1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Kendine Kiymet vermek..

Süper Üye TuSeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    orda burda surda :)
    ALLAH cc razı olsun / Teşekkürler
    100
    152 Konusuna 173 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    27

Standart Kendine Kiymet vermek..

Nefsine uymayan cahil ile arkadaşlık etmek, nefsinin esiri olan din adamı ile arkadaşlık etmekten iyidir. Din adamı olduğu için tekebbür etmek, cahil olmanın alametidir. Çünkü ilim, tevazuya sebep olur, kibirden men eder...

Kendine kıymet verenin, Allahü teala katında kıymeti olmaz. Kibrin zararını bilmeyen kimse için alim demek, yalan olur. İnsanın ilmi arttıkça, Allahü tealadan korkması da artar ve günah işlemeye cesaret edemez.
    Emanetçinin kendisine bırakılan malları muhafaza etmekte emin olması lazım geldiği gibi, din aliminin de, İslam bilgilerini bozulmaktan muhafaza etmekte emin olması lazımdır.
    Resulullah efendimiz, bir seferinde Kabe`yi tavaf ederken, kendisine; -Hangi insan daha kötüdür?
    diye sorulunca, cevaben;
    -Kötü olanı sorma! İyi olanları sor.
    Alimlerin kötüsü, insanların en kötüsüdür,buyurmuşlardır. Çünkü alimler, bilerek günah işlemektedir. Isa aleyhisselam; (Kötü alimler, su yolunu kapayan kaya gibidir. Su, kayadan sızıp geçemez. Akmasına da mani olur) buyurmuştur. Kötü din adamı, kanalizasyona benzer. Görünüşte, sağlam, sanat eseridir fakat içi ise, pislik doludur. Hadis-i şerifte, (Kıyamet günü azabların en şiddetlisi, ilmi kendisine faydalı olmayan din adamınadır) buyuruldu.
    Bunun için, münafıklar yani Müslüman görünen kafirler, Cehennemin dibine gideceklerdir. Çünkü bunlar, işittikleri, bildikleri halde, inat ederek, kafir olmuşlardır. İlim sahibi yani din bilgilerini öğrenen kimse, ya sonsuz saadete kavuşur, yahut nihayetsiz felakete düçar olur. Hadis-i şerifte; (Cehennemde azab çekenlerden bazıları, kötü kokular yayar. Bu koku diğerlerine ateşten daha fazla azab verir. `Sen ne günah işledin ki, böyle pis koku çıkarıyorsun` denilince, `ben din adamı idim. Bildiklerimi yapmazdım` der) buyuruldu. Ebudderda hazretleri;

`İlmi ile amil olmayan din adamına, alim denilmez` buyurmuştur.
    İblis, bütün dinleri biliyordu. Fakat ilmi ile amel etmedi. Çölde kalan kimsenin yanında on adet kılıç ve çeşitli silahlar bulunsa, bunları kullanmasını iyi bilse ve çok cesur olsa, kendisine hücum eden arslana karşı kullanmadıkça, bu silahların faydası olmaz. Bunun gibi bir kimse, din bilgilerinden yüzbin mesele öğrense, bunları kullanmadıkça, faydasını görmez. Hasta olan kimse de, derdinin en faydalı ilacını bulsa, bunu kullanmadıkça, faydasını göremez. Bir hadis-i şerifte;

(Ahir zamanda ibadet edenlerin çoğu din cahili olacaktır. Din adamlarının çoğu da fasık olacaktır) buyuruldu.

Her sorulana cevap veren, her gördüğünden mana çıkaran ve her yerde bilgi satan kimse, cahilliğini ortaya koyar. Bilmiyorum, öğrenip de söylerim diyen kimsenin, alim olduğu anlaşılır.

Resulullah efendimize;

-En kıymetli yer neresidir, diye sorulunca;

(Bilmiyorum, Rabbim bildirirse söylerim) buyurmuştur.
    Bunu Cebrail aleyhisselama sormuş, ondan da, aynı cevabı almıştır. O da, Allahü tealaya sormuş ve; (Mescidler)dir cevabını almıştır. İmam-ı Şa`bi hazretleri, kendisine sorulanlardan birine `bilmiyorum` deyince;

-Sen Irak memleketinin müftisisin. Bilmiyorum demek, sana yakışır mı? dediklerinde, -Meleklerin üstünleri bilmiyoruz dediler. Benim söylememden ne çıkar, buyurmuştur. İmam-ı Ebu Yusüf hazretleri, bir suale `bilmiyorum` deyince, -Hem Beyt-ül-maldan maaş alıyorsun, hem de cevap vermiyorsun, dediklerinde; -Beyt-ül-maldan, bildiklerim kadar ücret alıyorum. Bilmediklerim için alsaydım, Beyt-ül-malda bulunanların hepsi yetişmezdi cevabını vermiştir. Kibriya yani üstün olmak sıfatı, Allahü tealaya mahsustur. İnsan, nefsini ne kadar aşağılarsa, Allahü teala indinde kıymeti o kadar yükselir. Bunun için, Peygamberler ve bunların yolunda gidenler hep tevazu sahibi idiler. Allahü tealadan çok korkarlardı. Kendilerinde kibir ve ucub gibi kötü huylar hiç yoktu. Kendinden küçüklere, fasıklara ve facirlere karşı da kibirli olmamalıdır. Yalnız, tekebbür sahibine karşı tekebbür etmek lazımdır. `Ben böyle değilim`

Bir alim, cahili görünce, bu, bilmediği için günah işliyor. Ben ise, bilerek işliyorum, demelidir. Bir alimi görünce, bu benden daha çok biliyor ve ilminin hakkını veriyor. İhlas ile amel yapıyor. Ben böyle değilim, demelidir. Kendinden daha yaşlı bir kimseyi görünce, bu benden daha çok ibadet etti, demelidir. Gençleri görünce, bunların günahı az, benim günahlarım çok demelidir.
    Kendi yaşındakileri görünce, günahlarımı biliyorum, onun ne yaptığını bilmiyorum demelidir. Bir bid`at sahibini veya kafiri görünce, insanın hali son nefeste belli olur. Acaba benim halim ne olacak, demeli, bunlara da tekebbür etmemelidir. Nefsine uymayan cahil ile arkadaşlık etmek, nefsinin esiri olan din adamı ile arkadaşlık etmekten iyidir. Din adamı olduğu için tekebbür etmek, cahil olmanın alametidir. Çünkü ilim, tevazuya sebep olur, kibirden men eder. Hadis-i şerifte; (Alim olduğunu söyliyen kimse, cahildir) buyurulmuştur.

Osman Ünlü

2. Bu üyeye TuSeM Teşekkür Edenler , ALLAH cc razı olsun diyenler .

Demsiz Şair (10-01-11)