MAHMUD EFEND HAZRETLERNDEN NASHATLER

1. Senin bir snneti ihya etmen ile ALLAH'U TEALA ( c.c.) Rusya'nn Afganistan'n atm olduu bombay etkisiz hale getirir.

2. Bir Hoca yzbin televizyondan daha tesirlidir.

3. Rabta muhabbetle olur, muhabbette ittiba ile olur.ttiba edersen seversin ve sevilirsin.

4. Mektubattan uzak kalnd an feyiz kesilir.

5. nsanlar et gibi, ulema tuz gibidir. Tuzsuz et koktuu gibi ulema ve sohbetinden mahrum kalanda rr ve kokar.

6. Cenab- Hakk sana amel defterinin oku dedii zaman yanna da Kur'an- Kerim'i koyacak.
Soracak :

" Bu gnah yaptn. Benim kitabmn neresinde buldun da yaptn, " buyuracak.

7. Kuluk namazn terk etmek bana lmden daha ar geliyor, klmamaktansa lmek daha hayrldr.

8. Sar kabul etmeyenin Peygamberimiz ( s.a.v. ), Cebrail ( a.s. ), ALLAH-u Teala ( c.c. )'de kabul etmiyor.

9. Bir kimse bir defa Kelime-i Tevhid getirse ve ikinci defa getirmek istediinde soluk alsa, bu arada ki bolukta iman tozlanr ya seyrek olarak veya hi demezse.

10. Mevla Teala (c.c.)' dan baka neyi dnyorsan ona iman ediyorsun.

11. mam- Rabbani ( k.s.) yle buyuruyor: " Bir ahs ayet gnahlarna devam ederse ve ondan holanrsa, holanan kimse mnafktr."

12. Dnya iinde herey melundur, fakat zikrullah ile megul olan emri bil maruf nehy-i anil mnker yapan okuyan ve okutan deildir.

13. Senin mektubu annen, baban, hanmn ald anda birka gn okumasnlar kenara koysalar, gcenirsin. Rabbin seni grd halde ondan gelen mektubu hi eline aldn yok, utanman lazm.

14. Ottan, samandan st yapan ALLAH (c.c.)'ya hayran kalmyorsun da, kafirin elektriine mi hayran kalyorsun ?

15. ALLAH'n selamndan nce iyi gnler, iyi geceler, iyi akamlar alo vs. gibi kelimeleri kullanmak byk gnahtr.

16. Yedi yanda ki bir ocuk kalbimizdekileri bilse dalarn arkasna kaarz. Mevla (c.c.) her eyi biliyor, hi utanmyoruz.

17. Avrupa modasna uymak, namaz terk etmekten daha ar geliyor.

18. Annenizin karnndaki ocuklar okutun. Kendini, hanmn, ocuunu seviyorsan arapa oku ve okut.

19. Televizyon seyreden dinini sevmiyor demektir.

20. Bu ey kimde olursa imann tadn alr.

a) ALLAH-u Teala (cc.)'y sevecek.

b) Peygamberimiz ( s.a.v.)'i sevecek.

c) Sevdii kardeini yalnz ALLAH-u Teala (c.c.) rzas iin sevecek.

21. Bir kimse aslacandan korktuu gibi imandan kfre dneceinden de yle korkacak.

22. Siz ilme ne kadar nem verirseniz ben de size o kadar nem veririm.

23. Bir insan altndan camii yaptrsa, fakat mektubat dinlemese bir ey yapm saylmaz.

24. 4000 snnet-i seniyyeden fazla snnet vardr. Bunlardan tanesini terk ediyorsam bana tabi olmayn.

25. leceim zaman son nefesim kalsa, yine size okuyun derim.

26. Zikirsiz yaplan tefekkr, yazn yaan kara benzer.

27. Yaptmz amel adet haline gelmi, halbuki bir insan dnse, ben ALLAH ( c.c.) mrakebesi altndaym. Melekler her saniyemizi yazyor. Ancak o zaman ameller ibadet olur.

28. Sen nefsini hak ile megul etmezsen, nefis seni batl ile megul eder.

29. Bir kimse emri bil maruf yapacam diye yola ksa sonra siyasetten bahsetse, onun azabn kimse lemez.

30. Her kim kadna bakarsa, gzlerine eritilmi kalay dklr.

31. " Bir kimse kadnlar ak gezse ne olur?" demi olsa o adam mrted olur.

32. Dnya sevgisi insan araptan daha sarho eder ve atee girmeye cesaret verir.

33. Sarl bir hak dostuna, kurumu yaprak gibi ezse'de ses karma sakin ol toprak gibi.

Mahmud Ustaosmanolu Hocaefendi