6 sonutan 1 ile 6 aras

Konu: Ekmek srafn nlemek...

Uzman ye
    yelik tarihi
    Feb 2009
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    0
    8 Konusuna 9 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    10

Standart Ekmek srafn nlemek...

Hasan bin Ali -radyallhu anhm-, bir gn yolda bir lokma ekmek paras bulur. Ekmei yerden alr, zerindeki pislii gzelce temizleyip ykadktan sonra, onu hizmetisine verir ve:

“–Olum, abdestimi aldktan sonra bu ekmek parasn bana hatrlat.” der.

Hazret-i Hasan Efendimiz, abdest alp geldikten sonra hizmetisine dnerek:

“–Olum, az nce sana verdiim lokmay bana verir misin?” der.

“–Efendim, ben o ekmek parasn yedim.” cevabn verir.

Bunun zerine Hazret-i Hasan -radyallhu anh-:

“–Haydi, sen artk git; Allah rzs iin bundan sonra hrsn.” der.

Hizmeti:

“–Efendim, beni niye zd ettiniz?” diye sorunca, Hazret-i Hasan Efendimiz yle cevap verir:

“–Ben, annem Ftma binti Raslullah’tan, bir gn Peygamberimiz -sallllhu aleyhi ve sellem-’in yle buyurduunu iitmitim; Kim yolda yere dm ve kirlenmi bir lokmay alr, zerindeki pislikleri temizler, onu iyice ykar ve sonra da yerse, o lokma midesine indii anda gnahlar affedilir. te bunun iin ben, cennet ehlinden olan birisini hizmeti olarak kullanmak istemem. Bu sebeple artk seni zd ediyorum.”

Bu hdise ve Peygamber Efendimiz’den nakledilen bu hads-i erif, ekmee hrmet edilmesinin ehemmiyetini ve buna hrmet edenlerin mnev derecesini gsterirken dikkatsizlik ve ihmal ile bu gibi nimetleri israfn kbetine de iaret etmektedir.

BAYAT EKMEKLERMZ DEERLENDRELM

Ekmeimizin daha uzun sre taze kalmas iin buzdolabnda saklayp starak kullanabilirsiniz.

Ekmein kflenmemesi iin ekmek kutusuna artan ekmeinizi koyarken ufak bir kabn iine tuz koymay ihmal etmeyiniz.

Ekmein kflenmesini nlemek iin ekmeinizi tahtadan yaplm bir kutuya koymalsnz.

Ekmek kutusunun iine soyulmu bir patates veya elma koymak bayatlamay geciktirir.

Ekmeiniz dolapta dururken kfleniyorsa, ekmek kutunuzu 15 gnde bir sirkeli su ile silmeniz gerekir.

Ekmekleri bir torbaya koyarak havasn alrsanz, bayatlamasn uzun sre engellemi olursunuz.

Ekmei dilimlerken dalmamas ve dzgn kesilmesi iin, kullanacanz ba 2-3 dakika kaynar suda ya da alevli bir atete bekletin, sonra da ekmeinizi bu bakla dilimleyin.

Bayat ekmekleri taze hle getirmek iin zerine su serpip folya kda sarn ve 10 dakika frnda bekletin. Bir baka yol ise; bir tencerenin iine su koyun, suya temas etmeyecek ekilde zerine bir kevgir yerletirin. Kevgirin zerine ekmekleri dizin. Tencerenin kapan kapattktan bir mddet sonra kaynayan suyla ekmeklerin yumuadn greceksiniz.

Bayat ekmekleri frnda ktrlatrlp toz hline getirirseniz, pratik bir galeta unu elde etmi olursunuz. Yine mikserde un hline getirip buzdolabnda da saklayabilirsiniz.

Eer evde ekmek yapyorsanz, ekmeinizin daha ge bayatlamasn salamak iin bir miktar halanm patatesi ezin ve hamura ilve edin.

Hazrladnz ekmekler kabarmyorsa, bunun sebebi frn kapann sk sk almas olabilir. nk n s deiiklii ekmek ve kek, gibi hamurlu besinlerin kabarmasn engeller. Ayrca kullandnz unun bayat olmas da, hamurun kvamnn tutmamasn ya da kabarmasn engeller.

Bayat ekmei ok ynl deerlendirebilirsiniz. Yeter ki pe atmamaya gayret gsterin. Kfte yapmnda, orbalarn yanna kzartlarak ikram edilebilecei gibi ekmek tatls, kanepe, tirit gibi deiik lezzetlerde yemekler hazrlanabilir.

Bayat ekmei, ince ince dilimleyin, zerine az miktarda st serpin ve kzgn yada bir yzn kzartn. Ters evirip zerine domates ve taze kaar peynirini koyun, peynirler erimeye balaynca, zerine kekik ve karabiber serpip scak servis yapn.

Bayatlam ekmeklerinizi dilimleyip aralarna sarmsakl tereya srn, sonra folyaya sarp yksek sda frnda piirin.

Dilimlenmi ekmeklerinizi frnda kurutarak zerine erbet ve tavukgs hazrlayp ekmek tatls da yapabilirsiniz.

Bayat ekmekleri ufak ufak dorayp tepsiye yerletirin. zerine beamel sos ve onun stne de peynir koyup frna verin. st taraf kzarana kadar piirmeye devam edin.

Ayrca bayat ekmeklerinizi st ve yumurtayla rplm sosa batrarak kzartabilirsiniz.

TARFLER

Peynirli bayat ekmek kftesi:
    Bir adet bayat ekmek zerine su serpilerek nemlendirildikten sonra ufalanr. ine yarm kalp sert beyaz peynir rendelenir. Bir adet maydanoz doranr. ki yumurta krlr. Bir adet orta boy soan rendelenir; iine tuz, kfte bahar ve pul biber katlr. Bu karm yorularak kfte eklinde paralara ayrlr. Kfteler nce una, sonra rplm yumurtaya, ardndan da galeta ununa bulanp kzgn yada kzartlr.

Bayat ekmek pizzas:
    Bayat ekmekler dilimlenip kp kp kesilir. Margarin ile yalanm ve un serpilmi frn tepsisine yaylr. Bir kapta 4 yumurta rplr. ine iki su barda st, bir paket kabartma tozu, yarm ay barda sv ya katlr. Karm tekrar rplp ekmeklerin zerine dklr. Bayat ekmek pizzas bu durumda buzdolabnda bir gn bekletilebilecei gibi hemen de piirilebilir. stee gre, frna vermeden nce zerine dilimlenmi sucuk, salam veya sosis yerletirilebilir. Domates, biber dilimleri de eklenebilir, ya da zerine kaar peyniri rendelenebilir.

Peynirli ezme:
    Bir kabn iine iki yumurta, 200 gr tulum peyniri, iki kak zeytinya, 1/4 maydanoz, bir adet krmzbiber ve istenilen baharatlar eklenir. Bu malzeme, bayat ekmek dilimlerinin zerine bolca srlp frna verilir. (Tulum peyniri yerine dil peyniri veya kaar peyniri de olabilir).

Yumurtal ekmek:
    Drt adet bayatlam ekmek dilimlerinin zerine biraz su serpip frnda kurutmadan piirilir. Ayr bir tavada drt yumurta, az yada birbirlerine demeyecek ekilde piirilir ve ekmek dilimlerinin zerine konulur. zerine pul biber serpip servis yaplr.

Bayatlam pideden pizza:
    Bir adet bayat pide, ortadan ikiye blnr. Hafif suyla slatlp zerine salal su gezdirilir. stne salam, sosis, mantar, sucuk, biber vb istenen malzeme konulup hepsinin zerine kaar peyniri rendelenir. Kzgn frnda zeri kzarana kadar piirilir. (Arzuya gre zerine frna vermeden mayonez, ketap da sklabilir.)

Krem peynirli bagetler:
    Yarm paket labne peyniri, yarm dereotu, iki orba ka mayonez, bir di sarmsak, biraz ceviz… Bu karm, kepekli ekmein zerine pay edilip deiik lezzetler elde edilebilir. stenirse zeri zeytin ve maydanozla da sslenebilir.

Tavuk salaml sandvi:
    Ekmek blmeden ikiye kesilir. ki dilim kaar peyniri, iki dilim tavuk salam ve iki dilim domates, srayla yerletirilir. Tost makinesinde stne yaklak 10 gr. tereya srlerek piirilir.

Sucuklu tost:
    Tost ekmeinin zerine bir dilim domatesli mozarella peyniri, 4 dilim sucuk, krmz soan halkas, bir dilim domates ve tekrar peynir konup ekmein teki dilimi de stne kapatlr. Her iki yzne de 10 gr civarnda tereya srlp tost makinesinde kzartlr.

Tavuklu ezme:
    Bir tavuk budu, maydanoz, fesleen, ceviz, bir di sarmsak, kekik, kri, 2 kak mayonez… Bu malzemeler, robottan geirilir ve ekmek dilimlerine pay edilir. ster bu ekilde, dilenirse zerine kaar peyniri rendelenip kzgn frna verilebilir.

Sosisli mantarl bagetler:
    baget ekmek, drt adet sosis, iki adet sivri biber, be adet mantar, bir di sarmsak, iki kak zeytin ya, fesleen, karabiber, 40gr kaar… Sosis ve mantarlar kp olarak doranr. Sivri biberler halka eklinde kesilir. Tavaya ya konup nce mantar ve biberler, sonra da sosisler eklenip kartrlr. Karabiber ve tuz ilave edilip ocaktan alnr. Sarmsak ve fesleen ezilir, zeytinya ile kartrlr. Ekmeklerin zerine bu karm srlp frn zgarasnda iki dakika tutulup kartlr. Mantarl karm da ekmeklerin zerine paylatrlr. stlerine tekrar kaar peyniri serpilip frna verilir. Peynirler eriyene kadar piirilir.

Krmzbiberli kanepeler:
    5 krmz biber kzlenir, kabuklar soyulur. Bir kaba 2 di sarmsak, 2 kak zeytinya, yarm bardak ceviz, tuz, karabiber ilve edilip ekmeklerin zerine pay edilir.

Ekmekli prefiterol:
    1 paket kzarm ekmek, 1 su barda un, 1,5 su barda toz eker, 1 litre st, 1 paket krem anti, zeri iin ikolata sosu... Tencereye 1 litre st, zerine un ve toz eker eklenip krema piirilir. Souduktan sonra iine 1 poet anti konup rplr. Ekmekler, ayr bir kaba, kk paralara blndkten sonra kremann ierisine eklenir. Karm, borcama dkldkten sonra dolapta biraz bekletilip zerine ikolata sosu dklr. Yine buzdolabnda bekletilip servis yaplr.

-ebnem dergisi/Ruen Kavall-
    [size=18pt]&quot;[/size][size=13pt] &nbsp; &nbsp;&nbsp; Dnyann erefi zenginlik iledir, Ahiretin erefi ise Takva iledir.<br />Dnyann erefi dnyada kalr, Ahiretin erefi ise dnyada kazanlr !&nbsp; &nbsp;&nbsp; [/size][size=17pt]&quot;[/size]

Forum Grevlisi neva - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    adana
    490
    279 Konusuna 336 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    44

Standart Ynt: Ekmek srafn nlemek...

ok iyi bi dosya olmu bu.
    saol..
    ben de yle biey yapyorm acizane..:
    ekmekleri dilimliyorm.zerlerine birer para tereya koyup frn tepsisine sralyorm.sonra bi kapta peynir zeytin bir yumurta azck st maydanoz domates pulbiber vs ekmeklerin zerine kalnca bi tabaka halinde sryorm.
    frnda ok durdurmayn ama.ekmekler ok sertlemeden karn.yumurtann pime sresi kadar kalsa yeter frnda..
    Seviyorsan, cimrilik etme, syle!
    Muhabbeti varken, yokmu gibi yapanla, Hi sevmedii halde, ylp durana sinir olurum!
    Neyse, o olmal insan...
    Kendisi olmaktan korkmamal! Kendisi olmaktan kamamal!
    Bil ki, sensin diye seni brakmam;
    ama
    Ben olduum iin brakrsan beni,
    Yas da tutmam arkandan!

Uzman ye
    yelik tarihi
    Feb 2009
    0
    8 Konusuna 9 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    10

Standart Ynt: Ekmek srafn nlemek...

Rica ederim abla...
    en ok israf olan nimetlerden biri ekmek, mutfakta ok duran ve kafadan tarifler uygulayan birileri iin her ekilde deerlendirilebilekte bir ey.
    [size=18pt]&quot;[/size][size=13pt] &nbsp; &nbsp;&nbsp; Dnyann erefi zenginlik iledir, Ahiretin erefi ise Takva iledir.<br />Dnyann erefi dnyada kalr, Ahiretin erefi ise dnyada kazanlr !&nbsp; &nbsp;&nbsp; [/size][size=17pt]&quot;[/size]

Uzman ye
    yelik tarihi
    Oct 2010
    16
    33 Konusuna 36 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    0

Standart Cevap: Ekmek srafn nlemek...

evet
    en cok israf olan ekmek inallah bundan sonra daha dikkat edilir. bir lokmaya muhtac insanlar grdk.

Tecrbeli ye Itri - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Oct 2010
    26
    34 Konusuna 44 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    13

Bizim fazlalklarmz Afrika'y doyuracak neredeyse..
    Allah bolca vermekte..
    Geri almadan aklmz bamza alabilsek?

ok deil 100 yl nce bu topraklar o yokluklar yaad..
    Yeniden yaamyacamzn garantisi yok.
    Yusuf kssas misali: 7 yl kuraklk, 7 yl bereket..

Forum Grevlisi neva - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    adana
    490
    279 Konusuna 336 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    44

ekmekleri kurutup rondodan geirin.kftelerde kullann galeta yerine.en basiti bu
    Seviyorsan, cimrilik etme, syle!
    Muhabbeti varken, yokmu gibi yapanla, Hi sevmedii halde, ylp durana sinir olurum!
    Neyse, o olmal insan...
    Kendisi olmaktan korkmamal! Kendisi olmaktan kamamal!
    Bil ki, sensin diye seni brakmam;
    ama
    Ben olduum iin brakrsan beni,
    Yas da tutmam arkandan!