4 sonutan 1 ile 4 aras

Konu: Beinci snfta Kur'an, altnc snfta tecvit seilebilecek

Muhammed AskSairi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Jul 2006
    Yer
    Hollanda
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    347
    208 Konusuna 236 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    10

Standart Beinci snfta Kur'an, altnc snfta tecvit seilebilecek

Milli Eitim Bakanl bu yl ilk kez ortaokul ve liselerde semeli ders olarak yer alacak 'Kur'an- Kerim' ve 'Hz. Muhammed'in Hayat' derslerinin ayrntlarn belirledi.

Dersler haftada iki saat semeli olarak alnabilecek. Ama; Kur'an- Kerim'i doru, gzel okumay ve bata Hz. Muhammed'in olmak zere peygamberlerin hayatlarn retmek olacak. eriinde Trke mealin de bulunaca Kur'an dersi 5. snfta; sure ve ayetleri kurallarna uygun reten tecvit ise 6. snfta okutulacak.
    Birinci sayfadan devam:
    -Yeni eitim sisteminde renciler ilk olarak Kur'an- Kerim dersiyle 5. snfta tanacak ve ilk derste Kur'an- Kerim'in neden okunmas gerektii anlatlacak. lk nitede Kur'an kssalar, dualar, kavramlar hakknda bilgiler verilecek. kinci nitede ise Kur'an- Kerim'in okutulmas retilecek. Harfler, harflerin okunuu, harekeler rencilere tek tek anlatlacak. Arkasndan dualar ve ksa sureler ezberletilecek.
    6. snfta Kur'an- Kerim'i gzel okumann nemi zerinde durulacak. rencilere tecvit, yani kurallarna gre gzel okuma dersi verilecek. Dua, zikir, tesbih ve secde kavramlar hakknda bilgiler de bu dersin kapsam iinde bulunacak. renciler 6. snfta 'Bakara' ve 'Yasin' surelerini okuyacak, Ament, Felak, Nas gibi ksa sureleri de ezberleyecek. 7. snfa geldiklerinde Kur'an- Kerim'in slam dinindeki yerini renecek, verdii mesajlar anlamaya alacak. 7. snfta ezberlenecekler arasnda Kafirun, Fil, Kurey ile Maun sureleri yer alacak. 8. snfta da yine Kur'an- Kerim'in mesajlar zerinde durulacak. Hz. Yakub, Hz. Yusuf gibi peygamberlerin kssalar renilecek. Furkan, Rahman, Cuma gibi ayetlerin okunaca derste Asr, Kadir Suresi ve Ayetel Krs-i anlamlaryla birlikte ezberlenecek.
    Birinci snf mfredat yumuad
    te yandan eitim sistemine ilk kez adm atacak olan renciler iin mfredat tpk okulncesinde olduu gibi grsel arlkl hale getirildi. Minikler bol resimler eliinde ders ileyecek. Boyama, resimleri eletirme, ark syleme, desen yapma, basit sudoku oyunu, drt mevsimi renme, noktalar birletirme, paralar eletirme, resim yorumlama, resimler arasndaki farklar bulma trnden bulmaca zme gibi etkinlikleri derslerde yer alacak. lk 3 ay uyum ve hazrlk almalar ile geecek. Milli Eitim Bakanl, 2 adet renci alma kitab ile retmen kitabn yaynlad. retmen Klavuz kitabnda, ilkokul 1. snf rencileri iin okulun ilk gnlerinde onlarn kayglarn azaltmak iin yaplmas gerekenler sraland. Matematik etkinlikleri, "oyun'' temas dikkate alnarak tasarland. Okuma almalar, retmenlerin belirleyecei metinler ve kitaplar araclyla yaplacak. retmenler ocuklara kalem tutma, kt pozisyonu ve oturu ekli gibi konular da retecek.
    renci kitaplarna gre ise Trke dersi uyum ve hazrlk almalar sresince grsel okuma, dinleme, sesleri tanma, ses benzerlii, izgi almalar gibi becerilerinin kazandrlmas amalanacak. Hayat bilgisi dersinde snfna ve okuluna uyum, kendini, arkadalarn ve okulunu tanma ve yeni eyler renme istei kazandrlacak. Matematik dersinde sraya koyma, kyaslama, hatrlama, eletirme, gnlk hayatta saylar kullanma almalar yaplacak. Oyun ve fiziki etkinlikler de, rencilerin oynayarak, ritim tutarak, izgi almalar ve boyama yaparak ksacas elenerek renmelerini salayacak etkinlikler btn eklinde tasarland. Bu etkinliklerde kk ve byk kaslarn gelitirilmesi, elenme, olumlu iletiim becerilerinin gelitirilmesi, el gz koordinasyonu, dikkat becerilerinin gelitirilmesi, renklerin uyumu ve yaratclk, sesleri tanma, ritmi tanma ve ritim tutma gibi becerilerin tmnn oyun, fiziksel ve zihinsel etkinliklerle gelitirilmesi salanacak.

Okula adapte olamayan ocuklar zorla okutulmayacak
    Samsun Milli Eitim Mdr Dr. Mustafa Cora, ailelere kayd yaplm ocuklar iin hemen rapor almamalar gerektiini syledi. Cora unlar syledi: "Her kayt yaplan 66 ayn doldurmu ocuumuzu hemen eitim ve retime alacaz diye bir ey sz konusu deil. Yaa kayt hakkn elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelimemi olup okula uyum salayamayan 66 ay ve zeri ocuklarmz kasm ay sonuna kadar salk kurumlarndan verilen rapor zerine okul ncesi eitime ynlendirilebilecek veya kaytlar bir yl ertelenebilecektir."
    [size=18pt]صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لَا يَرْجِعُونَ[/size]bakara 18<br /><br />Sardrlar dilsizdirler krdrler artk onlarn dn yoktur

2. Bu yeye AskSairi Teekkr Edenler , ALLAH cc raz olsun diyenler .

neva (06-09-12)

Forum Grevlisi neva - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    adana
    490
    279 Konusuna 336 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    45

Standart Cevap: Beinci snfta Kur'an, altnc snfta tecvit seilebilecek

Seviyorsan, cimrilik etme, syle!
    Muhabbeti varken, yokmu gibi yapanla, Hi sevmedii halde, ylp durana sinir olurum!
    Neyse, o olmal insan...
    Kendisi olmaktan korkmamal! Kendisi olmaktan kamamal!
    Bil ki, sensin diye seni brakmam;
    ama
    Ben olduum iin brakrsan beni,
    Yas da tutmam arkandan!

yelik tarihi
    Jul 2006
    Yer
    Hollanda
    347
    Tecrbe Puan
    10

Kur'an dersinin mfredat belli oldu

Yeni eitim sistemi kapsamnda liselerde semeli olarak okutulacak Hz. Muhammed'in Hayat ile Kur'an- Kerim derslerinin mfredat yaymland. Ders mfredatlarnda neler olacak?

Milli Eitim Bakanl (MEB), bu eitim retim ylnda uygulanacak "4+4+4" yeni eitim sistemi kapsamnda liselerde semeli olarak okutulacak
    Hz. Muhammed'in Hayat ile Kur'an- Kerim derslerinin mfredatn hazrlad.
    Sz konusu dersler, haftalk ders izelgesinde yaplan deiiklikle lise 9., 10., 11. ve 12. snflarda toplam 72'er saat semeli ders olarak ilenecek.
    Hz. Muhammed'in Hayat dersi kapsamnda her snfta Hz. Muhammed'in Hayat Hikayesini Hatrlayalm nitesi anlatlacak. Gnlk hayatta Hz. Muhammed konusu 9. snfta ''Estetik'', 10. snfta ''Salk'', 11. snfta ''Ekonomik Hayat'' ve 12. snfta ise ''Evlilik'' nite balklaryla ele alnacak.
    Sosyal Hayatta Hz. Muhammed, En Gzel rnek, Hz. Muhammed ve Aile, Hz. Muhammed ve Toplumsal letiim konular ise ''Eitlik, zgrlk, Toplumsal Bar, Kadn ve Erkee Bak, Ailede Elerin Grevleri, Birlikte Yaama Kltr, stiare, Birlikte Yaama Kltr, Haya ve ffet, Dnya ve Ahiret Algs'' gibi nitelerle ilenecek.
    HZ. PEYGAMBERN SZLERNDEN RNEKLER
    Hz. Muhammed'in tertip ve dzene verdii nemin, estetie verdii deerin anlatlaca derste, Hz. Muhammed'in kadn ve erkeklerin gzellik ve gzelleme konusunda dikkat etmeleri gereken llerle ilgili tavsiyelerinden rnekler verilecek.
    Hz. Muhammed'in hayatnn ve iffetli olmann nemine ilikin szlerinden rnekler verilerek, rencilerin Hz. Muhammed'in evlilik d ilikilerin bireysel ve toplumsal hayata verdii zararlar anlatan szlerine yer verilecek. Bu nite yaama dair olumlu balantlar kurularak anlatlacak.
    Eitlik nitesinde Hz. Muhammed'in insanlarn eitlii, kullukta eitlik, hukuk karsnda eitlik, eitlik anlayn korumann nemine ilikin szlerine ve davran rnekleri ele alnacak.
    rencilerin Hz. Muhammed'in tevhide verdii nemi ve inanta denge konusundaki hassasiyeti anlatlacak, harcamalarda denge konusu zerinde durularak, israf ve cimrilikten saknmalarna dikkat ekilecek.
    nsanlarn inan ve ibadet konusunda zgr olduklar aktarlarak, snrszca ve sorumsuzca bir zgrlk anlaynn olmadnn fark etmesi kazanmn elde etmesi salanacak.
    Hz. Muhammed'in kadn ile erkein konumu ve deerine ilikin szlerinde de rneklerin verilecei derste, Hz. Muhammed'in kadn-erkek arasnda saygn ve seviyeli bir iliki iin tavsiyelerini kavramas zerinde durulacak.
    MERHAMET N GSTERD ABA
    Derste ekonomik hayat konusu ilenirken Hz. Muhammed'in, almaya, retime ve helal kazanmaya tevik etmesi; ii haklarna ve emee verdii deer sz ve davranlar, aklamalar, alverite l ve tartnn doru yaplmasna verdii nem ile kazancn helal ilerde harcanmas konular da yer alyor.
    Derste Birlikte Yaama Kltr nitesi ele alnrken
    Farkl Din Mensuplarn Kabullenmek, Farkl Din Mensuplaryla letiim, Farkl Kltrlere Bak ve Kltrler Aras Etkileim konular zerinde durulacak.
    Bu kapsamda Hz. Muhammed'in farkl dinlere inananlarn hak ve zgrlklerine saygl davrandn kavramas retilecek. rencilerin farkl dinlere inananlarla doru, drst ve seviyeli ilikiler ortaya koymas kazanm elde etmesi salanrken, Hz. Muhammed'in birlikte yaama kltr gelitirmeye altn rneklerle aklamas, farkl kltrlerin etkileriyle ortaya koyduu davranlarndan rnekler vermesi, kltrler aras etkileimle oluturduu sinerjiyi kavramas kazanmlar retilecek.
    Hz. Muhammed'in bilgiye verdii nemin de anlatlaca derste, kiilik eitimiyle ilgili sz ve davranlara ilikin verdii rnekler zerinde durulacak. Hz. Muhammed'in merhametin yaygnlatrlmas iin gsterdii abalara vurgu yaplacak. Yallar, engelliler ve kimsesizler gibi ilgi ve korunmaya ihtiyac olanlara duyduu sevgiye, onlara yapt maddi, manevi yardma ilikin rnekler sunulacak.
    Evliliin Hz. Muhammed'in snnetlerinden biri olduuna da dikkat ekilecek derste, Hz. Muhammed'in e seimine verdii nem, toplum sal ve nesillerin korunmas iin nikahn gerekliliine yapt vurgu, seviyeli, saygn bir nian tevik ettii zerinde durulacak.
    Hz. Muhammed'in farkl uluslarla kurduu iletiim ve ilikilerin de anlatlaca derste, vatan savunmasna, snr korunmasna, ehitlie verdii deer ilenecek. Sava ve bar konusunda Hz. Muhammed'in din adamlarna, mabetlere dokunmama; kadnlar, yallar ldrmeme; sava esirlerine iyi muamele etme gibi konulardaki sz ve davranlarna yer verilecek.
    KUR'AN DERS
    Lise 9., 10., 11. ve 12. snflarda semeli okutulacak Kur'an- Kerim Dersi de snflarn her birinde toplam 72'er saat ilenecek.
    Kur'an- Kerim Dersi ilenirken snf ierisindeki rencilerin telaffuz ve gzel okuma becerilerinin birbirinden farkl olabileceinden hareket edilerek, zorlatrc deil, Kur'an okumay sevdirmeye dnk bir tutum sergilenecek ve deerlendirmeler buna gre yaplacak.
    10., 11. ve 12. snflarda renim gren ve Kur'an- Kerim okumay bilmeyen bir renciye kendi snfnda ncelikle 9. snf retim programnda yer alan ''Kur'an- Kerim'i Okumaya Giri'' nitesi uygulanacak. renci Kur'an- Kerim okumay rendikten sonra kendi snfna ait retim programna devam edecek.
    Tm snflarda ders kapsamnda ''Kur'an- Kerim'i Tanyalm'' nitesi ele alnacak, sadece 9. snflarda ''Kur'an- Kerim'i Okumaya Giri'' nitesi ilenecek, dier snflarda ise ''Kur'an- Kerim'i Gzel Okuma'' nitesi ele alnacak.
    9. snflarda Kur'an- Kerim'i Tanyalm nitesi ilenirken, Kur'an- Kerim'in stnl, Kur'an'n dier isimleri, surelerin isimleri anlatlacak. Kur'an- Kerim'i Okumaya Giri nitesinde ise harfler ve zellikleri, okunula ilgili zel durumlar anlatlacak. Kur'an' okuyarak okumann da zerinde durulaca derste, hlas, Kevser, Fatiha ve Ayet-el Krsi sureleri ve anlamlar retilecek.
    SRELERN ANLAMLARI RETLECEK
    Harfleri retirken rencilerin zorlanmalar gz nne alnarak kolaylatrc ve Kur'an renmeyi sevdirici bir yol izlenecek. Koro halinde harflerin seslendirilmesi yaplarak rencilerin katlm salanacak. rencilerin anlamn rendii surelerden mesaj ve ilkeler karabilme kazanmlar elde etmeleri zerinde durulacak.
    Kur'an- Kerim'i Tanyalm nitesi 10. snfta ele alnrken Mekke ve Medine dnemine ilikin ayetlerin temel zellikleri anlatlacak, tvbe, istifar, ihsan ve isar gibi Kur'an kavramlar retilecek. Bu snfta ise Nas, Felak, Tebbet, Nasr sureleri ve anlamlar ile Bakara Suresi'nin son iki ayeti ve anlam retilecek. Kur'an surelerini doru anlamada surelerin indirili konusu ve ortamnn bilinmesinin nemine vurgu yaplacak.
    11. snfta ise Kur'an- Kerim'in indii ortam, Kur'an'da insan ve toplum konular rencilere anlatlacak. Kafirun, Kurey, Fil, Maun sureleri ve anlam ile Har Suresi'nin son ayeti, anlam retilecek. Tecvit kurallar retilirken uygulama esas alnacak, tanmlarn ezberletilmesinden kanlacak.
    Ders 12. snfta ilenirken Kur'an- Kerim'i anlamada Hz. Peygamber'in yeri, meal ve tefsirlerden yararlanma ilkeleri zerinde durulacak. Kur'an kavramlarndan veli, adalet, zulm, efaat retilecek. Asr ve Kadir sureleri ezberlenecek ve anlamlar retilecek. rencilere meal, tercme ve tefsirin anlamlar ve eitleri kavratlacak.

Kaynak: AA

[size=18pt]صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لَا يَرْجِعُونَ[/size]bakara 18<br /><br />Sardrlar dilsizdirler krdrler artk onlarn dn yoktur

yelik tarihi
    Jul 2006
    Yer
    Hollanda
    347
    Tecrbe Puan
    10