3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Habibim Sen Olmasayin….

Tecrübeli üye
    ALLAH cc razı olsun / Teşekkürler
    37
    9 Konusuna 9 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    13

Lightbulb Habibim Sen Olmasayin….

Levlake Levlake Lema gelektu´l Eflake
    „Habibim eger sen olmasaydin, eger sen olmasaydin, bu varliklari yaratmazdim“..

(müracaat edebilleceginiz kaynaklar: Acluni-Kesful Hafa c.2 H.2123; Sagani-Mevduattussagani 78;Sekvani-el-Fevaid s.246; ibnu´l-Cevzi – Mevduat 1/288-289;et-Tenzih 1/324;e-Münteka 914;Aliyyulkari-M. Kübra s. 288 H.385; Harun Unal-Uydurma Hadisler c.1 s.87. H.29 )

Acluni diyor ki:
    Sagani, bu hadis icin mevzudur, uydurmadir, dedi. Ben ise, bu ifade her ne kadar hadis degil ise de, mana bakimindan sahihtir diyorum. (Acluni-Kesful Hafa c.2 H.2123)

Ismail Hakki Bursevi
    de bunun sahih olmadigini söyleyenlere su agir ifadelerle cevap vermekte: “Iste nazar eyle ulemayi zahirinin tugyanlarina ki her manayi latife ki havsalayi suurlarina sigmaya, hadlerini tcavüz edip redde kosarlar”. (Dr. Seyit Avci-Sufilerin Hadis Anlayisi s. 103,205-207 )
    Dogrusu bu kesimin zahir ve batin degerlendirmeleri neye göredir ? Ölcüleri nedir sasilir! Aslinda heva ve heveslerine yenik düsenler olsa gerek. Nitekim ilerki paylasacagimiz kisimlarda görülecegi gibi, bu tür düsünceleri savunanlara, Zemahseri´nin Kessaf tefsirinde, Ali Imran 30.
    Ayetine getirdigi yorum icerisinde degerlendirmeleri yerinde olur kanisindayiz ( Harun Unal )
    Ancak asagida verilecek olan dipnotlarda verilen tüm kaynaklarda bunun uydurma oldugu acik olarak belirtilecektir. Aliyyukkari de, Mevduat´lKübra´sinda ( ki bu eseri el-Esrarl´l Merfua Fi´l-Ahbari´l Mevdua adini tasir)
    su ifadelere yer veriyor „ Sagani bu ifade icin mevzudur, Uydurmadir, dedi. Nitekim el-Hulasa adli eserde de böyle gecmektedir.“ Ancak mana bakimindan sahihtir.

Ancak Deylemi Ibn Abbas (R.a)tan merfu olarak su rivayette bullunur:

„Bana Cebrail geldi ve dedi ki : Ey Muhammed! Sen olmasaydin, cennet yaratilmazdi, sen olmasaydin ates yaratilmazdi.”

Ibn Asakir´in rivayeti de söyledir:

“Eger sen olmasaydin, dünya yaratilmazdi.”

Dikkat edilirse, bu gibi uydurma hadislere ilgisi, mevzu yani uydurma teshisini koyduktan sonar, bir diger sekliyle onu tashih etmeye, dogrulugunu kanitlamaya caba gösteriyor ve bunun icin de bir takim delliller getiriyor.

Oysa mana itibariyle bir ifade dogru olabillir veya olmayabillir. Her ne sekilde olursa olsun, bunlarin uydurma oldugu noktasi kesin ise, Allah Resullü´nün öncedende yazdigimiz ona Yalan Hadis Isnat etme meselesi, bu meselede tehdit icerisinde yer alir. Oysa buna hadis yerine, büyüklerden bir zatin sözü denilse, tehlike o kadar büyük olmaz. Asil dikkat edilmesi gereken husus budur. Cünkü bir yönüyle mevzu yani uydurma diyeceksin, sonar da farkli ve dolayli delillerle bunu su veya bu sekilde sahihligini belirteceksin ki bu, aslinda ilme ve ilmi sahsiyete leke getirir.

Seyh Nasiruddin Elbani
    Silsiletu´l-Ehadisi´dDaife adli eserinde, 282 rakamiyla degerlendirdigi bu ifade hakkinda sunlari yazmaktadir: Aliyyulkari´nin bu hadis hakkinda sunlari yazmaktadir: “ Aliyyukari´nin bu hadis hakkinda, “Ancak bu hadis manasi itibariyle sahihtir……” degerlendirmesinde bullunmasi hakkinda ben derim ki : “ Bunun mana bakimindan sahih oldugunu kesin bir dille söylemek dogrusu yakisik almiyor. Bun mana bakimindan sahih oldugunu söyleyebilmesi icin Deylemi´den rivayet ettigi hadisin gercekten hadis olup olmadigini kanitlamasi, sabit oldugunu ortaya koymasi gerekir. Iste bu, gördügüm kadariyla kimsenin onun bu aciklamasina herhangi bir sekilde bir aciklama getirmemistir. Bana gelince, ben her ne kadar bu hadisin senedini bulmus degilsem de, vakif olamamis isem de, ben bunun zayif hadis olduguna hic tereddüt etmis degilim. Cünkü bunun zayifliginin kaniti da, sadece bunu Deylemi´nin rivayet etmis olmasidir, ondan baska bu hadisi rivayet eden yoktur. Iste Deylemi´nin tek olarak senetsiz rivayet ettigi bu hadis zayif bir hadistir.

Ibn Asakir
    ´in rivayetine gelince, Ibn Cevzi (Ibnu´l Cevzi-el Mevduat 1/288-290), bu hadisi Selman-I Farisi´den merfu olarak uzunca bir hadis icinde zikretmis ve sonunda da bu hadis hakkindaki hükmünü “bu hadis mevzudur,uydurmadir” diye koymustur. Nitekim Imam Süyuti de “el-Leali” adli eserinde bunu zikretmistir. “( Bak. Aliyyukari-M. Kübra s. 288 Dipnot 3)

Bazi tarik erbabinin biraz önce ele aldigimiz ve iddia ettikleri gibi tenkidini gördügümüz bu hadisin, Kudsi hadis olmasi bir yana, hadis bile degildir.
    Gerci muhaddisler esasen hadislerin kudsisi ve Kudsi olmayani diye pek bir ayirima gitmezler ve böyle bir ayirimi da pek uygun da görmezler. Cünkü bir yönüyle bunu Kur´an gibi kabul edeceksiniz, bir baska yönüyle de peygamberin sözü… Hadis, Hadistir, baska degil ( Harun Unal )

Simdi biz tekrar konumuza yani „Levlake“ hadisine dönelim. Birtakim yorumcular, bunun Enbiya 107
    ayeti olan „Biz seni ancak alemlere rahet olarak gönderdik.“ ayeti ile teyide calisirlarken, bir kismi da, „ Eger bilmiyorsaniz zikir ehline sorun.“ Nahl 43 ve Enbiya 7,gibi ayetlerle desteklemeye ve dogrulamaya calisiyorlar. Oysa onlarin tüm bu cabalari yanlistir.

„Ben cinleri ve insanlari, ancak bana kulluk etsinler diye yarattim .“ ( Zariyat 56)

Hz. Muhammed (sav)in de yaratilisi, Allah´a kul olmak icindir, yoksa bu dünya ve buna bagli olarak tüm varliklar onun hürmetine sadece onun zatina olan muhabbet icin yaratilmis degildir. Allah ilk insan Hz. Adem (as)i yaratmis ve zaman icerisinde, onun soyundan gelen kullarini dogruya yönlendirmek icin peygamberler göndermis ve bu peygamberler icerisinde de, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) rahmet peygamberi olarak göndermistir. Zaten Enbiya 107 ayet
    ´te de anlatilan budur. Nitekim Isra süresi birinci ayetinde de onun kulluk yönüne vurgu yapilmis, Ali imran süresi 144. ayetinde „ Muhammed ancak bir Peygamberdir.“ diye baslayan ayeti ve „Muhammed, sizin erkeklerinizden hicbirisinin babasi degildir. Fakat o, Allah´in Resulü ve Peygamberlerin sonuncusudur.“ Ahzab 40.
    gibi ayetlerin ruhuna tümüyle aykiridir. Kaldi ki Hz. Peygamber (sav)in bu manada hadislerinde bircok uyarilari da bulunmaktadir. Cünkü yüce Allah´in hicbir seye ihtiyaci yok ki, böyle olmus olsun. O´nun muradi ilahisi ne ise, olan da ondan baskasi degildir. Yoksa birtakim indi yorumlarla böyle bir yola gitmek yanlistir.

Islamdaki teslis inanci...

Hz. Muhammed (sav) sadece bir Peygamberdir, diger Peygamberler gibi
    Hz. Muhammed
    (sav) Kutsaldir, onun yaptigi icraatlarda Kutsaldir,dolayisi ile Onu takip etmek imkansizdir,
    Hz. Muhammed
    (sav) Ilah olmasada, ilahin bir alt tabakasindadir..

Beyninde canlandirdigin Peygamber Hangisi ?

Hiç erfehsend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    7
    183 Konusuna 205 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    30

Standart Cevap: Habibim Sen Olmasayin….

ne yapcagız peki efendimizi sevmeyecegiz mi.o görevini yapmış gitmiştir o kadar mı..?,bir de saglam bir tek hadis kalmışmıdır 1400 senede...acaba kur an 'da eksik fazlalık varmıdır..bier ayette Allahu zulcelalin neyi kast ettigini kesin olarak anlayabilen var mı;yada Allahu telalanın ayetlerini ruhunu nasıl okuyabiliyorsunuz...
    GAFLETİ EYLE HEBAA

Tecrübeli üye
    37
    9 Konusuna 9 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    13

Standart Cevap: Habibim Sen Olmasayin….

birisini takip etmek istemeyip kendi düsünceni ileriye sürmek istiyorsan, o Insani Yükselteceksin, yükseye cikaracaksin öyle göklere cikaracaksin ki ona ulasilmasi, onun yaptiginin aynisini yapabilirim düsüncesi akillardan sillinsin...

sevmek dille degildir, asil sevgi sevdiginin gitti yolda gitmektir,.. Zira Ameller genelikle dilli yalanlar..
    Merhum Sairimiz ne güzel söylemis,

Hudayi kendine Kul Yapti,
    Kendi oldu Huda....
    Islamdaki teslis inanci...

Hz. Muhammed (sav) sadece bir Peygamberdir, diger Peygamberler gibi
    Hz. Muhammed
    (sav) Kutsaldir, onun yaptigi icraatlarda Kutsaldir,dolayisi ile Onu takip etmek imkansizdir,
    Hz. Muhammed
    (sav) Ilah olmasada, ilahin bir alt tabakasindadir..

Beyninde canlandirdigin Peygamber Hangisi ?