2 sonutan 1 ile 2 aras

Konu: Akttklar Kana Ekmek Basp Yiyen Millet(Bayram Hoca Anlatyor)

Forum Grevlisi Nihade - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    Ankara
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    508
    203 Konusuna 247 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    33

Standart Akttklar Kana Ekmek Basp Yiyen Millet(Bayram Hoca Anlatyor)

Mevla'nn gkyzn aylarla,yldzlarla;yeryzn aalarla,ieklerle;denizi balklarla ve din-i mbini slam' kendileriyle ereflendirdii muhtereme hanm kardelerim!

Peygamber Efendimiz (sav)e,Hz. Hatice(r.a.)'ye hasretlik eken,slamsz bir dnyada yaamay zehir kabul eden,Meryem'lerin ,Zleyha'larn kardeleri!Rabbim okuduklarmzla amel etmeyi,karnesini alp,snfn geip de sevinen ocuklar gibi Cemalullah'a kavuup sevinen kullarndan olmay nasip etsin.Rabbim dinleyip dinleyip amel etmemekten,srf vakit doldurmak niyetiyle dinlemekten muhafaza eyleye!Amin!

Osman Gazi'nin anas Hayme Hatun'un,Fatih'in anas Emine Hatun'un,Yavuz Sultan 'n anas Sitt Mkrime Hatun'un ,Yldrm Bayezid'in anas Nilfer Hatun'un kann damarlarnda tayan muhtereme hanmlar!Yukarda da dediimiz gibi;Mevla hereyi bireylerle donatt,ssledi.Dini de seninle ssledi.Seni u caminin mihrab,kandili,kaps,minaresi,hals yapt.Sen erefli deilsin de kim erefli?!Ki Hz.mer (r.a.) buyurdu:

"Bir adamn Tuheme Da kadar (Suudi Arabistan'da muazzam byklkte bir da ismi) gnah olsa,lakin camiye vaaz dinlemek iin gelse,o kii camiden prl prl anasndan doduu gn gibi gnah olmadan evine dner."

te Mevla c.c. bize bu kadar nimetler ihsan buyurdu.Ama baz insanlar var ki,bu anlatlanlar hala birer edebiyat olarak gryorlar.Sana birey diyeyim bacm!yi dinle!

Biz u an ana karnndaki bebek gibiyiz.Hala dnyaya gelmedik.te o bebee dnyay anlatsalar,"Bak, dnyada unlar unlar var" deseler o bebek inanr m?Elbette inanamaz.nk grmemi.Yumurta kabuunun iindeki civciv,dnyay o kabuktan ibaret zanneder.Bir de kabuunu krp dar knca,asl byk dnyay grr .te ana karnndaki bebek da dnyaya geldii zaman ona sylenmi olan eylere inanr.Balk da sudayken sudan gayr alem olduunu bilmez.

Ey sohbete edebiyat gzyle bakan karde!Sen bu ocuk gibisin.Ne zaman ldn,burada anlatlanlar orada grdn,gerek o zaman balar.Asl doum lmle balar.O yzden bu dnyaya kaplmayalm.

"kinci doum olmadan,insan kamil olamaz."

Birinci doum,anasndan dnyaya gelmesi,ikinci doum fena ve beka makamna ermesi.Birinci doumu yakalyoruz ama ikincisini yakalayanlar az.

slam'a gnl ekilemeyen bir zamanda yayoruz.Horoz gibi,insanlar arzu ve isteklerini gagalyorlar.slam'a hasret ekilmeyen zamanda slam medreselerinde okumak,dinlemek ve en ziyadesi onunla amel etmek ok byk itir.mam- Rabbani Hz.leri buyuruyor:

"Hasta olan insanonu iyi edecek ilac bilse ama onu kullanmasa onun bu bilgisinin ne faydas olur?lla o ilac kullanmas gerekir."
    te bizim hastalmzn yegane ilac nedir? Cevap: KUR'ANDIR, SLAM'DIR BACIM!!

Bu ilim ahirette senden davac olacak.Bata Kur'an diyecek ki:
    "u kulun benimle amel etti,O'nun hesabn kolay eyle."Veyahut da aleyhine ahitlik edecek.Senden ikayeti olacak.

ALLAH'n bahtiyar kullar!Hz. Aie(r.a.) buyurdu ki:
    "Bir defasnda Rasulullah (sav) yannda sahabeler(r. anhm) olduu halde buyurdu ki:"yarn maherde havzmn banda mmetimi bekleyeceim.Ama bazlarn brakmayacaklar.Diyeceim 'Brakn onu.O da benim mmetimdi,gelsin' O zaman Mevla Teala Hz.leri buyuracak:'Ey habibim!Mahmud'um!Sen bilmiyorsun.Sen ahirete gittikten sonra onlar neler yaptlar neler!Sen onlara rahmet olarak gelmeden nce,nasl slam' bilmiyorlardysa;senden sonra da slam' kaybettiler Habibim!O yzden u anda da onlar senin yanna gelemeyecekler,havzndan faydalanamayacaklar.'

mam- Davut,Hz. Aie'den rivayet eder ki:"Birgn cehennemi dnyordum.Dehetinden tylerim dikendiken oldu ve aladm.Peygamberimiz (sav) geldi ve alamamn sebebini sordu:
    'Cehennemi dnyordum ya Rasulallah!Acaba kyamette sen ehlini,ocuunu,mmetini hatrlayacak msn?Onlar himaye edecek misin?'
    Peygamberimiz (sav) buyurdu ki:'Kyamette yer vardr ki oralarda hi kimse hi kimseyi hatrlamayacak:
    1)Herkesin amellerinin yazld defterler tartlrken.nk o esnada kii "Acaba gnahm m ar gelecek,yoksa sevabm m?" diye dnecek.
    2)Amel defterleri uutuu an.Yani herkesin defteri datlrken kii dnecek."Acaba benimkisi samdan m,solumdan m yoksa srtmdan m verilecek?"
    3)Cennet'le Cehennem arasna Srat Kprs kurulduu zaman.

Demek ki insann ya hoca,ya talebe,ya dinleyen,ya da bunlar seven olmas lazmdr.nk Peygamberimiz (sav):'Beincisi olma,yanan olursun' buyurdu.

Kur'an'da 275 yerde "Dnmez misiniz?"lafz geer.677 yerde "lim okuyun" cmlesi geer.Geen yzylda Erzurum'da yaayan bir adam vard.Babas Ummani idi.O derdi ki:

"Bilmezsen ilmi ibare,lisanda mahzun olursun,
    Bir ibare bir dubare,irfanda mahzun olursun.

Sen sana bak eyle yazk,tebdil tutup eyle azk,
    Sefinen karsa bozuk,deryada mahzun olursun.

Sen sana bak eyle nazar,sen sana bak kime benzer,
    Sermayesiz ama pazar,sonra mahzun olursun.

Refik olursan hazana,iin uramaz dzene,
    Tohum ekersen hozana(kt topraa), harmanda mahzun olursun.

Ne demek istedi bu zat?Eer lisan ilmini yani konumay bilmezsen,konuurken rezil olursun.Ama ne kadar konumay bilsen de tasavvuf ilmi bunlarla ele gemez.Kendine bir bak bakalm ve ac.Ac da kendini deitirmeye al.Ki gemin bozuk karsa denizin ortasnda kalakalrsn.Kendine bir bak bakalm,kime benziyorsun?Eer sermayesiz pazara karsan orada da mahzun olursun.Eer yaz kendine arkada edinir de bo geirirsen,sonra ilerin dzene girmez.Ve bozuk topraa tohum ekersen ,o zaman da harman vakti eline hibirey gemez."

imdi Kudsiyye'ye geelim.63. sayfa 3.beyt.nce icmalen,sonra tafsilen manasn verelim.Oklavayla alan hamur gibi manasn aalm:

"Cihann varlyla olmaz ol ad,Dahi yok olsa gam ekmez o stad;
    oalmaz meyl rabet ,oldu irad;Bu alem selbolup kalp oldu abad;
    Taauk yok una Hakk' a gidelim,Cemal-i ba kemale seyr idelim."

Dede (k.s.) buyuruyor ki:"Her hali Mevla ile olan insann bir karakteri vardr.Nedir o?Cihann varlyla sevinmemesi.O'nun yannda dnya sfr deerinde bile deildir.nk sfrn yanna 1 koysan 10 olur.Demek ki sfrn da bir deeri var .te dnyaya bukadar bile deer vermiyorlar.Onlarn gzleri bu alemi yaratandadr.Mevla'nn manevi dergahna nazar ederler.Tarikatta mirac- ruhani vardr.Bir de ini vardr tabii.Tafzilen tarikatn nihayeti yoktur.Ama icmalen fenafillah,bekabillah son makamdr.te insan oradan inerken zlr gib olur.Peygamberimiz (sav) Mevla'nn huzurundayken hibireyle megul deildi.Necm suresi 17. ayet:"Peygamber sav. oradan dnmek istemedi."

Hac Bayram- Veli(k.s.)ne buyurdu:
    "Bayramm imdi,Bayramm imdi
    Bayram edersin yar ile imdi
    Hamd senalar,hamd senalar
    Yar ile bayram kld u gnlm,"

Ama Mevla (c.c.),Peygamber(sav)E buyurdu:
    "Dn geriye.nsanlara grdklerini anlat.Lakin u anki huzuru tekrar bulmak istersen sana be vakit namaz hediye ettim."Bakn Rasulmz (sav) yle bir makama sahip ki Mevla'dan onu hi birey megul etmedi.Evliyaullah da byledir.

ems-i Tebrizi,am'dan gelirken Celaleddin Rumi'nin olu Sultan Veled'le beraberdi.Sultan'a "gel atma bin "dedi.O ise sizin bindiiniz ata binmem edepsizlik olur" dedi.Ve Konya'ya kadar yayan geldi.

Bir zat ,Celaleddin-i Rumi Hz.lerine geldi."Ben am'dan geliyorum dedi.Celaleddin-i Rumi hemen atld."Demek yle,ems-i Tebrizi'yi grdn m?","Evet,selam var." deyince btn zerindekileri cbbesini,alvarn,gmleini hepsini o adama hediye etti.Bunu grenlerden birisi dedi ki:"O yalan syledi,niye hereyini verdin?"Celaleddin-i Rumi buyurdu ki:"Biliyorum.Yalan syledii iin bunlar verdim.Essah syleseydi ona canm verirdim."

Size edebiyat paralamyorum.Kii neyi kaybederse onu arar.Neyi kaybettiimizi bilelim."Ben neyi kaybettim?"Bunu bilinceye kadar alacaz.Aziz Mahmut Hdayi Hz.leri ,ftade Hz.lerinden ders alyordu.Kk arkadalar vard.Birgn hocalar onlara "gisin klarda oynayn" dedi.Dnerlerken hepsi hocalarna iek getirdiler.Aziz Mahmud da iek almak istedi.Bir tane krk zambak getirdi.Hocas biraz zld."Mahmud'um,bana bunu mu layk grdn?" dedi."Hocam ben sana iei deil,canm veririm ama hangi iee elimi uzattmsa,Mevla'y zikirde ve vuslatta grdm.Ancak bu ondan uzakt.Sonra benim derdim sana bu iei takdim etmek deil,seni iee takdim etmek.Diyorum ki;ey iek!Sen de iek misin be?!Benim ne gzel ieim var,bak da gr."

Yine Aziz Mahmud'a hocas,"Tarikata girebilmen iin kaftann kar,sokaklarda cier sat dedi,satt.Bir de herbirine ayr bir grev verilirdi.O'na da hocasnn abdest suyunu stmas sylenildi.Birgn uykudan uyanamad.Birden frlad yatandan.Saat ge olmu."N'aparm?!" diye dnrken,adrvandan suyu ald,kt kt arpan yreine koyup stt.Hocas geldi.Suyu dkt,eli yand."Mahmud ne bu hal?!Ben sana bunu kmr ateinde st dedim,sen nerede sttn?!" dedi."Durum hocama malumdur" dedi.Hocas ,sen bunu gnl ateinde stmsn,aziz olasn,ordular senin kabnda yrsn." dedi.te bu dua hrmetine btn aleme can veren dost oldu.

Ama bugn yle garib oldu ki,hayvan anlyor ehlullahn deerini insan anlamyor.Abbasi devrinde yaayan Bir'l Hafi vefat edince,bir kpek sokaa iedi.Bir ALLAH dostu "Eyvah,Bir'l Hafi ld" deyince,"Nereden anladn?" dediler."nk o sokaklarda plak ayakla gezdii iin hayvanlar pislemezdi" dedi.
    Celaleddin-i Rumi kpeklere "hot!" diyenlere kzard."Onlar Ktmir'in nesli,onlar vaazm anlyor ama siz anlamyorsunuz" derdi.

SEN DE ASHABUL KEHF'N KPE GB OLURSAN,EHLULLAH DA SEN BIRAKMAZ.
    Ashab- Kehf,kaarken "bizi bulamasnlar" diye,ayak izlerini siliyorlard.Ama bir baktlar arkalarndan bir kpek geliyor.Bardlar,kzdlar ,yok,kpek gitmiyor.Kpek:"Siz imann kymetini biliyorsunuz da ,ben bilmem mi?" dedi ve onlar brakmad.Baktlar kurtulu yok,kpei omuzlarnda gtrdler.te bu olaydan mam- Cevzi u hkm karyor:
    Sen de ALLAH dostlarnn peini brakmadan gidersen,seni maksuduna ulatrrlar."

Beytimizi ksaca akladk.imdi de oklavayla aalm:

"O zatlar,Mevla'nn zatyla megul olduklar iin,onlar daha birey megul etmez!"

Ebu'l-Hayrat Akda hazretlerinin sa baca rahatszland.Kesilmesi gerekirken kestirmedi.Talebeleri "Namazda kesin" dediler.Doktor denileni yapt ama o duymad.

Rabiatl Adeviyye,namazda secdeye gidince oradaki odun parasgzne gitti,fark etmedi.Ama ne zaman selam verdi,"Eyvah gzm!" dedi.

Cneyd-i Badadi,hanmyla otururken kardan Mevlana ibli geliyordu.Hanm gerdan ak olarak oturuyordu,toparlanmak istedi.Cneyd-i Badadi "Toparlanmana gerek yok,kendinde deil O" dedi.Mevlana ibli yanlarna oturdu.Sohbet ettiler.Bir mddet sonra alamaya balad.Cneyd-i Badadi hanmna "toparlan" dedi.nk kendine geliyordu.Peki o zamana kadar neredeydi?

mam- Buhari namaza durdu.Gmleinden ieri giren eek ars 17 yerini srd,hi duymad.

Abdullah bin Mbarek,8-10 yalarndayken namazdaki bir kadn akrebin 48 defa soktuunu grd.Ama kadnn hi kprdamadn grnce namazn akabinde sebebini sordu.Kadn:"O srada ben kimin huzurundaydm?!" dedi.

Szlerine doyamadmz brahim Hakk Erzurumi,Marifetnamesinde:

"Akn arabn imiem,dil glenine gmem
    Ben varlmdan gemiem,nam u nian neylerem.
    Akn tabibim klmam,Derdinde derman bulmuam
    Ben lbb hikmet bilmiem,Yunan yan neylerem"

Bir insann bir an bile kalbi Mevla'dan ari olsa,ol insan hidayeti kaybetmitir.Muhyiddin-i Arabi hazretleri der ki:"Eskiden insanlar Cuma'dan Cuma'ya yaptklar ileri,konutuklar kelimeleri sayarlard.Bense biraz daha incesini yaptm.Cuma'dan Cuma'ya kalbimi kontrol ettim ."Ne kadar Mevla ile beraberim?" diye."

Dnyadan yetecek kadarn alalm.Beyazd- Bestami (k.s.) vefat edince tek dnya mal gmleini brakmt.Meer onu da bakasndan emaneten alm.
    Gerek yok her sz, laf ile beyana.. Bir bak bin sz eder, baktan anlayana...

Hz. Mevlana

Zikrullah, yle bir kaledirki hem zahir dmandan,hemde batn dmandan korur.
    Mahmud Ustaosmanolu (k.s)

Ey insan Kerim olan Rabbi'ne kar seni ne aldatt? (nfitar-6)

2. Bu yeye Nihade Teekkr Edenler , ALLAH cc raz olsun diyenler .

ancalimon (31-08-10)

Forum Grevlisi Nihade - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    Ankara
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    508
    203 Konusuna 247 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    33

Standart Ynt: Akttklar Kana Ekmek Basp Yiyen Millet(Bayram Hoca Anlatyor)

Yavuz Sultan Selim Han vezirlerine :
    "Ne bu yakkllnz?Bir durum mu var?" dedi.
    Dediler :
    "Dnyay bir padiaha ok,iki padiaha az gren sultanmz iin giyindik."
    O da:
    "Benim iin byle giyinmeyin.Ki ben ALLAH ve Rasul'nn hizmetisiyken byle giyinemem."dedi.Yanl anlamayn,gzel giyinmek var ama kibir riya yok.

Yavuz Selim Han bir defa rahatszland.Veziriyle sarayn bahesine ktlar.Sultan vezire:
    "ki omuzumun aras acyor,bir bak" dedi.Vezir bakt:
    " Bir ban kyor" dedi.Sultan: " onu sk" dedi,vezir skmad.
    O srada Macaristan Seferi'ne ktlar.Bir yerde mola verdiler.Sultan vezire yarasna tekrar bakmasn syledi.ok azl ldrc bir band."Ne yapacaz?" dedi.Vezir:
    "Sultanm u demler,Mevla'ya vuslat demleridir" dedi.Sultan :
    "Hasan!Hasan!Ben imdiye kadar kiminle beraberdim" dedi ve Kur'an istedi.Yasin suresinin 58. ayetini [Estezbillah:"Selamn kavlen mirrabbirrahym" (Onlar iin sz olarak Rahym olan Rablerinden selam vardr)] okudu ve can verdi.O derdi ki:
    "YA RASULALLAH!SENN YOLUNA BAIM FEDA OLSUN DEMYORUM.BENM GB BN TANE ADAMIN BAI SENN AYAKLARINA DEL, AYAININ BASTII TOPRAA DEL,ONUN TOZUNA BU BALAR FEDA OLSUN."

Fatih mderrislerinden Hsrev Efendi vard.1960'da vefat etti.Birgn derste hi tad yoktu.Talebeler sebebini sordu.Dedi ki:
    "Benim 18 yanda bir kzm vard.Ateli hastayd.Yolda haber aldm ki can vermi.Dersi brakamadm.Dersi bitirip beraber cenazeye gidelim"
    te bir insann yari Mevla ve Rasul (sav) olursa,onu baka eyler zmez veya sevindirmez.

"Ol Rasul- mcteba,hem rahmeten lil alemiyn,
    Bende medfundur deyu eflak fahreyler demu
    Ravzasn ziyaret edip dedi Cibril-i Emin,
    Hazihi Cennet- Adn,fedhuliha halidiyn"

te yananlar byle konuuyor.imdi ders ayetimize gelelim:

Mevla Kuranda en ok Peygamberimiz(sav)den,Musa(a.s.) dan,sa(a.s.) dan bahseder.O ki Mevla ok bahsediyor.Bizim de haklarnda ok bilgimiz olmas lazm.Ders ayetimiz Yahudilerle alakal.Bunlar millete ok ektirdi.Ya ALLAH'tan yana olacaz,ya bunlardan yana.Bunlardan yana olamayacamza gre...

Peygamberimiz(sav),vefat ederken ban Hz.Aie'nin gsne koyup :
    "Hani bir yahudi kadnn evine davet edip yedirdii-ki yemeden kursana gelmeden Cebrail (a.s.) geldi- zehirli olak vard ya,onun zehiri beni yakyor" buyurdu.
    Hz. Ali'yi ehit eden yahudiydi.

stanbul'un fethi,52 gn gecikti.Sebebi;talya'daki Vatikan ,Yakup Paa'nn doktorunu ele geirdi.Yakup Paa'ya "Fatih'i ele geir sana unlar unlar vereceim"dedi.Yakup Paa da sultann ok yaknyd.Fatih Sultan'a gelip "Sultanm bugn nerden saldracaz?"
    diyor ,o da talimat veriyor,Yakup Paa da bunu Rum kralna iletiyordu.Tabii dman ona gre tedbirini alyordu.Nihayetinde durum zuhuratla Fatih Sultan'a bildirildi.Bir gn yine gelip saldracaklar blgeyi sorunca Fatih:
    -"Sen sr saklamay bilir misin?" dedi. O da:
    -"Evet" dedi.
    -"O zaman ben de bilirim" dedi ve sylemedi. Ve stanbul Edirnekap'dan fethedildi.Daha sonra Fatih Sultan'a 14 suikast hazrlad.15.sinde baarl oldu ve Fatihi ehit etti.

Akttklar insan kanna ekmek basp yiyen millet bu!Onlarn hibireyini almayacaz.Ban saa sola sallayarak cevap vermek onlarn iidir.Ayann altnda yay varm gibi yrmek onlarn iidir.Tevrat'tan ,ncil'den aldlar bunlar.-HAN SENN KTABIN KURANDI-

Peygamberimiz (sav) buyurdu ki:"nsanlar ibadet edip gya mslman olarak lecekler,ama Yahudi Hristiyan mezarlndan kalkacaklar."

slam'da bir esas vardr.mam- Zernuci buyurdu ki:

"nsanlarn ilerimi itikadlarndan kaynaklanyor,yoksa itikadlarm i ve hareketlerinden kaynaklanyor?"

Cevap:tikat kiinin yaamasndan kaynaklar.Nasl yaarsan yle inanrsn.

Peygamberimiz(sav)e dediler:
    -"Ya Rasulallah!Biz yle bir yzk takyoruz."
    -"Kullann " buyurdu Efendimiz(sav).
    -"O yzn zerine birka ta koymak istiyoruz" dediler.Bakn dikkatli dinleyin son vaaznz gibi.Peygamber (sav) ona izin vermedi.nk bizim adetimiz deil.Senin her bireyin onlar gibi olursa,kyamette efaat isteyince Peygamberimiz(sav) "Kimsin sen?" derse ne deriz?Bir insan kimi taklid ederse onun hayatna brnr.

Ders ayeti:Mevla teala Peygamber Efendimiz sav'e buyuruyor:

"Ey Habibim! Musa'nn, kavmine:[Ey kavmim!Mevla'nn sizin zerinizdeki nimetlerini hatrlayn]dedii vakti hatrla."

Ki Mevla bu yahudilere ne nimetler verdi.Firavun'un zulmnden kurtulmay murad edince Mevla kurtard.llerde gneten koruyacak bulutlar verdi.Bldrcn eti,kudret helvas verdi.Onlara 70 peygamber gnderdi.

Ayete devam:[Musa (a.s.) kavmine:"Ey kavmim!Mevlann sizin iin yaratt mukaddes beldeye,Kuds'e girin"]te Musa (a.s.) kavmine bunu deyince kavmi orada bulunan gl kuvvetli adamlardan korkarak bu teklifi kabul etmediler ve Msr'a dnmek istediler.(Maide -82) Bu millet yle bir milletttir ki,mslman yedii eyden yanndakine verir ama bu millet vermez.Onlar Osmanl'nn ekmeini yediler.

Milliyet Gazetesi'nden 2 rportajc gelmi.Neymi efendim,smailaa Cemaati yanl tannyormu,biraz bilgi verecekmiim.Dedim:
    "Kardeim!Glm!Benim derdim seninle deil,sana birey olsa acrm.Benim derdim seni buraya gnderen babanladr.(patronunla)"
    Milliyet de yahudinindir.Onlar bugne kadar mslmann iini ferahlatacak birey yazmadlar.Onlarla (rportajclarla) biraz sohbet ettik,dediler:
    "Sen ok doru konuuyorsun,seninle yine bulualm."Riya etmek iin demiyorum haaa!Dedim:
    "Konuurum ama Milliyet,Hrriyet adna deil!

Son yzyldr elimizi skyorlar ama arkamzdan tekme tokat.YETER ARTIK AYE ,FATMA!BUNLARDAN EKYORUZ,BR DE SENDEN EKMEYELM!Bunlar Zekeriyya(a.s.),sa(a.s.) katleden millet.Adana'da,ncirlik ssnde askerleri var.Neler yapyorlar?Devletin bile haberi yok!

srail ,Kazakistan'a,zbekistan'a,Krgzistan'a giriyor.Ama nasl?te"u kadar semayeyle memleketinizde i yapalm" diyerek giriyorlar.Ama asl maksad Hristiyanlk' Yahudilik'i yaymak.

BR YAHUD SULTANAHMET CAM AVLUSU'NDA RAHATA BROR DAITABLYORSA;LMLERDEN LM BEENELM.Topran alt ,stnden daha hayrl imdi."Bir kafir cann almazsam Yavuz deilim " dedi Yavuz Sultan Hz.leri.

En byk silah ilimdir ilim!Yavuz Sultan'n huzuruna Avustralya Bykelisi geldi.Sultan' haber verildi.Sultan misafiri kabul etmeden prl prl bir kl istedi.Ve adam ard.Geldi,geldi ama gz klta. Zor konuup gitti.Padiah ,adama sordu:
    "O'nu Yavuz Selim'i nasl buldun?" Cevaba bakn:
    "O'nun yannda bir kl vard,ona bakmaktan Sultan'n yzne bakamadm."
    Bu cevap Sultan'n kulana geldi ve dedi ki:
    "TE BZM SLAHIMIZ KESKN OLURSAONA BAKMAKTAN BZE DAH BAKAMAZLAR!"
    Ama Yavuz sabahlara kadar ilme alrd.Msr' 8 deve yk kitapla beraber girdi.Ne diyor o?:
    "MSLMANLARIN AYRI GAYRI OLMASI VAR YA,BU KABRMDE BLE BEN RAHATSIZ EDYOR.BRLK-BERABERLKLE DMANI MALUB ETMEK OLMAZSA BU BENM YREM PARAMPARA YAPAR."
    Bir elin parmaklar gibi olmalyz.Seyrani der ki:"Bir dervi tarikat kardeinin hatasn ryasnda dahi grse O,Mevla'nn huzurunda deil,eytann huzurundadr."

Kozmetik rnlerini piyasaya karan kadn 76'larda ld.O'na dediler ki:
    "Sen bunlar imal ediyorsun amasen bunlar hi kullanmyorsun,neden?"
    Cevap:"nk bunlarn hibir faydas yok!"
    "E peki neden imal ediyorsun "dediler.
    "SRAL N!" dedi.

Kkyal'da bir olay:retmen talebelere matematik defteri almalarn sylyor.Herkes getiriyor.Fakat 7 yandaki bir yahudi acuu bir hafta sonra alyor.retmen sebebini sorunca:
    "RETMENM YAKO(Yahudiye ait bir irket) birhaftadr kapalyd.O yzden alamadm" diyor.

Eskiden bir yahudi,bir mslman grnce100 metre geriden atndan iner,mslmann yanndan yryerek geerdi.Avustralya'nn bir kentinin yolunun kenarnda bir levha:"BURADA 50 METRE HIZ YAPABLRSNZ."Peki niye daha hzl gidilemiyor.nk o semtte yahudi yayor.Onlar rahatsz olmayacaklar.Cumartesi gnleri yahudiler evlerine ekilip ,klar dahi kapatp ibadete ekiliyorlar.Onlarn erkekleri 3 yl,kadnlar 2 yl askerlik yapar.Ve her yl da krk gn kadnlar yine askerlik yapyor ki,yeni kan silahlardan haberleri olsun.

srail'in babakan,Turgut zal zamannda Trkiye'ye geldi.Ve O'na:"Trkiye'de eriatlk yaylyor bunu engelle,yoksa benim Amerika dostum var " diyor.N'aber!Bunlardan haberdar msn?!

Viyana'nn yanna Bizans adnda yeni bir ky kuruldu.Her tarafa haberler gidiyor:
    "Burada parasz grev yapacak emekli Hristiyanlar istiyoruz."
    Gaye ne?stanbul Bizans'n tekrar kurmak!

Btn bunlara ramen mitsiz olma bacm!Mevla ok gani,kahhardr.Benim anlattm eyler tesbittir.Osmanl durmad.Durduruldu!Arabasna takoz koydular.AMA O ALINIRSA TEKRAR YRR NAALLAH!

Polonya'nn Cumhurbakan Trkiye'ye geldi,verdii haber enteresan:"Bizim milletin aznda hala bir sz var:'BZ OSMANLI'DAN OK YLK GRDK.BZ HALA ONLARIN ATLARININ BZM NEHRLERMZDEN SU ECEKLER ANI BEKLYORUZ.'Ne zaman geleceksiniz?!"
    Mevla:"nanyorsanz mutlaka stnsnz!" buyurdu.

Peygamber(sav) buyurdu:
    "u iki kii iyi olursa herkes iyi olur.Ama kt olursa herkes kt olur:
    1)Alimler 2)Amirler

Peygamberimiz (sav) buyurdu ki:mmetim hakknda 3 eyden korkuyorum:
    1)Alimin yanlmas (ayann kaymas)
    2)Zalim birinin mmetimi ynetmesi
    3)Nefs ve arzularna uymalar

Kanuni Sultan Sleyman 46 yl tahttta kald.43.000 km. at koturdu.Zamanla,10 yl 3 ay.Eli klcnda cephelerde kkredi.

Peygamber (sav) buyurdu ki:"mmetimin mflisi kimdir bilir misiniz?Kyamette namazla,orula,zekatla gelir.Ama birine kfretmi,birinin gybetini yapm,maln alm,kanna girmi.te onun (o ibadet edenin ) sevaplar alnp hakkna girdii kiiye verilecek.yilikleri bitecek ama daha alacakllar var ne olacak?Eziyet ettiklerinin gnahlar alnp O'na yklenecek ve cehenneme atlacak.

Bundan dolay amellerimizi kskanalm.Yavuz Selim Han bir seferinde Gerede'ye urad.Vezirine "Canm elma istiyor,elma bul " dedi.Vezir arad,bulamad."Askerlerin heybelerine bak" dedi,yine bulamad.O zaman Sultan dedi ki:
    "Vezirim,benim derdim elma deil.Buraya gelirken Bizans'n elma balarndan getik.Ola ki askerimin birinin can elma ekip almtr diye korktum,ondan torbalarn arattrdm."

sa(a.s.) bir ly diriltti ve halini sordu.Adam:"Ya sa(a.s.)!Ben odun tardm.Bir defa o odunlardan bir p alp diimi kartrdm.Hala o odundan hesap olunuyorum" dedi.

mam- Azam yolda giderken kazara eli bir adama arpt.Adam dnp bir tokat att.yle ki elinin izi kt.Ama mam- Azam'n adama olan cevabna bak:
    "Elim kazara demiti.Gcm var intikamm alabilirim,ama ne dnyada ne ahirette intikam almayacam.Bilakis Cennet'e girmeden bakacam,eer sen yoksan seni alp yle cennete gireceim."

Beyazd- Bestami(k.s.) eczanede ila yapan bir doktor grd."Benim de hastalma ila yapabilir misin?" dedi.Yukardan bir deli kafasn uzatp dedi ki:
    "Tvbe kkn istifar yaprayla dv,kalp havannda tevhid tokmayla ez,insaf szgecinden geir,gzyayla your,ak frnnda piir,bol bol sabah akam ye."

O zaman Beyazd- Bistami 'nin gzleri pnar misali oluyor ve diyor ki:"ALLAH'm!Senin u dnya hastanende ne doktorlarn var!"

Ya imdi bir fesad koptu cihanda
    Hevayi nefse dt nas bu anda
    Eger alim eder abid bu anda
    Hadis,tefsir,fikih kaldi nihanda
    Bu nasdan ayrilip Hakk`a gidelim
    Cemali ba kemale seyridelim."

itibarHaber..
    Gerek yok her sz, laf ile beyana.. Bir bak bin sz eder, baktan anlayana...

Hz. Mevlana

Zikrullah, yle bir kaledirki hem zahir dmandan,hemde batn dmandan korur.
    Mahmud Ustaosmanolu (k.s)

Ey insan Kerim olan Rabbi'ne kar seni ne aldatt? (nfitar-6)