1 sonutan 1 ile 1 aras

Konu: Gszlmle Glym!

Hisli Yrek Turkbeyi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    Feb 2009
    ALLAH cc raz olsun / Teekkrler
    34
    16 Konusuna 27 Teekkr Alm
    Tecrbe Puan
    14

Standart Gszlmle Glym!

Gszlmle Glym!
    Konuan: Sleyman Ragp Yazclar – Taha Sren

- Bir rportajnzda “ie nce kendimizden balamalyz” diyorsunuz. Sormak istiyorum: Murat elik’in kendinden balad nokta neresidir, u an geldii nokta neresidir? Bu sreci zetler misiniz?

- Srekli balama halindeyim ben. Bu “an”da yaanan bir ey, srekli balama halindeyim ben. nsann kendinden balamas zaten kendini tanmaya gayret etmesi demektir. nk gerek manada ykm, gerek manada terr, gerek manada zulm, her eyden nce insann kendisiyle balyor. Ben de bu anlamda kendi iine doru yolculuk eden bir adamm. Yolculuumu en gzel ekilde srdrp en gzel bir biimde tamamlamak istiyorum inallah.
    - D Soka Sakinleri grubundan ayrlnz, sessizliiniz, tek banza kardnz solo albm… Bu srele ilgili kafalarda soru iaretleri var hla. Bu konuda ne sylemek istersiniz?

- Hafzam beni yanltmyorsa, D Soka Sakinleri 1992’de ekillendi. 93 sonuna doru albm kardk. albm yaptk beraber. Ondan sonra da bir ayrlk girdi araya. O zamandan bu zamana Murat da ben de profesyonel olarak mziin iindeyiz.
    - Dini yneliiniz ayrla sebep oldu, bu yzden skntlar kt diye duyduk?
    - Bunun etkisi yok diyemem, var tabii ki. Var ma ok konuulmaya deer bulmuyorum. Esas mevzular baka mevzulard. Onlar da Murat’la benim aramda olan eyler, Allah’n izniyle de mezara kadar gidecek. zerinde konuulmaya hi gerek yok. O yzden sylyorum, arklarnzda, resminizde, filminizde, kitabnzda, iirinizde bir sr ey syleyebilirsiniz. Mesele sylediinizi hayata geirmektir. Hayata geirmiyorsanz gerekten botur yani. O yzden hep syledim , insan nce kendi i yolculuunu tamamlamas gerekir. Kendi i yolculuunu tamamlamayan ya da bu uurda gayret gstermeyen kiinin yapt i eksik olur kanaatindeyim, yaam da bunu gsteriyor. nk gerekten de nce syleyeceklerimizi karmzdakinden nce kendimize sylememiz gerekir. Byle olduuna inanyorum. Bu yzden de aramzda ayrlklar kt, sorunlar kt, mzikal anlamda farkllklar balad, egosal durumlar, nefsi durumlar…
    - Sekin bir dinleyici kitlenizin olduunu gzlemledim. Yanlyor muyum, yoksa gerekten de dinleyici kitleniz iin, sizin deyiinizle “akln ve kalbin kesitii noktada” olduklar sylenebilir mi?
    - Var, ama ok az. Mzikal anlamda konuuyorum bunu. nk br trl konuursam tanmam lazm, tanmadan hakszlk edemem yani, kimin ne olduunu Allah’tan baka kimse bilemez. Ancak zahiri anlamda karar verebiliyoruz. O yzden de bilemiyorum. Ama mzikal anlamda az. Mzikal anlamda ortaya bir deer koydum ben, buna inanyorum Allah’n izniyle. Hla alyorum, srekli kendimi gelitirmek iin urayorum. Fakat baz zorluklarla da karlayoruz. zellikle birtakm magazinel haberler; Mslman oldu… Dinleyicilerin arasnda rnein inan sahibi -daha dorusu herkes inan sahibidir de- iman sahibi insanlarn mziimde beklentilerin yle olduunu grdm. Byle, Allah, Muhammed laf gesin. O zaman yaplan mzik iyi. Ama teki trl yrtnyorsunuz, gerekten bir deer koyuyorsunuz ortaya, bir ey yok yani! O anlamda gerekten ok byk adm atmak lazm. nk hayatta hibir ey yeni deildir. Ama biraz olsun farkl bir eyler sylemek lazm. O uurda gayret ediyorum. Gerek insan-insan ilikisinden tutun, gerek insan-Allah ilikisine, gerekse insan-eya ilikisinde hep bir enerji gerekir. Enerji vermezsiniz btnleemezsiniz. Mzik de byle bir eydir. Ama grdm ki, her kesim iin geerli bu, enerji vermek pek istemiyorlar. Sadece hazr klie laflar sylensin, klie temalar alnsn isteniyor. Kendi yaptm mzikte de onu gryorum. rnein pervane adl bir param var. O parada baz konserlerde doalama szler sylyorum, kendiliinden geliyor. O ana kadar, mzikal anlamda akademik olarak gerekten ok ho eyler yapyoruz. Ama bunlarn hepsi gzden kayor. Orada diyelim ki dini bir vurgu yaptnz zaman, oo mzik sanki oymu gibi alglanyor. O da beni kahrediyor yani. Tabi bunun iin bir altyap gerekli, bu altyap iin zaman ve sabr gerekli. rnek tekil eden insanlarn ok olmas gerekli. Biz de sabrediyoruz, elimizden geldiince yapmaya alyoruz.
    - Buradan romannza geecek olursak, sizi edebiyata ynelten ey ne idi? Mzikte eksik kalan bir ey mi vard ki edebiyata yneldiniz?
    - Yok. Buradan hareket edersek, edebiyatn mzikteki eksiklikten kt sonucuna varrz. Yani beni hareket ettiren bir ey yok, bu doal. Allah insan merebine gre yaratmtr, merep belirlemitir. Kendiliinden kt, yani edebiyat ve mzik ya da iir ya da sinema, resim.. Bunlar ayrlmaz bir para. steyen istediini yapabilir, yeter ki syleyecek bir ey olsun, bir btnlk olsun, bir deer tasn. Bir air dizesindeki syledii imgelerin arln omuzlarnda tamas lazm. Keza bir mzisyenin de syledii arklarn, tnlarnn arln omuzlarnda tamas lazm. Ressamn yle; renklerinin arln omuzlarnda tamas lazm. Zaten bu arl omuzlarnda tayabilme gcn gsterenler gerekten onurlu bir ekilde ayakta duruyorlar. Hepsine selam olsun.
    - Popler kltrn putlar yarattn ve sanatlarn ilahlatrldn sylemitiniz zamannda. Ayn ey u an sizin iin de vaki oluyor diyebilir miyiz? Bu konuda sevenlerinize ne sylemek istersiniz?
    - Tabi oluyor, yani bunu yayoruz. Ama bunda sulu yalnzca dinleyici deil, icrac da ayn ekilde bu sua ortaktr. Belki birazck daha dinleyicide sorumluluk daha fazla. nk bitkilerin, eyann, insann ve dier canl varlklarn yaad u dnyada bir baksa, kendisinin halkann bir zinciri olduunu ok iyi grecektir. Dolaysyla da, sahnede olan kiinin kendinden stn taraf olmadn grecektir. nk eer o dinlemese kime alacaksn. Bu bilinten yoksun olduklar iin ve srekli de yllardr yle bir dolduru iinde olduklar iin: “sanat olan, sahnede olan ite eydir; baka dnr, baka yaar, bakadr, yledir, byledir…” byle oluyor. Ama sanat adam ancak ve ancak bir paylam olduu zaman yaamn srdrr. Dolaysyla kim kime afra tafra atyor yani. Kim kime stnlk taslyor yani. O sanat adamn onu dinleyenden stnln ne belirliyor ki? Yani duygularn doru dzgn ifade etmesi mi belirliyor? O duygular doru dzgn ifade edebilmesi iin ekmek yemesi lazm, frncdan ekmek almas lazm, anlatabiliyor muyum? Bir yere gitmesi lazm,dolmua, otobse binmesi lazm. Onu tayacak bir insann olmas lazm. Bu bir harmonidir, uyumdur. Dnyann, evrenin uyumudur. Bu uyumu gremeyenlerde byle atlaklklar balyor ite. Mevzu bu.
    - Bir seveninizin tabiri aynen yle: Popler kltre en byk tokat Murat elik’tir. Katlyor musunuz bu sze?
    - (Glyor) Ben pek girmek istemiyorum bu popler kltr konusuna, nk ok konuuldu. Hayatta her eyin bir yeri vardr, karl vardr. Arabesk mzik kt, metal mzik kt, pop mzik kt.. Yok yle bir ey! Hayatta iki tarz mzik vardr: yi mzik-kt mzik. imdi, arabeskin iinde o kadar muhteem yaptlar var ki, klasik mziin iinde o kadar rezil eyler var ki.. Yani nedir iyi olan, kt olan peki, anlatabildim mi? Bunu belirleyecek olan, dinleyicinin, alcnn; talep edenin yani talebenin kltrdr, altyapsdr. Az ok neyin deer tayp tamadn ekillendirebilmesi lazm kendinde. Yani imdi, klasik mzik ok mu iyi yani, ya da caz mzik, rock mzik ok mu kt… Hepsinin iinde gzeller ve ktler var. Bu byle olmal zaten. Pop mzik kt m? inde o muhteem rnekler, o kadar muhteem albmler var ki.. imdi ne diyeceiz, pop mzik kt, pop mzik sama m? Hayr. Mesele, Allah insana birtakm ara gereler vermi. Mesele insann bu ara ve gereci nasl kulland, niye ve niin kulland… Olay bundan ibarettir. Mzik dallar da, ya da poplizm de, hepsi bu oyunun paralar. Bunu nasl oynadnz, kullandnz nemli, gerisi hikaye.
    - Mziin sizdeki karl nedir?
    - Bilmiyorum.
    - Gzel. (Glyoruz.) Peki Murat elik en ok neyin derdinde, neyin kaygsn tayor?
    - Adam olabilmenin kaygsn tayor.
    - Bir dinleyiciniz, paralarnzdan ok etkilendiini ve biraz olsun onlara acmanz sylyor. Ne dersiniz?
    - Her insan ayr bir dnya, yani ayr bir alem. Kim bilir neler hissediyor iinde. O szleri dinlerken kendince, kendi hamuruyla nasl youruyor onu bilemiyorum. Herkes farkl youruyor. Bakla ekmei kesersin bir insann karnn doyurursun ama bakla o insan da ldrebilirsin yani. Mesele burada bakta deil, ba nasl kullandnda. “Ben glym gszlmle” dediim zaman, ne anlatmak istiyorum, bunun zerine biraz kafa yormak lazm. Ya da benim yazdm ak arklarnda ou insan onlar dz ak arklar olarak alglar. Hakldr da, hibir ey diyemem. nk ben albm yaptm zaman, ya da paray Allah ilham ettii zaman, o benden kar artk, benim deildir, dinleyenindir. O nasl isterse yle yorumlar. Ama gerekten geni bakabilmek lazm.
    - Bir dinleyiciniz de, uzun sal Murat elik ile ksa sal Murat elik arasnda ok fark olduunu sylyor. Uzun salyken daha hareketli, daha oturucu, ksa salyken daha dingin olduunuzu ifade etmi.
    - Byk oranda doru, yani iyi tespit etmi, eksikleri var tabii de. nk hayatta her ey olduu gibi btn canl varlklarn bir tekaml sreci var. Bu tekaml nasl alglarsanz yle alglayn. Neticede gelimeye ynelik bir eydir. Mzikal anlamda da byledir. Hibir zaman insan ayn kalamaz ki. Allah’n koyduu kurallara aykr bir ey bu. Her zaman daha iyiye, daha doruya doru geliirsiniz. Dorusu da budur yani. Ben de bir insanm, ben de mzik dinliyorum, benim de isel dnyam var, renklerim var. Aclarm, umutlarm var. Neyi yayorsam onu yanstmaya alyorum. Ama artk mziimde tnlarn daha ok hakim olmasn istiyorum. Zaten bu ay sonunda “Akn Elif Hali”nin albm kak piyasaya inallah. Orada da tny n plana karyorum, o bir gei albm zaten. Ama bunlar yaptka dinleyici daha da azalyor, bunun da farknda olarak peinen kabul ediyorum, bu i byledir zaten. Daha progresif eyler yapmak istiyorum.
    - Beslendiiniz kaynaklarla ilgili konuacak olursak… Mesnevi mi acaba diye not almm…
    - Nedense insanlarn aklna hep yle eyler geliyor. Tasavvufi eserler falan. Bu bir hastalk ya. Ciddi anlamda bir hastalk yani. Allah’n Peygamberi, kitab dururken… Reddetmiyorum, ki Mevlana’nn, zellikle ems’in ben de zel bir yeri vardr… Ama gerekten kimse Allah’n kitabn okumuyor yani. Bu sylediim iman ediyorum diyenler iindir. Benim iin Allah’n rasl ve kitabdr ncelik dediim zaman, tamam da baka kim var vs deniyor. Neyi tamam!? Mevlana imdi yaasayd, yazdklarn art urt atard ve baka bir ekilde yazard.
    - Namaza gitmek, Allah demek, mzik dnyasnda sizin iin zorluklara, bir yadrganmaya sebep oldu mu?
    - Kimse kimseye bu anlamda bir ey diyemez ki. Sadece zorluklar var. Zorluklar nedir? Mslman olmann getirdii baz zorluklar var, sorumluluklarn var. Sen bir iddia tayorsun, Mslman’m diyorsun, bir iddia tayorsun ve dolaysyla iddian ispatlamak zorundasn. Her eyden nce kendine ispatlamak zorundasn. nk kendine ispatlarsan senin aynandan etrafa yaylacaktr. Dolaysyla insann kendine ispatlamas Allah’a ispatlamasdr. Kendinin raz olmas Allah’n raz olmasyla e anlamldr aslnda.. Bunlar trnak iinde, manay gzeterek sylyorum, lafzi anlamyla sylemiyorum. Allah’n istedii bir takm eyler var senden. Erdemlilie ynelik olanlar olmazsa olmazdr. Bunlar imdi geiyorum. Ama mzik yapmak istiyorsunuz, yapacanz her yer bardr yani. Barlarn dnda Trkiye’de mzik yapabileceiniz bir yer yok. Ortam da uygun deil zaten. Ne yapyorsunuz? Artk grnememeye balyorsunuz piyasada. Ben yllardr, eitli gazetelerde, televizyonlarda olsun, dergilerde yaptm rportajlarda, sohbetlerde baz eyleri vurguladm. Bu lkenin gerekten eli paral adamlar var Mslman olduunu syleyen. Allah ayetinde yolda kalmlara yardm edin diyor, yolda kalmlarn ne olduunu iyice dnmek lazm. Bu lkede bir sr insan, bir sr gen mzik yapmak istiyor. Ama bu ocuklarn mziini icra edecei yer yok. ok mu zor byle mekanlar amalar? Mzik malayani mi yani? Ama bir grseler, en byk silahlardan biri olduunu bir anlayabilseler iin rengi deiecek. Ya da birileriyle konuuyorsunuz, diyorsunuz ki: Kardeim, bu Allah iin ok byk bir hizmettir. Sen bunun yerine yz tane cami yaptrsan bunun yerini tutamazsn bu ada. Gelin bir mekan aalm, buraya gerekten deer tayan, eli aya dzgn mzikler koyalm. nsanlar gelip dinlesinler. Lakin bu anlay, onca mesele varken bu mu falan diyor… Ama bunu diyenin de ocuu, isim vermeyeceim, dinliyor. Anlatabildim mi neler dinlediklerini? nk rneklik yok ki ocuun nnde. imdi benim hanm kardeim nerede mzik dinleyecek? Ha, gidecek birka tane yer var, orada da yllardr ayn ekilde insanlar smren, Allah, Muhammed lafzlar geen iinde, adna ilahi denilen tuhaf bir mzik. Allah’tan ki zamannda yapmlar etmiler, ok gzel rmekleri var. Hla, kelimenin arln bilerek sylyorum, insanlar smrerek, duygularn smrerek, zerine bir ta dahi koymadan, hatta var olan ta da bozarak mzik yapan insanlar var. tay biraz ykselteyim de, Mslman kardeimin de tas biraz ykselsin diye bir gayesi yok. ki gn ayn olan ziyandadr. Bunlarn hayat ziyan. Bunlar da kp karma bir ey yapmamm gibi bakyorlar. En nihayetinde birisi kabul etse bu projeyi, Anadolu da veya ite skdar’da yapalm diyor. Oldu!! aramba’da birbirimize tebli edelim yani. Kardeim hayr diyorum, bilakis Taksim’in gbeinde yapalm. Yani bu zihniyet.. bilemiyorum… Trnak iinde sylyorum bunu, aresiz kaldm da kabul ediyorum yani.
    - Seyyah isimli paranzla ilgili konuacak olursak… Bu para birok insann urayaca duraklar da ieriyor diyebilir miyiz?
    - Tabii. Benim yazdklarm, benim kendimle olan kavgalarmdr. Kavga biterse olay biter. Bu kavga; Hayata Allah’n bak dedii yerden bakmaya gayret eden insanlar iin, onurlu bir biimde dik durmaya gayret eden insanlar iin, bu kavgada ortak eylerimiz var. Ben bu kavgalar tnyla ya da deiik bir szle ortaya koyuyorum, bir bakas resimlerle ortaya koyuyor, bir bakas iirle ortaya koyuyor. Ama bu kavgada buluuyoruz ki beeniliyor. Bu, arky yazana da bir anlam katyor. Dolaysyla, kayglarmz ayn yani. Deiik bir kayg yok. O yzden buluuyoruz zaten. nk bizler bir ayna grevi gryoruz. Ben bir aynaym. Aslnda beni dinleyenin, okuyann, kendi gzelliklerinin benim aynamdan tekrar kendisine dnmesinden baka bir ey deil. nk beeniyorsa, anlaml buluyorsa, sylenenin, alnann tesine geilebiliyorsa, bu kendi gzelliinin yansmasndan baka bir ey deil ki. Mevlana rnei verdik biraz nce. Onun dedii gibi: Bu iler karlkl, susayann suyu aramas gibi su da susayann arar.
    - Hepimiz yalnz lrz diye bir sz var… Yalnzln sizdeki anlam?
    - Var olduunu anlayan, idrak eden insan yalnz kaldn grecektir. Ama bu yalnzln ok ciddi anlamda kalabalk barndrdn da grecektir. O kalabalktan da ne anladmz… ok byk bir g barndrdn da grecektir ayn zamanda.
    - Mays’taki konserinizle ilgili konuacak olursak?
    - nallah hayrls olur, inallah gzel olur ama yle bir ey var; mesela, biraz nce seyirciden bahsederken, bir ekilde insanlarda artk yle bir ey olumaya balam: Konser insanlara gre elenme demek, bu geliyor herkesin aklna yani. Ben buna hayretle bakyorum. O yzden ou konsere karken, adma dzenlenmi, biletli konser deilse, yani paral deilse… cretsiz dzenlenmi konserlerde ok korkarak alyorum. Yapmak istediim pek ok eyi de yapamyorum. nk insanlarda alg deitirilmi. te sistem byle falan, bunlar sylemek ok kolay. Bunu Mslman olan insanlarn sisteminde de gryorsunuz. nk bir deer varsa, bu deerin Mslman’, imanls, imansz, bir ey fark etmez. Deer, deer tar.
    - Konserde dertlerinizi, kayglarnz dile getirseniz?
    - Olabileceini zannetmiyorum, sahneye ktmda tamamen mzie konsantre olmak istiyorum. Bu gne kadar binlerce konser verdim, o konserler iinde toplasan herhalde be dakika srmez. nk orada bir iletiim var. Tabii yle bir alg da var insanlarda; Sahnesi ok iyi! te muhabbet ediyor, gzel konuuyor falan, hep grnt yani. Hayatta her ey bize paketlenerek sunuluyor. Nasl dinleyeceksin? Paketlenmi olarak.. Nasl seveceksin? Bak yle.. Nasl kzacaksn?.. Bak yle… Eitim bile paketlenmi halde. Bugnk eitim sistemi insan salaklatrmak iin yaplm bir eitim sistemidir. Benim de ocuum var alt yanda, Eyll’ de inallah okula balayacak, kahroluyorum! Yapabilecek bir eyim yok. Ancak kendim kontrol etmeye alacam. Bu eitim sistemi insan salak yapmak iin bilinli bir ekilde yaplm. O kadar kolay ki bunu deitirmek. Ama niye deitirecek ki? Dnen insan istemiyor bu sistem. Dolaysyla hayatta her ey bize paketlenerek sunulmu halde veriliyor. Sadece ve sadece grnt nemli. erik? Aman bo ver ya… Kimse kadehin iindeki arab merak etmiyor, herkes kadehle ilgileniyor…

http://www.gencdergisi.com/index.php...taj&Itemid=105

2. Bu yeye Turkbeyi Teekkr Edenler , ALLAH cc raz olsun diyenler .

neva (12-06-13)

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Bookmarks