Peygamberimizin veda hutbesini okudunuz mu bilmiyorum, ama okumanz tavsiye ederim. nk peygamberimizin szlerinde, ok dikkat ekici uyarlar ve aklamalar var. Tabi dnerek, akln kullanarak iman edenlere.

Peygamberimizin veda hutbesini, yz binden fazla kiinin dinledii rivayet edilir. lgintir bunca kalabaln dinledii veda hutbesi, gnmze birok deiik ekilde ulamtr. Elbette bunun bile bizlere verecei, ok nemli dersler vardr. Bunca kalabalk bir halka sylenen szler, gnmze ok farkl ekillerde naklediliyorsa, iki ya da kiinin ahit olduu iddia edilen szlerin, gnmze nakil yoluyla nasl farkl gelecei konusu zerinde, ok dikkatle dnmeliyiz. Bizlere den rivayet edilen her sz, her bilgiyi Kur’an szgecinden geirmek olmaldr.

Bu yazmda peygamberimizin veda hutbesinden baz alntlar yaparak, bizlerin peygamberimizin gerek mmeti olup olamadmz, tavsiyelerinin ard sra gidip gitmediimizi, sorgulamaya amak istiyorum.

Szlerinin ilk blmlerinde, peygamberimiz mmetine bakn ne tavsiyede buluyor.

(Sakn benden sonra eski sapklklara dnmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmaynz! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulatrsn. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunlar daha iyi anlayan birisine ulatrm olur. )

Ne dersiniz, peygamberimizin bu vasiyetini dinleyen bir toplum olduumuzu, sizce ak yreklilikle syleyebilir miyiz? Tam tersine, Allah n dinde sakn blnmeyin diye hkm verdii halde, bizler blnmekte bereket vardr dedik, daha sonrada birbirimize dman olduk. Birbirimizi ldrmekten ekinmiyoruz bile.

Ayn kitaba, ayn peygambere iman ettiimiz halde, bizleri blen, birbirimize dman olmamzn nedeni, edindiimiz velilerin, gnmze nakil yoluyla gelen, doruluundan emin bile olamadmz, beeri rivayetler byk etken.

Peygamberimiz szlerimi duyanlar, duymayanlara iletsin diyor. Peygamberimiz ldkten sonra, onun en yaknlarn bile siyasi karlar iin, ldrmekten geri kalmadlar, ltfen bu gerei unutmayalm. Eski sapklklara dnmeyiniz, sznden de kartacamz ok dersler var. nk o devrin ehli kitab, ellerinde apak Allah n kitab olduu halde, kitabn dna kmlar ve atalarnn itikatlarn yaayarak san ve rivayetlerin ard sra giderek, dinden sapmlardr. Acaba gnmzde bizlerin, o gnk toplumdan fark kald m dersiniz? Kur’an anlalmaz zor ve her bilginin olmad kitap ilan edildi, ELDE VE DLLERDE DN ADINA, NE YAZIK K RVAYETLER DOLAIYOR.

Yine peygamberimiz yle szler sylyor ki topluma, bu szleri dikkatle dnmediimizde, o gnk toplumun yapt yanllar yapmaya devam ederiz.

(Ey insanlar! Muhakkak ki, eytan u topranzda kendisine tapnmaktan tamamen midini kesmitir. Fakat siz bunun dnda ufak tefek ilerinizde ona uyarsanz, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak iin bunlardan da saknnz. )

rnek nsan, Baretmenimiz peygamberimiz, bu szleriyle ok ama ok eyler anlatyor mmetine. OK ALITIK EL BRLYLE, BU TOPRAKLARDA EYTANI KAPI DIARI ETTK DYOR. te bu ksm ok nemli. Allah Kur’an da eytan kendimizden uzaklatrmamz iin, ne diyordu? Kur’an n ipine sarln. Peygamberimize de, kullarma Kur’an ile t ver diye hkmediyordu.

Yine sizlere ok nemli bir ayet hatrlatmak istiyorum, bu konu ile ilgili.

Zhruf 36: Kim Rahman'n Zikri'ni grmezlikten gelip ondan uzaklarsa, biz ona bir eytan musallat ederiz de o ona can yolda olur.

Demek ki eytandan uzak kalabilmek ve onun abalarn boa karmak iin, Kur’an a sarlmamz kesin Allah n hkmdr. Peygamberimizde ona iaret ediyor ve diyor ki, eytan artk bu topraklardan Kur’an ile uzaklatrdk, bunun devam etmesi iin yine yalnz Kur’an n ipine sarlmalsnz. Sakn emin olmadnz bilgilerin, ardna dmeyiniz ki, eytan yannzdan ebedi uzak olsun. Ne gzel bir t. Peki, bizler peygamberimizin bu dn dinliyor muyuz?

Hi sanmyorum, NK MANIMIZIN SINIRLARINI ARTIK, KUR’AN BELRLEMYOR NE YAZIK K. Emin olmadmz rivayetler, Kur’an n nne geti. Hatta bu rivayetler olmasa, Kur’an kapal kalrd, anlayamazdk diyerek, emin olmadmz bilgilerle Kur’an anlamaya alyoruz.

Sizce bizler bunu yaparak, peygamberimizin eytan yaknndan uzaklatrd gibi, bizlerde uzaklatrm olabilir miyiz? Yoksa Kur’an anlalmas zor ilan edip, beerin kitaplarna sarlarak, iimizde yetitirdiimiz eytanlam insanlar sayesinde, eytan artk bana ihtiya yok diyerek, kendisine yardmc olan insanlar sayesinde, tatile mi kt, ne dersiniz? Peygamberimiz imannz korumak iin, her iinizde hurafe ve san ile deil Kur’an n ak hkmleri ile yaaynz ki, eytan sizden ilelebet uzak dursun diyor.

Yine peygamberimizin veda hutbesinden, ok nemli bir konuyu alnt yapmak istiyorum.

(Mminler! Size bir emanet brakyorum ki, ona sk sarldka yolunuzu hi armazsnz. O emanet Allah'n kitab Kur'an'dr. )

Bu szleri okuduunuzda sanrm bu nerinin, Kur’an n belki de yzlerce ayetinin paralelinde olduunu anladnz. Ama bu blm ne yazk ki gnmze kadar gelen veda hutbesinde, deiik haliyle gelmitir. Onlar da yazalm ve Kur’an ayetleri nda, hangisi doru olabilir dnelim.

(Ey mminler! Size iki emanet brakyorum, onlara sarlp uyduka yolunuzu hi armazsnz. O emanetler, Allah'n kitab Kur-n-i Kerim ve Peygamberin snnetidir.)

(Ben sizin aranzda iki ar-paha biilmez emanet brakyorum. Bunlara smsk sarldnz srece asla saptmazsnz: Allah’n Kitab ve benim Ehl-i Beytim.)

Ne dersiniz, sizce hangisi dorudur? Allah sizlere indirdiim Kur’an a sarln, sizleri Kur’an dan hesaba ekeceim dedikten sonra, elisine de dnerek, sana indirdiim Kur’an la onlara hkmet diye apak hkmn veriyorsa, emin olmadnz bilgilerin sakn ardna dmeyin diye de bizlere tembih ediyorsa, sizce hangisinin doru olup olmad, ak deil midir?

Zhruf 36. ayetinde Allah ne diyordu, tekrar hatrlatmakta yarar var.

(Kim Rahman'n Zikri'ni grmezlikten gelip ondan uzaklarsa, BZ ONA BR EYTANI MUSALLAT ederiz de o ona can yolda olur.)

Bugn bizler, inandmz rivayetleri yaayabilmek iin, o kadar ok Kur’an n ayetini grmezden geliyoruz ki, bu durumda peygamberimizin syledii gibi, acaba yaadmz topraklarda, EYTAN BZLER SAPTIRMAK ADINA MDN KESM OLABLR M? Yorum sizlerin.

Yine peygamberimizin veda hutbesinde, bizlere vasiyet ettii baz szlerini hatrlatmak istiyorum.

(Mminler! Szm iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Mslman Mslman'n kardeidir ve bylece btn Mslmanlar kardetirler. Bir Mslman'a kardeinin kan da, mal da helal olmaz. )

Dorusu bizlerin peygamberimizin vasiyetine, ne kadar riayet ettiimizi, konumaktan utanyorum. Ne dersiniz, siz utanmyor musunuz? Yan bamzda Mslman komu devletler, yine Mslman devletlerin kkrtmalar ile savayor, birbirlerini ldryor, kann dkyor hem de kadn, oluk ocuk demeden. in kts Mslman kan dklmesinde, lkemizin de pay olmas vicdanm szlatyor. Bizler maher gn, ne Allah n nede peygamberimizin yzne bakamayacamz ok aktr.

Peygamberimizin veda hutbesinde mmetini uyard, ok nemli drt konu zerinde, sizlerin dnmenizi rica ediyorum. Bakn ne diyor Allah n elisi.

Dikkat ediniz! u drt eyi kesinlikle yapmayacaksnz:
— Allah’a hibir eyi ortak komayacaksnz.
— Allah’n haram ve dokunulmaz kld can, haksz yere ldrmeyeceksiniz.
— Zina etmeyeceksiniz.
—Hrszlk yapmayacaksnz.

ok dikkat ekici ve bir o kadarda nemli drt uyar. Peygamberimiz Allah a hibir eyi ortak komayacaksnz diyor. Peki, bu szden ne anlamalyz? Allah Kur’an da bu konuya da aklk getiriyor ve diyor ki, YALNIZ BANA KULLUK EDECEK, YALNIZ BENDEN YARDIM STEYECEKSNZ. Eer bunu yapyorsanz, Allah a ortak komuyorsunuz demektir.

Peki, bizler yalnz Allah a kulluk edip, yalnz Allah tan m yardm istiyoruz? sterseniz bir dnn ltfen. slam tarikat ve cemaat eksenli yaayan din kardelerimiz, bilmem kim efendi Allah dostudur, bizlere efaat edecek diyor ve buna inanyorsa, ltfen bu yanl tekrar gzden geirelim. nk Rabbimiz aka hkmn vermi ve efaat tmden bana aittir, hibir efaatin fayda etmedii o gnden saknn diye de hkmn vermitir. Demek ki peygamberimizin bu vasiyetine de uymuyoruz. Bunun asl nedeni, Kur’an dan baka sarlacak, beeri kitaplara inanmamzdr.

kinci olarak nemle yapmamz istemedii konu, Allah n haram ve dokunulmaz kld can, haksz yere ldrmek konusu. Ne deresiniz bu konu zerinde, dnmeye gerek var m? Her gn peygamberimizin ruhunu szlattmz, sizce ak deil mi? Mslman n Mslman nasl hunharca ldrd haberlerini, iimiz szlayarak izliyoruz. in kts buna toplum olarak, bizler seyirci kalyoruz.

Zina etmeyiniz konusu ise, slam toplumunda maallah iler acs. Mslman bir lkede, 8 yandaki bir ocukla, 40 yanda evlenen ama evlendii gece ar kanamadan len yavrumuzun haberini okudum. Yazklar olsun bizlere ki, Mslman toplumu olarak bu haberi seyrettik. ok fazsa gndemimize bile girmedi. nk lkemizde de, bunun benzerlerinin rnekleri ok yaanyor.

Allah zina yapmayn diyor ama bizler nefsimizi Kur’an ile eitmediimiz iin, parayla kiraladmz, anlama yaptmz ya da be gnlne, kendi uydurduumuz bir nikhn, dinde yeri var kandrmaca s ile MUTA nikh adyla dine sokmaktan ekinmiyoruz. Biz zina yapmyor mu oluyoruz bu durumda? Allah kandramayz, ancak bizler kendimizi kandryoruz.

Dini topluma anlattn zanneden yle zavalllar var ki gnmzde, zina videolar grntleri internette dolayor. Bu insanlar ise hala, toplumun gznn iine baka baka, dinden Allah tan bahsediyor. Bizlerde aval aval seyrediyoruz. Gzler perdeli, gnller mhrl olunca, demek ki byle oluyormu.

Drdnc olarak, hrszlk yapmaynz diye uyaran peygamberimizi, acaba bugn bizler ne kadar dinliyor olabiliriz? Devleti talan edenleri grdke, kendi karlar iin, hakszlklar kendilerine hak grenleri izledike, haktan bahsedip, her trl hakszlklar yapanlar, acaba peygamberimizin vasiyetine uyduunu, onun snnetini yaattn syleyebilir mi? Onun mmeti olmaya layk olduumuzu, bunlar yaparak m iddia edeceiz.

Peygamberimiz konumasnn sonunda yle diyor.

(nsanlar! Yarn beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz? ")

Oradaki topluluk cevap veriyor ve bakn ne diyorlar.

(Allah'n eliliini ifa ettiniz, vazifenizi hakkyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye ahadet ederiz! )

Oradaki toplum peygamberimize, ok gzel cevap vermi. Ama ya bizler bu cevabn gereini yapyor muyuz? Hi sanmyorum. Peygamberimiz buradaki konumalarm, burada olmayanlara nakledin demi. Nefisler kendi karlar dorultusunda, birbirinden ok farkl ekillerde ulatrm kendisinden sonraki toplumlara peygamberimizin szlerini. Bunun vebalini dnen var m? Peygamberimiz sylemedii halde, bu peygamber szdr demenin, nelere mal olacan biliyor muyuz?

O gn peygamberimizi dinleyen byk kalabalk, bize vasiyet ettiniz diyenler, acaba peygamberimiz vefat ettikten sonra, o gn veda hutbesinde ki vasiyetini hatrlayp, hayatlarna geirmiler midir sizce? ONLARINDA NELER YAPTIKLARINI OK Y BLYORUZ. Mslman olduunu syledikleri halde, peygamberimizin en yaknlarna bile yapmaktan ekinmediklerini, hatrlamak bile istemiyorum.

Hadi onlar brakalm, kendimize bakalm. Bizler peygamberimizin tebli ettii Kur’an zerinde mi tek yumruk olup, vasiyetlerini hayatmza geirdik, yoksa Kur’an bizlere yetmez, her hkm Kur’an da aklanmamtr diyerek, emin olmadmz bilgilerle mi yaar olduk slam ?

Yorum ve karar sizlerin. Elimizde Allah n rehberi, Yaradan n korumasnda apak duruyor. steyen ona sarlr, onun nuruyla nurlanr, isteyen onda her bilgi yok der, edindikleri velilerin kitaplarna sarlr. Kimin en doru yolda olduunu yalnz Rabbimiz bilir. Bizlere den akl ve Kur’an merkezinde, imtihanmz yaamak olmaldr.

Yunus 100: Allah’n izni olmadka, hibir kimse iman edemez. Allah, azab akllarn (gzelce) kullanmayanlara verir.

Sayglarmla Haluk GMTABAK