2 sonutan 1 ile 2 aras

Konu: Peygamber Efendimiz’in (sav) Gzel Ahlakndan rnekler

Bismillah
    yelik tarihi
    Jan 2009
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    0
    6 Konusuna 8 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    11

Standart Peygamber Efendimiz’in (sav) Gzel Ahlakndan rnekler

[size=large]
    Peygamberimiz (asm) insanlarn en yumuak huylusu ve en bilgilisi, insanlarn en cmerdi, fakir ve kimsesizlerin koruyucusudur. Peygamberimiz, kesinlikle dnya mal biriktirmez, Allah’n verdiinin bir gnlnden fazlasn yannda durdurmaz fakirlere datrd. Bir peygamber olmasna ramen ok mtevaz idi.
    Mekke’nin fethinde yanna gelen ve korkusundan titreyen bir bedeviye kar: “Korkma, ben de gnete kurutulmu et yiyen bir kadnn oluyum.” diyecek kadar alak gnllyd.
    Eb Hureyre (ra) anlatyor: “Bir savata, kfirlerin yok olmalar iin beddu buyurmasn syledik.” Buyurdu ki: “Ben lnet etmek iin, insanlarn azap ekmesi iin gnderilmedim. Ben rahmet iin gnderildim.”
    Peygamberimizin rahmet ve merhamet peygamberi olmas Kur’n’da melen yle zikredilmitir:
    “Biz seni, ancak lemlere rahmet (iyilik) iin gnderdik.” (Enbiya, 107)
    “Andolsun size kendinizden yle bir peygamber gelmitir ki, sizin skntya uramanz ona ok ar gelir. nk O, size ok dkn m’minlere kar ok efkatli ve merhametlidir.” (Tevbe, 128)
    Peygamberimizin efkat ve merhametine bir rnek de Taif seferinde maruz kald kt muamele ve irkin saldrlara kar taknd tavrdr.
    Taifliler, iki cihan saadetine kavumalar iin Peygamberimiz (asm)’n yapt arya olumsuz cevap verdiler. Bununla da kalmayp, beldelerinde misafir olarak bulunan ki Cihan Gnei (asm)’a ve Hz. Zeyd (ra)’a kar ayak takmn, sokak genlerini ve kleleri kkrtarak taa tutturdular. Reslullah (asm)’n mbarek ayaklar kana buland. Talarn at yaralarn acs yrmesine engel olur hale geldi. Hz. Zeyd’in btn abalarna ramen peygamberimizi kan revan iinde braktlar. Bu olay zerine Rabbimiz, Habbinin yanna Cebrail (as)’ gnderdi. Cebrail (as), bir bulutun iinden Peygamberimize seslendi:
    “phesiz Allah, kavminin sana neler sylediini iitti. Sana u dalar meleini gnderdi. Kavmin hakknda dilediini yapmak zere ona emredebilirsin.”
    Fakat, efkat ve rahmet kayna, Kur’n’n ifadesiyle “lemlere rahmet olarak gnderilen” O mbarek Resl’n arzusu baka idi. Emrine mde olduunu bildiren dalar meleine Peygamberimiz yle karlk verdi:
    “Hayr, ben byle bir ey istemem, istediim tek ey, Hakk Teal’nn bu mriklerin neslinden, Allah’a hibir eyi ortak komakszn ibdet edecek bir nesil ortaya karmasdr.”
    Sevgili Peygamberimiz, kendisi gzel ahlak sahip olduu gibi gzel ahlka sahip olanlar da sever ve insanlara gzel ahlkla muamele edilmesini isterdi.
    Peygamberimiz bir hadslerinde: “Din gzel ahlktr”. Dier bir hadslerinde: “Ben gzel ahlk tamamlamak iin gnderildim” buyurmulardr. Evet, din gzel ahlktr. En gzel ahlka sahip olan zt da, insanlara her ynyle en mkemmel rnek, en byk rehber olan Hz. Muhammed’dir.
    Sadece btn mmet deil, hatta bir ksm dmanlar dahi Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (asm) gzel ahlkn itiraf etmilerdir. “Evet fazilet odur ki dmanlar dahi kabul etsin.”
    Peygamberimiz hem ahlaken hem de sima itibaryla en gzel, en mmtaz bir ekilde yaratlmtr. Ahlknn gzellii yzne aksediyordu. Simas, davranlar, szleri birbirine paralellik arz ediyordu. Mbarek yzn grenler, tatl szn iitenler, gzel davranna maruz kalanlar, hemen peygamberimize kar bir sevgi, bir muhabbet beslemeye balyorlard. Hatta gzel ahlk yznde o derece aksediyordu ki, Medine Yahudilerinin nl limi Abdullah bin Selam, Medine’ye yeni gelen Peygamberimizin yzn grdnde: “Bu smada yalan olamaz. Gerekten bu bir peygamberdir.” diyerek Mslman olmutur.
    Peygamberimizin ahlk Kur’n ahlk idi. Hz. ie ve sahbeler Hz. Peygamber’i tarif ettikleri zaman: “O’nun ahlk Kur’n ahlk idi.” derlerdi. Yani Kur’n’n beyan ettii gzel ahlkn en gzel rnei Hz.Muhammed’dir. Kur’n’n emrettii gzel ahlk en nce yaayan, hayatna geiren, ondan sonra insanlara ders veren ve gzel ahlk zerine yaratlan O’dur. Peygamberimiz, kendisini Allah’n en gzel bir edep ile edeplendirdiini beyan etmitir. Cenab- Allah’ta Kur’an’da onun bu yce ahlakn, “Muhakkak ki sen en yce bir ahlak zeresin” (Kalem, 4) buyurarak vm ve insanlara rnek gstermitir. (Bkz. Zlfikar, 19. Mektub Mucizat- Ahmediye Risalesi ve Lem’alar, 11. Lem’a Snnet-i Seniyye Risalesi)
    [/size]

Hi erfehsend - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    May 2009
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    7
    183 Konusuna 205 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    30

Standart Cevap: Peygamber Efendimiz’in (sav) Gzel Ahlakndan rnekler

efendimizi anlatan yazlar yaralara dklen tuz gibi....
    GAFLET EYLE HEBAA