PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇOCUĞUNUZ ÜSTÜN ZEKALI OLABİLİR!

talha burak
30-11-10, 17:37
Uzmanlar yaşıtlarından farklı üstün özellikler gösteren çocuklarını dikkatli gözlemlemeleri konusunda ebeveynleri uyarıyor. Özel eğitim verilmeyen üstün özellikli çocukların yetenekleri zamanla körelebiliyor.

Doğuştan gelen üstün zihinsel özellikleri ve yetenekleriyle yaşıtlarından farklı özellikler sergileyen üstün çocuklar, kendilerini farklı kılan özellikleri olumlu yönde geliştirebilmeleri için özel bir eğitim programına ihtiyaç duyuyor. Hiperaktiflikleri (aşırı etkinlik) nedeniyle ebeveynleri ve çevresi tarafından 'haşarı' olarak nitelendirilebilen üstün özellikli çocuklar, karşılaştıkları baskı nedeniyle doğuştan gelen üstün özelliklerini çoğu zaman geliştirme imkanı bulamayabiliyor.

Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi'nde psikolojik danışman olarak görev yapan Yıldıray Çamdeviren, üstün çocukların zihinsel, görsel, işitsel ve sportif yetenekleriyle akranlarından ayrıldığını söyledi.
Üstün özellikler taşıyan bireylerin sergiledikleri farklı davranışlarla fark edilebileceğini ifade eden Çamdeviren, şunları söyledi:

''Her yaş grubunda üstün diyebileceğimiz bireylerin farklı özellikleri var. Genelde bu çocuklar erken konuşmaya başlar. Gelişimleri akranlarına göre çok hızlı olur. Sosyal çevreyi algılamaları da üst düzeyde, empati (duygudaşlık) yetenekleri çok yüksek. Karşı taraftakilerin hislerini ve düşüncelerini anlayabiliyorlar. Zihinsel hesap becerileri de yüksek oluyor. 4 yaşındaki bir çocuk rahatlıkla 2. sınıf düzeyindeki zihinsel matematik becerilerine sahip olabiliyor. Hiçbir çevre faktörü olmasa bile ekseriyeti okuma yazmayı öğrenebiliyor ya da okuma yazma düzeyine gelebiliyor. Bu şekilde karşımıza çıkabiliyor. Çok hareketli oluyorlar ve sürekli merak ediyorlar, araştırıyorlar.''
http://media1.ntvmsnbc.com/j/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/Sections-StoryLevel/Ya%C5%9Fam/10999.hlarge.jpg

yakupca
30-11-10, 17:50
Paylaşım için teşekkür ederiz. İmzanız çok güzel alimlik, hocalık dimağ iledir, cübbe, sarıkla değil...

AskSairi
30-11-10, 18:01
tüh bana yazık olmuş harcanmışım :-)

Hiperaktiflikleri (aşırı etkinlik) nedeniyle ebeveynleri ve çevresi tarafından 'haşarı' olarak nitelendirilebilen çocuklardandım

paylaşım için teşekkürler

yakupca
30-11-10, 23:20
bende öyle................

TuSeM
12-12-10, 12:44
bende süper mega aktif oldugum icin benle bas edememisler,ondan spordan spora yolladilar enerjimi oralarda atayim diye :)))
sonunda da teak wan doo´cu oldum iste :)

talha burak
21-12-10, 14:19
ben de kung-fu biliyorum. annem de taekwon-do cudur.

TuSeM
21-12-10, 19:14
ailecek dövüs yapiyormusnuz ? :)

ancalimon
21-12-10, 19:36
bende kitbox yapıyordum...sigaramı engelleyince bıraktım...

TuSeM
21-12-10, 20:11
sigara daha agir basti yani:sakin

ancalimon
21-12-10, 20:16
kitboxdan alıcağımı aldım...hem fazla kasmayada gerek yok...

TuSeM
21-12-10, 20:17
sen öyle diyorsan öyledir ..

--//BuğLem//--
28-06-11, 18:37
Paylaşım için teşekkür ederiz.

Bende kendi bilgilerimce; çocukken hiperaktiftim malesef.

Paylaşım için teşekkür ederiz. İmzanız çok güzel alimlik, hocalık dimağ iledir, cübbe, sarıkla değil...

Her zaman neden birini eksiltme çabasındayız? Hepsinin karışımı olsa olmaz mı?

yakupca
28-06-11, 19:18
Paylaşım için teşekkür ederiz.

Bende kendi bilgilerimce; çocukken hiperaktiftim malesef.

Her zaman neden birini eksiltme çabasındayız? Hepsinin karışımı olsa olmaz mı?

Yani cübbe ve sarık sünnettir ama hocalık dimağladır demek istedim...

neva
18-08-12, 01:20
bende kitbox yapıyordum...sigaramı engelleyince bıraktım...
kitbox ne be :)) sen sigara içmiyosun ki hem :D