3 sonutan 1 ile 3 aras

Konu: BURKNO FASO (Burkino Fasolu Dr. Halid Sn ile roportaj)

Hadim-i Kuran vuslat - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Sep 2009
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    148
    84 Konusuna 113 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    21

Standart BURKNO FASO (Burkino Fasolu Dr. Halid Sn ile roportaj)

Burkina Faso, Bat Afrika’da, Sahra lnn gneyinde, Gana’nn kuzeyinde yer alan kk bir lke. Eski ad Yukar Voltad. Burkina Faso, kendi dillerinde “Mutlu insanlar lkesi” anlamna geliyor.

Ancak bu “Mutlu nsanlar lkesi”nin en nemli zelliklerinden biri ne yazk ki yeryznn en fakir lkelerinden biri olmas. Birlemi Milletler Kalknma Program raporlarna gre %12.8’lik okuma-yazma oranyla yeryzndeki en az okuma-yazma oranna sahip lke Burkina Faso. Mslmanlarn oran %65. ounluu oluturmalarna ramen Mslmanlar, lkelerinin ynetiminde sz sahibi deiller ne yazk ki.

Geen ay, Burkina Faso’dan nam- dier “Mutlu nsanlar lkesi”nden gelen bir misafiri arladk dergimizde. Ad Dr. Halid Sn. Kendisi lkesinde Ticani cemaatinin nde gelen isimlerinden biri. Cemaatin Sarmatinca blgesi sorumlusu. slami Eitim Merkezi’nin Mdr ayn zamanda.

Kendisiyle Afrika’y ve Burkina Faso’yu konutuk. Sorunlarn, slam’n blgede nev nema bulmas noktasnda yrttkleri gayretlerini ve Trkiyeli dostlarndan bu alandaki beklentilerini sorduk. Evet, hepimiz Afrika insannn yaad zorluklar biliyorduk. Bu zorluklarn bertaraf edilmesi noktasnda sorumlu olduumuzun farkndaydk. Ancak Dr. Halid Sn’y dinleyince, sorumluluumuzun ne denli byk olduunu daha iyi anladk. Burkina Faso insannn kendilerine uzatlan elden ne kadar mutlu olduklarn birinci azdan dinlemek bizleri heyecanlandrd. Mlakatmz okuyunca inanyoruz ki sizler de ayn hisleri paylaacaksnz.

Altnoluk: Sayn Halid isterseniz ncelikle Burkina Faso’nun iinde bulunduu durumu zetlemenizi isteyerek balayalm mlakatmza.

Dr. Halid Sn: Genel olarak tm Afrika halklarnn yaadklar herkesin malumudur. Gerekten de Afrika halk son derece ihmal edilmi bir halktr. zellikle Mslman Afrika halklarnn ihmal edilmilii ok daha ileri boyutlardadr. lkelerinin ynetiminde sz sahibi olacak nesiller yetitirebilecek eitim imknlarndan yoksundur. badetlerini yerine getirebilecekleri ibadethanelerden yoksundur. Eitim imknlarndan yoksundur. Tedavilerini yaptrabilecekleri hastanelerden yoksundur. Bir lokmaya ihtiya duyar vaziyettedir. nanlmaz bir susuzluk tehlikesi ile kar karyadr. Kurakln vurduu lkelerde zellikle mthi bir dram yaanmaktadr.

Yamur mevsimi olmasna ramen yamursuz bir yl geiriyoruz. Bu, tamamen ziraate dayal bir yapya sahip Afrika iin daha ok alk demek. Dolaysyla Afrika halknn Allah Teala’dan sonra en byk yardmcs Trk halk olacaktr.

Niin byle konuuyorum; nk cmertliin, karlksz vermenin, yardm severliin Trk halknn karakteristik zellii olduunu grdk. Hem kendinin hem bakasnn iyiliini isteyen bir karaktere sahip olduunu bizzat mahede ettik. Trk halk sadece “Salih” bir halk deil, ayn zamanda “Muslih” yani slah edici bir halktr. “Salih” kii veya halk kendi hayatna eki dzen verendir. Fakat “muslih insan” hem kendi hayatna hem de bakalarnn hayatna ehemmiyet verir, bakalarn da slah etme, dzeltme gayretinde olur. Onun iin ben Trk halkn hem “Salih” hem de “Muslih” bir halk olarak gryorum, deerlendiriyorum. Bu sylediklerimde mbalaa yaptm kesinlikle dnmeyin. Bu benim ve tm Afrika insannn ahit olduu bir hakikattir. Trk halk gerek anlamda seven bir halktr. slam adna, insaniyet adna seven bir halktr. Kendi iin istediini bakalar iin de isteyen bir halktr.

Altnoluk: Byle bir kanaate nasl vardnz?

Dr. Halid Sn: Bu kanaate elbette ncelikle kendi gzlemlerimle vardm. Ben bir davetiyim. Pek ok vesileyle Afrika lkelerini dolayorum. Dolatm tm yerlerde Trklerin, insani ve dini gayretlerini, almalarn bizzat grme imknm oldu. Camilerin yaplmas, su kuyularnn almas, kadn sal ve doumhanelerinin almas, hastaneler, kurban kesim faaliyetleri, gda yardmlar, eitim alanndaki yardmlar gibi Afrika halklar iin son derece hayati neme sahip hizmetlerin byk bir ounluunun arkasnda Trklerin olduunu, sadece duyan deil ayn zamanda bizzat gzleriyle ahit olan bir insanm.

Bu anlamda dnyada madur durumdaki tm Mslmanlarn yardmna komay kendine iar edinmi, Osman Nuri Topba Hoca Efendi’nin Afrika halklar ve zellikle de Burkina Faso halk iin gsterdii olaanst gayretleri, himmetleri ortadr. Buradan sizin araclnzla da Burkina Faso halk adna kendilerine kranlarmz sunmak isterim.

Kendilerinin ve onun halkasna dahil olan kardelerinin Afrika halk iin gsterdikleri stn gayretlerinden, yardmlardan dolay sonsuz teekkrlerimizi iletmek isterim. Osman Efendi, onun sevenleri, madur durumdaki Burkina Faso halknn yannda itenlikle, hibir karlk beklemeden olmulardr. Bu alicenaplklar nedeniyle onlarn nezdinde tm Trk halkna kranlarmz iletmek isterim. nk Allah Resul: “insanlara teekkr etmeyen Allah’a kretmez” buyuruyor.

Gemite Afrika’y, Kurtuba’y feth eden Abdurrahman et-Dahil, Kayravan’ fetheden Ukbe bin Nafi gibi bugn de modern Afrika’nn fatihleri Trkler olmutur.

Altnoluk: Burkina Faso’da yrttnz hizmetlerinize gelecek olursak, lke insannzn sorunlarnn giderilmesi noktasnda ne gibi projeler yrtyorsunuz?

Dr. Halid Sn: Hamdolsun Trklerin yardmlaryla insani, dini bir ok projeyi hayata geirmi bulunuyoruz. zellikle byk su sknts eken, byk ehirlere uzak blgelerdeki su kuyularnn almas bunlardan biri. Sz konusu blgelerde yaayan Mslman kardelerimiz, gn geliyor, bir damla ime suyunu bulamyorlard…

Mescitlerin yapm stlendiimiz projelerden bir dieri. Burkina Faso’nun pek ok blgesi mescitten yoksun durumdadr.

ocuklarmzn eitimi iin okullarn yapm gelecek nesillerimiz iin ok byk neme sahiptir. ocuklarmz Mslmanlara ait okullar olmad iin Hristiyan okullarna gitmek zorunda kalyor. Tabi bu zorunluluun son derece esef verici sonular oluyor. Bunlarn banda ahlaki knt geliyor. ocuklarmz, hibir dini, ahlaki deerle donatlmadklar iin kaybolup gidiyor. Bu yzden geleceimiz olan ocuklarmz kurtarabilmek iin, Trk halknn katklaryla bamsz okullar, medreseler amak iin alyoruz.

Tabi sorunlarmzn banda gelen alk tehlikesiyle mcadele, en nemli projelerimiz arasnda yer alyor. Gerekten alk, tm Afrika’nn olduu gibi Burkina Faso’nun da en nemli problemi. Ramazan ayndayz, yle kardelerimiz var ki neredeyse bir lokma ile orularn tutuyor. Niceleri de var ki ne sahurda ne iftarda yiyecei bir lokma bulamadndan oru tutamyorlar.

Doumhanelerin ve hastanelerin inas da son derece nemli projelerimiz arasnda yer alyor. Kadnlarmz ya imknszlklar iin de, ya da Hristiyan merkezlerinde doum yapmak zorunda kalyorlar. Bu tr salk kurumlarnda Mslman hastalarn karlatklar yle muameleler var ki olduka tehlikeli sonular dourabilmektedir. Batl devletlerce desteklenen sz konusu hastanelerde Mslman hastalara iki resim gsteriyorlar. Biri Mesih dieri de Hz. Muhammed diye. ayet “Muhammed’e inanmaya devam edersen hastalndan kurtulamayacaksn” deniyor. yilemesi iin de gereken tedaviyi balatmyorlar. Ne zaman ki “Mesih gerek peygamber ve onu hastalndan kurtaracak kii” eklinde inanmaya baladn syleyince gerekli olan tedaviyi balatyorlar. Hasta iyileince “grdn m Muhammed hastaln gideremedi ama senin imdadna Mesih yetiti” diyerek halkmz Hristiyanlatracak akl almaz yntemler uyguluyorlar.

Altnoluk: Mslmanlarn oran nedir?

Halid Se’na: Burkina Faso’nun %65’ini Mslmanlar oluturuyor. Yani ounluktayz. Ancak bu kemmiyet olarak ounluk, keyfiyet asndan deil. Maalesef bu durum Burkina Faso’da hayatn hemen her alannda kendini gstermektedir.

Altnoluk: Bildiimiz kadaryla Aziz Mahmut Hdayi Vakf araclyla Burkina Faso’da son yllarda eitim alannda bir takm atlmlar yapld ve yaplmaya devam ediliyor. Eitim projeleriyle alakal gelinen noktay aktarr msnz?

Dr. Halid Sn: Yakn zaman nce Osman Nuri Topba Hocaefendi’nin ve nderlik ettii messeselerin katklaryla Burkina Faso’da balatlan projelerin bir blm de eitim maksatl. Allah’a hamd olsun ok ksa bir sre zarfnda bu anlamda ok byk mesafeler kat ettik. Smrgeci Fransz kltryle yetimekte olan ocuklarmz, genlerimizi, Trkiyeli dostlarmzn yardmlaryla atmz ve “Medine” ismi verdiimiz dini eitim veren okulumuzda yetitirmeye baladk.

Bu anlamda yine hayrsever Trk dostlarmzn yardmlaryla faaliyete soktuumuz bir dier proje de cami ve Kur’an kurslar inaatlar olmutur.

Altnoluk: Bildiimiz kadaryla genelde tm Afrika halklarnn olduu gibi Burkina Faso’nun da en nemli problemlerinin banda Hristiyan misyonerlerin faaliyetleri geliyor.

Dr. Halid Sn – Gerekten de ifade ettiiniz gibi misyonerlik faaliyetleri Burkina Faso halkn tehdit eden en nemli problemlerin banda geliyor. Sadece benim de yaadm ehirde, Avrupa ve Amerika’dan gelmi 60’dan fazla misyonerlik faaliyeti yrten messese mevcut. Gece, gndz alyorlar. Pek ok hizmet gtrerek halkmzn akln, dinini almaya alyorlar.

Altnoluk: Neler yapyorlar mesela?

Dr. Halid Sn: En cra kelere salk hizmeti gtryorlar, hastaneler ayorlar, kltr merkezleri ayorlar. Sahip olduklar basn, yayn organlaryla Hristiyanlk propagandas yapyorlar. Bildiiniz gibi, insanlarn zihinleri zerinde hakimiyet kurmak iin basn en etkili aratr. Okullar ayorlar. nanlmaz derecede gda yardmlarnda bulunuyorlar. yle syleyeyim: Burkina Faso’da hibir ky yok ki orada birka misyoner messese bulunmasn. Her tarafmz kuatm durumdalar. Afrika’nn kimliini deitirebilmek iin tm gleriyle alyorlar. Ama hamd olsun bu kadar gl imkanlarla almalarna ramen arzu ettikleri sonuca ulaamyorlar, ulaamayacaklar inallah.

Buradaki grmelerimizde kardelerimize de anlattm. Bat’dan gelen misyoner bir kadn Burkina Faso’nun kylerinden birine yerleerek youn bir ekilde blge insannn akln elmek iin alt. Tam 17 yl o kyde kald halde hedefine ulaamad. nk bizim insanmz ve genelde tm Afrika halklar slam’a meyilli bir yapya sahipler. ayet Afrika’ya Hristiyanlk girdiyse inann bu Afrika halk buna mecbur brakld iindir. Hayatta kalmak iin Hristiyanl kabul etmitir. tikaden deil yani ihtiyacna binaen bu olmutur.

Bildiiniz gibi insann tabiatnda olan bir eydir, kendine ihsanda bulunana sevgi beslemesi, sempati ile bakmas. Kutsi hadisi erifte de byle buyurulmuyor mu?

Allah Tel, Davud aleyhisselama vahyetti ki:

- Ya Davud beni sev, beni seveni sev! Beni de kullarma sevdir!

- Ya Rabbi bunu nasl yapaym?

- Nimet ve ihsanlarm onlara hatrlat, onlar benden ancak iyilik beklesinler.

nsanolu byle, kendine ihsanda bulunana meylediyor, kendine yz evirenden de yz eviriyor. Akas misyonerlik kurulular bunun farkndalar. Bu yzden maddi yardmlarla ve akl almaz yntemlerle Afrika insanna ihsanda bulunup akllarn eliyor, dinlerini ellerinden almak iin mthi bir aba sarf ediyorlar. Bu gerei dorulayan bir hadise anlataym sizlere.

Bahsettiim misyoner kadn 17 yl misyonerlik faaliyetinde bulunduu kyde onca abalamasna ramen bir kiiyi bile Hristiyanlatramamt. Ta ki kye bir hastalk mikrobunu bulatrncaya kadar. Hastalk kyde yaylnca irtibatl olduu batl bir devlet vastasyla ki burada onun adn zikretmek istemiyorum bu hastaln tedavisinin cretsiz yapld bir salk merkezi kurdu o zaman iler deiti. Sz konusu hastala yakalanm, ailesi tarafndan artk kendisinden midini kestii bir ocuu salna kavuturunca ve bunun tm ky ahalisi arasnda duyulmasyla bir gecede koca ky Hristiyan oldu.

Altnoluk: Hristiyan olan Mslmanlar var m?

Halid Sn - Elbette var. Ancak bu, daha nce zikrettiim gibi, insanlarn artk dayanacak gleri kalmayp mecburiyetten kaynaklanan sebeplere dayanyor. nsanlarn, eleri, ocuklar hasta olduu zaman, onun dertlerinin skntlarnn giderilmesi noktasnda yannda duran insanlara meyletmesi kolay oluyor.

Altnoluk: Burkina Faso halknn kar karya kald bu sorunlar bertaraf edecek zengin kesimi hi mi yok?

Halid Sn: Zenginimiz yok da belki olsa olsa ekonomik durumu dierlerinden nisbeten iyi olanlardan bahsedebiliriz. Onlar da bir iki aileden teye gemeyecek kadardr. Bilemediniz -be aile. Dolaysyla Burkina Faso’nun kar karya olduu ekonomik zorluklar karsnda hibir anlam ifade etmiyorlar. steseler de bunu yapacak gte deiller. fade ettiim gibi her geen gn katlanan fakirlik karsnda nispeten iyi olanlardan bahsedebiliriz. Zenginimiz yok bizim.

Altnoluk: Cemaatinizin, genlere i imkan bulunmas, toplumun ekonomik durumunun iyiletirilmesi iin gelitirdii projeler var m?

Halid Sn: Evet bu anlamda pek ok projeyi devreye sokmay dnyoruz ancak en nemli sorunumuz finansman. Ziraat ve hayvanclk blge insannn en nemli geim kaynaklar. Halkmzn bu alanda karlatklar pek ok sorun bulunuyor. Bunlardan biri zirai alanlarn sulanmas problemi. Kuraklk nedeniyle zaten az olan su kaynaklarmzn depolanmasn salayabilecek kk de olsa barajlara ihtiyacmz var. Traktr gibi zirai makinelere ihtiyacmz var. Hayvanclk alannda bir takm iyiletirilmeler yaplmasna ihtiyacmz var. Cemaat olarak da tm bu alanlarda genlerimize i imkan salayacak yatrmlar yapmay planlam bulunuyoruz. Ancak ifade ettiim gibi en nemli problemimiz finansman.

Konu konuyu hatrlatyor. Biz Ticanilerin halka ak zikir merasimleri oluyor. Bu zikir merasimlerinden birine blgede alan batl misyonerlerden biri de katld. Misyoner, zikir alannda ksa bir sre kaldktan sonra tebessm ederek ayrlyordu ki arkadalarmz kendisini durdurarak alayc glnn sebebini sordular. Biraz srardan sonra ak ak; “slam’n bu blgede rabet grmesinden son derece rahatszm, slam olan her eyin bu blgeden silinip gitmesini istiyorum. Ama sizin bu meclisine gelip grnce iim biraz olsun rahatlad. nk iinizde bir tane bile gen yoktu. Halkanz tamamen 70-80 yandaki ihtiyar insanlardan oluuyordu. Anladm ki bu halkanzn gelecei yok.” dedi.

Tabi genlik, ilerlemek isteyen her toplumun en nemli varldr. Onlarn nn aacak projeler gelitirmek en nemli gayelerimiz.

Velhasl unu ifade etmek isterim ki insanlar, toplumlar bulunduklar ortamdan kartmak istiyorsanz, mesela, cahillikten, isizlikten kartmak istiyorsanz onlara bir alternatif gstermeniz lazm.

ayet elinizde alternatif varsa ancak o zaman onlar ierisinde bulunduklar karanlktan kurtarabilirsiniz. Sadece iinde bulunduklar eyi terk etmelerini isteyip onlara bir alternatif gstermediiniz zaman bir sre sonra geldikleri yere geri dneceklerdir. slam, her neyi terk etmemizi istiyorsa onun yerini tutacak bir eyi mutlaka zm olarak gstermektedir. slam faizi yasaklarken ticareti zm olarak nmze koyar… Zinay yasaklarken evlilii zm olarak nnze koyar.

Her sene binlerce kiinin katld Efendimiz (s.a.v)’i andmz mevlit merasimleri yapyoruz. Allah kendilerinden raz olsun Osman Nuri Topba Hoca Efendi ve dostlar bu konuda da yardmlarn bizden esirgemiyorlar. Yzlerce insan bu trenlerimizde Mslman olurlar. Onlarn da en az 40-50’si genlerden oluur.

Byk bir evkle slamiyeti seen bu genlerin manevi liderleri olarak, maddi, manevi skntlarn giderecek bir takm admlar atmamz gerekir. Aksi takdirde, ii bo, vaatten baka bir ey sylemeyen bir yola girdiklerini dnebilirler.

Altnoluk: Biraz da Trkiye’de bulunduunuz zamanda gerekletirdiiniz grmelerden bahsedelim.

Halid Sn: stanbul’dan sonra Konya’ya gittik. Oradaki kardelerimizle grmelerde bulunduk. Hakikaten son derece samimi, Allah iin sevdiini her haliyle gsteren kardelerle tanma frsat bulduk. Bizleri son derece gzel arladlar. Trk milletinin ne denli misafirperver olduunu bir kez daha mahede ettik. Hibir mbalaa yapmadan size yeminle syleyeyim ki Trkler gerekten Allah iin seven bir millet. Evet ortak bir dilimiz yok. Trke bilmiyoruz. Ama gzler o kadar ok ey anlatyor ki.

Bakn bykler bu tr deerlendirmelerde belki hissi davranp mbalaa yapabilirler. Ama ocuklar yle deil, onlar bu konuda yalan konumaya ihtiya duymazlar. Hislerini olduu gibi aktarrlar. Burkina Faso’ya gelen Trkiyeli kardelerimiz hakknda neler dndklerini kk ocuklarmza sorduumda aynen unlar sylediler: “Vallahi Trkler, dier beyazlardan farkllar. Bize efkatle baktklarn hissedebiliyoruz.”

Tm bunlar birer vg olarak sylenmi iltifatlar olarak alglayabilirsiniz ama hakikati sylyorum. Btn itenliimle ifade edeyim ki salih bir Mslmann tamas gereken sfatlar tayor tantmz Trk insan. Cenab Allah, zerinizdeki bu nimetini tamamna erdirsin inallah.

nann baz insanlarla, baz toplumlarla karlayorsunuz ki teninizin renginden dolay kendinizden nefret eder hale getiriyorlar. Alayc, aalayc tavrlaryla ki kimi insanlar “neden beni bu renkte yarattn” diye haa Allah’a soru sorar hale getiriyorlar. Fakat Trk halk ok farkl, Afrika insannn kalplerini kazanm bulunuyor.

Altnoluk: Son olarak dergimiz araclyla Trk halkna iletmek istediiniz bir mesaj var m?

Dr. Halid Sn : Burkina Faso halk olarak bizlere himmet edin dedik, elimizi uzaktk ve istedik. Cmert Trk halk da elimizi bo evirmedi. Cmerte verdi. Bunun iin Trk halkna minnettarz. Daha nce de ifade ettiim gibi, cmertlik Trk halknn en nemli seciyesi, bana gre.

Arabistan’da Tay kabilesinin reisi ve cahiliye devrinin nl airlerinden olan Hatem-i Tai cmertlii ile mehurdu. Onun bu gzel ahlak Allah vergisi olarak bilinir.

(Hatem-i Tai yapt ilerde ve misafirperverliinde Allah’n rzasn kazanmay gaye edinmitir. Gerek yaants gerekse fikirleriyle cahiliye devrinde eine az rastlanan kimselerden olmutur. slamiyetin zuhurundan evvel vefat ettii halde slam ahlakyla yaamtr.)

Hatem-i Tai’nin kardei de onun gibi cmert olabilmek iin onu taklit ederdi. Annesi de ona; “Hatem’i taklit etmeye alma nk onun cmertlii seciyedir, Allah vergisidir, taklit ederek onun gibi olamazsn” derdi.

Trklerin cmertlii de yle, Allah vergisi bir karakter.

Hatta sokakta grdmz ocuklarnz bile bizlere daha farkl bakyor. Onlarn baklarndaki merhameti, efkati, sevgiyi hissedebiliyorsunuz. Tabi anne- babalarnn hocalarnn, statlarnn bu gzel hasletleri, tabiatlar onlara da aksediyor.

Burkina Faso’lu haclarmz hacdan dndkleri zaman da “Trk haclar gzlerindeki sevgiden, muhabbetten fark ediyorsunuz” derler.

Btn samimiyetimle sylyorum ki Trk halk hakkndaki bu dnceler sadece benim deil tm Afrika ve Mslman dnyasnn kanaatidir.

Evet ortak bir dilimiz yok. nk Bat dnyas konuup anlaabileceimiz bir ortak dil olmasn engelledi, aramza kendi dilleri ile perdeler koydular. Dilleri ile bizleri paraladlar. Kan emen haarat gibi yaptlar vcutlarmza. Her eylerimizi smrdkleri halde asla bizlere merhamet etmediler, sayg gstermediler insanmza. Bat kabul etmese de bu bir gerek…

Suudi Arabistan’n nde gelen ailelerinden birinin azndan bizzat iittiim bir hadiseyi anlatarak szlerimi toparlayaym. Suudi Arabistanl alim bir zat, byklerinden miras kalan bir evini ilim talebeleri iin tahsis etmi. Bu alim zat vefat ettikten sonra akrabalarndan biri kendisini ryasnda grm. “Rabbin sana ne yapt” diye sormu. “Yaptm btn amellerim hibir faydasn grmedim. Sadece vakfettiim u ev beni kurtard demi.”
    Tasavvuf bir yolculuktur, yolcu yolunda gerek. Biz yrye duralm, siz olduunuz yerde kaln !

Forum Grevlisi neva - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Mar 2009
    Yer
    adana
    490
    279 Konusuna 336 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    45

Standart Ynt: BURKNO FASO (Burkino Fasolu Dr. Halid Sn ile roportaj)

Allah’n Rahmeti Nerede Bilemeyiz..
    Seviyorsan, cimrilik etme, syle!
    Muhabbeti varken, yokmu gibi yapanla, Hi sevmedii halde, ylp durana sinir olurum!
    Neyse, o olmal insan...
    Kendisi olmaktan korkmamal! Kendisi olmaktan kamamal!
    Bil ki, sensin diye seni brakmam;
    ama
    Ben olduum iin brakrsan beni,
    Yas da tutmam arkandan!

Hadim-i Kuran vuslat - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Sep 2009
    148
    84 Konusuna 113 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    21

Standart Ynt: BURKNO FASO (Burkino Fasolu Dr. Halid Sn ile roportaj)

aynen yle Rabbim izin verirse bende bi gn orada olucam..orasn nsl sevdiimi bilememsiniz..Rabbim ol dedimmi hibiey onun nne geemez..bana bunun iin dua ederseniz sevinirim..ORADA HZMET ETMEY OK STYORUM..
    Tasavvuf bir yolculuktur, yolcu yolunda gerek. Biz yrye duralm, siz olduunuz yerde kaln !