hlsn, en aa mertebesi
08.04.2013
slmiyetin temeli tr. Bunlar; ilim, amel ve ihlstr. lim, ehl-i snnet limlerinin kitplarndan renilir. renilen bu ilimle amel edilir. lim ve amel de, ihls elde etmek iindir. hls, ilmin ve amelin Allah rzs, Allah sevgisi ile olmas, mal, mevki, hret iin olmamasdr. Bu ne ship olan Mslmna, slm limi, bunlarn ykseklerine mctehid denir. Biri noksan olup da, kendini din adam tantana bidat shibi vey zndk denir. Kurn- kermden ve hads-i erflerden yanl mn karana, bidat shibi, kendi dncelerine Kurn, hads diyene de, zndk denir.

Hakk Mslmn olmak iin, ehl-i snnet limlerinin bildirdikleri gibi mn etmek, ibdetlerini doru ve ihls ile yapmak lzmdr.

NN GELMEDN?

hls shibi, kibirlenmez, kendini byk bilmez. Fahreddn-i Rz hazretleri, Herata gittii zaman, orada bulunan limler, slihler ve devletin ileri gelenleri, onun ziyretine gelirler, kendisine pekok hrmette bulunurlar. Bir gn Fahreddn-i Rz hazretleri, yanndakilere;

-Acab grmediimiz kimse kald m? diye sorar. Hizmetinde bulunanlar;

-Evet slih bir zt var, o gelmedi, derler.

-Ben lim ve Mslmanlarn imm olaym, herkesin bana hrmeti vcib olsun da, o kimse beni niin ziyret etmesin, diye sylenir.

Bu durumu, o slih zta ulatrrlar. Fakat o zt hi cevap vermez. ehrin ileri gelenlerinden birisi, Fahreddn-i Rz hazretleri ile o slih zt bir yemee dvet eder. Her ikisi de bu dveti kabl ederler. Ziyfet bir bahede verilir. Orada Fahreddn-i Rz hazretleri, o slih zta;

-Niin ziyretime gelmediniz diye sorar. Slih zt;

-Ben fakr bir kimseyim. Bu sebeple, ziyretinize gelip gelmemem, sizin erefinizi ne arttrr, ne de ondan bir ey eksiltir cevabn verir. Bunun zerine Fahreddn-i Rz hazretleri;

-Bu sz, edeb shiplerinin yni ehl-i tasavvufun szdr. in iyzn bana anlatnz da merkm gitsin der. O slih zt;

-Seni ziyret hangi bakmdan vcibtir diye sul edince;

-Ben lim olduum iin Mslmanlarn hrmet etmeleri lzm olan birisiyim der. Bunun zerine o slih zt;

-Mademki, ilminle iftihr ediyorsun, vnyorsun ilmin neticesi, mrifetullahdr yani Allah tely tanmaktr. Sen Allah tely nasl tandn ve matlbuna nasl yol buldun? diye sorar. Fahreddn-i Rz hazretleri;

-Yz brhn, dell ile ilim ve yakn elde ettim der. Slih zt;

-Brhn, delil, pheyi gidermek iindir. Allah tel benim kalbime yle bir nr verdi ki, onun olduu yerde phe bulunmaz. Nerede kald ki, brhn ve hccete, delile ihtiya duyulsun, buyurur.

Bu sz, Fahreddn-i Rz hazretlerine ok tesir eder ve hemen o slih ztn elini pp tvbe eder, o zta tbi olur ve ok yksek mertebelere ular. Ondan sonra mehur Tefsr-i Kebr adl eserini yazar. Bu slih zt, Necmddn-i Kbr hazretleridir. Fahreddn-i Rz hazretleri, bu hdiseden sonra Necmddn-i Kbr hazretlerinin sohbetlerinde bulunur ve ondan ok istifde eder.

Aliy-yl-havs hazretleri buyuruyor ki:
hlsn, en aa mertebesi, kiinin kendi amellerinde, tpk fazla yk ykletilen ve o ykn arlndan yorgun den, ban nne emi, dnceli dnceli yryen, srtndaki ykn kime ait olduunu ve nereye kadar tayacan bilmeyen bir yk hayvan gibi olmasdr. te bu yolda yryen kiiler, bu ihls ve vef ykn tar, karlnda bir cret beklemez ve kendisinde de, dier yk hayvanlarndan bir stnlk hissetmez ve dnmez.

HER SZLER ALLAH N
Netice olarak, Mslmann btn hareketleri, ileri, szleri, okumas, dinlemesi, hep Allah rzs iin olmaldr. Onun dnine uygun olmasna almaldr. Byle olunca, insann her zs, organ ve kalbi Allah tely zikreder, htrlar. Yahy bin Muz hazretleri il imiti. Hanm;

-Odada biraz dola deyince;

-Gezmeye, dolamay bir sebep gremiyorum. Otuz senedir hesp ediyorum. Allah rzs iin olmayan bir harekette bulunmadm buyurur. Byle olan ztlar, din iin niyet etmedike hareket etmezler. Yemeleri, ibdete lzm olan akl ve kuvveti bulmalar niyeti iledir. Her szleri, Allah iindir, baka niyetleri harm bilirler.
osman nl makale