PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : krep hamurundan bozma hamurla yapılan puf böreği

neva
13-10-10, 20:34
http://www.resimliyemektariflerim.com/wp-content/uploads/2009/10/puf-böregi.jpg
yani krep hamuru yapıyordunuz ve birden evde süt olmadığını farkettiniz.onun yerine yoğurt koyup nasıl kahvaltı için puf böreği yapabilirsiniz...
onu anlatacam:

Malzemeler: göz kararıdır, ne kadar hamur o kadar börek misali.
4 yumurta, 1 bardak yoğurt, yarım paket kabartma tozu, biraz tuz, içine biraz da sıvıyağ kızartırken yağ çekmesini engelledi sanki güzel oldu yani siz de ekleyin belki sırrı yağdadır :)... ve son olarak un

Yapılışı: tüm malzemeler çırpılır unla yoğrulup sert olmayan orta kıvamda bir hamur yapılır, yarım saat dinlendirilirse hamur kendine gelir daha güzel açılır, sonra yuvarlak yuvarlak açılır ve ortasına ne isterseniz konulup kapatılır, ben kaşar ve beyaz peyniri karıştırıp koydum .

Sırf hamur yemek istemiyorsanız çok kalın açmayın kabardığı için açtığımızdan biraz kalın oluyor zaten, çok ince açarsanız da malzemelerin dışarı firar etme riski var, artık o kısmını kafanıza göre ayarlayın efenim afiyet olsun ;)

yavuzbey
13-10-10, 20:44
dün bunu mu yapmıştın :)

vuslat
13-10-10, 20:49
bizim buralarda bunun adı daha farklı :)

vuslat
13-10-10, 20:51
çok hoşsunuz maşallah subhanallah..:cicek

neva
13-10-10, 21:12
bizim buralarda bunun adı daha farklı :)

sizin orda ne deyiler..?

vuslat
13-10-10, 21:13
Çok komik hihii.. Gaygana deniyor :D

Nihade
13-10-10, 23:40
Bizim burda da daha değişik adı ya, söylemem gülersiniz:D

neva
15-10-10, 00:53
gaygana karadenizde mısır unuyla yapılan bişeye diyolardı galiba..iyi sıkmış sizinkiler de canım maaşallah..
nihede..:) sizinkiler ne deyiler..? ;)

Nihade
15-10-10, 13:20
Bizde tavada yaparız ama bu tarif benziyor ama değilmiş, anneme sordum içine yumurta yoğurt falan girmiyormuş, görüntü aynı ama.
Bizde göbü deriz tavada börek gibi yapılır belki duymuşsunuzdur.

neva
10-10-12, 23:52
hiç duymamıştık :)

Nihade
11-10-12, 00:10
Duymaman normal abla mesela ben her duyduğumda,
Göbü ne yahu, böyle isim mi olur, göbüye kadar bulamamışlar mı isim koyacak derim, tuhaf yani:)