Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonutan 1 ile 10 aras

Konu: Kadm slam limlerini Sakm Bir Tenkit Akm…

Hi erfehsend - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    May 2009
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    7
    183 Konusuna 205 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    31

Standart Cevap: Kadm slam limlerini Sakm Bir Tenkit Akm…

bu mezhep hakknda tarihi bir gercek olan ingiliz marifetini anlatmakdan dilim yoruldu.
    yazy sonuna kadar okudum..bu ve buna benzer akmlar degil konusmak akla bile getirmek abes.
    bunlara tabi olan saf kardelere acyorum...
    klavuzu ingiliz olann......... sendromu gecerli burada.
    Konu neva tarafndan (15-08-10 Saat 05:53 ) deitirilmitir.
    GAFLET EYLE HEBAA

2. Bu yeye erfehsend Teekkr Edenler , ALLAH cc raz olsun diyenler .

Nihade (22-08-10)

Forum Grevlisi Nihade - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    Ankara
    508
    203 Konusuna 247 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    37

Biz onlar tenkitte yalnz deiliz. Muhammed bin Abdilvehhab’n kar-dei Sleyman bin Abdilvehhab da onlarn tenkitileri arasndadr.

Tenkit sadedinde Vehhblere diyor ki:

“O kadar ar hareket ediyorsunuz ki, kfre bulaan bir kimsenin zerinde slam almetlerinden bir almet grd iin ALLAH korkusundan dolay onu tekfir etmekte tereddt eden bir kimseyi bile kfir olarak damgalyor-sunuz.”

Mslmanlar geliigzel kfirlikle damgalamaya alanlar, hev ve heveslerinin peine taklanlarla bid’at tredilerdir. Bunlar, derya gibi slam limlerinin eserlerini bir tarafa brakp kendi sakm anlay-larna gre hareket edip hkm karan sapkn kimselerdir. Verdikleri hkmlerin, ne Ahmed ibn-i Hanbel hazretleriyle ne de Hanbel mezhebiyle alka ve mnsebeti vardr...
    Gerek yok her sz, laf ile beyana.. Bir bak bin sz eder, baktan anlayana...

Hz. Mevlana

Zikrullah, yle bir kaledirki hem zahir dmandan,hemde batn dmandan korur.
    Mahmud Ustaosmanolu (k.s)

Ey insan Kerim olan Rabbi'ne kar seni ne aldatt? (nfitar-6)

yelik tarihi
    May 2009
    7
    Tecrbe Puan
    31

bunlar kaale almamak lazm...asl yapmamz gereken 1000 yllk islami anlaymz tekrar hayata tasmak olmal hereyi ile ecdada maneviyata ancak bu ekilde yaklaabiliriz..ve islamn edebe hayay ve hurmete en ayan anlaynn da bu hadim millete ait oldugunu da unutmamak geregi ile..
    GAFLET EYLE HEBAA

5. Bu yeye erfehsend Teekkr Edenler , ALLAH cc raz olsun diyenler .

Nihade (22-08-10)

yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    Ankara
    508
    Tecrbe Puan
    37

Abi bunlar o kadar ar gittiler ki aure yapmamza bile bidat diyorlar.Yani her yaptmz bidat, irk iindeyiz(Allah muhafaza) tabi bu onlara gre yle...
    Bir tek onlar doru, islam onlar dzgn yayorlar, ama balar ak,ayaklar uzatp kuran ,hadis okumaktan geri durmuyorlar...
    ok doluyum bylelerine kar, yinede dua ediyorum Allah doru yola ulatrsn...

Hz. Mevlana

yelik tarihi
    May 2009
    7
    Tecrbe Puan
    31

bu zmre ibn teymiyyeden feyz alrlar ama onu tabiki yanl anlayarak..ben cok uzuluyorum cevremde cok insan var bu fikirde olan dua ediyorum onlara baknca sammiyet le inandklarn dnyorum ama 1650 lerden sonra bat kara sava yolu ile alt edemeyecegn iyice anlaynca islam tahrif etme yoluna girmi ve bu ekilde bircok mezhep frkaya ideoloji vermiler hatta bizzat kendi ajanlarn kullanarak bunlarn en mehuru hamplerdir bu herif istanbulda fatih medresesinda 11 yl okumu ve dersiam olmutur islam oldugunu soyleyerek ..kaynag bunlar ac verici ekli bu ilerin..
    GAFLET EYLE HEBAA

8. Bu yeye erfehsend Teekkr Edenler , ALLAH cc raz olsun diyenler .

Nihade (22-08-10)

yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    Ankara
    508
    Tecrbe Puan
    37

Alnt erfehsend Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    bu zmre ibn teymiyyeden feyz alrlar ama onu tabiki yanl anlayarak..ben cok uzuluyorum cevremde cok insan var bu fikirde olan dua ediyorum onlara baknca sammiyet le inandklarn dnyorum ama 1650 lerden sonra bat kara sava yolu ile alt edemeyecegn iyice anlaynca islam tahrif etme yoluna girmi ve bu ekilde bircok mezhep frkaya ideoloji vermiler hatta bizzat kendi ajanlarn kullanarak bunlarn en mehuru hamplerdir bu herif istanbulda fatih medresesinda 11 yl okumu ve dersiam olmutur islam oldugunu soyleyerek ..kaynag bunlar ac verici ekli bu ilerin..
    ngiliz casusun srlar diye bir kitap okumutum, bahsettiiniz kii kitapta okuduum kii galiba...

Hz. Mevlana

yelik tarihi
    May 2009
    7
    Tecrbe Puan
    31

evet o kitap osmanlca nshas rahmetli dedem da var d ordan okumak fakre nasip olmustu...osmalca baslg hatrat hampler der memaliki ali osman..d
    GAFLET EYLE HEBAA

11. Bu yeye erfehsend Teekkr Edenler , ALLAH cc raz olsun diyenler .

Nihade (22-08-10)

Forum Grevlisi neva - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    adana
    490
    279 Konusuna 336 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    47

unu ifade etmeliyim ki,ben hayatm boyunca hi bu tr insan grmedim..
    demek ki Allah karlatrmam beni.
    ama iyi olmu.zira ne kadar tartrsan tart bildiklerinden amyorlarm,duyumlarma gre..
    hocamn bir sz vard,bana nasihat ederken devaml kullanrd bu sz..

bana benden olur her ne olursa,
    bam selamet olur dilim durursa,
    doruyu bilsen de her yerde konuma,
    hele CAHLLE de uramaya kalkma..

canm hocam..
    Seviyorsan, cimrilik etme, syle!
    Muhabbeti varken, yokmu gibi yapanla, Hi sevmedii halde, ylp durana sinir olurum!
    Neyse, o olmal insan...
    Kendisi olmaktan korkmamal! Kendisi olmaktan kamamal!
    Bil ki, sensin diye seni brakmam;
    ama
    Ben olduum iin brakrsan beni,
    Yas da tutmam arkandan!

yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    Ankara
    508
    Tecrbe Puan
    37

Bamzda byle hocalarmz olduu iin ne kadar kretsek azdr, Allah onlardan raz olsun...

Bizim evremizde bunlardan bol miktarda bulunmakta, ama imdiye kadar bende hi biriyle tartmaya girmedim, Hocalarmz daha nceden uyarmt, uyarmasa idiler bu yarm yamalak ilmimizle onlarla tartmaya girerdik eminim...

Burda Radikal'ciler veya Darul-harp'ciler diye biliniyorlar...

Hz. Mevlana

yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    Ankara
    508
    Tecrbe Puan
    37

Allah bizi bu bid'at lardan korusun...

Peygamberimiz, "mmetim yetmi frkaya ayrlacak, bunlarn iinden bir frkas ehl-i necat olacaktr" buyurmu.
    Peygamberimiz bu hadsi irad edince ashab sormular:
    - Y Reslllah, o kurtulan frka hangi frka olacaktr?
    yle cevap vermi:
    - Benim snnetimden amayanlar kurtulanlardan olacaktr! Yni ehl-i snnet ve cemaat mensuplardr.
    Binenaleyh, Peygamberimizin kitaplarda yazl olan snnetlerine bal kalan Mslmanlar, ehl-i necat, yni kurtulanlardan olacaktr. Yeter ki snnetten ayrlmasn, onu tek l bilsin, ahslarnda tatbik etmekte ihmale dmesinler.

Ahmed AHN
    Frka- Naciye, kurtulua eren, ahiretteki her trl azabtan beraet ederek, necatn, kurtuluunu eline alan topluluk, zmre demektir ki, bunun bir ad da Ehl-i Snnet ve'l-Cemaattir. Dier bir ifade ile Frka- Naciye, Kur'an- Kerm'in hkmlerini kabul ve tasdik etmekle onlara uyan, Hz. Peygamberin ve O'nun byk ashbnn yolunu aynen takip eden byk topluluk, cemaat demektir.
    Hz. Peygamber (s.a.s) Eb Hureyre'den rivayet edilen bir hadislerinde: ".... mmetim yetmi frkaya ayrlacak, kurtulua eren frka (Frka- Naciye) dnda kalan yetmi iki frka Cehenneme gidecektir", buyurmulardr. Ayrca bu trden olan hadislerin devamnda sahablerin, Frka Naciye'den sormalar zerine Hz. Peygamber, Frka- Naciye'yi: "Benim yrdm yola ve bu yolda beni takip eden ashabmn yoluna uyanlardr." diye tarif etmitir.
    te Yce Allah'n Resul Sevgili Peygamberimizin ashabnn yoluna uyanlara "Snnet ve topluluk mensublar" anlamnda "Ehl-i Snnet ve'l-Cemaat" denilmitir. Bu anlamda Frka- Naciye'yi de Allah'n Kitabna, yani Kur'an- Kerim'e ve Resulnn ve ashabnn diliyle nakledilmi dosdoru yoluna, Snnetine uyan Cumhrun, yani Mslmanlarn ok byk bir topluluunun grlerini benimseyip kabul eden ve bunlarla amel eden byk topluluk olarak anlamak gerekir.
    Gazal, Frka- Naciye'nin bu doru yolunun, kurtulua gtren yolunun esaslarn itikad noktadan toplu bir ekilde u hkmde toplamaktadr: 1) Allah'a man, 2) Nbvvete man -ki meleklere ve kitaplara iman da iine alr- 3) Ahirete man (1)
    Zira Peygamberimiz bu esaslara inanan kimsenin mslman olarak, bu dinin nimetlerinden faydalanacan ve mmin olacan, birini veya tamamn yalanlayp inkr edenin de ne mmin ne de mslim saylacana, onun kfir olduunu bildirmitir. Kur'an- Kerm'in pek ok ayetinde bu doru yola ve bu yolun Hz. Peygamberin yolu olduuna iaret edilmitir: "Ey nananlar, And olsun ki, sizin iin, Allah'a ve Ahiret gnne kavumay umanlar ve Allah' ok anan kimseler iin Allah'n Resul (Hz. Peygamber) en gzel rnektir" (el-Ahzb, 33/21).
    "... Peygamber size ne verirse onu aln, sizi neden menederse ondan geri durun; Allah'tan saknn, dorusu Allah'n cezalandrmas etindir" (el-Har, 59/7)
    "Ey Muhammed! Eer sana cevab veremezlerse, onlarn sadece heveslerine uyduklarn bil. Allah'tan bir yol gsterici olmadan hevesine uyandan daha sapk kim vardr? Allah zalim milleti phesiz ki doru yola eritirmez" (el-Kasas, 28/50).
    "Ey Muhammed! de ki, Allah' seviyorsanz bana uyun, Allah da sizi sevsin ve gnahlarnz balasn. Allah affeder ve merhamet eder" (l-i mrn, 3/31)
    slm Tarihi boyunca olduu gibi, bu gn de akaid sahasnda en isabetli yolu takip ettii kabul edilen ve mslmanlarn byk ounluunu sinesinde toplayan Frka- Naciye veya Ehl-i Snnet, mezhebler Tarihi limlerinin byklerinden olan Abdlkhir el-Badad'ye (: 429/1037) gre u sekiz snf, topluluktan meydana gelmitir:
    1- Ehl-i Bid'atn hatalarna dmeyen, Rfzler, Hricler, Cehmiyye, Neccriyye ve dier sapk frkalar gibi dnmeyen Sfatiyyenin yolunu takip eden Kelm limleri,
    2- Hem re'y, hem de hadis grubuna mensup fkh imamlarndan ve usulu'd-Dne, Sfatyyenin Allah'a ve O'nun ezel; sfatlarna inan gibi inananlardan meydana gelen Fkh limleri,
    3- Hz. Peygamberden gelen salam haberler ve snnetlerin yollaryla ilgili bilgilere sahib olanlar ve bunlardan sahih ile zayfn ayrdedebilen muhaddisler,
    4- Edebiyat, dilbilgisi ve sz dizimi ile ilgili pek ok eyin bilgisine sahip olan limler,
    5- Kur'an okuma ekilleri ve Kur'an ayetlerini aklama yollar ve bunlarn sapk frka mensublarnn tevilleri dnda Ehl-i snnet mezhebine uygun tevilleri hakknda geni bilgiye sahib mfessirler ve Kraat mamlar,
    6- Sfi zhidler
    7- Mslmanlarn snrlarnda kfirlere kar nbet tutan, mslmanlarn dmanlaryla savaan mslman, kahraman mchidler,
    8- Ehl-i Snnet akdesinin yayld, onlarn davranlarnn hkim durumda bulunduu beldelerin ve memleketlerin ahalisinden, halk kitlelerinden mteekkil topluluklar.(2)Ehl-i Snnet ve'l-Cemaatin zerinde Birletii Esaslar:
    Snnet ve Cemaat Ehli'nin byk ounluu dinin rknlerinden belli esaslarda ittifak etmilerdir. Dinin bu rknlerinden her birinin hakikatn bilmek bulu ana ulam her akll kimseye vacibtir. El-Badad'ye gre her rknn ubeleri vardr ve onlarn ubelerinde, Ehl-i Snnetin tek gr halinde zerinde birletikleri meseleler vardr:
    1- Kinat vehim ve hayalden ibaret olmayp, onun bir z varl ve hakikat mevcuttur. nsan bu kinat tanmaya, ayrca bilgi edinmeye muktedirdir.
    2- Kinat btn ayrntlaryla yaratlm bir eydir. Onun mutlaka bir tek olan yaratcs vardr.
    3- Allah u Tel'nn zatndan ayrlmayan ezel sfatlar vardr.
    4- O'nun isimleri, vasflar, adaleti ve hikmeti zatnn gereidir, bunlar da bilmek gereklidir.
    5- Yce Allah'n Resuleri ve Nebleri vardr, onlarn mucizelerini bilmek de zorunludur.
    6- Yce Allah'n emir ve yasaklara dair hkmleri ile teklifin (mkellef olmann) bilgisini elde etmektir. Yani slm'n zerine bina klnd be rkn kabul ve tasdik etmektir ki, bunlar: Allah'tan baka bir ilhn bulunmadna ve Hz. Muhammed'in Allah'n Peygamberi olduuna ahitlik etmek, Namaz klmak, Zekt vermek, Ramazan orucu tutmak ve Kbe'ye hacca gitmek
    7- nsanlarn fani olduuna, ldkten sonra dirilecekleri Ahiret leminin varlna ve bu lemin mtemilat denilen, har, sual, hesab, mizn, Cennet, Cehennem gibi hususlara inanmak,
    8- Ahirette Allah'n mminler tarafndan grleceini bilmek,
    9- Kaderin hak olduunu, fakat kullarn ilerinde mecbur olmadklarn bilmek,
    10- Kelmullahn kadim olduunu, fakat ses ve harflerden meydana gelmediini bilmek.
    Grld gibi btn bu ve benzeri olan itikd esaslar Frka- Nciye'nin, yani Ehl-i snnetin byk ounluunun zerinde ittifak edip birletikleri noktalardr. Ayrca bu esaslarn herbiri Kur'an- Kerm'in muhkem ayetlerine, Hz. Peygamber'in sahih hadislerine dayanmaktadr.
    Bu itibarla Frka-Naciye Allah'n emirlerini bilip onlar yerine getirdii, yasaklarn anlayp onlardan uzak durduu ve Hz. Peygamberin gsterdii hak yolda ilerlemeye devam ettii iin bu ad alm, yani kurtulua eren byk topluluk olmutur. Frka- Naciye'yi ilk devirdeki topluluklara gre Ehl-i Snnet-i Hasse denen Selefiyye, Ehl-i Snnet-i Amme denilen Mtridlerle E'rler meydana getirmitir.(3)

Hz. Mevlana

Sayfa 1/2 12 SonSon