5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: KUR'AN-I KERİM EN KOLAY NASIL EZBERLENİR..

Hiç neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    adana
    ALLAH cc razı olsun / Teşekkürler
    489
    278 Konusuna 335 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    40

Standart KUR'AN-I KERİM EN KOLAY NASIL EZBERLENİR..

Kur’an-ı Kerim’i, bazı sûre ve ayetleri, hatta duaları kolayca ezberlemek ve ezberlediğimizde de daha kalıcı olması için önerdiğimiz yöntemleri adım adım uygulayın.

1. Yüce Rabb’imizin sözlerini ezberlediğinizi düşünerek kalbî samimiyetinizi muhafaza edin.

2. Ezbere başlamadan önce abdest alın ve “Ya Rabbî! Bana ezberlemeyi ve öğrenmeyi kolaylaştır” deyip samimi kalple dua edin.

3. Mümkün olduğu kadar zihninizin saf ve duru olduğu anlarda ezber yapın. Bir de zihninizi boş ve lüzumsuz şeylerden arındırdıktan sonra ezbere başlayın. Dolu kap boşalmadan içine bir şey yerleştiremezsiniz. Zihnin saf ve duruluğu için günahlardan da uzak durulmaya çalışılmalıdır.

4. Ezberlerinizi genellikle sabahın erken vakitlerinde saf ve duru zihinle yapmaya çalışın. Eğer akşam uyumadan önce çalışıp ön hazırlık yaparsanız siz uykuda iken hafızanıza kaydedildiğini fark edersiniz.

5. Şunu da unutmayın ki siz Kur’an-ı Kerim’in başına oturduğunuzda, şeytan bütün gücüyle size vesvese verecek ve ne kadar işiniz, probleminiz varsa aklınıza getirecek, sizi Kur’an’dan alıkoymaya çalışacaktır. Bu bir oyundur, sakın tuzağa düşmeyin!

6. Kararlılık gösterin. Sizdeki bu kararlılığı görünce şeytan perişan olur.

7. Rabb’imizin bir hadis-i kudside “Kur’an’la meşgul olup da dua etmeye, bir şeyler istemeye fırsat dahi bulamayanlara, dua edip isteklerde bulunanlardan daha çok vereceğini” bildirdiğini unutmayınız.

8. Ezberlediğiniz bölümlerin yazı hattı hep aynı olsun. Çünkü gözlerinizle fotoğrafını çekmektesiniz. Hafızanıza aynı hatla kaydettiğinizde hatırlamanız daha da kolay olur.

9. Ezber yaptığınız mekan sade ve sessiz olsun. Sade bir mekanda gözlerinizi ve zihninizi meşgul edecek şeyler olmaz ve daha çabuk ezberinize yoğunlaşırsınız. Mümkünse ezberlerinizi hep aynı yerde yapın.

10. Ezber yaparken mutlaka sesli okuyun. Sesli çalıştığınızda kulaklarınızdan da yardım alırsınız ve daha çabuk ezberlersiniz.

11. Harflerin mahreçlerini ve telaffuzlarını okuyuşunuzun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü yanlış ezberlediğinizde düzeltmek çok zor olur. Bunun için de hocanız ile çalışın. Hoca imkanınız yoksa ehil hocaların kaset ve CD’lerinden faydalanın.

12. Bir sayfayı veya sûreyi ezberlemeye başlamadan önce mahreç, telaffuz ve tecvidine dikkat ederek en az on defa yüzünden okuyun. Dinleme imkanınız varsa üç dört defa dinleyin.

13. Ezberleyeceğiniz bölümün mealini okuyun.

14. Ayetleri yüzüne okurken mümkünse sesinizi güzelleştirmeye çalışın.

15. elinize bir tesbih alıp Birinci ayeti 33 kez yüzünden okuyun
    16. İkinci ayeti ve sırayla diğer ayetleri de aynı şekilde 33er kez yüzünden okuyun.
    ***tüm sayfa bu şekilde bittikten sonra başa dönün ve ayetleri yine tek tek,bu kez her ayeti 15er kez yüzüne,15er kez de ezberden okuyun.her ayeti bu şekilde ele alın.sayfa bittikten sonra ezber tamamdır.ama zihininizin hala almadığını düşünüyorsanız veya sayfanın kalıcı olmasını istiyorsanız bir kez de ezberden 33leyin derim.ondan sonra gece uyuyp sabah kalktığınızda yerleşmiş olacaktır.yukarıda da denildiği gibi üzerinden bir uyku geçmesi önemli..***

18. Ezberlediğiniz yerleri namazlarınızda okuyun.

19. Kendinizi toparlayıp ezbere yoğunlaşamıyorsanız iki rekat “hacet namazı” kılıp dua ediniz ve istiğfar okuyun.

20. Artık ezberlediniz… Sıra, ayetlerdeki kurtuluş mesajlarına kulak vermeye, üzerinde düşünmeye ve hayatınıza taşımaya gelmiştir.

[img width=600 height=450]http://www.minare.net/forum/MGalleryItem.php?id=3721[/img].
    Seviyorsan, cimrilik etme, söyle!
    Muhabbeti varken, yokmuş gibi yapanla, Hiç sevmediği halde, yılışıp durana sinir olurum!
    Neyse, o olmalı insan...
    Kendisi olmaktan korkmamalı! Kendisi olmaktan kaçmamalı!
    Bil ki, sensin diye seni bırakmam;
    ama
    Ben olduğum için bırakırsan beni,
    Yas da tutmam arkandan!

Hiç erfehsend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    7
    183 Konusuna 205 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    25

Standart Ynt: KUR'AN-I KERİM EN KOLAY NASIL EZBERLENİR..

neva hanım yazını muellifi sizmisiniz....engin tecrubenızı aktarmıssınız..dikkate alan muhakkak muvaffak olur benden demesi
    GAFLETİ EYLE HEBAA

Hiç neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    adana
    489
    278 Konusuna 335 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    40

Alıntı erfehsend Nickli Üyeden Alıntı
    neva hanım yazını muellifi sizmisiniz....engin tecrubenızı aktarmıssınız..dikkate alan muhakkak muvaffak olur benden demesi
    estağfirullah abi.ortadaki kırmızı yeri yazdım.diğerleri zaten olan şeyler..
    Seviyorsan, cimrilik etme, söyle!
    Muhabbeti varken, yokmuş gibi yapanla, Hiç sevmediği halde, yılışıp durana sinir olurum!
    Neyse, o olmalı insan...
    Kendisi olmaktan korkmamalı! Kendisi olmaktan kaçmamalı!
    Bil ki, sensin diye seni bırakmam;
    ama
    Ben olduğum için bırakırsan beni,
    Yas da tutmam arkandan!

Hiç erfehsend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    7
    183 Konusuna 205 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    25

olsun amel edenın tekrarı gonle inikas eyler
    GAFLETİ EYLE HEBAA

Forum Görevlisi Gülistan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    206
    54 Konusuna 71 Teşekkür Almış
    Tecrübe Puanı
    13

ins bu yazilanlari dikkate alarak Sureleri ezberlemeye calisacagim... yardimci olacagindan eminim... paylasim icin tskler neva abla

Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o
    sonunda toprağa verilecek bir kurbandır. Sen gönlünü beslemeye bak.! Yücelere gidecek şereflenecek olan odur...
    (Hz. Mevlana)