6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Namaztwit

Uzman üye
    ALLAH cc razı olsun / Teşekkürler
    0
    8 Konusuna 9 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Namaztwit

"TAKKELİ KUŞ"UN SIRRI!

Neden Twitter'da namaz vakitleri?
    Namaztwit bir twitter uygulaması.
    NamazTwit’i düşünen ve uygulamaya koyan ekip ile konuştuk.

Sizi tanımak istiyoruz öncelikle. Kendinizi nasıl tanıtırsınız? NamazTwit nedir? Kimler tarafından düşünüldü? Kimler tarafından yürütülüyor?

Biz iki üniversite öğrencisi arkadaşız. Normalde web sektöründe projeler üreten kişileriz fakat NamazTwit projesini kimliğimizi gizleyerek yapma ihtiyacı duyduk. Bu şekilde hem daha anonim olacak, hem de halk tarafından daha çok sahiplenilecekti, ki öyle de oldu.

NamazTwit, çeşitli şehirlerdeki namaz vakitlerini şu araların revaçta bir sitesi olan Twitter üzerinden takip edebilmenize olanak sağlayan bir sistem. Twitter üyeliğinizden Namaztwit'in size sunduğu şehre abone oluyorsunuz, namaz vakti girince o şehrin hesabından bir tweet geçiliyor ve sizin de haberiniz oluyor. Örneğin twitter.com/istanbulnamaz'ı takibe alırsanız İstanbul namaz vakitlerini görebilirsiniz.

10687Proje şimdilik iki bilgisayar mühendisi arkadaş tarafından yürütülüyor. İsimlerimizi ileride sorun çıkarabileceği gerekçesiyle, daha doğrusu Türkiye'de bu tip şeyler yapıldıktan sonra insanın başına gelebilecek sorunlara dikkat çekmek amacıyla açıklamıyoruz.

Sizce bu baş döndürücü sanallığın sınırı nereye kadar dayanacak?

İnsanlar gerçek dünyada arkadaşlarına ve dostlarına her zaman ulaşamaz hale geldiler. Önceden cep telefonları yokken insanlar birbirlerini görmeyince özlerlerdi. Şimdilerde Facebook vesaire derken insanlar yanı başındaki kişileri bile yok sayarak internette sanal bir dünyanın içine gömülerek kendilerine yeni bir dünya yaratıyorlar.

Sanallık daha yıllarca sürecek bir trend gibi duruyor. Fakat insanlar internetin getirdiği mantıklı kısımları iyi kullanmayı bilmeliler. Herkes gibi Facebook'ta okey, poker oynamanın kimseye bir faydası yok. İnsan kendini sürekli geliştirmeli.

10688Nasıl çalışıyorsunuz? Bir program mı var yoksa cidden oturup her vakti yazıyor musunuz twitter'a?

Elbette elle hepsini yazmıyoruz. Kendi kurduğumuz bir sistem sayesinde otomatik olarak bütün güncellemeler yapılıyor. Elle yazıyor olsaydık şehir sayılarını artırdığımızda bu sistemi ölçeklenebilir kılmak zor olurdu, ayrıca muhtemelen girmeyi kaçırdığımız zamanlar da olurdu. Fakat şu haliyle NamazTwit oldukça dakik çalışıyor.

İlk günlerinizde medya sizden çok bahsetti bunu neye bağlayabiliriz?

Türk medyası Twitter denen platformda ne olsa yazıyor. Bugün bir çok köşe yazarı, sanatçı, ünlü kişi Twitter'a gelmiş durumda. Hayranları onlara bir mesaj atarak ulaşabiliyor ve cevap alabiliyorlar. Bu şekilde bir proje de Türk insanının oldukça ilgisini çekmiş olmalı. Çünkü din ve teknoloji bir arada yürüyor. Tamamen çağdaş yöntemlerle namaz vakitlerini duyuruyoruz. Hem de olabilecek en çağdaş yöntemle.

Biz Namaztwit'i sadece bir sitede bir adet link vererek duyurduk. Daha sonra kendimizi domino taşlarının yıkılması gibi büyük bir yayılışı izlemeye bıraktık. Medyadaki "Twitter hidayete erdi" gibi başlıklar oldukça ilginçti.

Daha farklı projeleriniz var mı?

Evet, Twitter üzerine daha farklı uygulamalar geliştirmeyi düşünüyoruz. Fakat bunlar dini içerikli mi olur bilemem. Olmaz ise kendi adımızla çıkarırız. Olur ise kimliğimizi gizlemeye devam ederiz.

NamazTwit'ten sonra başınıza gelen ilginç bir şey oldu mu?

NamazTwit medyada çığ gibi yayılırken bir programlama hatası sonucu bir gün İstanbul'da sabah namazının vaktinin girilmesi gerçekleştirilememiş. Gazetelerde "Twitter sabah namazına kalkamadı" gibi eğlenceli başlıklar görüp biz de güldük.

İlginç olan şey aslında medyanın çok ilgi göstermesi. Haberturk, Zaman, İnternethaber, Webrazzi gibi bir çok ünlü haber sitesinde de çıktık. Çok şükür şu an tam randımanla çalışıyor.

Twittercılara, Sözlükçülere, Formspringcilere son bir sözünüz var mı?

Twitter ilginç bir trend. ABD'de çığ gibi büyüyordu, fakat son günlerde duraklamaya geçti. Çünkü insanlar artık ilginç bir şey bulamadılar ve her zamanki gibi büyüsünü yitirmeye başlayan siteler arasına girdi.

Fakat Türkiye'de çok yeni. İnsanlar için önemli olan haber televizyondaki haberler değil; arkadaşları ne yapıyor, nerelere gidiyor, kimlerle konuşuyor gibi haberler. Bu nedenle Facebook, Twitter gibi siteler önem kazandı.

Sözlüğe gelince bu projenin sahibi iki arkadaş olarak biz de Ekşi Sözlük'te yazarız. Dediğimiz gibi internetin kötü yanları da var, fakat doğru kullanıp avantaja çevrilebilirse her platform değerlendirilebilir. Formspring ise oldukça ilginç bir platform, herkesin koşar adım kaçmasını öneriyorum.

İlginize teşekkürler, iyi çalışmalar.

http://www.namaztwit.com

Cesur Küçük konuşturdu
    DünyaBizim
    [size=18pt]&quot;[/size][size=13pt] &nbsp; &nbsp;&nbsp; Dünyanın şerefi zenginlik iledir, Ahiretin şerefi ise Takva iledir.<br />Dünyanın şerefi dünyada kalır, Ahiretin şerefi ise dünyada kazanılır !&nbsp; &nbsp;&nbsp; [/size][size=17pt]&quot;[/size]

Hiç erfehsend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    7
    183 Konusuna 205 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    29

Standart Ynt: Namaztwit

ben islamın bu tip adabtasyonlara maruz kalmasını tasvip etmiyorum....dinimiz ne kadar yalın ve temiz bir şekilde yaşanırsa o kadar feyizyab olacagımızı düşünüyorum...mesela cami içlerindeki hoparlöre uyuz oluyorum arkadas sagır mı aramızda düşünün tibette budist manastırlarına hoparlor takldıgını yada hindistandaki ineklere elektronik tasma vs takıldıgını o toplumlara bunları tasvip ettirebilirmisiniz,,neden islama hersey kolayca adapte edilebiliyor neden boyle seylerde kimsenin sesi cıkmıyor...bizdede dini ritüeller 1400 yıldır nasıl yapılageldıyse o sekılde olsun....
    GAFLETİ EYLE HEBAA

Forum Görevlisi neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    adana
    490
    279 Konusuna 336 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    44

yaw bu kız ne zaman ağzını açsa muhalefet oluyosun sende he..
    ben bu haberi bizimdünyada okudum ama sırf sen muhalefet olursun diye buraya eklememiştim...hiç yanılmamışım bak
    Seviyorsan, cimrilik etme, söyle!
    Muhabbeti varken, yokmuş gibi yapanla, Hiç sevmediği halde, yılışıp durana sinir olurum!
    Neyse, o olmalı insan...
    Kendisi olmaktan korkmamalı! Kendisi olmaktan kaçmamalı!
    Bil ki, sensin diye seni bırakmam;
    ama
    Ben olduğum için bırakırsan beni,
    Yas da tutmam arkandan!

7
    Tecrübe Puanı
    29

ben muhalefet etmek kastı tasımıyorum fikrimi serd ediyorum....sen muhalefet olgusuna odaklandıgın için her yazdıgım da aykırılık algılamak istiyorsun sorun sadece burda ben bu kardesimi tanımıyorum ama iman kaygısı tasıdıgını ve niyetini halıs oldugunu biliyorum.bu yukarıda yazdıkarımı aklım basımda oldugundan beri düşünüyorum...ve yazdıgımı üzerinde düşünerek okumanı tavsiye ediyorum...gerçi türkçem zayıf meramımı anlatmakda zorlanıyorum...
    GAFLETİ EYLE HEBAA

7
    Tecrübe Puanı
    29

birde bu '...he..,' ne demek bir ara yazarsan sevinirim...
    GAFLETİ EYLE HEBAA

Bismillah
    Yer
    France
    0
    0 Konusuna 0 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    1

Standart Buy real european passsport, driver's licence, id card online

Best quality real passports provider: w w w. buyrealpassport.cc

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Bookmarks