Sayfa 1/8 123 ... SonSon
75 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: CUMANIZ MUBAREK OLSUN

Forum Görevlisi Nihade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara
    ALLAH cc razı olsun / Teşekkürler
    508
    203 Konusuna 247 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    36

Standart Cuma günü ve Cuma namazının önemi...

Cuma, müminlerin bayramıdır. Cuma günü yapılan ibadetlere iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da iki kat yazılır. Bilhassa Cuma gününü, günahlardan kaçarak ibadetle geçirmeye çalışmalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (Cuma günü günah işlemeden selametle geçerse, diğer günler de selametle geçer.) [İmam-ı Gazali]

(Allah nazarında günlerin en kıymetlisi Cumadır. O, Kurban ve Ramazan bayramı gününden de kıymetlidir.) [Buhari]

(Cumadan faziletli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü dışındaki bin rekattan efdaldır.) [Deylemi]

(Bir Müslüman, Cuma günü gusül abdesti alıp, Cuma namazına giderse, bir haftalık günahları af olur ve her adımı için sevap verilir.) [Riyadun-nasıhin]

(Özürsüz üç Cumayı kılmayanın kalbi mühürlenir, yani iyilik yapamaz olur.) [Hakim]

Kendisine Cuma namazı farz olan her Müslümanın alış-verişini bırakıp namaza gitmesi farzdır. Özürsüz Cumaya gitmemek haramdır. Ezan okunurken de, alış-veriş yapmak mekruhtur. Halbuki alış-verişin kendisi helaldir. Yani alınan mal mekruh değil, helaldir. Fakat ezan okunurken alış-veriş yapılması mekruhtur. (Dürer)

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
    (Allahü teâlâ, bugünden itibaren kıyamete kadar size Cuma namazını farz kıldı. Adil veya zalim bir imam [başkan] zamanında küçümseyerek veya inkâr ederek Cuma namazını terk edenin iki yakası bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tevbe etmezse, onun namazı, zekatı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz.) [İbni Mace]

(Allah’a ve ahirete inanan, Cuma namazına gitsin!) [Taberani]

(Cuma namazını kılmayan kimsenin kalbi mühürlenir [iyilik yapamaz olur], gafil olur.) [Müslim]

(Cuma namazına giderken ayakları tozlanan kimseye Cehennem ateşi haramdır.) [Tirmizi]

(Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn [yani iki Kul euzüyü] okuyan kimseyi, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.) [İbni Sünni]

(Büyük günah işlenmediği müddetçe, beş vakit namaz ile Cuma namazı, öteki Cumaya kadar aralarda işlenen günahlara kefarettir.) [Müslim]

Seferi olana Cuma kılmak farz değildir, kılarsa farz sevabını alır. (Hindiyye)

Cuma namazı kılınmayan çok küçük köylerde ve kâfir ülkelerinde, cemaatle öğle namazı kılınır ve ikamet okunur. Cumanın sahih olduğu yerlerde, öğleyi cemaatle kılmak ve ikamet okumak mekruh olur. (Redd-ül Muhtar, Fetava-i Abdurrahim)

Mahkumlara Cuma namazı farz değildir. Öğle namazını cemaatle kılabilirler.

Cuma namazı yalnız erkeklere farzdır. Bu husustaki hadis-i şeriflerden ikisi şöyle:
    (Cuma namazı kılmak; köle, kadın, çocuk, hasta hariç, her Müslümana farzdır.) [Ebu Davud, Hakim]

(Cumaya gelmeyen erkeklerin evlerini yıksam diye düşündüm.) [Buhari]

Allahü teâlâ, Cuma gününü Müslümanlara mahsus kılmıştır. Cuma suresi sonundaki âyet-i kerimede mealen; (Ey iman etmekle şereflenen kullarım! Cuma günü, öğle ezanı okunduğu zaman, hutbe dinlemek ve Cuma namazı kılmak için camiye koşunuz. Alış verişi bırakınız! Cuma namazı ve hutbe, size, başka işlerinizden daha faydalıdır. Cuma namazını kıldıktan sonra, camiden çıkar, dünya işlerinizi yapmak için dağılabilirsiniz. Allahü teâlâdan rızk bekleyerek çalışırsınız. Allahü teâlâyı çok hatırlayınız ki, kurtulabilesiniz!) buyuruldu. Namazdan sonra, isteyen işine gider çalışır. İsteyen camide kalıp, namaz, Kur'an-ı kerim, dua ile meşgul olur. (Riyadun-nasıhin)

Cuma günleri duanın kabul olacağı bir an vardır. Bu an, hutbe ile Cuma namazı içindedir diyenler çoktur. Hutbe dinlerken, dua kalbden olur. Ses çıkarmak caiz değildir. Bu an her şehir için başkadır. Cuma günü, gecesinden daha kıymetlidir. Gecesinde veya gündüzünde (Kehf suresini) okumak çok sevaptır. (Tefsir-i Mazheri)

Bir hadis-i şerifte, (Cuma günlerinde bir an vardır ki, müminin o anda ettiği dua red olmaz) buyuruldu. Bazıları, bu an, ikindi ile akşam ezanları arasındadır, dedi. (Riyadun-nasıhin)

Konu Nihade tarafından (09-12-10 Saat 23:11 ) değiştirilmiştir.
    Gerek yok her sözü, laf ile beyana.. Bir bakış bin söz eder, bakıştan anlayana...

Hz. Mevlana

Zikrullah, öyle bir kaledirki hem zahir düşmandan,hemde batın düşmandan korur.
    Mahmud Ustaosmanoğlu (k.s)

Ey insan Kerim olan Rabbi'ne karşı seni ne aldattı? (İnfitar-6)

2. Bu üyeye Nihade Teşekkür Edenler , ALLAH cc razı olsun diyenler .

AskSairi (29-10-10)

Talip
    5
    8 Konusuna 10 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    11

Standart Cevap: Cuma günü ve Cuma namazının önemi...

Olsun ki, yürekler atsın Allah Allah diye.
    Olsun ki, aşk-ı Muhammed gönüllere azık olsun.
    Olsun ki, paramparça bu ümmet;
    kardeşlik bilinciyle kaynatılmış,
    tevhid temeli üzerine kurulmuş,
    çatısı Kuran, ziyneti sünnet olan bir kaleye dönüşsün!
    Cumanız Mübarek Olsun.
    Allah aşkı neler yaptırmaz ki insana?
    Bir can değil, binlercesi feda olsun yoluna.
    Cumanız Mübarek Olsun

Yer
    Ankara
    508
    Tecrübe Puanı
    36

Standart Cevap: Cuma günü ve Cuma namazının önemi...

84 - De ki: "Herkes bulunduğu hal ve niyetine göre iş yapar. Bu durumda kimin en doğru yolda olduğunu Rabbiniz daha iyi bilir."

İsra Süresi

Hayırlı cumalar

Gerek yok her sözü, laf ile beyana.. Bir bakış bin söz eder, bakıştan anlayana...

Hz. Mevlana

5. Bu üyeye Nihade Teşekkür Edenler , ALLAH cc razı olsun diyenler .

ancalimon (09-12-10)

Forum Görevlisi --//BuğLem//-- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ne gerek var ki?
    180
    256 Konusuna 295 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    39

Standart Cuma Azıklarımız Hayr Olsun!

Ey mânâ sofrasının misâfiri can,

…Nihâyet o gün (dünyâda faydalandığınız) nîmetlerden elbette ve elbette hesâba çekileceksiniz.
    [Tekâsür, 8]

Gül-i gülzâr-ı kelâm-ı kadîm
    Bismillâhirrahmânirrahîm

Yâ İlâhi başlayalım İsm-i Bismillâh ile
    Bu duaya el açalım İsm-i Bismillâh ile
    Sen kabul eyle duamız Besmele hürmetine
    Aşkını eyle müyesser yâ İlâhe’l-âlemin

Serlevha olsun deyu nakşettiğimiz ayet-i kerime nâzil olduğunda Zübeyr (r.a) Hz. Peygambere: “Bize hangi nimetler sorulacak: Bütün yiyeceğimiz iki kara şeyden (hurma ve su) ibaret. Kılıçlarımız ise her zaman yanımızda (sürekli tehlike içindeyiz) diye sorunca: “Haberiniz olsun ki ileride, nail olacağınız birçok nimetler olacaktır” buyurmuştun ya:
    El-hak öyledir nice nimetlere gark olduk da kıymetini bilip şükrünü edadan aciz düştük, senin nimetlerini yiyip sana isyankâr olduk diye affına geldik…

Bilmemki hangi nimetini sayarak başlasak… Daha 14 asır evvelinden, gözünün nuru emanetlerin, Ehl-i Beyt’in ilk nazlı çiçekleri, öpüp kokladığın reyhanları, Fatıma’t-üz Zehrâ’nın körpecik fidanlarına küfranı nimet eyledik, koruyamadık, böyle bir Mâh-ı muharrem-i mâtem’de bahar-ı gülşen-i gâm eyledik…

Gözüm ki kâne boyandı şerâbı neyleyeyim
    Ciğer ki odlara yandı, kebâbı neyleyeyim
    Ne yâre yaradı cismim ne bana bilmem hiç!
    İlâhi ben bu bir avuç turâbı neyleyeyim [265. Mestmp3]

İşte ahval-i perişanımıza Hazreti Saffet’in bu nutku şerifi pek muvâfık düştü.
    Bu dünya hayatı bir rüyaya benzer. Rüyada yersin, içersin, zengin olursun, uyanınca bakarsın ki elde bir şey yok, yine açsın, yine züğürt… Rüyadaki oyun ve eğlencelere pek yaman aldandık el-medet… Ten kafesinden ayrılanlar, el-aman nerdesiniz?

Aşkın kime yâr olur dâim işi zâr olur
    Dinmez gözünün yaşı yanar içi nâr olur

Kanatları henüz teşekkül etmemiş bir kuş yavrusu, uçmaya kalkışacak olsa düşer ve yırtıcı bir kedinin lokması olur… Kanatları teşekkül edince de yükseklere zahmetsizce uçar. Yükselerek uçmayı öğrenen bir kuş, hedefe ulaşamazsa da topraktan kurtulmayı öğrenmiştir ya. Sen de rûhunu bedenden kurtarıp uçmayı öğren. Gördüğün renkler, şekiller, tattığın lezzetler, zevkler sana kalmaz. Bütün gönül darlıkları dünyaya bağlandığın nisbettedir. Bunları düşünüp anladığın gün, gam ve üzüntün kalmayacaktır!

[Hz. Pir Mevlana]

Bu vesile ile size ufak bir hikâye, bir hikmet levhası arz edeyim: Bir avcı av peşinde koşar, yorulur ve nihayet avını yakalar. O, ben kovaladım, yakaladım, vurdum der durur. Av da ona sesleniyor: “Be hey şaşkın, ben Rabbimden emir aldım da sana gözüktüm. Yani sen beni avlamadan evvel ben seni avladım; senin evinde namazında niyazında bir kadın var onun canı keklik yani beni istedi. Ben de kendimi ona kurban ediyorum.”
    Bir kul istediği şeyi kendi aklınca ister amma Cenab-ı Allah verdi mi kendi azameti nispetinde verir. Kulun çok farz ettiği şey Hakkın nazarında ehemmiyetsizdir. Her şeyi bırak O’na teslim ol!

Bilmem bu haftaki şu kadarcık mektubun neresindedir nasibiniz amma kısmet işte bize sözü bu taraftan yazdıran da o taraftan okutan, ihtiyaç sahibine duyuran da ancak O!

Leyla’yı aşkın senin her kimi Mecnun eder
    Firkat oduna yanup her gece bimâr olur

Sabah olunca bekçiler sokaklardan çekilirler, Siz azımızı çoğa sayın emi; yüksek müsaadelerinizle…

“Yarın, öbür gün” diye diye şu yankesici nefis, ömürleri aşırır durur. Zavallı insan, senin bütün ömrün ancak bugünkü yaşadığın ömürdür, başka gün degil! Geçip giden dünü de gelmesi şüpheli olan yarını da düşünme! Bugününü iyi kullan, dînî ve insanî vazifelerini bugün yap, yarına bırakma, aklını başına al da hileci nefsin vadesine inanma! Benlikten, varlıktan kemerini çöz, bunlardan kendini kurtar da, hizmet kemerini kuşan, sana yabancı olan nefisten uzaklaş! Göklerdeki, yerlerdeki eserlerde görülen değişmeyi, halden hale girmeyi görmüyor musun? Sen de ibadetle, insanî vazife ile kendini yenile! Bugünün dünkü gününden daha iyi olsun!

[Hz. Pir Mevlana]

Rabbimiz bizleri kendisine yaklaştıracak her vesîleyi lâyıkıyla değerlendirebilen, basîret, firâset ve gayret ehli kullarından kılsın. Üzerimizdeki vakt-i şeriflerin değerini bilip israftan uzak bir ömür sürerek, iç ve dış âlemimizde dengeyi tesis edebilmemizi ve lutfettiği zaman nîmetini hayr u hasenâtla tezyîn edebilmemizi cümlemize nasîb eylesin!

Âmîn bi hakkı Bismillahirrahmanirrahim ve bi hakkı ehl-i beyt ve bi hürmeti nuru cemali seyyidil murselin El-fâtiha

Muhabbet-i Ehli beyt-i Mustafa üzerlerimize sâyebân,
    Vakt-i şerif, sebeb-i gufran, aleme bayram olan Cuma,
    Mah-ı matem olan Muharrem-i Haram,
    ömür ve şahsiyetlerimiz, ahir ve akibet,
    zahir ve batınlarımız hayrola,
    Aşk ola, aşk ile dola, Aşkullah,
    Muhabbettullah, Marifetullah,
    Şevkullah ve Zikrullah gönüllere nakşola erenler
    Umalım ki Mevlam söylediklerimizi önce bize duyursun,
    sonra ihtiyacı olanlara tesir buyursun. . .

Sözü çok olanın, yalanı dahi çok olur imiş;
    Yüksek müsaadelerinizle

Mevlam ateş-i aşkınızı ziyâde eylesin
    Gam ve telaş sizlerden uzak olsun da
    huzur bulasınız efendim

Ümit Kandemir

Yağmur Yağarsa mı Rahmet,
    Yoksa GÜL Yağmura Değerse mi Kısmet?
    Ekmek Yoğrulurken mi Bereket,
    Yoksa Çocukların Gözlerindeki Yarattığı Şehvet mi Nimet?
    Nüfûs Nüfuza Hizmet Ederse mi Diyanet,
    Yoksa Akıldan Çok İzandan Gelen mi İbadet?
    Nefes Nefis‘e Hükmederse mi İffet,
    Yoksa Ona Kanarken mi İllet?

7. Bu üyeye --//BuğLem//-- Teşekkür Edenler , ALLAH cc razı olsun diyenler .

Nihade (10-12-10)

Yer
    Ankara
    508
    Tecrübe Puanı
    36

Standart Cevap: Cuma Azıklarımız Hayr Olsun!

Allah razı olsun...

Rabbimiz bizleri kendisine yaklaştıracak her vesîleyi lâyıkıyla değerlendirebilen, basîret, firâset ve gayret ehli kullarından kılsın. Üzerimizdeki vakt-i şeriflerin değerini bilip israftan uzak bir ömür sürerek, iç ve dış âlemimizde dengeyi tesis edebilmemizi ve lutfettiği zaman nîmetini hayr u hasenâtla tezyîn edebilmemizi cümlemize nasîb eylesin!

Âmîn bi hakkı Bismillahirrahmanirrahim ve bi hakkı ehl-i beyt ve bi hürmeti nuru cemali seyyidil murselin El-fâtiha

Hz. Mevlana

9. Bu üyeye Nihade Teşekkür Edenler , ALLAH cc razı olsun diyenler .

--//BuğLem//-- (10-12-10)

Tecrübeli üye
    Yer
    ...
    103
    89 Konusuna 109 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    21

Standart HayırLı CumaLar...

11. Bu üyeye BiÇare Teşekkür edenler ,ALLAH cc razı olsun diyenler:

ancalimon (14-01-11), Nihade (21-01-11)

Forum Görevlisi --//BuğLem//-- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ne gerek var ki?
    180
    256 Konusuna 295 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    39

Dert sahibine,

Ve Meleklerin de Arşın çevresinde dönerek Rablerini övgü ile andıklarını görürsün… [Zümer, 75]

Neler olur neler bize, andığımız zaman seni
    Yanar yanar kavruluruz, andığımız zaman seni
    Döner döner savruluruz, andığımız zaman seni
    Aşkın bizi kör eyledi, yaktı yıktı kül eyledi
    Canımızdan geçtik billah aşkın bizi kul eyledi

Bir dertliyim derdim vardır
    Ya ben nice dönmeyeyim
    Her dem işim âh û zârdır
    Ya ben nice dönmeyeyim

Ah efendim, bu gece dertli varlığımızdan öyle bir kan ırmağı akmaktadır ki, onun nereden nereye aktığından benim bile haberim yok. Neyleyelim, ırmağa; “Ey ırmak akma!” mı diyelim? Onunla nasıl başa çıkılır? Haydi, sen deniz kenarına git de, denize; “Ey deniz, coşma, dalgalanma, köpürme!” de; deniz seni dinler mi? Bunda can kulağımıza düşen nefeslerin de payı yok değil hani:

Derdim çoktur hangisine yanayım
    Ah yine tazelendi yürek yaresi
    Ben bu derde kande derman bulayım
    Meğer dost elinden ola çaresi
    Benim uzun boylu servi çınarım?
    Yüreğime bir od düştü yanarım
    Kıblem sensin yüzüm sana dönerim
    Mihrabımdır iki kaşın arası
    Didâr ile muhabbete doyulmaz
    Muhabbetten kaçan insan sayılmaz
    Münkir üflemekle çerağ söyünmez
    Tutuşunca yanar aşkın çırası
    Pir sultan Abdalım yüksek uçarsın
    Selamsız sabahsız gelir geçersin
    Aşkı muhabbetten niçin kaçarsın
    Böyle midir yolumuzun töresi [270. mestmp3]

Yoksa siz işitmediniz mi? Demek sonlarına yaklaşıyorsunuz.. Pencûgah makamından inleyen kemençeyi de duymuşsunuzdur o halde; işte o kemençenin nevasında saklıdır bu haftaki cümle esrarımız…

Merhum Hafız Kani Karaca’yı sırrımızı fâş eder bulduk, işitmez misiniz 1989 Eylül’ünden bir konser kaydında halimize tercüman olmuş da âh u efgan eyliyor:

İlahi senin aşkınla mecnunum ve lakin iştiharım yok,
    Günah deryasına daldım, olanları suya saldım
    Hevayı nefs ile kaldım elimden hiç tutanım yok.
    Bu suzî şöyle nalandır, Cemali yare hayrandır,
    Gönül gayet perişandır Amandan gayri kârim yok,
    Medet ya İlahel alemin…

Allah, kuluna; “Ey kulum!” diye buyuruyor; “Dön, yine kapımıza gel, kulağından gaflet pamuğunu çıkar da göklerden gelen: “Haydi, artık orada durmayın gelin.” sesini duy!” Ey zavallı, ne zamana kadar, dünya dikenliğinde yalınayak koşup duracaksın? Ey ölüler arasında yaşayan diri oğlu diri! Ölülerin kokusu ile nasılsın? Ne haldesin? Şu yaşayan ölüler, şu pis kokular, senin içini sıkmıyor mu? Seni iğrendirmiyor mu? Biz, öteki alemde, gül bahçelerinin kapılarını senin için açtık. Canı ben yarattım ama ona bir de dert verdim. Derdini veren, elbette onun dermanını da verir. [Hz. Pir Mevlana]

[Nev-Niyaz ve Dedesi]

- Allah derdini arttırsın erenlerim.

- Ne bu şimdi dedem, durup dururken beddua ettin!

- Alınma hemen dervişim, aşığa edilen duadır o. Senin gibi güzelim canların aşk ve cezbeye dair tezahürü görülürse dedegân bu cümleyle dua eder. Dert, aşk ve ihlas, teslim ve vefa, neşe ve iştiyak mânâsındadır.

- İyi bişey söylediniz yani yoksa ehl-i dünya nazarında dert pek makbul değildir de…

- Malum ehl-i dünya için hayat, cefâsı sefâsından çok bir alemdir. Hatta meşhurdur ki dünyayı keçiboynuzuna benzetirler.

- Fesubhanallah bir yaşımıza daha girdik, keçiboynuzu!?

- Keçiboynuzu yemek, yarım dirhem şeker için bir okka odun çiğnemektir. Dünyanın taliplisi üzerinde mihneti, meşakkati çoktur ne biter, ne tükenir… Rahat yurdu değil bu alem…

Rahatiyle istedim vaslını kahr etti bana
    Derde düşüp ağlayınca güldü cananım benim

- Ama sen Derd-i Hakka talip ol dermana erem dersen…

- Öyle ya öğrendik artık derdimiz aşk derdi.

- Ve aşk yolunda mihnetlere razı olmak gerektir.

- Ah efendim aşk her şeye hürmetkâr da neden nefs değil?

- Çünkü nefsin vazife ve istidadı, uzaklaşmak kaçmaktır. Onun kabiliyeti çekmek değil, itmek, def eylemektir. Ruhunki ise cazibedir, yaklaşma ve çekmedir. Fakat ruh da nefis de vazife ve kabiliyetleri cihetinden haklıdır. Birinden müspet, diğerinden ise menfi kuvvet zahir olmuştur. Ancak bunlar birleştiği vakitte aşk nuru peydâ olur. Nasıl ki negatif ve pozitif akımlar bir araya gelmeden elektrik şulesi hasıl olmazsa, yalnız müspet ve yalnız menfiden o şule hasıl olmadığı gibi nefis ve ruhun birlik üzere anlaşması olmadıkça da o dediğin hürmet ve muhabbet duyguları uyanmaz. Arif olmak gerek…

- Arifin hali ya nice gerektir?

- Arifin uzleti nefsinden kalbine hicret etmektir. Kalbinden de içeri ruhuna gitmektir ve nihayet ruhundan sırrına, sırrından Mevlasına yetmektir. Uzlet hakikatte hayvani sıfatlardan kurtulmakla olur.

- Kısayoldan söylesen dedem derman nerdedir?

Derman arardım derdime derdim bana derman imiş
    Ban taşrada arar idim ol can içinde can imiş

Kendi özünüzde de nice âyetler var; hâlâ görmeyecek misiniz? [Zâriyât, 21]

- Dert de derman da sendedir erenlerim. Tenin diriliği neyledir, canladır. Canın diriliği neyledir, cananladır.

…Nerede olursanız olun, O, sizinle beraberdir… [Hadîd, 4]

- Demek ki bunların hepsi sende mevcut o sana senden yakın.

İnsanı Biz yarattık. Onun için, nefsinin kendisine neler fısıldadığını, neler telkin ettiğini de Biz pek iyi biliriz. Çünkü Biz ona şahdamarından daha yakınız. [Kaf, 16]

- Göremiyorum dedem, göremiyoruz…

- Ama sen onu zuhurunun kesretinden ve yakınlığının şiddetinden göremiyorsun. Sorarım sana beni ne ile görmektesin? Işık ile Nur ile değil mi? Ya güneşin ya ayın ya da bir çerağın nuru ile… Eğer karanlık olsa burada olduğum halde göremezsin. O halde mevcut olan bu nuru bana göster.

- Aciziz görmekten ve bilmekten…

Münferit vasıta-i rü’yet iken
    Göremez kendisini dîde bile

- Seninle her bir uzvun ve her bir zerrenle olduğu halde onu yakınlığının şiddetinden dolayı göremiyor ve Şu Nurdur! diye ayırt edemiyorsun. Beni o nurla gördüğün halde, ruh ve candan her şeyle mukayyet olduğu halde şuradadır diyemiyorsun… Karşısında mürşidi varken, kamil insanı nerde bulalım diye sual edenler vardır. Bu atım nerdedir? yahut güneş nerdedir? Demek gibi değil midir?

- Öyledir dedem, öyledir… Aşk olsun, aşk derdimiz ziyade olsun da kurtulalım.

Aşk efsane vü efsun değildir
    Aşk sanatı her dûn değildir
    Her aşk davasın eden âşık olmaz
    Her muhabbetten dem uran sâdık olmaz
    Herkes merd-i aşk olmaz ve değme kalpte derd-i aşk bulunmaz

- Ne diyelim olanlara, bulanlara, yolunda duranlara aşk olsun…

Gerçek âşıklara salâ denildi
    Dertli olan gelsin dermânı buldum
    Âh ile vâh ile cevlân ederken
    Cânımın içinde cânânı buldum
    Akar gözlerimden yaş yerine kan
    Zerrece görünmez gözüme cihân
    Deryalar nûş edip kanmaz iken cân
    Âşıklar kandıran ummânı buldum

Kalk âşık! Kalk! Acele et biraz. Bak su sesi geliyor. Sen susuzsun ve uyuyorsun. [Hz. Pir Mevlanâ]

İlahi biliyoruz ki ilaç, iyileştirmek için, hasta ve yaralı kimseler arar. Nerede bir dert varsa, deva oraya gider. Nerede alçak ve çukur yer varsa, su oraya akar. Bizim de halimiz perişandır. Hiç ummadık yerden derdimize dermanı gönder, bizi bizden azad eyleyip kendine kul eyle… Yâ Rabbî! Aşk, vecd ve samîmî gözyaşlarıyla ilâhî rahmet ve mağfiretinden nasîb alabilmemizi lutfeyle!

Yüksek müsaadelerinizle

huzur bulasınız efendim

Ümit Kandemir

Yağmur Yağarsa mı Rahmet,
    Yoksa GÜL Yağmura Değerse mi Kısmet?
    Ekmek Yoğrulurken mi Bereket,
    Yoksa Çocukların Gözlerindeki Yarattığı Şehvet mi Nimet?
    Nüfûs Nüfuza Hizmet Ederse mi Diyanet,
    Yoksa Akıldan Çok İzandan Gelen mi İbadet?
    Nefes Nefis‘e Hükmederse mi İffet,
    Yoksa Ona Kanarken mi İllet?

13. Bu üyeye --//BuğLem//-- Teşekkür Edenler , ALLAH cc razı olsun diyenler .

TuSeM (21-01-11)

Yer
    Ankara
    508
    Tecrübe Puanı
    36

Standart Cevap: HayırLı CumaLar...

Cumanız mübarek olsun...

Hz. Mevlana

Süper Üye ancalimon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    bir taneden...
    184
    115 Konusuna 146 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    24

Standart Cevap: HayırLı CumaLar...

hayırlı cumalar herkese...cumanız mübarek olsun...
    OY DAĞLAR OY...

16. Bu üyeye ancalimon Teşekkür Edenler , ALLAH cc razı olsun diyenler .

BiÇare (24-01-11)

Hiç erfehsend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    7
    183 Konusuna 205 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    31

Alıntı --//BuğLem//-- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ey mânâ sofrasının misâfiri can,

…Nihâyet o gün (dünyâda faydalandığınız) nîmetlerden elbette ve elbette hesâba çekileceksiniz.
    [Tekâsür, 8]

Gül-i gülzâr-ı kelâm-ı kadîm
    Bismillâhirrahmânirrahîm

Yâ İlâhi başlayalım İsm-i Bismillâh ile
    Bu duaya el açalım İsm-i Bismillâh ile
    Sen kabul eyle duamız Besmele hürmetine
    Aşkını eyle müyesser yâ İlâhe’l-âlemin

Serlevha olsun deyu nakşettiğimiz ayet-i kerime nâzil olduğunda Zübeyr (r.a) Hz. Peygambere: “Bize hangi nimetler sorulacak: Bütün yiyeceğimiz iki kara şeyden (hurma ve su) ibaret. Kılıçlarımız ise her zaman yanımızda (sürekli tehlike içindeyiz) diye sorunca: “Haberiniz olsun ki ileride, nail olacağınız birçok nimetler olacaktır” buyurmuştun ya:
    El-hak öyledir nice nimetlere gark olduk da kıymetini bilip şükrünü edadan aciz düştük, senin nimetlerini yiyip sana isyankâr olduk diye affına geldik…

Bilmemki hangi nimetini sayarak başlasak… Daha 14 asır evvelinden, gözünün nuru emanetlerin, Ehl-i Beyt’in ilk nazlı çiçekleri, öpüp kokladığın reyhanları, Fatıma’t-üz Zehrâ’nın körpecik fidanlarına küfranı nimet eyledik, koruyamadık, böyle bir Mâh-ı muharrem-i mâtem’de bahar-ı gülşen-i gâm eyledik…

Gözüm ki kâne boyandı şerâbı neyleyeyim
    Ciğer ki odlara yandı, kebâbı neyleyeyim
    Ne yâre yaradı cismim ne bana bilmem hiç!
    İlâhi ben bu bir avuç turâbı neyleyeyim [265. Mestmp3]

İşte ahval-i perişanımıza Hazreti Saffet’in bu nutku şerifi pek muvâfık düştü.
    Bu dünya hayatı bir rüyaya benzer. Rüyada yersin, içersin, zengin olursun, uyanınca bakarsın ki elde bir şey yok, yine açsın, yine züğürt… Rüyadaki oyun ve eğlencelere pek yaman aldandık el-medet… Ten kafesinden ayrılanlar, el-aman nerdesiniz?

Aşkın kime yâr olur dâim işi zâr olur
    Dinmez gözünün yaşı yanar içi nâr olur

Kanatları henüz teşekkül etmemiş bir kuş yavrusu, uçmaya kalkışacak olsa düşer ve yırtıcı bir kedinin lokması olur… Kanatları teşekkül edince de yükseklere zahmetsizce uçar. Yükselerek uçmayı öğrenen bir kuş, hedefe ulaşamazsa da topraktan kurtulmayı öğrenmiştir ya. Sen de rûhunu bedenden kurtarıp uçmayı öğren. Gördüğün renkler, şekiller, tattığın lezzetler, zevkler sana kalmaz. Bütün gönül darlıkları dünyaya bağlandığın nisbettedir. Bunları düşünüp anladığın gün, gam ve üzüntün kalmayacaktır!

[Hz. Pir Mevlana]

Bu vesile ile size ufak bir hikâye, bir hikmet levhası arz edeyim: Bir avcı av peşinde koşar, yorulur ve nihayet avını yakalar. O, ben kovaladım, yakaladım, vurdum der durur. Av da ona sesleniyor: “Be hey şaşkın, ben Rabbimden emir aldım da sana gözüktüm. Yani sen beni avlamadan evvel ben seni avladım; senin evinde namazında niyazında bir kadın var onun canı keklik yani beni istedi. Ben de kendimi ona kurban ediyorum.”
    Bir kul istediği şeyi kendi aklınca ister amma Cenab-ı Allah verdi mi kendi azameti nispetinde verir. Kulun çok farz ettiği şey Hakkın nazarında ehemmiyetsizdir. Her şeyi bırak O’na teslim ol!

Bilmem bu haftaki şu kadarcık mektubun neresindedir nasibiniz amma kısmet işte bize sözü bu taraftan yazdıran da o taraftan okutan, ihtiyaç sahibine duyuran da ancak O!

Leyla’yı aşkın senin her kimi Mecnun eder
    Firkat oduna yanup her gece bimâr olur

Sabah olunca bekçiler sokaklardan çekilirler, Siz azımızı çoğa sayın emi; yüksek müsaadelerinizle…

“Yarın, öbür gün” diye diye şu yankesici nefis, ömürleri aşırır durur. Zavallı insan, senin bütün ömrün ancak bugünkü yaşadığın ömürdür, başka gün degil! Geçip giden dünü de gelmesi şüpheli olan yarını da düşünme! Bugününü iyi kullan, dînî ve insanî vazifelerini bugün yap, yarına bırakma, aklını başına al da hileci nefsin vadesine inanma! Benlikten, varlıktan kemerini çöz, bunlardan kendini kurtar da, hizmet kemerini kuşan, sana yabancı olan nefisten uzaklaş! Göklerdeki, yerlerdeki eserlerde görülen değişmeyi, halden hale girmeyi görmüyor musun? Sen de ibadetle, insanî vazife ile kendini yenile! Bugünün dünkü gününden daha iyi olsun!

[Hz. Pir Mevlana]

Mah-ı matem olan Muharrem-i Haram,

Yüksek müsaadelerinizle

huzur bulasınız efendim

Ümit Kandemir

besmale tugrasına bayıldım yaw...hayatta yapmak istedigim tekşey hatt ama usta yok burada
    GAFLETİ EYLE HEBAA

Sayfa 1/8 123 ... SonSon