Rhun Rhuma dosttur,
Dost denilen ne hastr,
Dostun has Allah’tr,
Rahmn’dan tesellsn…

Sana seslenirken burun direkleri szlamak, gzleri dolup, “yaz bir bulut”a dnmek ne gzel. Sana upuzun ve hayrl bir mr dilerken, seni, kendim iin deil, srf senin iin sevmek ne gzel… Ve bu gzellii, “uzaklna tahamml dikeni” ile kanayarak yaamak ne garip...

u okuduun; senin hakkn, benim borcumdur Cancazm. Sebebi bizzat sen olduun iin, zaten, seninle yazlmtr. O hlde, “ben” yazmm gibi okuma!.. Senden gaflet iinde kaldm anlar iin affet… Seni, lyk olduunca sevebilmem iin bana yardm et.

Herkes iin bir bakasn. Zira Hak Tel seni, bir ekilde karsna ktn ve kacan herkesin kaderinde, az ya da ok, sradan ya da nemli “bir rol” oynamakla vazifelendirmitir. Bu mnda, dier insanlardan bir farkn yok. Seni farkl yapan, benim iin tadn mndr. Binlerce insan tanrz; ama ilerinden sadece biri, belki bir ka “can” gibi gelir. Habbine dah insanlar arasndan dost ltfeden Rabbim, elbet bizden de bu gzellii esirgemez. Hani, tesell bbndan… Hani “u gurbet daha ekilir hle gelsin” iin, ltfeder.

Bakalarnn cancaz nedir, nasldr, onlar nasl severler bilmem. Fakat ite, bana sorarsan, tek bir szne dah tiraz etmeksizin tb olmam demektir, seni sevmem. “Seviyorum” iddiasnda olduum hlde, sana kar sz syleyen ve senin szlerine “ama” ile balayan alternatif cmlelerle mukabelede bulunan biri olursam, sevgim defoludur. Sen ne diyorsan odur. “Ama”s, “fakat”, “neden”i, niin”i yoktur, olamaz!

Seni sevmem; emrine mut olmam demektir. Hem sevmediin ve istemediin hller iinde bulunmakta srar edip, hem de “seviyorum seni” dersem, hlim, sun’ gllerin vaziyetine dner ki; ne gzel bir kokusu, ne de gereklii kalr.

Herkesler gibi olmay bekleme gzmde… Zira ne gn sen, herkes gibi olursun, o gn rmlmn balad tarihtir. Sen iyi bil ki; hibir vakit, herkes gibi olmayacaksn. Fakat belki herkes arasndan baz kimseler, gn gelip benim iin “sen gibi” olur da, bu sevgiden nasiplenirler. Zira sen, yle bir nasipsin ki -biiznillah- blndke oalr, nicelerine de yetersin.

Sadece seni deil, senden tr “senin sevdiklerini de sevmem” gerekir Cancazm. Faraza ki bu, nefsimin hi haz etmedii biri olsun. Zaten, sevende nefs ne gezer, deil mi ya? Sevende kendine ait bir rey nasl kalr? Seni sevmem demek, kendime dair her ne varsa gzmden ve gnlmden kmas, btn varlmn seninle dolmas demektir. Hl kendimden bir sz, gr, duygu, i ya da kayg kalmsa iimde, bu nice “seviyorum” demektir?!

Seni sevmek; kan, gzn, dilini, diini, sann her telini, bakn ve bakmayn sevmektir. Sadece sohbetini deil, sktunu da kav bir rz ile karlamaktr. Eer senin karnda byle olmazsam, o ilk vahiyden sonra yllarca ikinci bir iaretin hasretiyle kavrulduu hlde, Rabbini beklemi olan Habbullh’n akndan nasip alm saylabilir miyim? Sadece veriini deil, esirgeyiini de ayn evkle karlamam; veriinden marmayp, vermeyiinden mitsizlie dmemem gerekir. De ki; hi seninkinden gzel yz gren, seninkinden l sz duyan m olmu?!

Seni sevmem, kapndaki paspas da sevmem demektir. O ki, senin ayak bastn eydir, mbrektir. Senin yzndeki glmseyii grm de hayran olamam kimseye ne kadar da yazk be gzelim!

Sevmem, glge gibi peinde dolanmamdr. Sen gnee kar akla yryen bir yiitken, eer bir glge gibi ardna debiliyorsam, ne kadar da nasipliyim. Biricik krm ardnda bulunmak, izine yz srmektir. Du et ki, glgelikten de ap, “sen” olaym… Bakan, bende beni gremez olsun.

Bir lle gibi tek ve zelsin. Seni sevip, sana brneyim, du et.

Seni sevmek, sana nazlanmaktr be Cancazm. Mesfelerin bir yay mesafesine inmesi, sanal bulumalarn scack bir vuslata dnmesi, yapmack her ne varsa, hakikate ermesidir.

Soumaktan bahsediyor baz insanlar… Birka gn grmeyince, grmeyince soumak da n’ola ki? Seni sevmem; tad, ya, ifas iinde taptaze bir st gibi, etraf iin lezzet ve ifa kaynana dnmek zere, her an bir atein zerinde, sabrla, fokur fokur kaynamamdr. Bir bilsen, tamamak adna bazen nasl da yiter giderim. te bu, beni sana daha ok yaklatrr da, kendimden kurtulmuluum, sana dnmlm oalr, sevinirim.

Seni sevdike gzelleir, sencileyin miske benzerim. evremdekiler benden bzr olursa, bunu, seni sevemeyiime yorar; aksine bana duc ve benden memnun olurlarsa, bunu da senin gnlne girdiime, senin hayrl dularn aldma yorarm. Ne vakit, etrafmdakilerden bir yardm gelse, bilirim, bu da senden trdr. Kim bilir, derim, nasl nazl yakard da, bu ikram bana isabet etti. Zira sen gzelsin. Sen nimetsin sevdiceim.

Seni sevmem, sana doru akmamdr. nk sevmek, sevdiine meftn eder kiiyi... Sana hayran olmua, mahlkat da hayrandr. Eer birileri bana “seviyorum” diyorsa, bilirim, bu, seni sevmeye niyetleniimin bereketidir. Niyetleniim diyorum, nk seni lyk olduun gibi sevebilmi deilim.

Seni sevmem, sahibi olduun bir kck mendile dah dokunurken, seni hissetmem demektir. Seni nasl zlyorsam, ite, senden gelen en kk ikrm da ylece zlerim. Oysa dier yandan, sahip olduun hi bir ey, senin yerini tutamaz. Senden gelen ve gelecek olan hibir hediye de… nk zaten, hazinenin de, hediyenin de, ecrin de has sensin.

Seni sevmek; gurur, kibir, tembellik, uyuukluk etmeden sana gelebilmek, karnda boyun eebilmektir. Zaten sevmisem seni, dilersen edir, dilersen kaldr bam… ki trl de, yapanm, kotaranm, edenim, sen deil misin? Her iki durumda da huzurunda deil miyim? Yeter ki, huzurunda olmak zevkini esirgeme benden sevdiceim… Yeter ki muhatap almay srdr.

Biri, hem seni sevdiini syler, hem de gzlerine baka baka hl, “ben, ben!” diye inilerse, sarholuundan kendini iyice am olduuna veririm. Bunun dnda bir ihtimal dnmem; zira o vakit, Hallc- Mansur mbrein “Ene’l-Hak” deyiindeki tatl esrar, o “ben” diyen kiide kalmayverir. Bu da -mazallah- sevdnn zoruna gider.

Sana krlan, nasl seviyor olabilir seni? Senden incinen, nasl?! Sevende gnl m kalr ki, krlp dklsn? Sevende incinecek bir varlk m kalr? Nesi varsa “sen” olur da, seven iin, her bir hlin ltfa dnr.

Seni sevmem, seni kaybetmekten, senin sevginden mahrum kalmaktan delice korkmamdr ki; sana kar laka ve densiz olmaktan korur beni… Geri, kta edep aramazlar ve bazen, hasret bama vurup dellenir, olmadk szler ederim ya, bilirsin ite, bu aramzda cilvedir… Tm edepsizliimle birlikte, aleyhinde laf etmeye kalkacak adam iin, ekinmem, korkulu bir kbusa da dnerim. Cann ok seviyorsa ve birazck akl varsa, hakknda hsn-i zan etsin de, senin iin, yalandan da olsa gzel szler sylesin de, merhamete geleyim.

Seni sevmek, karnda tir tir titremektir. Zira sende yle bir heybet vardr ki; ancak sevenlerine gsterirsin. O sevmeyenlerin, sendeki bu heybeti fark etselerdi, zaten yle ileri-geri konuacak meclleri de kalmazd. Aslnda, karnda ou zaman, benim de mecalim tkenirdi ya, sen bana kendini hep, dayanabileceim kadar gsterdin. te bu sebepten, yani aczimden, seni btnyle hi grmemi olsam da sana hayranm. Birileri beni, lsz, yar mecnn addeder; lkin senden tr byle dedikleri iin, bu durum, canm actmak yerine, houma bile gider.

Seni sevmem, attm her adm, tuttuum her eli, baktm her gz, sylediim her sz senden bilmektir. “Sen” dururken, yapmak, etmek, demek bana m kalr? Sen, konusan da sussan da, gelsen de gelmesen de, vursan da okasan da sevgilisin. Zaman zaman senden gelenden ikyet ediyor, tercih ettiin tavrdan bakasn bekliyorsam, bu elbette zaafmdr. Sen, ylece, olduun gibi gzelsin.

Gzden rak olan, gnlden de rak olur diyenlere aarm! Sen, nerede olursan ol, gzmn nnden hi gitmezsin ki, gnlmden gidesin. Gzden rak kalm kii zaten, gnle acep hi girmi midir de ksn? Yok byle bir ey, yok!

Seni sevmem; asrlardr herkesin inand, atalardan, dedelerden kalma nice sz inkr etmem; tre, gelenek nmna ne varsa korkmadan, ekinmeden fed etmem ve sadece sevginin bereketiyle dolup, sana balanmamdr. Eer gzelliini ve gzmde perde olmuluunu cesurca iln etmezsem, o gzeller gzeli Peygamber, Hazret-i Muhammed Mustafa -sallllhu aleyhi ve sellem-’in, evresindeki azl mriklere ramen Rabbini anmas ve putperestlere kar, ald vazifeyi lmne yerine getirmesi durumundan, nasl nasip alabilirim?!

Seni sevmem Cancazm; anlaml ya da anlamsz gelen her trl hareketini, sorgulamadan ve phe duymadan taklide ynelmemdir. Zira sen o kadar stnsn ki, benim bcr aklm, senin engin doruklarna akl erdirip, hllerini yorumlamaya cret edemez. Sevmenin edebinin bu olduunu, Ebbekir Sddk fsldamtr bize…

Seni sevmem, senden korkmamdr. Keyiflerine gre yaayabilmek iin, cehennemin varln inkra yeltenerek, kendilerini rahatlatmaya alan gafiller ne derse desin, cehennem de cennet gibi vardr ve haktr. Lkin seni sevenin cehennemi, cennet iredir ki; o bilindik cehennem algsnn ok tesinde yakc ve cefldr. O hlde, seni sevenin senden korkmas, senin sevgini, senin yaknln kaybetme endiesinden ibarettir. Seven, bu kaygy delice hissettiinden, emirlerini yaamaya, nehiylerinden saknmaya meyleder. Hem seni sevdiini iddia edecek, hem senin hibir talebini umursamadan, kafasna gre yaayacak olan insan, sahtekr deil de nedir?! Seven, sevdiini de umursamayacaksa, yhu bu dnyaya ne demeye gelmitir!?

Seni sevmem, atan ayr kalabilmemdir. Senin hatrna uykumdan, hazlarmdan, isteklerimden geebilmemdir. Senden ayr duruyor, seni snrlar ardndan seyrediyorsam; ite bu da sevmemdendir.

Hem sevdiimi syler, hem de deer verdiklerine hakret edersem, bana yazklar olsun! Seni sevdiimi sylerken, sevdiklerine zarar verecek iler peinde komaya kalkarsam, ayaklarm krlsn! Szne kymet verdiimi syleyip, “ama bence byle” diye azn amak sretiyle, hkmn deitirmeye kalkrsam, dilim ll olsun! Her eyi sana fed etmeyip, seni nefsimin arzularna ve kaypaklna kurban etmeye kalkarsam, canm ksn! u dnyada, sadece seni sevmek gibi bir imtihandan aln aklyla ksam, ne mutlu bana… Zira bu aklk, kalbimin Allah ile dolmasnn izi olacaktr. nk sen, O’nun ardnda durduu, srl bir perdeden baka bir ey deilsin.

Cancazm! Sen, kendisini sevmedike, Hakk’ sevmeye de eremeyeceim gzelsin. imdi kim olduunu merak edecekler. Ne diyeyim, keke her gz grse de seni, herkes sevse… Zaten, sylemekle anlalacak bir ey deilsin. Hem canm, kime ne senin kimliinden?! Sen benim mahremimsin.

imdi, ne desem anlatamayacak seni, ne desem laf olmayacak madem, hadi, iten ie bir sohbete koyulalm da, kimsecikler duymasn. Hadi, bana biraz daha anlat ak… Dardan bakann, belki sadece derinliini sezebilecei, yllarn alkanl ili sktuma dnp dinleyeceim yine… Hadi anlat, yzm glsn, iim alsn.

Neslihan Nur Trk