Cenb- Hak, dnyya gnderdii ilk insan ve ilk Peygamber olan dem aleyhisselmdan i'tibren, Sevgili Peygamberimize gelinceye kadar btn "Peygamber"leri vstasyla, kullarna, dny ve hirette rhat etmeleri, huzr ierisinde, iyi bir ekilde, erefle/onurla yaamalar iin, emir ve yasaklarn, yani ne yapmalar ve nelerden saknmalar lzm olduunu, beendii ve beenmedii btn ileri bildirmitir.
Peygamberlerin insanla yaptklar ok nemli hizmetler vardr. Btn l'l-azim Peygamberler, Resller ve Nebler (aleyhimsselm), insanl kendileri gibi birer mahlk olan varlklara tapnma karanlndan kurtararak, btn varlklarn yaratan ve hakk shibi olan Allah telya ibdet etmenin eref ve stnlne, insanlk erefine/onuruna armlardr.
ek-phe yoktur ki, insann insana kulluk etmesi, klelik yapmas son derece onur krc bir durumdur. Onun iin slmiyet, trihten gelen klelii ortadan kaldracak birtakm tedbrler almtr. Yemn keffreti, oru keffreti, zhr keffreti gibi cezlarda birinci madde bir kle zd edilmesidir.
u bir vkadr ki, insanlar, Allah'n Peygamberlerine tbi olup, emir ve yasaklarna uyduklar mddete, erefli/onurlu, huzrlu ve rahat birer hayt yaamlar, birbirlerini sevip-saymlardr. Emirlere ve yasaklara uymadklarnda ise, huzrsuz olmular, rahatlar bozulmu; ahlkszlk, zulm ve hakszlk btn cemiyeti sarmtr. yle ki, bu zulmlerden kadnlar, ocuklar, insanlar ve hayvanlar dhil, btn mahlkt nasbini almtr.

KULLARDAN NE STENYOR?
Allah tel, yaratt kullarndan ne istemektedir?
Hepimiz biliyoruz ki, Allah tel, kullarnn mn etmelerini, verdii nimetlere kretmelerini, ibdet yapmalarn, gzel ahlka ship olmalarn, kendi aralarnda, erefli/onurlu bir ekilde, kardee yaamalarn, sevimelerini, birbirlerine yardmc olmalarn istemekte ve bunlar da emretmektedir.
slm limlerinin buyurduklar gibi, btn sadetlerin ba, Sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselm tanmak, sevmek, O'na mn etmek, tbi ve teslm olmaktr. ki cihn sadetine kavumak, ancak ve yalnz, dny ve hretin Efendisi olan Muhammed aleyhisselma tbi olmaya baldr.
Ona tbi olmak demek, onun tarif ettii ekilde mn etmek ve onun getirdii ahkm- slmiyyeyi renmek ve yapmak demektir...
Kur'n- kerm'de: "Kim, slm'dan baka bir dn ararsa, bilsin ki kendisinden (byle bir dn) asl kabl edilmeyecek ve o, hirette ziyn edenlerden olacaktr" (l-i mrn, 85) buyurulmaktadr.
Hakkatte, btn insanlarn yaratlmalarndaki maksat, Allah telya ibdet etmeleridir. Nitekim Yce Allah, Kur'n- kerm'inde [Zriyt sresinin 56. yetinde] melen: "Cinnleri ve insanlar, ancak (beni bilmeleri, tanmalar) bana ibdet etmeleri iin yarattm" buyurmutur.
Yce Allah, melen: "Ey insanlar! Sizi ve sizden ncekileri yaratan Rabbinize kulluk ediniz. Umulur ki, bylece korunmu (Allah'n azbndan kendinizi kurtarm) olursunuz" (Bakara, 21) buyurmutur.
Allah tel, Bakara sresinin 152. yetinde de yle buyurmaktadr:
"O hlde siz, (bana itat ve ibdet ederek) beni ann ki, ben de sizi (mafiretimle) anaym. Ni'metlerime kredin de nankrlk yaparak kfre varmayn (beni ve ni'metlerimi inkr etmeyin)."

"NANKRLK EDERSENZ!.."
Bu konuda, brhm sresinin 7. yet-i kermesi de ok dikkat ekicidir:
"Dnn ki, Rabbiniz unu bildirdi: Andolsun, eer siz krederseniz, ben de elbette size [ni'met(ler)imi] artrrm ve eer kfrn- ni'mette bulunur, nankrlk ederseniz, haberiniz olsun ki, gerekten azbm ok iddetlidir."
Nis sresinin 147. yetinde ise, melen yle buyurulmutur:
"Eer siz, Allah'n ni'metlerine kreder ve mn ederseniz, Allah size niye azb etsin? Allah, kredenlerin mkftn verici, yaptklarn bilicidir."
Dnyda yaplan imtihnlarda [mesel renciler iin yaplan vize ve final imtihnlarnda] muvaffak olmak iin, nasl gerekli almalar yapmak lzm ise, hretteki imtihnda baarl olabilmek iin de, slmiyetin emrettii gibi inanmak ve farz klnan ibdetleri yapmak, yasaklanan eylerden de kanmak lzm geldii bedhidir, aktr.
STKAMET
Ramazan Ayvall