bu bebei yeni mi aldnz? “ diye sordu.

Fato:

“ Evet Burcu..” dedi. “ Snfm getiim iin, annem bana bu bebei ald. Ne kadar sevindim bilemezsin. ok irin bir bebek deil mi? Hem adn da ben koydum. Ad lk…”

“ Ad da kendi gibi gzelmi bebeinin. “ dedi Burcu. “ lk’ y sevmeme izin verir misin? “
    “ Tabii olur Burcu, al sev lk’ y “ dedi Fato ve bebei arkadana verdi. Daha sonra Fato, snf arkada olan Burcu’ ya, snfn geti diye bir armaan alnp alnmadn sordu. Burcu da, nasl bir armaan istemesi gerektiine bir trl karar veremediini syledi. Bunun zerine Fato, lk’ y satn aldklar maazann vitrininde ok gzel bir bebein daha olduunu, yarn annesiyle gidip o bebei grebileceini, eer beenirse, bebei satn alabileceklerini ve birlikte evcilik oynayabileceklerini anlatt. Fato’ un fikrini olumlu bulan Burcu, bu konuyu akam yemeinden sonra anne ve babasna aacan syledi.

Vakit gece yarsn geeli biraz olmutu ki, Fatoun bebei ayaa kalkt. Bakt Fato derin uykuda. Hemen odadan kt. Bu i buraya kadard. Daha fazla dayanamayacakt. Ne gzel maazann vitrininde dier bebekle sohbet ediyordu. Ya imdi ne vard? Konuacak kim vard? Yapayalnz, sessiz sessiz, bekle dur. Olacak ey miydi bu? Konumadan ylece beklemekten bkmt. Doruca maazaya gidecek ve arkadana kavuacakt. Koridordan getikten sonra, sokak kapsn at. Kapy kapatp yola kt. Issz ve yar karanlk yolda hzl admlarla yrmee balad. Ancak sabaha kar maazann vitrini nne gelen Fatoun bebei, arkadann yerinde yeller estiini grnce, olduu yere kverdi. Arkada vitrinde yoktu, demek ki, satlmt, alan da kim bilir kimdi?

Fatoun bebei bir sre maazann vitrini nnde aresizlik iinde kalakaldktan sonra, toparland ve gerisin geriye dnerek, Fatolarn evine doru yrmee balad. Evin nne geldiinde, le zeri olmutu. Sokak kaps kapalyd. Kapnn nndeki p bidonunun arkasna saklanp, beklemee balad. Aradan on be-yirmi dakika gemiti ki, kardaki evin sokak kaps ald ve Burcu dar kt. Burcu’ nun kucandaki bebei hemen tand. ok sevindi o anda. Vitrindeki arkadan, demek ki, Burcu almt. Burcu gelerek kapnn zilini ald. Kapy Fato at. Fato’ la Burcu konuurken, aralk kalan sokak kapsndan ieri szld. Fato’ un onu gece yatmadan nce brakt koltuun altna uzand. Biraz sonra Burcu evine gidince, Fato odasna geldi., bir iki yere baktktan sonra, bebei koltuun altnda buldu. Bebei kucana alan Fato, mutfakta yemek hazrlamakta olan annesinin yanna kotu.

Meer evlerinde akam yemei yendikten sonra, Burcu, anne ve babasna durumu anlatm, onlar da, “ stersen imdi gidip bebei alalm, hem de gezmi oluruz. “ demiler ve vitrindeki dier bebei Burcu’ ya alvermiler.le yemeinden sonra Fato ile Burcu evcilik oynamaya baladlar. Fatoun bebei lk ile Burcunun bebei Arzu nihayet bir araya gelmiti. Topu topu bir gn ayr kalmlard, fakat anlatacak o kadar ok ey vard ki…imdilik sadece bakmakla yetineceklerdi, konumak iin frsat nasl olsa bulurlard.
    Konu Serdar Yldrm tarafndan (14-10-17 Saat 22:37 ) deitirilmitir.